Решение по дело №967/2018 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 1861
Дата: 22 ноември 2018 г. (в сила от 17 декември 2019 г.)
Съдия: Майя Йончева Йончева
Дело: 20184520100967
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 8 февруари 2018 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 гр. Русе, 22.11.2018 г.

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

РУСЕНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, III гр. състав, в публично заседание на двадесет и трети октомври през две хиляди и осемнадесета година в състав:

 

                               Съдия: МАЙЯ ЙОНЧЕВА

 

при секретаря           ЕМИЛИЯ Д.                                         и в присъствието на

прокурора                                                                            като разгледа докладваното от съдията гр. дело №967 по описа за 2018 година, за да се произнесе, съобрази:

 

         Искът е с правно основание по чл.49 ЗЗД.

         Ищецът И.Л.И., чрез пълномощник адв. В.М. в исковата молба, допълнена и уточнена с молба вх. №18752/03.05.2018г., твърди, че на 03.07.2017г. около 16.15 ч. претърпял злополука, движейки се по ул. “Борисова“ в гр. Русе, при която получил силен удар от клон, в резултат на което паднал “по очи“ на земята. Изпитал силна болка в областта на кръста и с помощта на непознати лица бил транспортиран с линейка до УМБАЛ Русе АД със съмнение за травма на гръбначния стълб. Бил приет в отделение “Неврохирургия“ при УМБАЛ Русе АД, където след изследвания му била поставена диагноза “Травма на коренчетата в лумбалната област. Контузио регио лумбалис. Фрактура ТХ12 и Л4“. Постъпил на болнично лечение, след изписване продължил лечението в домашни условия. Лечението му било продължително и също придружено с болки и неудобства. Вследствие на злополуката претърпял имуществени вреди, представляващи разходи по проведеното лечение и закупено помощно средство - колан. Претърпял и неимуществени вреди, изразяващи се в претърпените от него болки и страдания по време на злополуката и в първите месеци на лечението, въпреки което болките не са отшумели и понастоящем. Претърпял сериозни затруднения при движение и редица неудобства, които не му позволяват да води нормален живот, ограничен е социалният му живот и комуникацията с близки и приятели. Ограничени са физическите му възможности да изпълнява сам санитарните си нужди. Отговорност за злополуката носи Община Русе, която по смисъла на ЗОС и Наредба №3 за организация и развитие на комунално-битовата дейност управлява и стопанисва улиците и тротоарите, контролира поддържането и ремонта на вегетативни и невегетативни структурни елементи на паркове, градини, на прилежащите озеленени площи към улици, булеварди и др. на територията на гр. Русе. Определя размера на неимуществените си вреди на 15000 лв, а този на имуществените вреди – на 442.72 лв. Моли ответникът да бъде осъден да му заплати обезщетение за имуществени вреди, представляващи разходи по проведеното лечение в размер на 442.72 лв, заедно със законната лихва от датата на предявяване на иска до окончателното изплащане на сумата, сумата 26.99 лв мораторна лихва за периода от 03.07.2017г. до завеждане на иска, както и да му заплати обезщетение за неимуществени вреди за претърпените болки и страдания в размер на 15000 лв, заедно със законната лихва от датата на увреждането - 03.07.2017г. до окончателното изплащане.

         С определение в съдебно заседание на 07.06.2018г. на основание чл.214, ал.1 вр. чл.232 ГПК съдът е прекратил производството относно претенцията за мораторна лихва за периода от 03.07.2017г. до 06.02.2018г. в размер 26.99 лв поради оттегляне на иска.     

Ответникът Община Русе, представляван от кмета Пламен Стоилов взема становище за неоснователност на иска. Липсват доказателства, че твърдяното увреждане на ищеца е настъпило по описаните в исковата молба начин и място. Възразява срещу твърдението, че описаните в Епикриза изх. №21165 от 04.10.2017г., издадена от УМБАЛ-Русе АД, отделение по неврохирургия, травми на гръбначния стълб на И.Л.И. са причинени пряко от удар от клон на дърво. Счита, че злополуката, причинена от падане на клон на дърво, е настъпила в резултат на форсмажорно обстоятелство (непреодолима сила) - същият ден на територията на града е имало силен, буен и променлив вятър с пориви до 62 км/ч, който е причинил падането на дървесния клон. Оспорва размера на претенцията за неимуществени вреди като прекомерна. Моли искът да бъде отхвърлен, а в условията на евентуалност исканото обезщетение за неимуществени вреди да се намали като недоказано по размер и да се определи обезщетение, съгласно чл.52 ЗЗД.

         По делото са представени писмени доказателства, разпитан е свидетел и са назначени икономическа, медицинска, техническа и метеорологична експертизи, чиито писмени заключения са приложени по делото.

         За да се произнесе, съдът съобрази следното:

         Установено е, че на 03.07.2017г. около 16.15 часа ищецът се е движел по левия тротоар на ул. “Борисова” в гр. Русе в посока от Централна ЖП гара към магазина за хранителни стоки “Пацони”, намиращ се на кръстовището на ул. “Борисова” и ул. “Неофит Бозвели”. Подминавайки заведението за хранене “Пиле на грил”, малко преди магазин “Пацони”, внезапно върху него паднал клон от дърво, част от уличното озеленяване и го повалил. Ударът бил силен и ищецът останал да лежи, без да може да се изправи поради силната болка, която изпитвал в областта на кръста. С помощта на случайни хора бил извлечен настрани от клона, който бил изключително голям, а после - транспортиран от екип на “Спешна помощ” до УМБАЛ Русе, където бил прегледан и приет за лечение в отделение “Неврохирургия”.

         Мястото и конкретния час - около 16.35 часа на злополуката с ищеца са установени от представения запис от охранителна камера, намираща се в търговски обект “Пиле на грил”, възпроизведен на хартиен носител. Видно е от снимките на част от кадрите на записа и от заключението на техническата експертиза, потвърдено и допълнено устно от вещото лице инж. Г.И.К. в съдебно заседание на 23.10.2018г., че вали дъжд и дърветата по ул. “Борисова” се клатят от вятъра. Внезапно клон от дърво, изключително голям, със сложна структура от клони, се чупи, пада фронтално върху движещ се човек и го събаря на земята. Дървото се намира пред търговския обект “Пиле на грил”. Вещото лице обяснява, че записът на инцидента е копиран от записващо устройство на твърд диск на друг компютър и не е съхранен в първоизточника на записване – записващо устройство DVR. Поради това вещото лице не може да даде заключение дали има интерпретация на записа. Заключението е прието от съда без възражения от страните.

          От приложената на л.10 Епикриза на И.Л.И. се установява, че след злополуката той е постъпил в отделение “Неврохирургия” при УМБАЛ Русе на 03.07.2017г. с диагноза “Травма на коренчетата в лумбалната област. Контузио регио лумбалис” и след проведено лечение е бил изписан на 07.07.с.г.

         От Епикризата на л.14 се установява, че ищецът отново е постъпил за лечение в отделение “Неврохирургия” на 01.10.2017г. с диагноза “Травма на нервните коренчета на лумбосакралния отдел на гръбначния стълб” и е бил изписан на 04.10.с.г.

          Свидетелката Д.П.И., съпруга на ищеца, заявява, че още на следващия ден след изписването му от отделението през месец юли 2017г. съпругът й не е можел да стане от леглото, не можел да се обслужва сам поради много силни болки в кръста и гърба, които изпитвал. Без чужда помощ дори не можел да се храни. Приемал обезболяващи лекарства и инжекции, поставяни му от медицинско лице. Чувствал се безпомощен, бил отчаян. Дори и след повторното му лечение в болничното заведение не получил съществено облекчение на болките си, а само временно. Понастоящем продължава да взема обезболяващи лекарства, но няма сили да върши каквато и да е работа, нито да пазарува. Има моменти, когато получава силен тремор на ръцете и не може да се храни самостоятелно. Не може продължително време да стои прав поради силните болки в гърба, когато върви единият му крак се схваща и се налага да се подпре някъде.

          Показанията на свидетелката не са опровергани с противни доказателства, нито оспорени, поради което съдът ги намира достоверни.

         От заключението на медицинската експертиза на основание приложените документи (епикризи, амбулаторни листи, рентгенографии и др.), както и от личния преглед на пострадалия на 23.08.2018г. от вещото лице д-р Б.В. Христов, специалист ортопед-травматолог при УМБАЛ Канев АД, се установява, че на 03.07.2017г. е получил травма на коренчетата в лумбалната област и “контузио регио лумбалис”. При личния преглед на пострадалия е установил затруднено самостоятелно придвижване с помощно средство – бастун, както и че носи лумбален ортопедичен колан, изписан му от лекар-неврохирург. От изследванията на ищеца в Неврохирургичното отделение е установено, че фрактурите на 12-ти торакален и 4-ти лумбален прешлен се дължат на остеопороза и са настъпили хронично в период от време преди злополуката. Вещото лице е категорично, че остеопоротичните фрактури ги е имало преди инцидента на 03.07.2017г. Вещото лице се позовава и на описания механизъм на получената вследствие злополуката травма – директен удар отзад и падане по очи напред, което не обосновава възникването на установените компресионни фрактури. Такива биха се получили при травма по оста на гръбначния стълб (падане върху седалището). При директния удар отзад би могло да се получат счупвания на дъгите на прешлените или израстъците им, каквито счупвания не са установени. Болките на ищеца непосредствено след травмата се дължат на директната контузия на меките тъкани, мускулите и на нервните коренчета на фона на предшестващи дегенеративни промени в целия гръбначен стълб. Болките и затрудненията на ищеца при движение не могат да изчезнат изцяло, по-скоро може да се очаква влошаване на тези оплаквания в бъдеще поради напредващите необратими дегенеративни промени в прешлените, ставите и интервертебралните дискове, остеопорозата и променящата се биомеханика на целия гръбначен стълб. При стриктен медицински контрол, чести физиотерапии и балнео-санаториално лечение може да се постигне известно периодично подобряване. При проведените изследвания на ищеца по време на двукратното му болнично лечение са установени и описани дегенеративните промени по гръбначния му стълб и остеопоротичните фрактури на дванадесети торакален и четвърти лумбален прешлени, както и придружаващи заболявания – исхемична болест на сърцето, преживян инфаркт и захарен диабет. В заключението си, потвърдено устно в съдебно заседание на 13.09.2018г., вещото лице д-р Христов потвърждава, че последствията от травмата на 03.07.2017г. се дължат на наслагване на остър травматичен момент върху хронично увреден гръбначен стълб.

         От заключението на икономическата експертиза, потвърдено устно от вещото лице Й.М. в съдебно заседание на 13.09.2018г., се установява, че размерът на заплатените разходи от И.Л.И. за престой и лечение в болнично заведение във връзка със злополуката на 03.07.2017г., както и за купен лумбален колан и медикаменти от аптеки, възлиза в общ размер 442.72 лв.

         Изслушано е и заключение на метеорологична експертиза, депозирано в писмен вид от вещото лице ас. д-р Е. Здравков И., потвърдено и допълнено устно от същия в съдебно заседание на 23.10.2018г. От същото заключение се установява, че на 02/03.07.2017г. метеорологичната обстановка в района на гр. Русе е била усложнена, силно нестабилна, с много неустойчива стратификация, при рязко изразени мощни конвективни процеси с формиране на значителна и плътна кълбесто-дъждовна облачност. При преминаване на бързо подвижни със средна скорост 40-45 км/ч, добре изразени, основни и вторични студени и оклюдирали студени фронтове, с обща посока на придвижване от запад-северозапад на изток-югоизток, обхващащи значителни територии в Южна Румъния и Северна България е настъпила чувствителна промяна в стойностите на метеорологичните елементи и са регистрирани някои опасни явления, подробно и хронологично описани от вещото лице. На 03.07.2017г. в района на гр. Русе между 14.20 ч. и 14.30 ч. е регистриран шквал (известен още като сприя, ветров удар) с пориви до 18 м/сек. (65 км/ч). Регистрирани са периоди със силен вятър между 13.57 ч. и 14.16 ч. с посока от североизток и пориви до 18 м/сек. Между 14.16 ч. и 14.20 ч. и между 14.30 ч. и 14.48 ч. в посока от северозапад са регистрирани пориви до 18 м/сек. Максималната интензивност на валежа в ранния следобед на 03.07.2017г., определена по метода на максималните интензитети на база 5-мин. интервали се изчислява на 253 l/s.ha, 7.6 л/кв.м за 5-мин. период, което значително надхвърля минималния критичен праг на интензивни дъждове около 30 l/s.ha. Предвид посочените в заключението особености на метеорологичната обстановка на 02/03.07.2017г., предхождаща времето на инцидента, вещото лице допуска, че много от дърветата в града, включително и това, причинило вреди на ищеца, са били много силно овлажнени и обмокрени от продължителните интензивни дъждове с голямо количество и изложени на неблагоприятното въздействие на резките температурни промени. На основание гореизложените факти д-р И. заключава, че около 16.35 ч. на 03.07.2017г. счупването на дървото, увредило ищеца, напълно възможно и най-вероятно да е настъпило в резултат на природно бедствие, породено от проявата на опасни метеорологични явления, като силен вятър и шквал, със значителна честота, продължителност и интензивност, съпътстващи силно динамичната и усложнена синоптична обстановка над гр. Русе. На 03.07.2017г. точно в 16.35 ч. не е имало природно бедствие, но случилото се преди това (последният период със силен вятър е в 15.10 ч.) е довело до счупването на дървесния клон в резултат на наслагване на определено физическо въздействие на три етапа. Дървото вече така е било отслабено, имало е микротравми и пукнатини, тръгнало е да се разрушава още от нощта, когато е бил най-силния порив на вятъра и най-силната стойност на скоростта, както и в следобеда на 03.07.2017г. в 15.10 ч., когато отново е имало шквал. Около 16.35 ч., когато вятърът е бил по-скоро умерен, “…дървото е дошло да падне”.

         По делото няма спор, че при и вследствие злополуката на 03.07.2017г. ищецът е претърпял вреди, но на плоскостта на отговорността за вреди по чл.49 ЗЗД - за чужди противоправни и виновни действия или бездействия, не може да се ангажира отговорността на ответника Община Русе. Телесните увреждания на ищеца са предизвикани от събитие, което разкрива признаците на непредотвратимост непредвидимост, характеризиращи непреодолима сила. Обстоятелствата, установени от заключението на метеорологичната експертиза и конкретните данни, на които тя се позовава, имат извънреден характер, защото се отклоняват в значителна степен от обичайните метеорологични условия за същия период в този район и отричат наличие на предвидимост на вредоносното събитие. От друга страна, причините за инцидента не стоят във вещта и нейните свойства, няма данни падналият клон от дърво под №980, съгласно приложения на л.123 заверен препис на План-карта на декоративната растителност (паспортизация 5-ти етап), да е бил увреден преди събитието и да е следвало да бъде премахнат. Ответникът нито е могъл, нито е бил длъжен да предвиди, че вследствие усложнената метеорологична обстановка на 02/03.07.2017г. ще се счупи клона на конкретното дърво и ще настъпят вредоносните последици за ищеца на 03.07.2017г. в 16.35 ч. Липсват доказателства ответникът да е допуснал грешки в организацията на работата си съгласно Наредба №3 за организация и развитие на комунално-битовата дейност да управлява и стопанисва улиците и тротоарите, да контролира поддържането и ремонта на вегетативни и невегетативни структурни елементи на паркове, градини, на прилежащите озеленени площи към улици, булеварди и др. на територията на гр. Русе. Следователно травматичното увреждане на ищеца, пряка последица от падналия клон на дървото, не може да се свърже с някакви организационни проблеми и неуредици на ответника. Правното основание за ангажиране отговорността на ответника е наличието на виновно поведение на негови служители, каквото в случая не е установено.

         Поради това искът за заплащане на обезщетение за имуществени и неимуществени вреди срещу Община Русе следва да се отхвърли като неоснователен, тъй като вредоносните последици за ищеца се дължат на непреодолима сила.

         Съгласно чл.78, ал.3 ГПК ищецът следва да заплати на ответника 650 лв разноски по делото, съгласно представен списък на разноските по чл.80 ГПК.

         Мотивиран така, съдът

 

Р Е Ш И :

 

         ОТХВЪРЛЯ предявения от И.Л.И. ***, ЕГН **********,***, пл. “Свобода” №6, представлявана от кмета Пламен Пасев Стоилов, БУЛСТАТ ************* за заплащане на обезщетение за имуществени вреди, представляващи разходи по проведено лечение в размер на 442.72 лв, както и за заплащане обезщетение за неимуществени вреди за претърпените болки и страдания в размер на 15000 лв, заедно със законната лихва върху сумите от датата на увреждането - 03.07.2017г. до окончателното изплащане.

ОСЪЖДА И.Л.И. *** сумата 650 лв разноски по делото.

Решението подлежи на обжалване пред Русенски окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

                                                                                      Съдия: