Решение по дело №2372/2021 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 76
Дата: 25 януари 2022 г. (в сила от 17 май 2022 г.)
Съдия: Яна Димитрова Колева
Дело: 20217040702372
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 6 октомври 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

  76                                          25.01.2022 година          гр.Бургас

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

Бургаският административен съд,        XXII-ри административен състав,

на единадесети януари                   две хиляди и двадесет и втора година,

В публично заседание в следния състав:

 

                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЯНА КОЛЕВА

 

при секретаря Галина Драганова

прокурор: Андрей Червеняков

като разгледа докладваното от съдията Колева административно дело № 2372 по описа за 2021 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.284 и сл. от Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража (ЗИНЗС) във връзка с чл.203 от Административнопроцесуалния кодекс (АПК).

Образувано е по искова молба от Х.Ж.Ж., ЕГН: **********, с адрес: ЗО Дебелт към Затвора - Бургас, против Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ гр. София, на осн. чл. 284 вр. с чл.3 от ЗИНЗС, вр. с чл. 203 от АПК за присъждане на обезщетение за причинени неимуществени вреди в размер 50 000 лв, които вреди се изразявали в страдание, смущение, накърняване на правата му, ведно със законната лихва върху тази сума от предявяването на иска до окончателното изплащане на главницата.  

В исковата молба се излагат твърдения, че в периода от 10.03.2020г. до 05.10.2021г., ищецът пребивавал в ЗО Дебелт към Затвора Бургас, където постъпил за изтърпяване на наказание лишаване от свобода.  Твърди, че  помещенията, в които пребивавал са непригодени, съгласно изискванията на чл.71а от ППЗИНЗС, малки на площ помещения, ограничен  е достъпът до двора само за по 45мин. веднъж сутрин и веднъж следобед, едновременно се извеждат 80 човека в малък двор, няма пейки или маси, ограничени свиждания с близки и роднини, ограничен достъп до лафката на затвора само в диапазона от 12,30ч. до 13,30ч за целия ден, отказано предсрочно освобождаване, обитава килия от 12кв.м. с още трима души, храната е недостатъчна и развалена, с изтичащ срок на годност, наличие на хлебарки и дървеници в помещенията, отказ да бъде назначен на работа

С исковата молба се ангажират доказателства.

В съдебно заседание ищецът не се явява, представлява се от адв. А.. Поддържа исковата молба. Иска присъждане на неимуществени вреди за описания период. Ангажира доказателства. Пледира за уважаване на исковата претенция.

 Ответникът – Главна дирекция „Изпълнение на наказанията” София, чрез представител по пълномощие, в писмен отговор (л.43-50) намира искът за допустим. Не оспорва пасивната процесуална легитимация на ГД „ИН“- София. Излага съображения за неоснователност и недоказаност на исковата претенция, поради липса на предпоставките по чл.284, ал.1 от ЗИНЗС за ангажиране на отговорността на държавата в лицето на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“, а именно вреда, определена като неблагоприятна промяна в психологичното и физиологично състояние, която да е в резултат на поведението на администрацията на ответника, да кореспондира с обстоятелствата , от които се извежда, както и с нормалната житейска и причинно следствена логика, с необходимост от преценка на интензитета на влиянието, което да се квалифицира по чл.3 от ЗИНЗС. Възразява, че не било налице неизпълнение на законови задължения от страна на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ София, което да е основание за ангажиране отговорност по чл.284, ал.1 от ЗИНЗС. Представя писмени доказателства, като твърди, че по отношение на ищеца се подхождало законосъобразно. Иска съдът да отхвърли исковата претенция, като неоснователна и да присъди на ответника юрисконсултско възнаграждение.

В съдебно заседание ответникът Главна дирекция „Изпълнение на наказанията” София, се представлява от юк Г., който счита искът за неоснователен и недоказан. Посочва, че свидетелските показания са леко компрометирани от обстоятелството, че свидетелят е ищец по идентично съдебно производство, със същия ответник – адм. дело № 706/2021 г., което засяга неговата обективност. Моли за присъждане на юрисконсултско възнаграждение, в случай, че претенцията бъде отхвърлена. Представя писмени доказателства.

Представителят на Окръжна прокуратура Бургас изразява становище за неоснователност и недоказаност на предявения иск. Сочи, че не е установена вреда за ищеца. Досежно отказът ищецът да бъде условно предсрочно освободен посочва, че това е предмет на друг тип производства и не аргументира нанесени неимуществени вреди.

ПО ФАКТИТЕ:

Ищецът Х.Ж.Ж. *** на 28.08.2019г., от 10.03.2020г. е преместен в ЗООТ“Дебелт -1“ за изтърпяване на наказание лишаване от свобода, където е пребивавал до освобождаването му на 25.10.2021г. по изтърпяване на наказанието.

За периода на исковата претенция от 10.03.2020г. до 25.10.2021г. Ж. е бил настанен в спално помещение №255, което видно от представената схема на корпус „В“ втори етаж и корпус „В1“/л.100/ е 19,41 кв.м. и са настанени четирима лишени от свобода. Помещението разполагало с отделен санитарен възел с душ, тоалетна и умивалня с постоянно течаща вода, а топла два пъти дневно. Обзавеждането представлявало метални легла и шкафове за всеки един от лишените от свобода, прозорците беле с размери 1,60м х 1,40м с поставени решетки, които не препятстват достъпа до естествена  светлина и възможност за проветряване. Отоплението се извършвало чрез централно парно, като във всички помещения били монтирани радиатори.

По отношение на разпределение на времето на лишените от свобода през разглеждания период са изготвяни три последователни графика на основание чл.276 от ППЗИНЗС. Според графика до 28.04.2021 г. престоят на открито се е провеждал 2 пъти на ден по един час, като през тези периоди е имало възможност за закупуване на стоки от затворническата лавка. Свиждане с близките се е провеждало всяка събота, допустимо е било ползване на видеоконферентна връзка всеки петък. След 28.04.2021 г. е изготвен нов график във връзка с откриване на ново място за престой на открито, предназначено само за лишените от свобода от ЗООТ „Дебелт 1“, съгласно който престой на открито е бил разрешен от 08:30 часа до 11:30 часа и от 13:30 часа до 17:30 часа. За закупуване на стоки от лавката е предвидено времето от 12:30 часа до 13:30 часа, по отношение на свижданията е запазен същият режим. На 08.07.2021 г. е изготвен третият относим към периода график, където по отношение на свижданията е добавен още един ден –неделя, а видеоконферентната връзка е разрешена веднъж месечно - всеки втори четвъртък от месеца. Представени са График за разпределение на времето на лишените от свобода, настанени в ЗООТ „Дебелт 1“/л.60/, График за разпределение на времето на лишените от свобода, настанени в ЗООТ „Дебелт 1“/л.61/, График за разпределение на времето на лишените от свобода, настанени в ЗООТ „Дебелт 1“ от 08.02.2021г./л.62/ и График за престой на открито, спортни дейности, ползване на фитнес зала в ЗО „Дебелт“ и ЗО „Дебелт 1“ от 20.03.2020г.

След обявяване на епидемиологичната обстановка и дадените препоръки от Националния оперативен щаб за борба с разпространението на коронавируса свижданията между лишени от свобода от ЗООТ „Дебелт 1“ и техни близки се осъществявали всяка събота, като на тези, които работили в събота на външен работен обект се разрешава свиждане в неделя. За регламентиране на посочените обществени отношения е издадена Заповед № 304/13.05.2020 г. на началника на Затвор Бургас на основание чл. 86, ал. 1, т. 2 и ал. 4 и чл. 256, ал. 1 от ЗИНЗС и е във връзка с писмо с вх. № 4146/12.05.2020 г. от главния директор на ГДИН. По отношение на лишените от свобода, настанени в затворническите общежития от открит тип е посочено, че провеждат свиждания на открито, при спазване на физическа дистанция между лишените от свобода и техните близки не по-малко от 1.50 метра, тъй като в залата за контактно свиждане масите и столовете са фиксирани за пода и не може да се осигури необходимото отстояние от 2 метра един от друг. Допълнително била предоставена възможност за провеждане на свиждане и чрез видеоконферентна връзка по СКАЙП, както и с прегради и връзка с интерком. За целта била издадена Заповед № 402/30.06.2021 г. на началника на затвора-Бургас, която уреждала реда за провеждане на свижданията в затворническите общежития от открит тип, която действа до края на процесния период. Представени са Заповед №402 от 30.06.2021г. на Началника на Затвора Бургас по отношение на свижданията, Заповед № 304 от 13.05.2020г.  Началника на Затвора Бургас за възстановяване на свижданията на лишените от свобода и задържаните лица, като за провеждането на свижданията в затворническите общежития от открит тип е определено да се провеждат на открито, при спазване на физическа дистанция между лишените от свобода и техните близки не по-малко от 1,50м., писмо от гл.директор на ГДИН от 12.05.2020г., за възстановяване на свижданията, считано от 16.05.2020г. в местата за лишаване от свобода от открит тип, свижданията да се провеждат при спазване на физическа дистанция между лицата и по възможност на открито.

От посочената справка, изготвена от инспектор СДВР при ЗО „Дебелт“ се установява и, че на мястото за престой на открито има изградени спортни уреди, позволяващи на лишените от свобода тренировки на открито по време на престоя на открито, а след 28.04.2021 г. в определеното им за лавка време. Отделно е предвидено време за спорт на открито с продължителност половин час, както и един час за тренировки в специално оборудвана фитнес зала. Закупуване на стоки от лавката се осъществява в брой или по банков път.

ЗО „Дебелт“ разполагало със специално оборудвано перално помещение, в което се изпират и изсушават дрехите на лишените от свобода по утвърден от началника на общежитието график.

По отношение на храненето лишените от свобода получавали безплатна храна, по калориен и химически състав съответстваща на таблици, утвърдени от министъра на правосъдието, съгласувано с министъра на здравеопазването и министъра на финансите. В затворническата кухня на ЗО „Дебелт“ храната се приготвяла по „Сборник рецепти за заведенията за обществено хранене“ в съответствие с „Таблица № 1 за състава на дневната дажба и полагаемите се хранителни продукти на един лишен от свобода - възрастен“, съгласно писмо на главния директор на ГД „Изпълнение на наказанията“ с рeг. № 2508/19.03.2007г. Изхранването се осъществявало три пъти дневно, по утвърдено меню в четири варианта - общо, вегетарианско, мюсюлманско и диетично. Ищецът бил заявил и получавал общо хранително меню.

Дезинсекцията на паразити в ЗО „Дебелт“ се извършвала по договор от ангажирана за целта специализирана фирма и със собствени средства. По делото е представен Договор за възлагане на обществена поръчка на услуги от 20.01.2021г., с който е възложено на ДЗЗД „Фаворит мениджмънт“ да извършва дезинсекция и дератизация в сградите на ГДИН и  Договор от 13.11.2018г., с който „ДДД-1“ ООД със същия предмет и периодичност на дезинсекция- шест пъти годишно и дератизация –два пъти годишно. Представени са протоколи за извършени услуги от 16.01.2020г. за химична дезинсекция на ЗО Дебелт против хлебарки и дървеници, от 16.03.2020г. за химична дезинсекция на ЗО Дебелт против хлебарки и дървеници, от 16.05.2020г. за химична дезинсекция на ЗО Дебелт против хлебарки и дървеници, от 17.07.2020г. за химична дезинсекция на ЗО Дебелт против  дървеници, от 27.01.2021г. за дератизация и дезинсекция на ЗО Дебелт против хлебарки, бълхи, дървеници, сив плъх и дом.мишка, от 07.05.2021г. за дезинсекция против хлебарки и дървеници, от 03.06..2021г. за дезинсекция против мравки и хлебарки, от 29.07.2021г. за дезинсекция против хлебарки,  мравки и дървеници, от 07.09.2021г. за дератизация и дезинсекция на ЗО Дебелт против хлебарки, мравки, дървеници, сив плъх и дом.мишка. В Протоколите от 2021г. е направена констатация за липса на вредители. През периода на епидемиологичната обстановка ежедневно се извършвала и дезинфекция на помещенията три пъти дневно.

На 31.08.2020 г. ищецът е отказал да съдейства на инспектор психолог във връзка с провеждане на психологическо интервю, необходимо за изготвяне на експертна оценка на актуален психически и емоционален статус, с оглед извеждането му на работа на външен обект, но той бил отговорил, че не желае да работи.  На ищеца било предлагано да работи в групата на доброволен труд за поддържане на чистотата и хигиената и раздаване на храната на лишените от свобода, но той е отказал.

По повод подадена молба от ищеца за условно предсрочно освобождаване е образувано НЧД № 72 по описа за 2021г. по описа на Окръжен съд-Бургас, което е приключило с Определение от 18.02.2021г. и молбата му е оставена без уважение.

На 25.10.2021 г. Ж. е освободен след изтърпяване на срока на наложеното му наказание лишаване от свобода.

По делото е представен доклад на Националния превантивен механизъм за извършена проверка в Затвори в гр.Бургас, и гр.Сливен, затворнически общежития от открит и закрит тип и арести към тях и ОДМВР в градовете Бургас и Сливен, изготвен във връзка със Заповед № РД-08-31 от 05.07.2021г. на Омбудсмана на Република България за периода 12-16.07.2021г.

В представения доклад по отношение на затворническото общежитие от открит тип „Дебелт 1“ е констатирано, че лишените от свобода се придвижват свободно и самостоятелно във всички помещения, които са определени за тях /втори етаж на корпус В1/, изработена е метална врата към двора от стълбищната клетка в корпус В1. Изграденото място на открито се състои от две маси със столове и навес и достъп от 08,30ч. до 17, 30ч.. НПМ е направил извод, че отчита действията на компетентните институции, оценява същите като недостатъчни и отново отправя препоръка към миинстъра на правосъдието за вземане на мерки в най-кратък срок за спазване на разпоредбата на чл.71а от ППЗИНЗС по отношение на лицата настанени в ЗООТ „Дебелт 1“.

В хода на съдебното дирене, в качеството на свидетел, е разпитан Т.Ж.И., който през почти целият период на пребиваването на Ж.  в ЗООТ – Дебелт бил в съседна килия. Посочва, че килиите  са почти идентични размери, между 18-20 кв.м., като в килията на Ж. били четири човека. Престоят навън бил от от 11:30-12:30 часа и от 16:30-17:30 часа, като когато не били навън пребивавали  в килиите и салона. По отношение на храната посочва, че била под всякаква критика, но не само там, навсякъде било така. Храната по документи била перфектна, а като качеството било  нулево, била с изтекъл срок на годност, което установил от етикетите на напр. салама. Храната като количество при някои хора била достатъчна, при някои не, порционът съответствал на документите. Хладилник в Затвора Бургас, Дебелт, Житарово или Строител няма. Лавката я посещавал само по време на каре, като неработещите пазарували  от 11:30-12:30 часа, а в периода 16:30-17:30 часа били работещите. Преди обядбили на голямото, следобяд на малкото каре. Едното каре е с ширина около 10 метра, дължина около 20 метра, а малкото е около 10 на 5 метра. Били  70 човека, от които 28 работили. Течаща вода и санитарен възел нямало на карето, имало около 3-4 пейки. Имало и трето каре, което било отворено след април месец 2021 г., където имало 4 стола с две маси и достъп на лишените от свобода, които са в открит тип от 8:30-11:30 часа, след това се заключва и след това от 14-16 часа.  Сочи, че хлебарки и дървеници има навсякъде, според него след пръскане от страна на фирмата, насекомите не умирали, а се озлобявали, за 3 години и няколко месеца били идвали не повече от три пъти. Ищецът многократно му се оплаквал, че  не го извеждат на работа, което му било необходимо, за да не може да си пусне молба за условно предсрочно освобождаване, което било трайна практика в затвора.По отношение на свижданията посочва, че от  13 март 2020 г., поради пандемичните условия тогава им сложили пълен локдаун, нямали право на свиждане. На 13 юни дошла заповед от София, която била залепена на таблото в затвора и според нея свижданията трябвало да бъдат провеждани в нормалния им вид преди пандемията, но до 27 май 2021 г., докато бил там, такива контактни свиждания не се разрешавали.

Съдът като съобрази изложената фактическа обстановка и събраните по делото доказателства, от правна страна намира следното:

Исковата молба е подадена от лице с правен интерес, допустима за разглеждане в производство по реда на чл. 203 и сл. от АПК и искът е подсъден на Административен съд Бургас, съгласно чл. 285, ал. 2 от ЗИНЗС, поради твърдяното от ищеца място на увреждане – ЗООТ Дебелт.

Искът е насочен срещу надлежен ответник - Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" – юридическо лице към Министъра на правосъдието, осъществяващо прякото ръководство и контрол върху дейността на местата за лишаване от свобода. Съгласно чл. 10, ал. 1 от ЗИНЗС, министърът на правосъдието осъществява общо ръководство и контрол върху дейността по изпълнение на наказанията, с териториални служби, каквито са и затворите, съгласно чл. 12, ал. 3 от ЗИНЗС. В ал. 2 на същата правна норма е определено, че министърът на правосъдието провежда държавната политика в наказателно-изпълнителната област и осъществява правомощията на работодател съгласно Закона за Министерството на вътрешните работи за държавните служители в Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" и териториалните й служби. Твърдяните незаконосъобразни действия и бездействия са административна дейност, доколкото осъществяваната от тези органи и длъжностни лица дейност им е възложена от нормите на чл. 12 от ЗИНЗС.

При това положение, ГД „Изпълнение на наказанията“ има както процесуална, така и материално правна легитимация да отговаря по предявения иск.

Разпоредбата на чл.284, ал.1 от ЗИНЗС предвижда, че държавата отговаря за вредите, причинени на лишени от свобода и задържани под стража от специализираните органи по изпълнение на наказанията в резултат на нарушения на чл.3. Според чл.3, ал.1 от ЗИНЗС осъдените и задържаните под стража не могат да бъдат подлагани на изтезания, на жестоко, нечовешко или унизително отношение. Съгласно втората алинея на чл.3 от ЗИНЗС за нарушение на ал.1 се смята и поставянето в неблагоприятни условия за изтърпяване на наказанието лишаване от свобода или задържането под стража, изразяващи се в липса на достатъчно жилищна площ, храна, облекло, отопление, осветление, проветряване, медицинско обслужване, условия за двигателна активност, продължителна изолация без възможност за общуване, необоснована употреба на помощни средства, както и други подобни действия, бездействия или обстоятелства, които уронват човешкото достойнство или пораждат чувство на страх, незащитеност или малоценност.

Съдът приема, че е сезиран с иск по чл.284, ал.1 от ЗИНЗС.

Според чл.285, ал.1 от ЗИНЗС искът по чл.284, ал.1 се разглежда по реда на глава единадесета от АПК.

Правното основание на претенцията за присъждане на лихви за забава е чл.86 ал.1 ЗЗД.

Основателността на иск с правно основание чл.284, ал.1 ЗИНЗС предполага установяване наличие, в кумулативност, на следните материалноправни предпоставки: 1. акт, действие и/или бездействие на специализираните органи по изпълнение на наказанията, с което се нарушава чл.3 ЗИНЗС и 2. настъпила неимуществена вреда в правната сфера на ищеца в резултат на нарушението, която се предполага до доказване на противното по силата на оборима презумпция, въведена с чл.284, ал.5 ЗИНЗС.

В исковата молба изрично се посочва, че претенцията на ищеца за обезщетение може да се отнесе като такава във връзка с нарушение на чл. 3 от Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи на Съвета на Европа (КЗПЧОС) от страна на администрацията на Затвора Бургас през процесния период.

В случая ищецът твърди бездействие, което се изразява в следното: лоша битова среда - престоя му в непригодни съгласно чл.71а от ППЗИНЗС помещения, в малки на площ жилищни помещения от 12 кв.м с още трима лишени от свобода, наличие на хлебарки и дървеници; предлагане на недостатъчно количество и развалена храна; недостатъчен престой на открито - само по 45 мин. сутрин и следобед; едновременно се извеждат 80 човека в малък двор, няма пейки или маси, ограничаване на свижданията му като продължителност и това, че се провеждат през преграда; ограничен по време достъп до лавката - само 1 час на ден, отказ да бъде назначен на работа.

Според чл. 284, ал.5 от ЗИНЗС, в случаите по ал. 1 настъпването на неимуществени вреди се предполага до доказване на противното.  Настъпването на фактите от които биха произтекли вредите, които се презюмират, подлежи на доказване от страна на ищеца.

От събраните по делото доказателства се установява, че ищецът е пребивавал в спално помещение с №255 с площ от 19,41 кв.м., където заедно с него са били четирима лишени от свобода. При тези данни ищецът е разполагал изискуемата площ от 4 кв. м. на човек, в помещението е имало тоалетна и баня.

 Като неоснователни се възприемат и оплакванията на ищеца относно липсата на ефективни мерки по обезпаразитяване на спалните помещения в затворническото общежитие. Тази дейност се осъществява от външен доставчик /двама в процесния период/, в изпълнение на сключените за този вид дейност договори. По делото са представени са протоколи за извършена дезинсекция и дератизация, включваща хлебарки, мравки, дървеници, сив плъх и домашна мишка в ЗООТ „Дебелт 1“, извършвана почти ежемесечно. В протоколите е посочено, че са обработени общи площи, килии, вишки, дюшеци, под, коридори, кухня, столова и е вписано: "няма наличие на вредители" . От представените договори и изготвените въз основа на тях протоколи се установява, че затворническата администрация не бездейства, напротив от страна на ГДИН са извършени действия по подобряване хигиената и здравословните условия на спалните помещения, а наличието на хлебарки и дървеници не е в резултат, респ. в пряка причинна връзка от незаконосъобразното бездействие на затворническата администрация, а по-скоро въпреки предприетите от нея мерки. Същевременно следва да се има предвид, че борбата в този тип паразити не винаги е достатъчно ефективна и успешна, независимо от положените за това усилия.

Неоснователни се явяват и оплакванията, свързани с ограничение на свижданията на лишените от свобода, доколкото от данните по делото се установява, че такава възможност им е предоставяна в съответствие с конкретната епидемиологична обстановка и при спазване на мерките за безопасност. От представената от ответника справка е видно, че свижданията са се провеждали по утвърден график, през преграда и връзка с интерком, или чрез видеоконферентна връзка, с цел опазване живота и здравето на служителите, посетителите и лишените от свобода. В ЗООТ „Дебелт 1“ свижданията се провеждат на открито при спазване на физическа дистанция, което отново е съобразено с извънредната епидемиологична обстановка. Свижданията са регламентирани всяка събота, а при последния график и неделя. Спазено е изискването по чл.86, ал.1, т.2 от ЗИНЗС за свиждане два пъти месечно. В този смисъл, не може да бъде възприето, че предприетите от затворническата администрация мерки за безопасност представляват нечовешко отношение, а точно обратното - грижа за живота и здравето на лишените от свобода.

Съгласно чл. 86, ал. 1, т. 1 от ЗИНЗС, лишените от свобода имат право на престой на открито не по-малко от един час на ден. От доказателствата по делото-представените графици, включително и показанията разпитания по делото свидетел се установява, че за всички пребиваващи в Затворническо общежитие Дебелт се осигурява престой от един час, два пъти дневно, посещение на спортна зала ежедневно по 1 час, като при последващите графици престоят на открито е увеличен. Достъпът до лафката е регламентиран в рамките на 1 час на ден. По отношение на недостатъчната  площ на местата, където се провежда престоят на открито при така депозираните свидетелски показания, че лишените от свобода преди м. април 2021г., след обособяване на „третото каре“ и свободния достъп до него на лишението от свобода, пребиваващи в ЗООТ, преди обяд били на голямото каре с ширина около 10 метра, дължина около 20 метра, а  следобяд на малкото каре с размери около 10 на 5 метра и извеждане на около 70 човека беспорно може да се заключи, че площта е недостатъчна. Дори и да се приеме твърдението, че 28 човека от лишените от свобода работили площ от 50кв.м. за 42 човека също е недостатъчна.

По отношение на предлагане на недостатъчно количество и развалена храна, следва да се посочи, че това твърдение остана недоказано. От приложената по делото справка /л.55/ се установява, че предлаганата храна по калориен и химически състав съответства на таблици, утвърдени от министъра на правосъдието, съгласувано с министъра на здравеопазването и министъра на финансите. В затворническата кухня на ЗО „Дебелт“ храната се приготвяла по „Сборник рецепти за заведенията за обществено хранене“ в съответствие с „Таблица № 1 за състава на дневната дажба и полагаемите се хранителни продукти на един лишен от свобода - възрастен“, съгласно писмо на главния директор на ГД „Изпълнение на наказанията“ с рeг. № 2508/19.03.2007г. Изхранването се осъществявало три пъти дневно, като ищецът бил заявил и получавал общо хранително меню. Тези обстоятелства не се опровергаха от показанията на свидетеля И., който сочи, че за всяко лице достатъчно количество храна било различно понятие, както и когато им давали опаковани храни-салам са имали възможност да видят, че е с изтекъл срок на годност. От последното не може да се направи извод за системност, както и че предоставяната храна като цяло е развалена.

По отношение на твърдението, че затворническата администрация отказвала ищецът да бъде назначен на работа. Видно от представената по делото справка извеждането на работа на външен обект се извършва след изготвяне на експертна оценка на актуален психически и емоционален статус, за която е необходимо провеждането на психологическо интервю. На 31.08.2020 г. ищецът е отказал да съдейства на инспектор психолог във връзка с провеждане на психологическо интервю, като посочил, че не желае да работи.  На ищеца било предлагано да работи в групата на доброволен труд за поддържане на чистотата и хигиената и раздаване на храната на лишените от свобода, но той е отказал. При тези данни не може да се приеме, че затворническата администрация е отказвала назначаването на работа на ищеца, напротив установява се липса на желание от негова страна за полагане на труд.

Ефектът от неизпълнението на задълженията от страна на затворническата администрация спрямо евентуално настъпилите за ищеца неимуществени вреди следва да се отчита в съвкупност от преживяното, независимо, че за всяко от бездействията е налице различна законова регламентация. Според Европейския съд по правата на човека /решение от 10.02.2012 г. по делото на Шахънов срещу България/, разделянето на исковата претенция като се разглежда всеки елемент от условията в мястото за лишаване от свобода като отделен въпрос, нуждаещ се от отделен анализ на възможния му ефект върху благосъстоянието на ищеца, води до намаляване на релевантността на всеки елемент при разглеждане на общите условия на задържане и по този начин представлява неразглеждане на кумулативните ефекти от тези условия върху ищеца, както изисква Конвенцията. Такъв подход, според Съда по правата на човека, лесно би могъл да доведе до заключението, че нито едно от оплакванията не е само по себе си достатъчно сериозно за да изисква обезщетение, дори в случаите, когато би могло да се счете, че общото въздействие върху конкретния затворник, ако е било преценено в контекста на съдебната практика във връзка с Конвенцията, достига прага по чл. 3 от Конвенцията.

Такова разрешение на въпроса дава и разпоредбата на чл. 284, ал. 2 от ЗИНЗС, според която в случаите по чл. 3, ал. 2 от същия закон, съдът взема предвид кумулативното въздействие върху лицето на условията, в които се е изтърпявало наказанието лишаване от свобода или задържането под стража, продължителността, както и други обстоятелства, които имат значение за правилното решаване на спора.

В този смисъл настоящата съдебна инстанция намира, че по отношение на ищеца във връзка с направените от него твърдения се установи недостатъчна ефективност при осъществяне на дезинсекцията на помещенията и недостатъчна площ при престоя на открито /за част от процесния период/, което обаче не би могло да се квалифицира като осъществено нечовешко, унизително отношение по смисъла на чл. 3, ал. 1 от ЗИНЗС и чл. 3 от ЕКЗПЧОС, в резултат на което за него да са настъпили неимуществени вреди, а именно увреждане на здравето му и/или емоционално страдание, със степен над неизбежното ниво на страдание, присъщо на лишаването от свобода, както неоснователно претендира ищецът.

За поставяне в неблагоприятни условия за изтърпяване на наказанието лишаване от свобода се счита липса на достатъчно жилищна площ, храна, облекло, отопление, осветление, проветряване, медицинско обслужване, условия за двигателна активност, продължителна изолация без възможност за общуване, необоснована употреба на помощни средства, както и други подобни действия, бездействия или обстоятелства, които уронват човешкото достойнство или пораждат чувство на страх, незащитеност или малоценност, действия или бездействия на техни органи и длъжностни лица при или по повод извършване на административна дейност.  Неблагоприятните последици от наличието на хлебарки и дървеници, въпреки предприетите от страна на администрацията действия, в спалното помещение, обитавано от ищеца в процесния период от 10.03.2020г. до 25.10.2021г., докато е изтърпявал наказание лишаване от свобода в ЗООТ "Дебелт-1", и недостатъчната площ при престоя на открито за част от периода до април 2021г. по своя характер и интензитет не могат да се квалифицират като нарушение по чл.3, ал.1 и ал.2 от ЗИНЗС, поради което исковата претенция се явява неоснователна и следва да бъде отхвърлена.

Необосновани и недоказани останаха и останалите твърдения на ищеца за наличие на бездействия от страна на затворническата администрация, от които да са настъпили за него неимуществени вреди, поради това, че същият е бил подложен на изтезания, на жестоко, нечовешко или унизително отношение по смисъла на чл.3, ал.1 и ал.2 от ЗИНЗС.

Воден от горното, както и с оглед обстоятелството, че не бе доказано наличието на предпоставките от фактическия състав за ангажиране отговорността на държавата, а именно наличие на осъществени незаконосъобразни действия или бездействия на административен орган и нанесени неимуществени вреди, съдът намира, че предявеният иск следва да бъде отхвърлен като неоснователен.

При този изход на делото и на основание чл.286, ал.2 от ЗИНЗС искането на процесуалния представител на ответника за присъждане на юрисконсултско възнаграждение в настоящата инстанция е основателно. Съгласно чл.24 от Наредбата за заплащането на правната помощ, във вр. с чл.37, ал.1 от Закона за правната помощ и с оглед фактическата и правна сложност на делото, размерът на възнаграждението следва да е 100 лева.

Мотивиран от гореизложеното и на основание чл.172, ал.1 от АПК, Административен съд – Бургас, XXІІ-ри състав,

Р Е Ш И:

ОТХВЪРЛЯ иска на Х.Ж.Ж., ЕГН: **********, с адрес: ЗО Дебелт към Затвора - Бургас, против Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ гр. София за присъждане на обезщетение за причинени неимуществени вреди в размер 50 000 лв, причинени от бездействията на съответните административни органи и длъжностни лица за времето на престоя му в ЗООТ „Дебелт 1“, за периода от 10.03.2020г. до 25.10..2021г., ведно със законната лихва за забава върху главницата, считано от датата на депозирането на исковата молба в съда до окончателното й изплащане.

ОСЪЖДА Х.Ж.Ж., ЕГН: **********, да заплати на ГДИН - София разноски за възнаграждение на юрисконсулт в размер на 100 лева.

Решението може да бъде обжалвано с касационна жалба пред тричленен състав на Административен съд гр. Бургас в четиринадесетдневен срок от съобщаването на страните.

 

СЪДИЯ :