Решение по дело №786/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 3459
Дата: 11 юни 2020 г. (в сила от 11 юни 2020 г.)
Съдия: Калина Кръстева Анастасова
Дело: 20201100500786
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 21 януари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                                  Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

                                                    №………………

    гр. София, 11.06.2020 г. 

 

                                   В    И М Е Т О  Н А   Н А Р О Д А

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГК, ІІ- Б въззивен състав в публично съдебно заседание на  осми юни през две хиляди и двадесета година в състав: 

                

 ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЛЮБОМИР ВАСИЛЕВ

                                            ЧЛЕНОВЕ: КАЛИНА АНАСТАСОВА

                                МЛ.СЪДИЯ:  ИВА НЕШЕВА

 

при участието на секретаря Донка Шулева, като разгледа докладваното от съдия К.Анастасова гр. дело 786 по описа за 2020 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

       Производството е по реда на чл. 258 – 273 ГПК.

       С Решение №275621  от 15.11.2019 г., СРС, 150-ти състав, постановено по  гр.дело №57751/2018 г. е признал за установено по предявените от ЕТ „Е.- О. - В.Г.“, с ЕИК ********, с адрес: гр. София, ж.к. „********, срещу „С.в.” АД, ЕИК ********, със седалище и адрес на управление:*** сграда 2-А, отрицателни установителни искове с правно основание чл.124, ал. 1 ГПК, че ЕТ „Е.- О. - В.Г.“ не дължи на „С.в.” АД сумата от 5 965.53 лева, представляваща начислена цена на доставена вода и извършени услуги по отвеждане на отпадъчна вода и пречистване на отпадъчна вода за клиентски номер ********* за периода от 18.10.2017г. до 16.11.2017г., до имот - склад за смазочни материали с адрес гр.София, НПЗ Гара Искър, ул. „5002“, 1, за която сума е издадена фактура № **********/03.07.2018г.

      С постановеното решение с оглед изхода на спора, на основание чл.78, ал.1 ГПК в полза на ищеца е присъдена сумата 1318.62 лева - разноски в производството пред Софийски районен съд.

Решението е обжалвано от  ответника „С.в.” АД в частта, с която са уважени исковете с въззивна жалба, с основни доводи, че решението е неправилно, необосновано и незаконосъобразно. При постановяването му СРС не е съобразил, че през процесния период между страните е съществувало облигационно правоотношение по договор за доставка на ВиК услуги, по което ищецът дължи заплащане на потребените услуги в имота, чиято стойност възлиза на сумата по издадената на 03.07.2018 г. фактура 5965.53 лв. Изразява становище, че чрез представените пред първата инстанция доказателства е доказана реална доставка, поради което ищецът дължи заплащане на нейната стойност.

Моли за отмяна на постановеното решение в обжалваната част и постановяване на друго, с което предявения иск се отхвърли изцяло. Претендира разноски.

В срока по чл. 263, ал. 3 ГПК е депозиран писмен отговор на въззивната жалба от ищеца ЕТ „Е.- Ойл - В.Г.“ с изложени доводи за нейната неоснователност. По изложени правни и фактически доводи постановеното от първата инстанция решение е правилно, законосъобразно и обосновано. Ответникът не е провел пълно и главно доказване, че сумата е дължима, т.е. че е потребено от негова страна количество ВиК услуги възлизащи на стойността по оспорената своевременно от него като невярна фактура. Претендира разноски.

Софийският градски съд, като прецени събраните по делото доказателства и наведените от страните доводи по реда на въззивното производство и при така очертания от жалбите предмет, приема следното:

Първоинстанционният съд е сезиран с отрицателен установителен иск с правно основание чл.124, ал.1 ГПК, с искане да се признае за установено спрямо ответника, че ищецът не дължи на ответника сума в размер на 5 965.53 лева, представляваща начислена цена за ползвани ВиК услуги за клиентски номер ********* за периода от 18.10.2017г. до 16.11.2017г., до имот - склад за смазочни материали с адрес гр.София, НПЗ Гара Искър, ул. „5002“, 1, за която сума е издадена фактура № **********/03.07.2018 г.

Въззивната жалба е депозирана в срока по чл. 259, ал. 1 ГПК, от легитимирана страна, поради което е процесуално допустима. Разгледана по същество, е неоснователна.

Съгласно нормата на чл. 269 ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта - в обжалваната му част, като по останалите въпроси той е ограничен от посоченото в жалбата.

Настоящият съдебен състав приема, че първоинстанционното решение е валидно и допустимо в обжалваната му част Не е допуснато и нарушение на императивни материални норми.

Решението е и правилно, като на основание чл.272 ГПК въззивният състав препраща към мотивите, изложени от СРС. Съобразно чл.272 ГПК, когато въззивният съд потвърди първоинстанционното решение, мотивира своето решение, като може да препрати и към мотивите на първоинстанционния съд. В случая, при обсъждане само на оплакванията по въззивната жалба с оглед чл. 269, изр.2 ГПК, настоящият съдебен състав намира, че крайните изводи на двете инстанции съвпадат. Възприема фактическите и правни констатации в обжалваното решение. В настоящото производство не са представени нови доказателства. Решението следва да се потвърди и по съображения, основани на препращане към мотивите на първоинстанционния съд, срещу които има доводи.

Независимо от това и във връзка с доводите във въззивната жалба е необходимо да се добави и следното:

В първоинстанционното производство въз основа на изложените от страните правни и фактически доводи е признато за безспорно и ненуждаещо се от доказване обстоятелството, че страните се намират в облигационни отношения във връзка с ползването на ВиК услуги, като ищецът е потребител на такива за процесния период, а ответника – търговско дружество, което е оправомощено да предоставя такива. Последното сочи, че в процесния случай, страните са били обвързани от договорни отношения, произтичащи от договор сключен при общи условия/ чл. 16 ЗЗД/, които ищецът е приел ставайки абонат на ВИК. Съгласно чл. 8, ал. 1 от Наредба № от 14.09.2004 г. за условията и реда за присъединяване на потребителите и за ползване на водоснабдителните и канализационните системи, получаването на услугите Ви К се осъществява при публично известни общи условия, предложени от оператора и одобрени от собственика (собствениците) на водоснабдителните и канализационните системи или от оправомощени от него (тях) лица и от съответния регулаторен орган. В този смисъл общите условия на ВиК оператора са задължителни за потребителя и го обвързват. Правилно СРС е приел, че ищецът е потребител на Вик услуги и че същият е обвързан от общите условия на оператора. Настоящият състав споделя аргументите на СРС, че не е доказан обемът на ползваните Вик услуги за исковия период.

Съгласно чл. 32, ал. 1 от Наредба № 4/2004 г. за условията и реда за присъединяване на потребителите и за ползване на водоснабдителните и канализационните системи услугите Ви К се заплащат въз основа на измереното количество изразходвана вода от водоснабдителната система на оператора, отчетено чрез монтираните водомери на всяко водопроводно отклонение. Според чл. 35, ал. 1 от същата наредба показанията на водомерите се отчитат с точност до 1 куб. м. за период, който се определя в общите условия или договора, но не по-дълъг от шест месеца.

Следователно в Наредба № 4/2004 г. за условията и реда за присъединяване на потребителите и за ползване на водоснабдителните и канализационни системи е предвидено ползваните Ви К услуги да се заплащат само въз основа на реално измереното количество изразходвана вода от водоснабдителната система на оператора, отчетено чрез монтираните водомери на всеки потребител. От това правило са предвидени и изключения, които са изброени изчерпателно. С оглед това въззивният съд приема, че в проведеното производство не е доказано реално потребление на ВиК услуги за периода от 18.10.2017г. до 16.11.2017г., до имот - склад за смазочни материали с адрес гр.София, НПЗ Гара Искър, ул. „5002“, 1, за която сума е издадена фактура № **********/03.07.2018 г.

Не е доказано и наличие на визираното в  Наредба № 4/2004 г. изключение. Както е посочено, при отсъствие на потребителя или негов представител, същият е длъжен да уточни с оператора извършване на отчитането в удобно за двете страни време. При неизпълнение на това задължение, следва да се приеме, че налице отказ за осигуряване на достъп. Отказът обаче следва да бъде удостоверен по надлежния ред и процедура - да е съставен протокол от длъжностно лице с удостоверяване на отказа на потребителя да осигури достъп, който протокол трябва да бъде подписан от длъжностното лице и поне от един свидетел, на когото са посочени трите имена, единен граждански номер и адрес. По делото нито се твърди, нито се установява изпълнена такава процедура, поради което не може да бъде приета дължима по реда на чл. 35 от Наредба № 4 сума от ищеца. В тази връзка не са представени никакви доказателства, които да удостоверяват правилното и законосъобразно извършване на тази процедура. СРС е разпределил доказателствената тежест за този факт на ответника, като му е указал да докаже обема на предоставени услуги, но последният не е могъл нито пред първоинстанционния съд, нито пред СГС, да изпълни това си задължение в условията на пълно и главно доказване, което като процесуална тежест води до доказване на исковата претенция. Първоинстанционният решение следва да бъде потвърдено в частта, в която са уважени предявените искове.

Крайните изводи на двете съдебни инстанции съвпадат. Първоинстанционното решение на основание чл. 271, ал. 1, изр.1, І пр. ГПК следва да се потвърди в обжалваната уважена част от исковете.

По отношение на разноските:

При този изход на спора въззивникът няма право на разноски.

В полза на въззиваемата страна, на основание чл.78, ал.3 ГПК следва да бъдат присъдени разноски за адвокатско възнаграждение в размер на 900.00 лв. с ДДС според представения списък.

               Воден от гореизложеното, Софийският градски съд

 

                                                             Р Е Ш И:

 

     ПОТВЪРЖДАВА Решение №275621  от 15.11.2019 г., СРС, 150-ти състав, постановено по  гр.дело №57751/2018 г.     

ОСЪЖДА “С.в.” АД, ЕИК ********, с адрес ***, ж.к.Младост, ул."********, сгр.2А, да заплати на основание чл.78, ал.3 ГПК на ЕТ „Е.- Ойл - В.Г.“, с ЕИК ********, с адрес: гр. София, ж.к. „********, сумата от 900.00 лв. с ДДС- разноски за адвокатско възнаграждение.

      Настоящото решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

        ПРЕДСЕДАТЕЛ:                     ЧЛЕНОВЕ:   1.                2.