Решение по дело №196/2019 на Районен съд - Тетевен

Номер на акта: 4
Дата: 16 януари 2020 г. (в сила от 3 февруари 2020 г.)
Съдия: Нанко Събов Маринов
Дело: 20194330200196
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 19 юни 2019 г.

Съдържание на акта

Р    Е    Ш    Е    Н    И    Е

 

 

Град  ТЕТЕВЕН  16.01.2020 година

 

В  ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

ТЕТЕВЕНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД-трети състав в публично съдебно заседание на шестнадесети януари

През две хиляди и двадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:НАНКО МАРИНОВ

 

 

При секретаря:Й  Д

и при участието на прокурора КАЛИНА КЪНЧЕВА

Като разгледа докладваното от Председателя НАХ Дело №196 по описа за 2019 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл.375 и следващите от НПК.

Представено е постановление от Районна прокуратура гр.Тетевен, за прекратяване на наказателното производство и освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание по чл.78а от НК за престъпление по чл.235 ал.6 връзка с ал.2 от НК, извършено от Р.А.М. ***.

В постановлението прокуратурата е приела, че е налице деяние по чл.235 ал.6 във връзка с ал.2 от НК, но тъй като за това деяние се предвижда наказание до 1 година лишаване от свобода или пробация или глоба, М. не е осъждана и не е била освобождавана от наказателна отговорност с налагане на административно наказание, както и имуществени вреди от деянието не са били причинени, тъй като деянието не предвижда настъпване на вредоносен резултат, следва да се приложи разпоредбата на чл.78а от НК.

В съдебно заседание представителят на Районна прокуратура гр.Тетевен подържа предложението и моли същото да бъде уважено, като привлечената бъде освободена от наказателна отговорност, като и бъде наложено административно наказание глоба от 1000 лева.

Привлечената М., редовно призована се явява в съдебно заседание, дава кратки обяснения, като твърди, че действително е закупила дървата, тъй като е свършвала същите и след това е била направена проверка в дома и. Твърди, че е пенсионер.  

От писмените доказателства, съдържащи се в приложеното досъдебно производство №98/2019 година по описа на РУП на МВР гр.Тетевен се установява следното:

Посоченото досъдебното производство е водено срещу М. *** престъпление по чл.235 ал.6 връзка с ал.2 от НК.

По делото се установява, че на 17.02.2019 година, около обяд, свид.М  С  Г -служител на ДГС Тетевен по телефона получил сигнал, че в махала „Гечовото“, землището на гр.Тетевен се добиват „незаконно“ дърва и се извозват към къщата, находяща се на административен №43. За получената информация Г  уведомил колегите си от РДГ Ловеч И  В  и Ц  Ц , както и И  М -служител от УСОГ при Община Тетевен.

Посочените лица се насочили към указаното място като за действията си уведомили в РУП на МВР Тетевен. В двора зад жилищната сграда, находящи се в махала „Гечовото“ №43 в гр.Тетевен същите установили прясно отсечени дърва за огрев от вида „цер“, като в хода на извършената проверка дървесината била измерена и нейното количество било 3 пространствени кубически метра, като върху същата липсвала КГМ, а стопаните на имота-Р.А.М. и С  А.М. не представили документи за произхода й.

При проведения със свид.Г  и неговите колеги разговор в присъствието на служители на РУП на МВР гр.Тетевен привлечената Р.А.М. заявила, че дървата са нейни и са й били доставени от лице, което не познава, като за констатираното на М. бил съставен акт за нарушение №542/2019 година.

Количеството на съхраняваните дърва от дървесния вид „цер“, които не са били маркирани с КГМ е 3 пространствени кубически метра, а тяхната стойност според заключението на изготвената по делото стокова експертиза е 225,00 лева.

За съставомерността на деянието по чл.235 ал.2 от НК е достатъчно от обективна страна да е осъществена някоя от формите на изпълнителното деяние в конкретния случай-съхранение. Именно такова е налице, тъй като върху складираните в двора дърва не е била поставена КГМ и М. не е представила превозен билет, удостоверяващ произхода им. Деянието, което е извършила М. е съхраняване на дървесина, без същата да е маркирана с КГМ и не е била придружена с документи доказващи законния произход на същата. Съвкупната преценка на фактите и обстоятелства по делото и степента на обществена опасност на извършеното деяние от М., води до извода, че се касае за маловажен случай по смисъла на чл.235 ал.6 връзка с ал.2 от НК. Липсват настъпили вредни последици и са налице многобройни смекчаващи отговорността обстоятелства, които определят деянието на М. с по-ниска степен на обществена опасност, сравнявайки го с обикновените случай на съхраняване по смисъла на чл.235 ал.2 от НК. Многобройните смекчаващи отговорността обстоятелства са поведението на привлечената при извършване на деянието и след това, липсата на съставени актове за нарушения и издадени наказателни постановления спрямо същата по ЗГ и обстоятелството, че е пенсионер.  

При така установената по несъмнен и безспорен начин и възприета от съда фактическа обстановка е налице престъпление по чл.235 ал.6 във връзка с ал.2 от НК, осъществено от обективна и субективна страна от привлечената М., като от обективна страна на 17.02.2019 година в двора на дома си в гр.Тетевен, Ловешка област, махала „Гечовото“ №43 е съхранявала незаконно добит от другиго дървен материал-3 пространствени кубически метра дърва за огрев от дървесен вид „цер“, възлизащи на стойност 225,00 лева, като случаят е маловажен, а от субективна страна е осъществила деянието умишлено, като е съзнавала неговия общественоопасен характер, неговите общественоопасни последици и е искала тяхното настъпване.

 За това деяние, законодателят е предвидил наказание до 1 година лишаване от свобода или пробация или глоба, но тъй като привлечената М. не е осъждан и не е била освобождавана от наказателна отговорност с налагане на административно наказание, както и от деянието и няма причинени имуществени вреди, защото същото не предвижда настъпване на вредоносен резултат, съдът намира, че са налице основанията на чл.78а от НК за освобождаване на същата от наказателна отговорност, като и се наложи административно наказание, като прие, че едно наказание глоба в предвидения от закона минимум от 1000 лева, предвид невисоката стойност на дървесината, имотното и състояние, направеното от същата признание, напълно съответства на извършеното и ще изиграе своята възпиращо-предупредителна и възпитателна роля, както по отношение на нея, така и по отношение на останалите граждани.

Водим от изложените съображения, съдът

Р   Е   Ш   И :

ПРИЗНАВА привлечената Р.А.М., ЕГН ********** *** ВИНОВНА в това, че на 17.02.2019 година в двора на дома си в гр.Тетевен, Ловешка област, махала „Гечовото“ №43 е съхранявала незаконно добит от другиго дървен материал-3 /три/ пространствени кубически метра дърва за огрев от дървесен вид „цер“, възлизащи на стойност 225,00 лева, като случаят е маловажен-престъпление по чл.235 ал.6 във връзка с ал.2 от НК, поради което и на основание чл.78а от НК я освобождава от наказателна отговорност, като и налага административно наказание ГЛОБА от 1000 /хиляда/ лева в полза на държавата.

ОСЪЖДА Р.А.М., ЕГН ********** *** заплати по сметка на ОД на МВР гр.Ловеч сумата от 89,00 /осемдесет и девет/ лева разноски по делото.

Решението подлежи на обжалване и протест в 15-дневен срок от днес пред Ловешкия окръжен съд.

              РАЙОНЕН СЪДИЯ: