Решение по дело №3621/2012 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 17
Дата: 3 януари 2013 г.
Съдия: Елена Русева Арнаучкова
Дело: 20125300503621
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 28 ноември 2012 г.

Съдържание на акта

Р          Е          Ш        Е          Н         И         Е   № 17

гр. Пловдив  3.1.2013 г.

 В ИМЕТО НА НАРОДА

  Пловдивският окръжен съд , Х гр.с. в  закрито заседание на 3.1.2013 г. в състав :

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕЛЕНА АРНАУЧКОВА

    ЧЛЕНОВЕ:  ВЕЛИЧКА БЕЛЕВА

                            ПЛАМЕН ЧАКАЛОВ

                          

като разгледа докладваното от съдия Арнаучкова гр.д. №3621/2012 г. по описа на ПОС , намери следното :

  Производството е  по реда на чл. 278  и сл. от ГПК на осн. чл. 463 от по жалба  вх.№ 30 588/28.11.2012 г.от  един от присъединените взискатели”Банка ДСК” ЕАД София ЕИК 1218306** ,Регионален център Пловдив, чрез проц. представител     юрисконсулт Й.П.,упълномощена с  пълномощно рег. № 13056-7/15.11.2011 г. по регистъра на Нотариус М.Шамлиян,  против разпределението от 4.10.2012 г.  извършено по изп.д.№ 587/2009 г. по описа на ЧСИ Горчев рег. № 825 КЧСИ.

Въззивно производство.

Оплакванията в жалбата са, че  разпределението  е незаконосъобразно и неправилно. В разпределението бил посочен общият размер на вземанията на кредиторите, като били изброени „такси „ и „разноски”, без да е ясно какви действия по принудително изпълнние са извършени по  вид и основание и съответно заплатени от конкретния взискател. Това правело невъзможна преценката коректността и верността на съставеното разпределение по отношение на кредиторите.

Неправилно ЧСИ приел за привилегировани в хипотезата на чл.136 т.1 от ЗЗД разноските по изпълнителното дело за адв. възнаграждение на първонач. взискател в размер на 3 413.70 лв. Поддържано е и това, че  този размер разноски е прекомерно висок.

Не ставало  ясно  как  са формирани сумите в размер на 5 132.40 лв. „направени разноски” и  как са начислени такси/разноски с ДДС в размер на 2 119.44 лв. и какво е тяхното съдържание, поради което била невъзможна преценката за правилността и основателността на формиране на сумите.

  Неправилно не била призната привилегия по чл.136 ал.1 от ЗЗД на направените от жалбоподателя разноски и такси съгласно ТТРЗЧСИ, дължими в образуваното от него изп. дело  пред друг ЧСИ, съгласно представеното удостоверение от ЧСИ Обретенова за размера на дълга по изп.д.№ 1526/2011 г.  

 Искането е за отмяна на  обжалваното разпределение.

 Постъпило е писмено становище от  първоначалния взискател „УниКредит Булбанк” АД ЕИК *********, с която жалбата се оспорва и се иска потвърждаване на разпределението.

 Другите страни не вземат становище.

 В подробното становище  по жалбата, ЧСИ я жалбата за допустима, но –за неоснователна.

 Пловдивският окръжен съд, гражданска колегия, като прецени данните по делото, намира следното:

Жалбата е  допустима като подадена от надлежна страна против изрично предвиден като подлежащ на обжалване акт на ЧСИ, в законния срок и е внесена дължимата ДТ за въззивно обжалване. Изпълнена е процедурата за отговор до другите страни. Жалбата отговаря на изискванията на закона по форма, съдържание и приложения.

Изпълнителното производство, в което е извършено обжалваното сега разпределение, е образувано  на 18.12.2009 г. въз основа на Заповед  за изпълнение по чл. 417 от ГПК и изпълнителен лист от първоначален взискател  въззиваемата страна „Уникредит Булбанк” АД за  изпълнение на парично задължение.

Жалбоподателят „Банка ДСК” ЕАД е присъединен взискател /вж молба от 25.9.2012 г. на стр. 554/ съгласно удостоверение по изп.д.№ 1526/2011 г. по описа на ЧСИ М.Обретенова с размер на дълга  както следва: главница 206 176.11 лв.,лихва – 40 065.42 лв.,разноски по изп.лист – 2 912.41 лв., зак. лихва върху главницата, такси съгласно ТТРЗЧСИ – 8 904.62 лв./обикн.такси,такса опис дв. вещи и такса опис недв. имот/,платени от взискателя такси – 126 лв. с ДДС и платени от взискателя ДТ – 29.40 лв.  Жалбоподателят има качеството на ипотекарен кредитор за имота, предмет на изпълнението, и вземането му е привилегировано по чл. 136 ал.1 т. 3 от ЗЗД.

 В обжалваното  постановление за разпределение   в мотивната част на първа страница са посочени размерите на вземанията на  всички кредитори- на  първоначалния взискател „Уникредит Булбанк” АД, на жалбоподателя – присъединен взискател и на Община Пловдив, като същите вземания са посочени в таблица  за всеки взискател по изп. лист и по изп. дело,като  отделно  са посочени  разноските ,извършени от  съответния взискател, и  отделно-начислените като дължими такси и разноски с ДДС по ТТРЗЧСИ.

В диспозитива на  постановлението за разпределение  са посочени вземанията, за които е призната привилегия в тяхната поредност съгласно чл. 136 от ЗЗД както следва:

На първо място в  раздел 1 от разпределението са приети като привилегировани по чл. 136 ал.1 т.1 от ЗЗД следните вземания: вземане в общ размер 16 754.31 лв., което цялото  е посочено за погасяване,  в полза на първонач.взискател „Уникредит Булбанк” АД;вземане на ЧСИ  по изп.дело, представляващо начислени такси вкл. по предявяване на  разпределение, общо в размер на 2 119.44 лв., от което  е посочено за погасяване   сумата от 2010.24 лв. и вземане на ЧСИ по изп. дело, представляващо пропорционална такса по т.26 след приспадане на платената такса по т.20 ТТР ЗЧСИ общо в размер на 7 407.24 лв., от което е посочено за погасяване  сума в размер на 1929.62 лв. Не са признати за привилегировани по чл.136 ал.1 т.1 от ЗЗД вземания на жалбоподателя-присъединен  взискател и такива не са посочени за погасяване.

  Вярно е поддържаното в жалбата, че вземането на първонач. взискател  за разноски в размер на 5 132.40 лв. в мотивната част на  обжалваното постановление не е конкретизирано  кои  точно разноски включва. Съдът констатира, че  в диспозитива на обжалваното постановление е посочен общ размер на привилегировано по чл. 136 ал.1 т.1 от ЗЗД вземане на първонач. взискател -16 754.31 лв., без посочване на разбивка по пера и основания на отделните вземания, които включва. Същият недостатък се  констатира и за начислените такси и разноски с ДДС в размер на 2 119.44 лв., за които е признато привилегировано вземане на ЧСИ № 825 . Посочената  такса т.26 е посочена на първа страница от разпределението в размер на 7006.57 лв., а на втора страница е прието за привилегировано вземане на ЧСИ на същото основание в общ размер 7 407.24 лв. и не е ясно на какво се дължи разликата между двете суми, на едно и също основание . Това е достатъчно да се приеме, че обжалваното разпределение е немотивирано и неясно и   от  изложеното в него не може да се контролира  неговата правилност.

Представеното по делото становище по жалбата  на ЧСИ е изключително подробно, но  същото не може да отстрани  констатираната необоснованост на обжалваното  постановление за разпределение, недаваща възможност за проверка правилността му.

В становището на ЧСИ досежно признатото за привилегировано по чл. 136 ал.1 т. 1 от ЗЗД вземане на първонач. взискател се установява, че същото включва  както следва:

На първо място  вземането на първонач.взискател включва две суми, които са посочени в изп.лист в полза на този взискател – 4794.51 лв. ДТ и 3 413.70 лв.-адвокатско възнаграждение. Правилно е тези вземания, които са извършени от първоначалния взискател във връзка със снабдяване с изпълнителния лист за образуване на изпълнението, да се приемат  за привилегировани по чл. 136 ал.1 т.1 от ЗЗД, тъй като същите са несъмнено в съвсем пряка връзка  с принудителното изпълнение, довело  до  постъпването на сумите, предмет на разпределението.

  На второ място признатото за привилегировано по чл. 136 ал.1 т. 1 от ЗЗД вземане на първонач. взискател в размер на 16 754.31 лв.  става ясно от становището на ЧСИ, че включва  вземането му за заплатени такси и разноски в размер на 5 132.40 лв.ЧСИ в становището си обяснява как  точно са формирани и посочва и пл. нареждания и сметки по чл. 79 от ЗЧСИ и страниците от изп. дело, където същите са материализирани. При служебното изчисления на тези разноски  съдът установи, че общата сума 5 132.40 лв. действително са заплатени такси и разноски  от първонач. взискател по изп. дело, по което са постъпили сумите за разпределение и правилно  и на  това вземане  следва да бъде призната привилегия по чл. 136  ал.1 т. 1 от ЗЗД.

На трето място вземането  на първонач.взискател в размер на 16 754.31 лв. включва и адв. възнаграждение за проц.представителство по изп. дело на първонач. взискател в размер на 3 413.70 лв. Представеното  пълномощно по изп. дело  от първонач. взискател/стр.15/ не удостоверява  извършването на разноски за проц.представителство в изпълнението. Не се установява по изп. дело, първонач. взискател, който е ЮЛ , но е представляван от адвокат, да е извършвал разноски за адв. възнаграждение и липсват основания за определяне на разноски за проц.представителство по чл. 78 ал.8 от ГПК. Ето защо сумата от 3 413.70 лв. – разноски за адвокат в изпълнението  не следва да бъде разпределена в полза на първонач. взискател и да му бъде призната привилегия по чл. 136 ал.1 т.1 от ЗЗД.

Досежно вземането на ЧСИ в размер на 2 119.44 лв.,от които са определени  за внасяне 2010.24 лв. За тях ЧСИ обяснява, че са  начислени разноски по принуд.изпълнение и такси по ТТРЗЧСИ по движение на изп. дело. Дължали се авансово  и били за сметка на длъжника, но се събирали след постъпване на суми по изпълнителното дело. След като взискателят  е заплатил надлежно дължимата такса за образуване, налагане на обезпечения, опис , разноски за вещо лице и транспорт, СИ  пристъпвал към опис и оценка на имуществото и имал задължение служебно да движи изпълнителното производство, като за всяко действие била предвидена такса съгласно ТТРЗЧСИ. ЧСИ в обясненията си  неизчерпателно изброява служебните действия по движение на делото, като посочва, че разноските за извършването им са в тежест на длъжника. Не са изложени обаче точно кои са тези разноски и на кои точно основания и съдът е в невъзможност да определи дали същите са правилно начислени.

 Досежно вземането на  жалбоподателя, присъединен взискател,за разноски в изп. производство пред друг ЧСИ: Същото не е признато за привилегировано по чл. 136 ал.1 т.1 от ЗЗД, а, видно от представеното удостоверение от ЧСИ М.Обретенова жалбоподателят е направил разноски за такси 126 лв., за ДТ-29.40 лв. и  в образуваното от него изп. производство  са дължими такси съгласно ТТРЗЧСИ – 8 904.62 лв. с ДДС/обикн.такси, такса опис дв. вещи и недв. имот/. В случая е в тежест на жалбоподателя да установи, че направените от него разноски по образуваното от него изп. дело са за процесния имот и ползват и останалите взискатели , както и, че извършването им е довело до обезпечаването и/или извършването на принуд. изпълнение, в резултат на което се е достигнало до постъпване на разпределените суми,което следва да бъде  съобразено при новото разпределение .

  Като краен  резултат въззивният съд намира,че обжалваното постановление е немотивирано и следва да бъде отменено изцяло и да бъде задължен ЧСИ да извърши ново разпределение на постъпилите суми при съобразяване на указанията в настоящото.

  Водим от горното съдът

 

Р                      Е                      Ш                    И :

 

 ОТМЕНЯ  изцяло разпределението от 4.10.2012 г.  извършено по изп.д.№ 857/2009 г. по описа на ЧСИ Ст.Горчев и ЗАДЪЛЖАВА  ЧСИ да извърши ново разпределение на постъпилите суми, като се съобрази с дадените задължителни указания в настоящото.

  Решението може да се обжалва с частна жалба пред ПАС в седмичен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:..........

 

    

ЧЛЕНОВЕ:1..............                                                          2....................