Решение по дело №51/2023 на Административен съд - Видин

Номер на акта: 82
Дата: 4 април 2023 г. (в сила от 4 април 2023 г.)
Съдия: Николай Петров Витков
Дело: 20237070700051
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 31 януари 2023 г.

Съдържание на акта

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВИДИН

РЕШЕНИЕ82

Гр. Видин, 04.04.2023 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Административен съд – Видин,

II административнонаказателен състав

в публично заседание на

тринадесети март

през две хиляди двадесет и трета година в състав:

Председател:

Николай Витков

Членове:

1. Росица Славчева

2. Борис Борисов

при секретаря

Мария Иванова

и в присъствието

на прокурора

Кирил Кирилов

като разгледа докладваното

от съдия

Николай Витков

 

Касационно АНД №

51

по описа за

2023

година

и за да се произнесе, съобрази следното:

 

Делото е образувано по жалба с правно основание чл.63в от ЗАНН, във връзка с гл.ХІІ от АПК, подадена от „ДЕКВ-Димитрови и сие” СД, ЕИК *********, с адрес: гр. Видин, ж.к.”Гео Милев”, бл.1, вх.Б, ет.1, ап.2, представлявано от Е. К. Д., действащ чрез пълномощника адв. Д.Д. ***, против решение № 389/08.12.2022 г., постановено по АНД № 811/2022 г. по описа на Районен съд Видин, с което е потвърдено наказателно постановление (НП) № 05-2200082/27.07.2022 г., издадено от директор на Дирекция "Инспекция по труда" Видин. В жалбата се правят оплаквания за неправилност на решението, като постановено в противоречие с приложимия материален закон, при съществени нарушения на процесуалните разпоредби и като необосновано. Иска се съдът да отмени обжалваното решение и да постанови друго, с което да отмени процесното наказателното постановление. Алтернативно се иска да бъде приложена разпоредбата на чл.415в, ал.1 от КТ.

Претендира се присъждане на направените разноски за процесуално представителство по делото.

Ответникът по касация – директор на Дирекция "Инспекция по труда" Видин, редовно призован, чрез процесуалният си представител депозила писмено становище за неоснователност на подадената касационна жалба и прави възражение за прекомерност на евентуално претендирани от противната страна разноски за процесуално представителство.

Представителят на Окръжна прокуратура дава становище за неоснователност на касационната жалба.

Съдът, като прецени доводите на страните и събраните по делото доказателства в рамките на посочените от касатора касационни основания и при служебна проверка за съответствието на решението с материалния закон, намира следното от фактическа страна: при извършена проверка на място на 03.06.2022 г. около 14:00 часа в обект „Корнер клуб”, находящ се на адрес: гр. Видин, ул.”Цар Александър II” № 11, както и по документи на 06.06.2022 г. от инспектори на Дирекция „Инспекция по труда”-Видин, относно спазване на трудовото законодателство в дружеството - касатор, е констатирано следното нарушение: „ДЕКВ-Димитрови и сие” СД, в качеството си на работодател, е допуснал до работа непълнолетното лице С. С. С., на 27.04.2022 г., без издадено предварително разрешение от Дирекция „Инспекция по труда”-Видин. Към преписката са приложени трудов договор № 35/27.04.2022 г. между касатора и лицето С. С. С., платежна ведомост за м. април 2022 г., както и справки за явяване/неявяване на работа в дружеството за същия месец, в които фигурира името на същото лице.

Приложено е и разрешение за приемане на работа на непълнолетното лице С. С. С. № 22040904/03.05.2022 г., издадено от директор на Дирекция „Инспекция по труда”-Видин.

Въз основа на преписката бил съставен АУАН, който бил връчен на представител на дружеството. Против акта било направено писмено възражение вх.№ 22071349/22.06.2022 г. от представляващ съдружник на дружеството – касатор, което не било кредитирано, след което ответникът издал атакуваното пред ВРС НП, с което наложил на касатора административно наказание имуществена санкция в размер на 1500,00 лева, на основание чл.414, ал.1 от КТ, за нарушение по чл.303, ал.3 от КТ.

С обжалваното решение районният съд потвърдил наказателното постановление. Приел, че в хода на административнонаказателното производство не са допуснати съществени процесуални нарушения, административното нарушение е установено по безспорен начин, а обжалваното наказателно постановление отговаря на изискванията на ЗАНН за съдържание. Наложената имуществена санкция е определена при спазване на изискванията на чл.27 от ЗАНН, в минималния нормативно установен размер.

При така установената фактическа обстановка съдът прави следните изводи: жалбата е допустима, като подадена в законоустановения срок, от легитимирана страна. Разгледана по същество жалбата е неоснователна.

Съдът споделя мотивите на районният съд, че установеното административно нарушение е установено по безспорен начин, както и че не са налице основания за приложение разпоредбата на чл.415в, ал.1 от КТ.

От събраните в хода на административно-наказателното производство доказателства се установява по безспорен начин осъществяването на процесното деяние от обективна страна. Непълнолетното лице е допуснато на работа, видно от трудовия договор и отчетите за явяване на работа, като му е начислено и съответното трудово възнаграждение, на 27.04.2022 г., преди да бъде получено разрешение от Инспекция по труда по реда на чл.303, ал.3 от КТ (което, видно от самото разрешение изх.№ 22040904/03.05.2022 г., е поискано на 29.04.2022 г., очевидно след извършване на проверката, приключила с издаване на процесното пред ВРС НП). Така приложените писмени доказателства не са оспорени в производството пред ВРС, поради което се ползват с материална доказателствена сила и правилно са кредитирани от въззивния съд.

На следващо място, настоящата инстанция споделя и направения извод за липса на основания за прилагане института на „маловажния случай” по отношение на процесното деяние. Безспорно, както правилно е приел и съставът на ВРС, нарушението се отличава с висока степен на обществена опасност, която изключва приложението на чл.28 от ЗАНН, респ. чл.415в, ал.1 от КТ, доколкото се касае за обществени отношения, свързани с трудовите права на непълнолетните лица и опазване на техния живот и здраве.

Съдът споделя изложените мотиви от районният съд за липса на допуснати нарушения в хода на административнонаказателното производство.

В конкретния случай фактическия състав на констатираното административно нарушение е описан достатъчно ясно, точно и конкретно, като са спазени изискванията на чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН. По безспорен начин е установено допускането до работа на непълнолетно лице, без предварително писмено разрешение на Дирекция „Инспекция по труда”-Видин.

Предвид гореизложените решението на ВРС, с което е потвърдено наказателното постановление, е правилно. Същото е постановено в съответствие с материалния закон, при липса на нарушения на съдопроизводствените правила.

Направените оплаквания в касационната жалба са неоснователни. Районният съд е обсъдил всички събрани доказателства поотделно и в съвкупност, въз основа на което е изградил фактическите и правните си изводи за доказаност на обвинението.

Предвид изложеното оплакванията в жалбата са неоснователни, а решението на Районен съд Видин следва да бъде оставено в сила, така както и потвърденото с него наказателно постановление.

При този изход на производството и липсата на своевременно направено искане на ответника за разноски, такива не следва да бъдат присъждани.

Воден от горните мотиви и на основание чл.63в от ЗАНН, във връзка с чл.208 и следващите от АПК, Административен съд Видин

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 389/08.12.2022 г., постановено по АНД № 811/2022 г. по описа на Районен съд Видин.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване или протест.

 

 

Председател:                                            Членове: 1.

 

 

                                                                                   2.