Присъда по дело №419/2019 на Районен съд - Дупница

Номер на акта: 63
Дата: 17 август 2020 г. (в сила от 18 ноември 2020 г.)
Съдия: Ели Георгиева Скоклева
Дело: 20191510200419
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 15 април 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

П Р И С Ъ Д А

 

17.08.2020г.

 

 

 

ДУПНИЦА

 
 


Номер                                 Година                                           Град

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

НО, І състав

 
 


Районен съд – Дупница                                                                                          

17 август

 

2020

 
 


на                                                                                      Година

В публично съдебно заседание в следния състав:

ЕЛИ СКОКЛЕВА

 
Председател

Членове

Съдебни заседатели:

Теменужка Добрева

 
        1.

ЮЛИЯ ВУКОВА

 

Евелина Гиздова

 
         2.

АНЕТА СТОЕВА

 
Секретар:

Председателя на състава

 
Прокурор:

Като    разгледа     докладваното    от

419

 

2019

 
 


Наказателно О Х дело №                     по описа за                       година, и въз основа на доказателствата и закона

 

П  Р  И  С  Ъ  Д  И:

 

Признава подсъдимия В.Б.Х. роден на *** година в гр. С., с адрес ***, български гражданин, със средно образование, работи като сервитьор, неженен, ***, с ЕГН **********,

За виновен в това, че на 26.04.2018 г. в с. П., общ. К., обл. К. в помещение, обособено като дърводелска работилница, находяща се в селскостопанска постройка (бившето МТС към АПК – К.) е държал акцизни стоки (тютюневи изделия -„тютюн за пушене“ съгласно чл. 12, aл. 1, т. 1 от ЗАДС; съгласно чл. 4, т. 1 във вр. с чл. 2, т. 2 и чл. 12, ал. 1, т. 1 от Закона за акцизите и данъчните складове (ЗАДС) /чл. 4, т. 1 от ЗАДС - „Акцизни стоки“ са стоките, посочени в чл. 2 от закона; чл. 2, т. 2 от ЗАДС - На облагане с акциз подлежат тютюневите изделия; и съгласно чл. 12, ал. 1, т. 1 от ЗТТСИ: (1) „Тютюн за пушене (за лула и цигари)“, е: 1. тютюн, който е нарязан или раздробен по друг начин, усукан или пресован на плочки и може да се пуши без допълнителна индустриална обработка); без бандерол, като такъв се изисква по закон (съгласно чл. 28, ал. 1 от Закона за тютюна, тютюневите и свързаните с тях изделия (ЗТТСИ) /Тютюневи изделия се транспортират, пренасят, съхраняват, предлагат или продават в търговски складове и обекти само с бандерол, залепен върху потребителската опаковка при условията и по реда на ЗАДС/ и на чл. 2, т. 2, чл. 19, ал. 1, т. 1 - т. 3, чл. 64, ал. 1 и чл. 99, ал. 2, т. 2 от Закона за акцизите и данъчните складове (ЗАДС) /чл. 2, т. 2 от ЗАДС - На облагане с акциз подлежат тютюневите изделия; чл. 19, ал. 1, т. 1 - т. 3 от ЗАДС - Стоките по чл. 2 подлежат на облагане с акциз, освен когато са поставени под режим отложено плащане на акциз: при тяхното производство на територията на страната; при тяхното въвеждане на територията на страната от територията на друга държава членка; при тяхното внасяне на територията на страната; чл. 64, ал. 1 от ЗАДС - Производителите на тютюневи изделия, предназначени за реализация на вътрешния пазар, са длъжни да поставят бандерол върху потребителската опаковка. Поставянето на бандерол се извършва в данъчен склад на производителя. Лицата, които внасят на територията на страната стоки по ал. 1, са длъжни да осигурят поставянето на бандерол върху потребителската опаковка; чл. 99, ал. 2, т. 2 от ЗАДС - забраняват се държането, пренасянето, превозването, предлагането и продажбата на тютюневи изделия без бандерол, когато такъв е задължителен, облепени с неистински или подправен бандерол или с бандерол с изтекъл срок на валидност“), както следва: 19,700 кг нарязан тютюн, който може да се пуши без допълнителна индустриална обработка – „тютюн за пушене/за лула и цигари” на обща стойност 689,50 лв. (шестстотин осемдесет и девет лева и петдесет стотинки), с дължим акциз 2994,**лв. (две хиляди деветстотин деветдесет и четири лева и четиридесет стотинки) и случаят е немаловажен - престъпление по чл. 234, ал. 1, пр. 2 от НК, редакция ДВ бр. 26 от 2010 г., за което и при условията на чл. 54 от НК му НАЛАГА наказание „Лишаване от свобода” за срок от 1 (една) година и ГЛОБА в размер на 1 379.00лв. (хиляда триста седемдесет и девет лева).

На основание чл.66, ал.1 от НК ОТЛАГА изтърпяването на наказанието за срок от 3 (три) години.

На основание чл.67, ал.1-4 от НК НЕ НАЛАГА възпитателни мерки по отношение на подсъдимия В.Б.Х..

 

ОТНЕМА в полза на държавата веществените доказателства по делото: 19.700 кг нарязан тютюн без български бандерол, на съхранение в помещението за съхранение на ВД в ГПУ – Б., които да бъдат УНИЩОЖЕНИ.

ОСЪЖДА подсъдимия В.Б.Х., ЕГН **********,***, да заплати по сметка на Гранично полицейско управление – Б. направените по досъдебното производство разноски за изготвяне на експертизи, както следва:

- 62.00 лв. (шестдесет и два) за изготвена физико-химична експертиза от Централна митническа лаборатория при Агенция „Митници“;

- 70.38 лв. (седемдесет лева и тридесет и осем стотинки) за изготвена от вещо лице Мария Десподска съдебно-оценителна експертиза;

- 485.50 лв. (четиристотин осемдесет и пет лева и петдесет стотинки) деловодни разноски по сметка на Районен съд – Дупница.

 

Присъдата може да се обжалва и протестира пред Окръжен съд – К. в 15-дневен срок, считано от днес.

 

 

                              РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

                   Съдебни заседатели: 1.

 

                   2.

                    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Съдържание на мотивите Свали мотивите

                        МОТИВИ ПО ПРИСЪДА ПО НОХД № 416/2019г НА ДнРС

                     

          Районна прокуратура Дупница е предявила обвинение срещу В.Б.Х. ***, за престъпление по чл.234,ал.1 НК.

          В обвинителния акт се сочи, че на 26.04.2018 г. в с. П., общ. К., обл. К. в помещение, обособено като дърводелска работилница, находяща се в селскостопанска постройка (бившето МТС към АПК – К.) е държал акцизни стоки (тютюневи изделия -„тютюн за пушене“ съгласно чл. 12, aл. 1, т. 1 от ЗАДС; съгласно чл. 4, т. 1 във вр. с чл. 2, т. 2 и чл. 12, ал. 1, т. 1 от Закона за акцизите и данъчните складове (ЗАДС) /чл. 4, т. 1 от ЗАДС - „Акцизни стоки“ са стоките, посочени в чл. 2 от закона; чл. 2, т. 2 от ЗАДС - На облагане с акциз подлежат тютюневите изделия; и съгласно чл. 12, ал. 1, т. 1 от ЗТТСИ: (1) „Тютюн за пушене (за лула и цигари)“, е: 1. тютюн, който е нарязан или раздробен по друг начин, усукан или пресован на плочки и може да се пуши без допълнителна индустриална обработка); без бандерол, като такъв се изисква по закон (съгласно чл. 28, ал. 1 от Закона за тютюна, тютюневите и свързаните с тях изделия (ЗТТСИ) /Тютюневи изделия се транспортират, пренасят, съхраняват, предлагат или продават в търговски складове и обекти само с бандерол, залепен върху потребителската опаковка при условията и по реда на ЗАДС/ и на чл. 2, т. 2, чл. 19, ал. 1, т. 1 - т. 3, чл. 64, ал. 1 и чл. 99, ал. 2, т. 2 от Закона за акцизите и данъчните складове (ЗАДС) /чл. 2, т. 2 от ЗАДС - На облагане с акциз подлежат тютюневите изделия; чл. 19, ал. 1, т. 1 - т. 3 от ЗАДС - Стоките по чл. 2 подлежат на облагане с акциз, освен когато са поставени под режим отложено плащане на акциз: при тяхното производство на територията на страната; при тяхното въвеждане на територията на страната от територията на друга държава членка; при тяхното внасяне на територията на страната; чл. 64, ал. 1 от ЗАДС - Производителите на тютюневи изделия, предназначени за реализация на вътрешния пазар, са длъжни да поставят бандерол върху потребителската опаковка. Поставянето на бандерол се извършва в данъчен склад на производителя. Лицата, които внасят на територията на страната стоки по ал. 1, са длъжни да осигурят поставянето на бандерол върху потребителската опаковка; чл. 99, ал. 2, т. 2 от ЗАДС - забраняват се държането, пренасянето, превозването, предлагането и продажбата на тютюневи изделия без бандерол, когато такъв е задължителен, облепени с неистински или подправен бандерол или с бандерол с изтекъл срок на валидност), както следва: 19,700 кг нарязан тютюн, който може да се пуши без допълнителна индустриална обработка – „тютюн за пушене/за лула и цигари” на обща стойност 689,50 лв. с дължим акциз 2994,**лв. и случаят е немаловажен.

          Прокурора поддържа обвинението и предлага на подсъдимия да се наложи наказание , в размер над предвидения от закона минимум, като се приложи и разпоредбата на чл.66,ал. НК..

Подсъдимият не се признава за виновен .Дава обяснения,че не е извършил престъплението, като тютюна е намерен в склад,ползван и от други лица, в който е държал строителни материали. 

Защитника излага доводи за недоказаност на обвинението ,несъставомерност на деянието, както и за участие и на друго лице и предлага подсъдимия да бъде оправдан.

Съдът, като взе предвид събраните по делото  доказателства-обясненията на подсъдимия,  показанията на  разпитаните свидетели, съдебно -физикохимична и оценителна експертизи, и  писмените такива, преценени по отделно и в съвкупност, прие за установено следното от фактическа и правна страна:

          През м. април 2018г.подсъдимият Х. наел от свид.З. две помещения/бивша дърводелска  работилница/ в селскостопанска постройка в бившето МТС към АПК-К. , в с.П., обл.К.,където държал ненарязан тютюн.

          Във връзка с получена информация в ГПУ  гр.Б.,че във въпросния цех се  извършва преработка/ нарязване/ на тютюн,същият бил поставен под наблюдение.

          На 26.04.2018г.,сутринта, подсъдимият,заедно със свид.Сарейков пристигнали  пред склада в с.П., управлявайки микробус и лек автомобил. Подсъдимият,взел ключа от постройката, който бил скрит  долу        ,вдясно от вратата, отключил склада и двамата със Сарейков   разтоварили обемисти предмети,след което заключили склада и потеглили с автомобилите посока с.Б.. Действията им били наблюдавани от свид.Д. и негов колега/ служители на ГПУ гр.Б./,които непосредствено след тръгването на автомобилите уведомили  техни колеги,които били в този район, да спрат автомобилите. Същите били спрени за проверка от свид.П. и след това върнати при цеха, където пристигнала оперативна група. Подсъдимият взел ключа от мястото, където го държал, отключил цеха и в помещенията, държани от него били намерени  разтоварваните от тях обемисти предмети, които представлявали 28бр. бали  с ненарязан тютюн, преса за рязане на такъв  и др., както и 1бр. чувал с нарязан тютюн с тегло от 19,5кг,които вещи били иззети ,по предвидения в НПК ред.

          От експертното  заключение на съдебно физико- химична експертиза, , приета от съда и неоспорена от страните , се установи,че иззетия тютюн представлява смес от нарязан тютюн, състоящ се от нарязана листна петура/тютюневи влакна/ тютюневи жили, които са нарязани заедно с петурата и не са добавени след специална преработка.,като не се съдържат нетютюневи примеси.Тютюна е натурален ,нарязан, тип „Вирджиния“.Същият притежава пушателни свойства, които го правят годен за консумация,без допълнителна индустриална обработка.. Фракционния състав се състои основно от тютюневи влакна и съобразно ширината на влакната/ по-малка от 1,5мм/ съответства на тютюн за ръчно свиване на цигари.

          Съдът прие за установена горната фактическа обстановка като даде вяра на показанията на Д., П. и Зхараиев. Свид.Д. е очевидец на разтоварването на балите с тютюн от подсъдимия и свид.Сарейков и оставянето им в държаното от тях складово помещение. Свид.П. установи,че подсъдимият и Сарйков са били спрени за проверка, непосредствено след разтоварване на балите и след връщането им при склада, последният е отключен от подсъдимия ,където  на намерени бали с тютюн, преса за рязане и нарязания тютюн. Свид.З. установи,че е дал две от помещенията под наем на подсъдимия,като е виждал,че  чували с тютюн и е чувал бръмчене на машина, но не е влизал в склада, тъй като ключа е бил у подсъдимия, които ме у плащал и наема.

          Съдът не даде вяра на показанията на свид.Сарейков, включително и на тези, дадени на досъдебното производство и приобщени по реда на чл.281,ал.4 във вр. с ал.1,т.1 НПК.Първоначалните  твърдения на същия са,че е придружил подсъдимия до с.П. с лекия му автомобил, тъй като трябвало да пътуват до гр.К., изчакал го е да си свърши някаква работа ,извън територията на склада и тръгвайки си, са били спрени за проверка. Пред съда, Сарейков заяви,че на въпросната дата, са отишли с подсъдимия да разтоварят в склада в с.П. дърва  и инструменти, тъй като имали уговорка да извършат ремонт на апартамент в гр.Б. и ползвали помещенията в склада в с.П. да държат необходимите за това строителни материали и инструменти. Тези показания, освен, че противоречат на показанията на свид.Д., П. и З.,целят ,от една страна да опровергаят евентуалното участие на Сарейков в изпълнителното деяние, а  от друга, с посочването на обстоятелства / че склада е ползван съхранение на строителни материали, с оглед извършване на ремонтни дейност и т.н./, различни от първоначалните твърдения, подкрепят защитната теза на подсъдимия.

          Съдът не кредитира показанията на свид.Топалов и Ч., в частта, в която сочат,че са ходели с подсъдимия в склада в с.П., да разтоварват строителни материали с оглед уговорката да извършат ремонтни дейности в гр.Б., тъй като противоречат на кредитираните от съда гласни доказателства, а и на писмените такива/ протокол за извършена проверка, претърсване е изземване и приложения към тях фотоалбум, от който е видно,че в склада, освен балите с тютютюн има  дървен материал/ дъски, явно останали от предишното ползване на същия като дърводелска работилница/, като няма никакви строителни машини или материали.

Съдът дава вяра на техните показания в частта, в която твърдят, че са посещавали склада, както и че там е имало тютюн, тъй като кореспондират с показанията на свид.З., че подсъдимият е идвал с различни хора. Съдът кредитира и показанията на свид.Лапатанов,че като ,през 2016г. е предоставял тютюн на подсъдимия, да го продава,макар че касае период ,преди извършване на деянието.

          С оглед на така установеното, съдът счете,че подсъдимият  е осъществила от обективна и субективна страна, следното.

          ОБЕКТИВНА СТРАНА

          Обект на престъплението са обществени отношения, свързани с посегателства върху различни стопански отрасли..От обективна страна, подсъдимият  е осъществил една от формите на  изпълнителното деяние на престъплението като е държал т.е. упражнявала фактическа власт,върху акцизна стока  - нарязан тютюн за пушене,съобразно дефиницията, дадена в чл.12,ал.1 ЗАДС. Същият е  тютюнево изделие, подлежащо на облагане с акциз, съгласно чл.2,т.2 от ЗАДС,като за производството и продажба на такива изделия чл.64,ал.1 ЗАДС  изисква да имат поставен бандерол.

          Предвид стойността на акцизната стока и размера на дължимия и невнесен акциз, случая е немаловажен.

          СУБЕКТИВНА СТРАНА

          От субективна страна деянието е извършено умишлено –при пряк умисъл. Подсъдимият  е  съзнавал  обществено-опасния характер на деянието и е искал настъпването на обществено-опасните последици.

          С оглед гореизложеното, съдът прие, че подсъдимият е осъществила състава на престъплението по чл.234, ал.1 НК призна го за виновен и му  наложи наказание.

          ОПРЕДЕЛЯНЕ НА НАКАЗАНИЕТО

          Съдът определи наказанието, съобразно  изискванията   на чл.54 НК, като взе предвид вида и пределите, визирани в чл.234,ал.1 НК,съобразявайки степента на обществена опасност на деянието и дееца,  подбудите за извършване на престъплението и останалите смекчаващи и отегчаващи вината обстоятелства.

          Степента на обществена опасност на деянието   е висока..Съдът направи този извод, като взе предвид времето,мястото, начина , обстановката и подбудите за извършване на престъплението .Макар и количеството на нарязания тютюн да не е голямо,  голямото количество с бали от ненарязан тютюн, обосновава извода, за осъществяване на целенасочена престъпна дейност.

          Степента на обществена опасност на дееца е ниска. Същият не е осъждан и не се събраха доказателства за друго противоправно поведение на подсъдимия.

          Смекчаващи вината обстоятелства-чистото съдебно минало.

С оглед изложеното, съдът определи наказанието при превес на смекчаващите вината обстоятелства и наложи наказание една година „лишаване от свобода” и „глоба“ в размер на 1370лв/ Предвид размера на наказанието, както и ,че подсъдимият  не е осъждан, съдът прие,че са налице предпоставките на чл.66, ал.1 НК и отложи изтърпяването на наказанието за срок от три години. При определяне размера на глобата,съдът взе предвид пределите,визирани в чл.234,ал.1 НК и предвид горните обстоятелства, я определи в двукратния размер на пазарната цена на стоката.

Съдът счете,че с така определените наказания ще се постигнат целите на същото, визирани в чл.36 НК- да се поправи и превъзпита подсъдимия, като му  се отнеме възможността да извърши и друго престъпление , както и да се въздейства възпитателно и предупредително и върху останалите членове от обществото.

На осн.чл.189,ал.3 НПК съдът осъди подсъдимия да заплати деловодни разноски в размер на 617,88лв.

Съдът постанови отнемане в полза на държавата на акцизните стоки е тяхното унищожаване по съответния ред.

ПО ТЕЗАТА НА ЗАЩИТАТА

Защитника на подсъдимия излага доводи за недоказаност на престъплението,както и за съучастие и на друго лице в извършването му. В мотивите си по-горе съдът е изложил съображения ,относно доказаността на обвинението и не следва да ги повтаря.  Относно твърдението,че престъплението е извършено в съучастие, действително доказателствата по създават индицията ,че свид.Сарейков е съпричастен в осъществяване на изпълнителното деяние, но в правомощията на прокурора е да прецени срещу кого и за какво да повдигне обвинение, и доколкото доказателствата по делото категорично установиха,че подсъдимият Х. е осъществил престъплението от обективна и субективна страна, съдът не следва да обсъжда факти и обстоятелства, извън пределите на повдигнатото обвинение.

Неоснователно е и възражението за нессъставомерност на деянието, тъй като ЗАДС изисква поставяне на бандерола върху потребителската опаковка, а в случая не се касае за тютюн в такива опаковки. Изискването, въведено в чл.64 ЗАДС за поставяне на бандерол върху тютюневите изделия, удостоверява плащането на дължимия акциз, и обстоятелството, че държания от подсъдимия тютюн не е бил в потребителски опаковки, е неотносимо към съставомерността на деянието.

С оглед изложеното, съдът прие,че доводите на защитника се опровергаха изцяло от събраните по делото доказателства.

          По горните съображения, съдът постанови присъдата си.

 

 

                                                                             РАЙОНЕН СЪДИЯ: