Решение по дело №72/2021 на Районен съд - Панагюрище

Номер на акта: 260034
Дата: 27 април 2021 г. (в сила от 16 юли 2021 г.)
Съдия: Снежана Василева Стоянова
Дело: 20215230200072
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 март 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

                                         Гр.Панагюрище, 27.04.2021 год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Панагюрският районен съд, в публично заседание на 20.04.2021 състав: 

                                                                   

                                       Председател: СНЕЖАНА СТОЯНОВА

 

при секретаря Нонка Стоянова, като разгледа докладваното от районен съдия  СТОЯНОВА  АНД72/2021 год. по описа на Панагюрския районен съд, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по жалба на „П.А.Т.6.“ ЕООД, ***,  ЕИК: *********, представлявано от управителя Д.Л.Т. против НП № 13-002252 от 15.10.2020 год. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда” гр.Пазарджик, с което на основание  чл.416, ал.5 от КТ, във връзка с чл.414, ал.3 от КТ и за нарушение на чл.62, ал.1 във връзка с чл.1, ал.2 от КТ на дружеството, в качеството му на работодател е наложена имуществена санкция в  размер на 1 800  ( хиляда и осемстотин) лева.

Релевираните в жалбата оплаквания се свеждат до наличие на материална и процесуална незаконосъобразност на НП, с оглед на което се иска неговата отмяна. Възраженията са следните: лицето Г.П., за което се твърдяло от АНО че било заверено да работи  не било престирало труд към момента на извършване на проверката, а се намирало на място в обекта на дружеството-жалбоподател, за да изчака представляващия, с оглед сключване на трудов договор и започване изпълнение по същия на следващия ден. Твърдят се съществени процесуални нарушения, свързани с неясно посочване на датата на извършване на нарушението, която била несъответна на събраните по АНП доказателства. Твърди се също така, че АНО неправилно е квалифицирал деянието като нарушение по  чл. 62, ал.1 от КТ. Описанието на нарушението отговаряло на квалификация по чл.61, ал.1 от КТ.

В съдебно заседание за дружеството жалбоподател се явява процесуален представител, който подържа жалбата и иска отмяна на атакуваното НП.

         В съдебно заседание ДИТ-Пазарджик се представлява от ст.юриск.Ш., която оспорва жалбата и пледира НП да бъде потвърдено.  

Панагюрският районен съд, след като съобрази становищата на страните, съобразявайки закона, по вътрешно убеждение и след като обсъди събраните по делото писмени и гласни доказателства при съблюдаване разпоредбата на чл.63 от ЗАНН прие за установено от фактическа страна следното:

         Дружеството-жалбоподател е санкционирано за това, че на 18.06.2020 година, в качеството си на работодател не е уредил като трудови отношенията при предоставяне на работна сила, като не е  сключил трудов договор в писмена форма с Г.Х.П. от град Панагюрище.  Същият бил заварен да работи в обект на дружеството, представляващ площадка за търговия с черни и цветни метали, намиращ се в гр.Панагюрище, в момента в който сортирал метални отпадъци. Нарушението било констатирано на 25.06.2020 г., при преглед на фирмената документация на дружеството-жалбоподател, когато било установено, че за лицето Г.П. няма сключен трудов договор в писмена форма.

Всичко това съставлявало нарушение по чл. 62, ал.1, във връзка с чл.1 ал.2 от КТ.

За констатираното нарушение бил съставен АУАН от св.Г.М. ***, въз основа на който било издадено атакуваното НП. НП било изпратено на жалбоподателя на адреса, посочен в търговския регистър като адрес за кореспонденция, откъдето пратката се е върнала с отбелязване: непотърсена. При това положение АНО е разпоредил изпращане на НП на адрес, посочен от представляващия жалбоподателя в АУАН, откъдето пратката отново се е върнала като непотърсена. При това положение АНО е приложил фикцията на чл. 58, ал.2 от ЗАНН и с резолюция е разпоредил НП да се счита връчено на 25.11.2020 г. Жалбата против НП е била подадена в Районен съд – Пазарджик на 15.02.2021 г., като по твърдения на жалбоподателя, изложени в молба за възстановяване на срока, същият бил научил за издаденото НП на 08.02.2021 г., когато получил имейл от НАП с информация за нововъзникнали публични задължения на дружеството с изтекъл срок за доброволно изпълнение. При това положение, тъй като по административно наказателната преписка липсват доказателства за надлежно връчване на НП (на представляващия жалбоподателя или на друго упълномощено лице) и отчитайки съдебната практика на ВАС по въпроса съдът приема, че жалбата е подадена в срок, тъй като НП не е било редовно връчено и АНО неправилно е приел за налична хипотезата на чл. 58, ал.2 от ЗАНН, която изисква наличието на две кумулативни предпоставки, за да е налице редовно връчване: лицето да не е намерено на адреса и новия адрес да не е известен, които обстоятелства в настоящия случай не се подкрепят от доказателствата по административно наказателната преписка. Мотиви в този смисъл съдът е изложил в определение, държано в откритото съдебно заседание по повод възражение на юриск. Ш. за просрочие на жалбата. 

Разгледани по същество, възраженията в жалбата не са основателни.

         От показанията на св. Г.М. *** се установява, че на 18.06.2020 г. заедно с колежката си Т. извършили проверка в обект на дружеството-жалбоподател, представляващ площадка за търговия с черни и цветни метали, намиращ се в гр.Панагюрище на ул. „******“. По време на проверката инспекторите заварили няколко лица, едни от които режели с ъглошлайф метални отпадъци, а други ги сортирали. Едно от тези лица бил Г.Х.П., който сортирал отпадъци. Бил облечен с работни дрехи, които били изцапани от естеството на работата. Свидетелката М. помолила работниците, вкл. и Г.П. да преустановят работата и да попълнят декларации. Г.П. попълнил декларацията си собственоръчно като написал, че работи при жалбоподателя от три дни като общ работник с работно време от 08,00 до 17,00 часа, почивни дни в събота и неделя и трудово възнаграждение 20,00 лв. След като събрала декларациите св. М. връчила призовка на управителя на дружеството-жалбоподател за явяване в ДИТ – Пазарджик на 25.06.2020 г. със задължение да представи относимата документация. След преглед на същата св.М. установила, че за лицето Г.П. няма сключен трудов договор в писмена форма. Управителят признал пред св. М., че действително с лицето не е сключен трудов договор. Такъв не бил представен до съставяне на АУАН. Представен е на по-късен етап като приложение към жалбата, като видно от съдържанието му,  същия е сключен на 18.06.2020 г. със задължение работника да постъпи на работа на 19.06.2020 г. Този трудов договор не е регистриран в НАП, като по твърдение на жалбоподателя причината за това била, че на следващия ден Г.П. не се е явил на работа, тъй като се бил уплашил от проверката на инспекторите през предходния ден.

Съдът кредитира  изцяло показанията  на св.М., т.к. тя макар и служебно обвързана с АНО, няма  никакъв  личен  мотив да изкривява фактите от обективната действителност и да уличава дружеството, като му приписва нарушения, които не са били извършени.

В противоречие с показанията на св. М. се намират показанията на св. С.Д., разпитан по искане на жалбоподателя. Същият е работник при жалбоподателя и твърди, че е присъствал на проверката, като Г.П. действително се е намирал на място, но в стаята за почивка, като бил дошъл, за да търси работа. Управителят обаче не бил там, поради което П. останал, за да го изчака и попита дали може да го вземе на работа.

Съдът не дава варя на показанията на св.Д.. Същият е заинтересован от изхода на делото свидетел, предвид обстоятелството, че е работник на жалбоподателя. Освен това, показанията на този свидетел са в противоречие с твърденията в жалбата, видно от които Г.П. се е намирал в обект на дружеството, но не за да търси работа, а тъй като се бил уговорил с управителя да постъпи на работа и го чакал, за да подпишат трудовия договор. Освен това, при проведената очна ставка между св. Г.М. и св.С.Д., св.Д. уточни че е възможно П. да е бил видян от инспекторката да сортира отпадъци, тъй като на място се намирал негов познат, който предавал такива и било възможно П. да му е помагал при сортирането. Тази част от показанията на св. Д. красноречиво показва, че той не изнася факти от обективната действителност, тъй като сортирането е дейност, която се върши от работниците, а не от предаващите отпадъци.

При това положение съдът намира за доказано до степен на несъмненост, че уговорката между жалбоподателя „П.А.Т.6.“ ЕООД и Г.Х.П. за работата му на обекта на жалбоподателя, представляващ площадка за търговия с черни и цветни метали, намиращ се в гр.Панагюрище, представлява уговорка за предоставяне на работна сила. Явно е, че представения едва с жалбата трудов договор, сключен на същата дата и нерегистриран в НАП е документ, който е съставен впоследствие за целите на административно наказателното производство. При това положение дружеството-жалбоподател законосъобразно е санкционирано за нарушение на 62, ал.1, във връзка с чл.1, ал.2 от Кодекса на труда. Тук е мястото да се посочи неоснователността на възражението, че нарушението не е правилно квалифицирано. Както описанието на нарушението в АУАН и в НП, така и доказателствата по делото сочат, че Г.П. е престирал труд на 18.06.2020 г. за жалбоподателя, след устна договорка помежду им относно съществените елементи на трудовото правоотношение без сключен трудов договор в писмена форма. При това положение нарушението е квалифицирано правилно. Датата на нарушението е посочена съвсем ясно и това е датата, на която лицето е заварено да престира труд, при което не съществува противоречие между датата на нарушението и събраните по делото доказателства. Вярно е, че Г.П. е посочил в попълнената от него декларация, че работи при жалбоподателя от три дни, но нарушението е от категорията на т.нар. продължени, т.е. факт е било и към датата на установяването му – 18.06.2020 г.

Съдът счита, че при определяне размера на имуществената санкция АНО не се е съобразил с изискванията на чл.27 от ЗАНН за нейната  индивидуализация.   

Не става ясно защо е била  определена  санкция в размер от 1800 лева,  т.е. над минимума, при положение, че не са изтъкнати никакви смекчаващи или отегчаващи обстоятелства. В случая доказателствата по делото сочат, че Г.П. е работил съвсем кратко време без трудов договор. Преценявайки това обстоятелство съдът намира, че наложената имуществена санкция следва да се намали до минимума предвиден в закона, а именно в размер на 1500 лева, с което целите на наказанието, визирани в чл.12 от ЗАНН ще бъдат постигнати.

 При този изход на делото, тъй като нарушението е факт, в полза  на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“, към която структурно принадлежи ДИТ-Пазарджик следва да се присъди юрисконсултско възнаграждение, чийто размер съдът определя на 80 лева,  като взема предвид фактическата и правна сложност на делото.

По горните съображения, Панагюрският районен съд, след като извърши анализ на установените обстоятелства на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН,

 

                                               Р   Е   Ш   И:

 

ИЗМЕНЯ  НП № 13-002252 от 15.10.2020 год. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда” гр.Пазарджик, с което на „П.А.Т.6.“ ЕООД, ***,  ЕИК: *********, представлявано от управителя Д.Л.Т. на основание  чл.416, ал.5 от КТ, във връзка с чл.414, ал.3 от КТ и за нарушение на чл.62, ал.1 във връзка с чл.1, ал.2 от КТ е наложена имуществена санкция в  размер на  1800  (хиляда и осемстотин) лева, като НАМАЛЯВА размера на наложената имуществена санкция  на 1500 (хиляда и петстотин) лева.

ОСЪЖДА  „П.А.Т.6.“ ЕООД, ***,  със седалище и адрес на управление ***, представлявано от управителя Д.Л.Т. ЕИК: *********, да заплати на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ с код по БУЛСТАТ: *********, адрес: бул. „Княз Александър Дондуков“ 3, 1000 Център, гр.София юрисконсултско възнаграждение в размер на 80 (осемдесет) лева.

  РЕШЕНИЕТО  подлежи на обжалване пред Пазарджишкия административен съд в 14 дневен срок от съобщението за изготвянето му.

 

                                                        РАЙОНЕН СЪДИЯ: