Присъда по дело №651/2009 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 24
Дата: 26 март 2009 г. (в сила от 11 април 2009 г.)
Съдия: Светлин Иванов Иванов
Дело: 20092120200651
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 26 февруари 2009 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

П  Р  И  С  Ъ  Д  А

 

№ 438                                                2009 година                  град  БУРГАС

 

                                    В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

Бургаският районен  съд                                                               наказателна колегия

На двадесет и шести март                                      две хиляди и девета година

В публично заседание в следния състав:

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ:   С.И.

                                                Съдебни заседатели:           1.  II-ри  наказателен състав          

                                                2.  II-ри  наказателен състав

Секретар: II-ри  наказателен състав

Прокурор:  Кр. К.

като разгледа докладваното от съдията II-ри  наказателен състав

наказателно от общ характер дело № 651 по описа за 2009 година

 

                                                П Р И С Ъ Д И:

 

ПРИЗНАВА подсъдимият  А.П.М. - роден на ****. в гр.Б., живущ ***, в момента в Затвора-Бургас, българин, български гражданин, женен, основно образование, безработен, осъждан, ЕГН **********, ЗА ВИНОВЕН в това, че:

През периода от края на м. ноември 2008г. /неустановена дата/ до 11.12.2008г. в гр.Б., в условията на продължавано престъпление, отнел чужди движими вещи на обща стойност от 479,00 лева от владението на Т., Г., С., М., Д., Д. и Х., с намерение противозаконно да ги присвои като употребил за това заплашване, а именно:

1.    На неустановена дата в края на м. ноември - началото на м. декември 2008г., в гр.Б., отнел чужда движима вещ - парична сума от 37 лв., от владението на И.В.Т., ЕГН: **********, с намерение противозаконно да я присвои, като употребил за това заплашване -насочил нож срещу Т.;

2.    На неустановена дата в началото на м. декември 2008г., в гр.Б., отнел чужда движима вещ   -  парична сума от 10   лв., от владението на В.К.Г., ЕГН: **********, с намерение противозаконно да я присвои, като употребил за това заплашване - насочил нож срещу Г.;

3.    На неустановена дата в началото на м. декември 2008г., в гр.Б., отнел чужда движима вещ - мобилен телефон «Нокиа N 70" на стойност 200 лв., от владението на М.Р.С. ЕГН: **********, с намерение противозаконно да я присвои, като употребил за това заплашване - насочил нож срещу С.;***, отнел чужди движими вещи - сумата от 32,00 лева от владението на И.С. М. ЕГН:**********, с намерение противозаконно да ги присвои, като употребил за това заплашване -насочил нож срещу М.;

4.    На 10.12.2008г., в гр.Бургас, отнел чужди движими вещи - сумата от 60,00 лева от владението на Б.Д.Д. ЕГН:**********, с намерение противозаконно да ги присвои, като употребил за това заплашване - насочил нож срещу Д.;***, отнел чужди движими вещи - сумата от 135,00 лева, от владението на С.Г.Д., ЕГН: **********, с намерение противозаконно да ги присвои, като употребил за това заплашване -насочил нож срещу Д..***, отнел чужди движими вещи - сумата от 5,00 лева, от владението на А.Д.Х., ЕГН: **********, с намерение противозаконно да ги присвои, като употребил за това заплашване - насочил нож срещу Х., поради което и на основание  чл.198, ал, вр. чл.26, ал. 1 вр.чл.55, ал. 1, т.1 от НК го осъжда на “Лишаване от свобода ” за срок от ЕДНА ГОДИНА И ДЕВЕТ МЕСЕЦА.

                 ОПРЕДЕЛЯ  първоначален “общ” режим за изтърпяване на наложеното наказание.

                 ПРИСПАДА на основание чл. 59 ал.1 от НК от срока на наложеното наказание времето от 15.12.2008 до влизане на присъдата в сила, през което подсъдимия М. е бил с мярка за неотклонение “Задържане под стража” по същото дело.

                 ОТНЕМА  на основание чл. 53, ал. 1 б “А” предложение 2-ро то НК един брой нож-веществено доказателство по делото, послужил за извършване на престъплението.

                 ОСЪЖДА на основание чл. 189 ал 3 вр.ал 1 НПК подсъдимия А.П.М. ЕГН ********** да заплати в полза на държавата по сметка на БРС направените в досъдебното производство разноски в размер на 47.50 лева.

Присъдата подлежи на обжалване и протестиране пред Бургаски окръжен съд  в 15-дневен срок от днес.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: II-ри  наказателен състав

 

                        СЪДЕБНИ   ЗАСЕДАТЕЛИ:             1. II-ри  наказателен състав

 

                                                                                    2. II-ри  наказателен състав

 

 

 

 

 

МОТИВИ към ПРИСЪДА № 438/ 26.03.2009 г.,

постановена по НОХД № 651/ 2009 г. по описа

на БРС

 

Съдебното производство по делото е образувано по повод постъпилия в съда обвинителен акт на Районна прокуратура - Бургас, с който против подсъдимия А.П.М. ***, е повдигнато обвинение за престъпление по чл. 198 ал.1 вр. чл. 26 ал.1  НК - за това, че в периода от края на м. ноември 2008г. (неустановена дата) до 11.12.2008г. в гр.Бургас, в условията на продължавано престъпление, отнел чужди движими вещи на обща стойност от 479,00 лева от владението на И.Т., В.Г., М.С., И. М., Б.Д., С.Д. и А.Х., с намерение противозаконно да ги присвои, като употребил за това заплашване – насочил нож срещу пострадалите.

Производството е разгледано по реда на чл.371 т.2 и следващите от Глава ХХVІІ НПК – „Съкратено съдебно следствие в производството пред първата инстанция”, по инициатива на подсъдимия и защитника му, след служебно насрочване на делото по този ред от съда.

В съдебно заседание, представителят на Районна прокуратура - Бургас поддържа обвинението, което счита доказано по безспорен начин, и с оглед императивната разпоредба на чл.373 ал.3 НПК, пледира за налагане на подсъдимия на наказание „Лишаване от свобода” при условията на чл. 55 ал.1 т.1 НК, в размер на 1 година и 10 месеца, което да бъде ефективно изтърпяно, като от него на основание чл. 59 ал.1 НК се приспадне времето, презд което подсъдимият е бил с МНО „Задържане под стража”.

Подсъдимият и защитникът му не оспорват фактическата обстановка по обвинението, подсъдимият е признал посочените в обстоятелствената част на обвинителния акт факти. Защитникът пледира за определяне на наказание „Лишаване от свобода” в размер между 10 месеца и 1 година, като напълно се зачете времето, през което подсъдимият е бил с МНО „Задържане под стража” в досъдебното производство по същото дело, излага доводи, че при извършване на деянието подсъдимият е страдал от наркомания и следва да се възприема като болен човек.

  

ФАКТИЧЕСКА ОБСТАНОВКА:

На основание чл. 373 ал.3 вр. чл. 372 ал.4 НПК, съдът прие за установени обстоятелствата, изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт, съгласно одобреното от съда самопризнание на подсъдимия, а именно:

Подсъдимият А.П.М. е роден на ****г. в гр.Б., живущ ***, в момента в Затвора-Бургас, българин, български гражданин, женен, основно образование, не работи, осъждан, ЕГН **********.

На неустановена дата в края на м. ноември 2008 г., в обедните часове, свид. И.Т. отивал на зъболекар и се намирал в района около Стоматологичната клиника в гр.Б., ул.”А.”. Там го срещнал подс. М., спрял го и поискал свидетелят да му услужи с друбна сума пари. Свид. Т. отговорил, че няма пари и понечил да отмине. Подсъдимият обаче извадил нож, насочил го срещу свидетеля и му наредил да му предаде всичките си  пари. Свид. т. му дал всечки налични у него пари, на стойност 37 лева, след което подсъдимият се отдалечил в неустановена посока, а впоследствие със сумата си купил наркотици.

В началото на м. декември 2008 г., на неустановена дата, около 15.00 часа, подс. М. видял, че свид. В.г. навлиза в проход, водещ към вход на жилищна сграда в централната част на гр.Бургас. Последвал го, приближил го откъм гърба, извадил нож, насочил го към свидетеля, след което го обърнал с лице към себе си и поискал последният да му предаде всичките си пари. Свид. Г. се изненадал и уплашил, а подсъдимият бръкнал в джоба му, взел намиращата се там сума от 10 лева и побягнал. С парите си купил наркотици.

Пак в началото на м. декември 2008 г., около 13.30 часа, свид. М.С. се прибирал от училище, и се намирал в централната част на гр.Бургас. Бил застигнат от подс. М., който го спрял и му поискал 0.20 лева. Свид. С. отговорил, че нсяма пари. Подсъдимият извадилб нож и заплашил свидетеля с него, пребъркал джобовете му, където открил мобилен телефон „Нокия N 70”, на стойност 200 лева според заключението на извършената оценъчна експертиза, взел го и избягал с него. Впоследствие дал апарата на неустановено лице, срещу три дози хероин.

На 10.12.2008 г., около 10.00 часа, свид. И. Монев отивал към книжарница в централната част на гр.Бургас. Докато се движел по ул.”Л.К.”, бил застигнат от подс. М., който със сила го обърнал към себе си, насочил нож към свидетеля и му поискал парите. Свид. М. се изплашил и предал на М. сума в размер на 37 лева. Подсъдимият взел парите и се отдалечил, а парите изхарчил впоследствие за наркотици.

По-късно на същата дата – 10.12.2008 г., около 13.30 часа, свид.  Б.Д. ***. Подс. М. го пресрещнал, спрял и му поискал пари. След като свидетелят отказал, подсъдимият извадил нож и го насочил срещу него, като отново настоял свидетелят да му предаде парите си. Изплашен, Д. предал всички пари с които разполагал-60 лева. Подсъдимият взел сумата и бързо побягнал с нея. Впоследствие похарчил отнетото.

На 11.12.2008 г., около 09.15 часа, свид. А.Х. се намирал на пл. „Тр.” в гр.Б., където си купувал закуска от павилион. В същия момент, към него се приближил подс. М. с нож, насочен към свидетеля, и му поискал пари. Свидетелят се изплашил и извадил портфейла си. Оттам подсъдимият взел всички налични пари – банкноти и монети, на обща стойност 5 лева, след което напуснал района.

Пак на 11.12.2008 г., около 12.00 часа, свид. С.Д. отивал към Професионална гимназия по автотранспорт в гр.Бургас, където учел. Носел у себе си сумата от 135 лева, предназначена за заплащане на предстояща екскурзия и абитуриентско празненство. Свидетелят се установил пред училището, за да изчака свой съученик. Тогава към него се приближил подс. М.  и му поискал една цигара. Д. отвърнал, че няма цигари. Подс. М.  извадил нож, насочил го срещу свидетеля и му поискал парите. Изплашен, свид. Д. предал на подсъдимия портфейла си, кодето съхранявал споменатите 135 лева. М. грабнал парите и избягал. Изхарчил отнетото за лични нужди.

По изложения начин, подс. А.М. отнел от свидетелите И.Т., В.Г., М.С., И. М., Б.Д., С.Д. и А.Х., чужди пари и вещи на обща стойност 479 лева.

Отнеманията са били съпроводени с насочване и закана с нож, иззет като веществено доказателство по делото, разпознат в досъдебното производство от свидетелите Б. А. и Б.  Д. (л. 75, 76 от досъдебното производство). Подсъдимия М. бил разпознат от свидетелите С.Д., А.Х., Б. Д. и М.С. (л.72,73, 77 и 78 от досъдебното производство) като автор на грабежите.

Така описаната фактическа обстановка се приема от съда за установена въз основа на обстоятелствата, изложени в обвинителния акт, по отношение на които подсъдимият е направил самопризнание по смисъла на чл. 371 т.2 НПК, одобрено от съда с определение по чл. 372 ал.4 НПК, и се подкрепят от събраните в досъдебното производство доказателства – обясненията на обвиняемия М., включително пред съдия от БРС, показанията на свидетелите Б. А., И.Т., В.Г., М.С., И. М., Б.Д., С.Д. и А.Х., протоколи за извършени разпознавания на лице и на предмет, заключението на извършената оценъчна експертиза, справка за съдимост на подсъдимия.

 

ПРАВНА КВАЛИФИКАЦИЯ НА ДЕЯНИЕТО:

С оглед установена по делото фактическа обстановка съдът намери, че подсъдимият А.М. е осъществил от обективна и субективна страна престъпния състав на чл. 198, ал. 1 предл. 2 вр. чл. 26 ал.1 НК – в условията на продължавано престъпление, отнел чужди движими вещи и пари от владението на свидетелите И.Т., В.Г., М.С., И. М., Б.Д., С.Д. и А.Х., с намерение да ги присвои, като употребил заплашване с нож.

Деянието е извършено от подсъдимия виновно, при форма на вината “пряк умисъл” по смисъла на чл. 11, ал. 2, предл.1 НК. Решението да извърши всеки от съставните на престъплението грабежи подсъдимият е взел преди самото им извършване, целта и намерението му в тази връзка са подкрепени от наличието на нож, който подсъдимият действително е използвал във всеки от изследваните случаи, за да застраши живота и здравето на пострадалите, да сломи и предотврати евентуална тяхна съпротива срешу самите отнемания. Същевременно, подсъдимият с положителност е съзнавал общественоопасния характер на извършеното – отнемане на чужди пари и вещи в присъствие на собствениците им, без тяхно съгласие, с употреба на заплаха с нож, предвиждал е общественоопасните последици и е искал тяхното настъпване.

Касае се за 7 деяния, всяко от тях съставомерно по чл. 198 ал.1 НК, извършени от подсъдимия през непродължителни периоди от време, в рамките на по-малко от месец, при сходни обстоятелства и еднородност на вината, като последващите от обективна и субективна страна се явяват продължение на предшестващите, поради което и квалифицирането на обсъдената деятелност като „продължавано престъпление” по смисъла на чл. 26 ал.1 НК безспорно е законосъобразно и обосновано от събраните доказателства.

 

ОПРЕДЕЛЯНЕ НА НАКАЗАНИЕТО:

За престъплението по чл. 198 ал. 1 вр. чл. 26 ал.1 НК, Законът предвижда наказание ЛОС от три до десет години. Нормата на чл. 373 ал.2 НПК, обаче, задължава съда да определи на подсъдимия наказание при условията на чл. 55 НК в случаите, когато той е направил самопризнание на обстоятелствата по обвинението по реда на чл. 371 т.2 НПК, които съдът е одобрил с определение по чл. 372 ал.4 НПК. Настоящия случай е именно такъв, поради което, при определяне вида и размера на наказанието, съдът съобрази, че за престъплението по чл. 198 ал.1 НК е установен специален минимум от 3 години ЛОС, и приложима се явява разпоредбата по чл. 55 ал.1 т.1 НК, т.е. надлежното наказание в случая е по вид „Лишаване от свобода”. От друга страна, съгласно чл. 39 ал.1 НК, минималната продължителност на наказанието „Лишаване от свобода” е три месеца, т.е. на подсъдимия М. следва да се определи и наложи наказание „Лишаване от свобода” в границите от 3 месеца до 2 години, 11 месеца и 29 дни. Средният размер на така дефинираното наказание е 1 година 7 месеца и 15 дни. При определяне размера на наказанието, съдът отчете направеното от подсъдимия още в досъдебното производство самопризнание, включително пред съдия, решението му да направи признание на фактите по повдигнатото му с обвинителния акт обвинение, както и събраните данни, че в инкриминирания период М. е бил зависим от наркотични вещество, в което се състои част от мотивацията му да извърши престъплението. От друга страна, съдът прецени относително високата степен на обществена опасност на деянието, предвид интензитета на употребеното насилие, наличието у подсъдимия на хладно оръжие-нож, и насочването му отблизо към пострадалите като способ за осъществяване на отнемането, както и обремененото съдебно минало на подсъдимия, обусловено от наличието на три влезли в сила присъди преди извършване на настоящото деяние. Отделно от изложеното, престъплението „Грабеж”, в сравнение с други престъпления против собствеността – „кражба, „обсебване”, „измама” и т.н., поначало се отличава с по-висока степен на обществена опасност, и съответно по-тежка наказуемост, именно поради употребата спрямо пострадалия на директна принуда – сила или заплашване. Този извод в случая изцяло се подкрепя от установения по делото механизъм на извършване на инкриминираното престъпление.

Установеното наличие на горните обстоятелства досежно деянията и дееца обуславя мнението на съда, че с оглед целите по чл. 36 НК, наказанието за извършеното престъпление по чл. 198 ал.1 вр. чл. 26 ал.1 НК следва да бъде определено по размер при лек превес на отегчаващите отговорността обстоятелства – над средния, предвиден в закона и редуциран по гореказания начин размер за това наказание, като на подсъдимия следва да бъде наложено наказание ЛОС в размер на ЕДНА ГОДИНА И ДЕВЕТ МЕСЕЦА, което следва да бъде изтърпяно ефективно при първоначален „общ” режим, на основание чл. 46 б.”б” ЗИН. Това наказание е от естество да осъществи в пълнота генералната и специалната превенция – да отдели за срока на присъдата подсъдимия от средата му, играеща определена негативна и криминогенна роля при извършване на престъплението, и същевременно за същия срок, да лиши подсъдимия от възможността да върши други престъпления, като му даде възможност да преосмисли и коригира поведението си.

От така определеното наказание, съгласно правилото на чл. 59 ал.1 НК, следва да се приспадне времето от 15.12.2008 г. до влизане в сила на присъдата, през което спрямо А.М. е била взета МНО „Задържане под стража” първа в качеството му на обвиняем и като подсъдим по същото дело.

Вещественото доказателство - нож с черна дръжка, с дупки и капси по нея – собственост на пъдсъдимия, послужил за извършване на престъплението, на основание чл. 53 ал.1 б.”а” предл. 2 НК, бе отнет в полза на Държавата.

 

РАЗНОСКИ:

Предвид произнасянето по въпросите на вината и отговорността, на основание чл. 189 ал.3 вр. ал.1 НПК, подсъдимия бе осъден да заплати в полза на държавата по сметка на Бургаския районен съд сумата от 47.50 лева, представляваща направените в досъдебното производство разноски.

Мотивиран от изложените съображения, съдът постанови присъдата.

 

                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: II-ри  наказателен състав

                                    ВЯРНО С ОРИГИНАЛА Ж.М.