Решение по дело №2768/2019 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 333
Дата: 28 февруари 2020 г. (в сила от 16 февруари 2021 г.)
Съдия: Лилия Александрова
Дело: 20197040702768
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 14 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

гр.Бургас, № 333           / 28.02.2020г.

 

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

                АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД гр.Бургас, в съдебно заседание на двадесет и осми януари, през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                                                               СЪДИЯ:  ЛИЛИЯ АЛЕКСАНДРОВА

 

при секретар С.Атанасова, като разгледа докладваното от съдията адм.д. №2768 по описа за 2019 година и за да се произнесе, съобрази:

 

Производството е по реда на чл.203 и сл. от АПК, във вр. чл.1, ал.1 от ЗОДОВ.

Ищецът И. Иванов Ч., ЕГН **********, с постоянен адрес *** и съдебен адрес ***, е предявил иск против ОД на МВР Бургас, за заплащане на обезщетение в размер на 3 000 лв. за претърпени неимуществени вреди причинени от незаконосъобразен административен акт – заповед № 434зз-58/02.03.2018г. на началник сектор „Криминална полиция“ при Второ районно управление на МВР Бургас за задържане за срок от 24 часа, издадена на основание чл.72 от ЗМВР.

В исковата молба се твърди, че в срока на задържането му необосновано са били забавяни необходимите процесуално следствени действия, не е бил уведомен посочения от ищеца защитник, а съпругата му се е свързала с него едва два часа след пристигането си във Второ РПУ. Сочи, че въпреки незабавната отмяна на заповедта за задържане от съда – решението на Административен съд Бургас било обявено в 19:52 часа на 02.03.2018г.(л.25), обжалването на постановеното съдебно решение пред ВАС е послужило като формално основание за продължаване изпълнението на отменената заповед и е бил задържан за целия срок от 24 часа и освободен в 08:35 часа на следващия ден (03.03.2018г.). Твърди, че задържането и престоя му в ареста за 24 часа, охраняван от негови бивши колеги (бивш служител на МВР, работил от 20.02.1996г. до 21.05.2014г.), за него е било крайно унизително и уронващо престижа му преживяване. Твърди още, че освен това неоправдано и унизително отношение към личността му, което е нарушило чувството му за лично достойнство, му е било приписано и несъществуващо нарушение на обществения ред, което му е причинило допълнително психическо напрежение и е накърнило доброто му име  и репутация в обществото. Посочва, че освен накърнено лично достойнство, е бил накърнен и авторитета му сред близки и познати, както и обществената му репутация, изграждана с години работа и професионални успехи.

Посочва, че задържането му в период на отпуск се е отразило крайно негативно на общата кондиция на детето му, което страда от разстройство на експресивната реч, придружена с нарушение на активността и вниманието, поради което престоят му в ареста е бил допълнително утежнен от тревогата му за детето.

С исковата молба се претендира и законната лихва върху цената на иска, считано от 06.06.2019г. до окончателното й плащане, както и направените по делото разноски.

В съдебно заседание ищецът лично и с представител по пълномощие адв. Н. поддържа исковата претенция, ангажира доказателства и иска съда да осъди ответника да му плати претендираното обезщетение.

Ответникът ОД на МВР Бургас, чрез представител по пълномощие оспорва иска, счита го за неоснователен и иска съдът да го остави без уважение.

Представителят на прокуратурата счита, че предявеният иск е основателен.

ПО ФАКТИТЕ:

Със заповед рег. №434зз-58/02.03.2018г. издадена от началник сектор „Криминална полиция“ при Второ РУ - Бургас ищецът е бил задържан за срок от 24 часа затова, че на 02.03.2018г. в гр.Бургас около 08.55 часа пред ОДЗ „Брезичка“, оказал съпротива срещу органа на властта изпълняващ задълженията си по опазване на обществения ред, като по случая е образувано ДП 434ЗМ-955/2017г. Според заповедта за задържане, както и според подписана декларация по чл.30, ал.3 от Закона за правната помощ и протокол за личен обиск ищецът е бил задържан на 02.03.2018г., около 8.55 часа. В посочената декларация ищецът е заявил, че е запознат с правото си на адвокатска защита и желае такава, но не желае да ползва защита по реда на ЗЗП, тъй като разполага със средства да заплати адвокатско възнаграждение.

Заповедта за задържане е отменена с решение №393/02.03.2018г. по адм.д.№595/2018г. по описа на АСБ, което е оставено в сила с решение №8496/06.06.2019г. по адм.д.№5076/2018г. на ВАС. По делото е приложено адм.д.№595/2018г., към което се намира и адм.д.№5076/2018г. на ВАС.

В настоящото производство са събрани гласни доказателства чрез разпита на свидетелите К.К.К. и Г.К.К..

Първият свидетел живее на семейни начала с ищеца, с който имат едно дете. Свидетелката сочи, че в деня на задържането двамата с ищеца са отишли да оставят детето си на детска градина. Ищецът ги изпратил до входната врата, а свидетелката с детето влязла в градината. Малко по-късно му звъннала да й донесе пари да плати таксата за детската градина, но той е отговорил, че не може, тъй като чака да го арестуват. Тогава свидетелката излязла от градината и изчакала патрулката заедно с ищеца. Заяви, че всеки ден вземат детето на обяд от градината, тъй като то не се храни добре и не е уместно да остава по-дълго време. Този ден трябвало заедно с баща му да отидат да го вземат, тъй като ищецът пътува (с оглед настоящата си работа) и когато си е у дома винаги ходят заедно да вземат детето от градина, но заради ареста тя сама е отишла и детето е търсило баща си и не е искало да тръгва с нея. Свидетелката твърди, че задържането се е отразило много зле на ищеца, много тежко го е преживял, не се е хранил, не е спал качествено, не е бил енергичен и не се е усмихвал. Обяснява, че почти не са излизали от в къщи след случката, тъй като ищецът се чувствал опозорен и не бил в кондиция, от което не е могъл да има пълноценен контакт с детето си, въпреки силната връзка помежду им. Свидетелката сочи, че около месец някъде ищеца е бил в това състояние, така е тръгнал и на работа. Посочва, че през месец юли се е върнал отново, за рождения ден на детето и като си е дошъл пак е имало инцидент. Бил е обявен за международно издирване по повод същия инцидент, въпреки, че е предупредил, че е международен шофьор и няма да го има известно време. При пристигане на летището му била връчена призовка за връчване на акт за дребно хулиганство за същия случай и това се е случило пред колегите му.    

Вторият свидетел Георги К. посочи, че познава ищеца от двадесет години, били са колеги в сектор „Пътна полиция“ към ОД на МВР – Бургас и сега са в приятелски отношения. Твърди, че след задържането на ищеца са започнали подигравки и насмешки зад гърба му. Бившите му колеги са звънели на ищеца и са го питали какво толкова е направил, че са го задържали. Заявява, че тази тема на разговор е продължила близо половин година, постоянно някой е звънял от любопитство. Носели са се слухове, че е хулиган, тъй като се е чуло, че е извършил хулигански действия. След случилото се свидетелят описва ищеца като притеснен, свит, неконтактен и посрамен, като това е продължило горе долу докато е заминал за работа. Обяснява, че като се е върнал пак състоянието му се е влошило, тъй като са го задържали на летището в София пред колегите му.

ПРАВНИ ИЗВОДИ:

Искът е подаден от надлежна страна срещу пасивно легитимиран ответник по смисъла на чл.205 от АПК – ОД МВР Бургас, поради което е процесуално допустим.

Разпоредбата на чл.1, ал.1 от ЗОДОВ предвижда, че държавата и общините отговарят за вреди причинени от незаконни актове, действия или бездействия на техни органи и длъжностни лица при или по повод изпълнение на административна дейност. В конкретният случай е налице отменена по съдебен ред заповед, издадена на основание чл.72, ал.1, т.1 от ЗМВР, с която е заповядано задържането за срок до 24 часа на ищеца Илиан Д.Ч.. Отмяната е настъпила с влязло в сила съдебно решение, поради което е налице една от предпоставките, визирани в чл.204, ал.1 от АПК – наличие на административен акт отменен по съответния ред като незаконосъобразен.

За да бъде уважена исковата претенция ищецът следва да докаже кумулативното наличие на следните предпоставки: че е претърпял описаните в исковата молба неимуществени вреди и, че те пряко произтичат от административният акт, отменен по надлежен съдебен ред.

Непозволеното увреждане включва следните елементи: деяние, противоправност на деянието и вреда, причинна връзка между деянието и вредата. В случая деянието и неговата противоправност се изразяват в отмяната на посочения по-горе административен акт. Отговорността на държавата и общините е обективна и вина не се изследва.

Ищецът претендира обезщетение за нанесени неимуществени вреди, изразяващи се в тревожност, нервност и безпокойство за относително дълъг период от време – до окончателната отмяна на заповедта, съпроводени със значителна по интензитета си тревога за състоянието на малолетното му дете и отражението, което задържането му би могло – и в действителност е предизвикало у детето, изразило се в трайно влошаване на емоционалното му състояние, за период от повече от месец и половина, констатирано от психолога, който посещава, и значителен регрес в лечението му – обстоятелства, които са причинили притеснение и напрежение, както за детето, така и за ищеца, и негативни преживявания и унижение, които са били причинени лично на ищеца, от това, че той като бивш дългогодишен служител на МВР е бил задържан.

По делото са събрани гласни и писмени доказателства, от които се установява, че ищецът е преживял претендираните вреди. От показанията на свидетелката К. се установи, че задържането на ищеца е имало емоционални последствия, както по отношение на детето му, което страда от разстройство на експресивната реч, придружена с нарушение на активността и вниманието, така и по отношение на ищеца, който около месец е променил обичайното си поведение, защото е бил сломен от преживяното – не се е хранил, не е имал пълноценен сън, бил е без настроените, не е имал пълноценни контакти с детето си. Показанията сочат, че ищецът е страдал както за детето си, съзнавайки, че задържането му е повлияло на психическото развитие на детето, което е с диагноза МКБ F 80.1, така и поради факта, че като бивш служител на МВР се чувствал опозорен. Вярно е, че свидетелката е фактическата съпруга на ищеца и нейните показания следва да се прецизират през призмата на това обективно обстоятелство, но същевременно влошеното емоционално състояние, в което е изпаднал ищеца, може да бъде удостоверено най-вече от много близки хора, които често са близки роднини или съпруга, т.е. все лица, чиито показания могат да бъдат възприети като обусловени от близката връзка с ищеца. След като ищецът живее в самостоятелно жилище със свидетелката и към настоящия момент с детето им, жилището не се обитава от други лица, които да съжителстват в общо домакинство с ищеца, то именно неговата фактическа съпруга е човекът, който най-добре и непосредствено би възприел промяната в емоционалното състояние на ищеца, ако такава обективно съществува и съответно може да свидетелства за тези факти.

Обстоятелствата, за които свидетелства фактическата съпруга на ищеца, съществуващи изцяло и само в неговата психика, следва да бъдат съпоставени с емоционалните и морални преживявания, които всяко лице - родител с необременена ценностна система би преживяло, ако е поставено при същите условия – да бъде задържан при положение, че не е извършил престъпно деяние и това да се окаже фактор водещ до регресия на лечението на детето му с диагноза свързана с разстройство на психологичното развитие (F80-F89 Разстройства в психологичното развитие). При тази съпоставка съдът счита, че следва да се направи извод, че ищецът действително е преживял емоционална травма, за която твърди, изразяваща се в обида, неприятни емоционални преживявания от злепоставянето му пред бившите и настоящите му колеги и пред детето му.

В исковата молба се твърди, че ищецът е претърпял и неприятни емоционални преживявания и от обстоятелството, че задържането му се е отразило негативно на общата кондиция на детето му, за което ангажира доказателства – становище от Р. Д. – психолог, логопед (л.46).

За негативните емоции на ищеца настъпили от задържането свидетелства и свидетеля К., бивш колега на ищеца, с който са в приятелски отношения. От показанията му се установява, че ищеца е бил подложен на подигравки и насмешки от бившите му колеги, които са звънели по телефона да го разпитват за какво е задържан и какво толкова е направил, което е довело до срам и притеснение.

Разгледан в съвкупност искът е доказан по основание, но е частично основателен от гледна точка на неговия размер.

Доколкото в чл.4 от ЗОДОВ не са установени критериите за определяне на размера на обезщетението за неимуществени вреди, а съгласно §1 от ДР на ЗОДОВ за неуредените въпроси се прилагат разпоредбите на гражданските и трудовите закони, приложение в случая намира разпоредбата на чл.52 от Закона за задълженията и договорите. Според същата разпоредба обезщетението за неимуществени вреди се определя от съда по справедливост. Изискването за справедливо определяне на обезщетението за неимуществени вреди е свързано с преценката на конкретни обективно настъпили обстоятелства, включително доказания интензитет на негативните емоции.

В конкретният случай, предвид сферата, в която се простира действието на заповедите чл.72, ал.1, т.1 от ЗМВР; претърпяното увреждане - обида, стрес, срам и гняв от задържането му, чувство на опозореност вследствие отношението на бившите му колеги от МВР обусловено от задържането; негативното отражение на това върху детето му, което е довело до допълнителен стрес за него; недългият период от време, през който е продължило обективно понасянето на вредите – 1-2 месеца според показанията на свидетелите К.К. и Г.К., съдът счита, че справедливото обезщетение следва да е в размер на 2 500 лева. В останалата част до 3 000 лева искът следва да бъде отхвърлен.

Частичната основателност на главния иск води до такава и по отношение на акцесорния. По делото лихва е претендирана от влизане в сила на решението, с което е отменена заповедта за задържане до окончателното й изплащане. Твърдение в такъв смисъл се съдържа в ИМ (л.6). Съдебното присъждане следва да се ограничи в рамките на поисканото от ищеца. По тази причина размера на присъдената лихва по делото се определя от периода претендиран от ищеца – 06.06.2019г., когато е постановено решение №8496/06.06.2019г. по адм.д.№5076/2018г. на ВАС до окончателното плащане.

Разноски следва да се присъдят в полза на ищеца съобразно уважената част от иска. Такива са претендирани с исковата молба и се дължат от ответника в размер на 10 лв. – платена държавна такса.

По изложените съображения, Административен съд Бургас

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОСЪЖДА Областна дирекция на МВР Бургас да заплати на И. Иванов Ч., ЕГН **********, с постоянен адрес *** и съдебен адрес ***, обезщетение в размер на 2 500 (две хиляди и петстотин) лева за претърпени неимуществени вреди причинени вследствие заповед за задържане рег. №434зз-58/02.03.2018г. издадена от началник сектор „Криминална полиция“ при Второ РУ гр.Бургас, която по надлежен съдебен ред е обявена за незаконосъобразна, представляващи обида, стрес, срам и гняв от задържането му, чувство на опозореност вследствие отношението на бившите му колеги от МВР обусловено от задържането; негативното отражение на това върху детето му, което е довело до допълнителен стрес за ищеца, както и законната лихва върху тази сума от 06.06.2019г. до окончателното й изплащане и ОТХВЪРЛЯ иска в останалата му част до пълния претендиран размер от 3 000 лв.

ОСЪЖДА Областна дирекция на МВР Бургас да заплати на И. Иванов Ч. направените по делото разноски в размер на 10 (десет) лева.

Решението може да се обжалва пред Върховния административен съд в 14-дневен срок от съобщаването му.

 

 

                                                          СЪДИЯ: