Определение по дело №7327/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 14973
Дата: 19 юни 2019 г.
Съдия: Георги Иванов Иванов
Дело: 20191100107327
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 5 юни 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

19.06.19г.

 

Софийски градски съд І - 12 състав с:

 

Председател: Георги Иванов

 

Разгледа в закрито заседание г.д. № 7327/19г. и констатира следното:

Предявени са искове от „А.З.В.“ ООД и „А.И.“ АД против М. Б. с правно основание чл. 45 от ЗЗД - претендират се /и по съображенията, изложени в допълнителната молба на ищците от 17.06.19г./ обезщетения за неимуществени вреди.

Искът е процесуално недопустим /което налага прекратяване на делото - връщане на исковата молба/ при условията на чл. 130 от ГПК:

Налице е принципна пречка за разглеждане на процесния правен спор:

Ищците /в качеството си на юридически лица/ претендират обезщетения за неимуществени вреди. Този вид вреди обаче – по дефиниция, по естеството си /доколкото се изразяват във: физическа болка или психическо страдание/ са присъщи единствено на физическите лица. Именно /и само/ в защита на последните е регламентирано правилото на чл. 52 от ЗЗД /визираното в този законов текст понятие „справедливост“ може да бъде съотнесено само към неимуществени вреди – дефинирани по посоченият начин/.

Безспорно /в каквато насока е застъпваната от ищците теза/: доброто име, имиджът, репутацията и т.н. /образно казано „неимуществената сфера”/ на юридическо лице – може да бъде засегната от действия на друго лице. В този случай обаче – юридическото лице разполага с правото да претендира обезщетение за имуществени вреди, като в процеса подлежи на изследване обстоятелството: как точно и до какъв размер противоправното поведение на делинквента /насочено към увреждане на репутацията на юридическото лице/ е рефлектирало в имуществената сфера на търговеца. С други думи: в хипотези като настоящата на обезщетяване подлежи – имуществената вреда /загуба, пропусната полза/, следствие от засегнатата „неимуществена сфера” на юридическото лице. На практика - единственият начин за остойностяване на заявените неимуществени вреди /дори и при условията на чл. 52 от ЗЗД/ е същите да бъдат съотнесени към евентуално претърпени от дружествата имуществени вреди /загуби и пропуснати печалби/. Възприемането на противната /обратната/ логика би довело до невъзможност за определяне на обосновани, защитими по размер обезщетения /или до определяне на обезщетения в изцяло произволен, неподкрепен от никакви доказателства размер/.

В контекста на изложеното – председателят на състава намира, че цитираните от ищците чл. 631а от ТЗ и чл. 76а от ЗМГО следва да се тълкуват /макар това да не следва от граматическата редакция на нормите/ в смисъл, че – само единият от двата вида търговци, визирани в тези законови текстове /а именно търговец - физическо лице/ може да претендира обезщетение за неимуществени вреди. Друг е въпросът доколко изобщо е уместно да се признава /законово/ право на „търговец“ /независимо дали е физическо или юридическо лице/ да претендира такъв вид обезщетение.

С оглед изложеното /и за да може въпросът относно допустимостта на процеси като настоящия да бъде разрешен в рамките на производство по инстанционен контрол на този съдебен акт/, съдът

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

 

 

ПРЕКРАТЯВА производството по делото.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред САС в 1-седмичен срок.

 

 

Председател: