Решение по дело №18144/2014 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 26 юни 2015 г.
Съдия: Диляна Василева Славова
Дело: 20145330118144
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 18 декември 2014 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

  2368                              26.06.2015 година                           град Пловдив

 

ПЛОВДИВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, гражданско отделение, ІІ граждански състав, в публично заседание на единадесети юни две хиляди и петнадесета година, в състав:

                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДИЛЯНА СЛАВОВА

                                                                  

при участието на секретаря Елена Атанасова,

като разгледа докладваното от съдията гражданско дело № 18144 по описа на съда за 2014 г. и, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Предявени са обективно съединени установителни искове с правна квалификация по чл. 422, вр. чл. 415 ал. 1 от ГПК, във вр. с чл. 79 и чл. 86 от ЗЗД от ищеца  БНП Париба Пърсънъл Файненс ЕАД, с ЕИК: *********, със седалище и адрес на управление в гр. София, ж.к. „Младост” 4, Бизнес парк София, сгр. 14, представлявано от М. Ф., чрез юриск. Д. В. против Н.П.Ш. с ЕГН: **********, с адрес *** за признаване за установено спрямо ответника, че дължи на ищеца следните суми: сумата от 160,19 лева, представляваща главница по договор за потребителски заем с номер CASH -***** от 14.06.2012г., сумата от 43,81 лева, представляваща надбавка по чл. 3 от договора, сумата от 16,47 лева, представляваща обезщетение за забава, дължимо на основание чл. 33 от Закона за потребителския кредит, за периода от настъпване на предсрочна изискуемост на кредита – 15.05.2013г. до подаване на заявлението в съда – 26.09.2014г., ведно със законната лихва върху дължимите суми, считано от подаване на заявлението до окончателното изплащане, както и направените в заповедното производстство разноски в размер на 325 лева, от които - заплатена ДТ в размер на 25 лева и възнаграждение за юрисконсулт в размер на 300 лева.

Ищецът в исковата си молба твърди, че на 14.06.2012г. е сключил с ответника договор за потребителски паричен кредит, въз основа на който му е отпуснал кредит в размер на 400 лв. От своя страна заемателят се задължил да погаси заема чрез заплащане на 12  вноски от по 68 лв. всяка, които включват главницата и добавка, представляваща печалбата на заемодателя. След като погасил 9 месечни вноски, ответникът на 15.04.2013г. преустановил плащанията. На осн. чл. 4 от договора кредитът се трансформирал в предсрочно изискуем, поради просрочие на четири или повече месечни вноски. Въпреки предвидената в договора автоматична изискуемост, ищецът изпратил покана за доброволно плащане, но такова не последвало. Ответникът следвало да изплати заема, увеличен с надбавката в размер на 204 лева, представляващ оставащите 3  броя погасителни вноски към датата, на която е станал изискуем целият размер – 15.05.2013г. Твърди се, че ответника дължи следните суми: главница в размер на 160,19 лева, надбавка в размер на 43,81 лева, сумата от 16,47 лева, представляваща обезщетение за забава за периода от 15.05.2013г. до 26.09.2014г. или общо дължи сума в размер на 220,47 лева.

Ищецът твърди, че за горните суми е образувано заповедно производство и е издадена заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК, но в срока по чл. 414 ГПК длъжникът  възразил, поради което заповедта не е влязла в сила, което обуславяло правния интерес на ищеца от предявяване на настоящите установителни искове. Техен предмет е и сумата от 325 лв – разноски в производството, присъдени със заповедта по чл. 410 ГПК, както и законната лихва, считано от подаване на заявлението  до окончателното плащане. Претендират се и разноски.

В срока  по чл. 131 ГПК от ответника Н.П.Ш., чрез пълномощника й – адв. К.К. е постъпил писмен отговор, в който се оспорват изложените в исковата молба обстоятелства и в частност: че ответника дължи суми по потребителския кредит, като се правят възражения за нищожност на договора за кредит поради противоречието му с добрите нрави, доколкото лихвеният процент надхвърлял многократно дължимите суми, липсвало и съгласие за сключването му, като ответницата нямала възможност да се запознае със съдържанието му поради ситния шрифт на договора. Твърди се също от ответната страна, че не била спазена и предвидената в ЗПК процедура и доверителката му преди подписване на договора не била запозната с информацията за потребителските кредити под формата на стандартен европейски формуляр. Възразява се още в отговора, че в рекламните брошури на ищеца не се съдържала информация за лихвата, което било нелоялна и заблуждаваща търговска практика, забранена от ЗЗП. Оспорва се и получаването на сумата по кредита, както и уведомяването за настъпването на предсрочна изискуемост. Оспорва се и размера на претенцията. Претендира се присъждане на направените по делото разноски, както и намаляне поради прекомерност на адвокатското възнаграждение, присъдено в хода на заповедното производство.

След преценка на събраните по делото доказателства и във връзка със становищата на страните, съдът приема за установено следното:

Със Заповед за изпълнение на парично задължение по чл. 410 от ГПК, издадена по ч.гр.д. № 15063/2014г. по описа на ПРС, ХV – ти гр. състав е разпоредено ответникът да заплати на ищеца следните суми: сумата от 160,19 лева, представляваща главница по договор за потребителски заем сномер CASH -******* от 14.06.2012г., сумата от 43,81 лева, представляваща надбавка по чл. 3 от договора, сумата от 16,47 лева, представляваща обезщетение за забава, дължимо на основание чл. 33 от Закона за потребителския кредит, за периода от настъпване на предсрочна изискуемост на кредита – 15.05.2013г. до 26.09.2014г., ведно със законната лихва върху дължимите суми, считано от подаване на заявлението до окончателното изплащане, както и направените в заповедното производстство разноски в размер на 325 лева, от които -заплатена ДТ в размер на 25 лева и възнаграждение за юрисконсулт в размер на 300 лева.

Като писмени доказателства  по делото са приети копия от договора за кредит, общите условия към него, извлечение от погасителен план, удостоверение от куриерска фирма с приложение, пълномощни.

От приетите по делото писмени доказателства се установява, че на 14.06.2012г. страните са сключили договор за потребителски паричен заем  с номер CASH -****** от 14.06.2012г., по силата на който ищеца е предоставил на ответника Н.Ш.  паричен кредит в размер на 400 лева, който последната се задължила да погаси посредством 12 вноски, всяка от които по 68 лева, съставляващи изплащане на заема и добавка, представляваща печалба на БНП Париба Пърсънъл Файненс ЕАД.

От заключението на извършената в хода на настоящото производство съдебно – счетоводна експертиза, изготвена от вещото лице В.Ш. се установява, че по договора са извършени плащания от ответната страна в размер на 612 лева, описани по дати и размер в таблица № 1, неразделна част от приложението. Неплатената по договора главница възлиза в размер на 160,19 лева от вноски, с падеж на 15.04.2013г., 15.05.2013г. и 14.06.2013г. Добавката по чл. 3 от договора, представляваща възнаградителна лихва е начислена върху размера на редовната главница при годишен лихвен процент съгласно договора – 157,60%. Общият размер на възнаградителната лихва съгласно погасителния план е 416 лева, от които е погасена сумата от 372,19 лева /таблица № 1 от заключението/. Непогасеният размер на възнаградителната лихва съгласно погасителния план възлиза на 43,81 лева. Според заключението на съдебно – счетоводната експертиза падежната дата на втората непогасена вноска е 15.05.2013г. Обезщетението за забава в размер на законната лихва върху главницата от 160,19 лева, изчислена за периода от 15.05.2013г. /датата на настъпване на предсрочната изискуемост/ до подаване на заявлението в съда – 21.10.2014г. възлиза на 23,37 лева.

Съдът изцяло кредитира заключението на съдебно – счетоводната експертиза, като компетенто извършено, отговарящо пълно и ясно на поставените въпроси и неоспорено от страните.

При тези данни и въз основа на доказателствената съвкупност по делото съдът намира за установено, че ответната страна Н.Ш. не е изпълнила насрещното си задължение по договора, като е преустановила плащанията съобразно погасителния план на 15.04.2013г., към който момент е погасила общо 9 месечни вноски, а непогасени са останали 3 броя погасителни вноски.

В разпоредбата на чл. 4 от договора за кредит  страните са предвидили клауза за автоматично настъпване на предсрочна изискуемост на вземането на БНП Париба Пърсънъл Файненс ЕАД в пълен размер ако кредитополучателя просрочи четири  или повече  вноски. Считано от 15.05.2013г. вземането на кредитора – ищец в настоящото производство е станало предсрочно изискуемо в пълен размер, включително с предвидените в договора надбавки, ведно с дължимото обезщетение за забава.

 В цитирания по – горе договор са предвидени размерът на кредита, месечния размер на вноската и падежа на всяка вноска, годишният процент на разходите и общата стойност на плащанията. При сключване на съглашението кредитополучателят се е съгласил с клаузите на договора, както и с общите условия към него и ги е приел. Уговорена е между страните и договорна лихва, представляваща печалба на кредитора, като при забава в плащанията е предвидено да се дължи и съответна мораторна лихва. Конкретните размери на дължимите суми са посочени в погасителния план.

Отделно от изложеното, в общите условия към договора е предвидено, че при просрочване на повече от четири седмични вноски, считано от падежната дата на четвъртата непогасена вноска, цялото вземане става предсрочно изискуемо, като в процесния случай се установява, че ответника е преустановил плащанията и следователно считано от падежа на четвъртата неплатена вноска, вземането е станало предсрочно изискуемо в пълен размер. Ответника всъщност не оспорва факта, че е преустановил плащанията по кредита.

Отделно от това, в хода на настоящото производство ответникът не ангажира каквито и да е  доказателства за изпълнение на задълженията му по договора съобразно погасителния план.

С оглед горното, следва да се приеме, че в полза на ищеца съществуват вземания за главница, добавка и лихва, произтичащи от договора за потребителски заем, по отношение на които по- рано е била издадена заповед за изпълнение. Размерът на конкретните суми се установява от изготвената справка от счетоводството на ищеца, както и от заключението на съдебно – счетоводната експертиза, неоспорена от ответника, поради което претенциите следва да се уважат в пълния им размер.

Недоказани в хода на настоящото производство останаха възраженията на ответната страна за нищожност на договора за кредит поради противоречието му с добрите нрави, за липса на съгласие за сключването му и неспазване на предвидената в Закона за защита на потребителите процедура, включително и за непредоставяне на сумата по договора от ищеца, по следните съображения:

Ответната страна е положила подпис под договора, което предполага запознаване със съдържанието му и по този начин е изразила съгласие с всички предвидени в него клаузи. Напълно несъстоятелни са възраженията на ответната страна, щом същата е изплатила 9 месечни вноски по договора, с което на практика частично е изпълнила същия и тези действия съставляват признание на  дълга. Възраженията за ненастъпила предсрочна изискуемост поради ненадлежо уведомяване на ответната страна също не се споделят, доколкото договорът предвижда автоматично настъпване на предсрочна изискуемост с факта на неплащане на съответния брой погасителни вноски и уведомяване не е необходимо. Съдебната практика обаче приема, че с узнаване на заповедта за изпълнение ответника следва да се счита уведомен. В конкретния казус обаче не само горните факти са осъществени, но и ищецът, без да има съответното задължение е предприел действия по уведомяване на ответната страна посредством усулгите на курирерска фирма.

Предвид изхода на делото, на основание чл. 78 ал. 1 от ГПК на ищеца се дължат направените по делото разноски, доколкото исковете са уважени изцяло. В тях се включва внесената държавна такса в размер на 50 лева, както и юрисконсултско възнаграждение в минималния, предвиден в Наредбата размер от 300 лева, включително и внесените разноски за вещо лице в размер на 120 лева.

Доколкото претендираното и присъдено юристконсулско възнаграждени е в минималния, предвиден в Наредбата размер, то и неоснователно се явява възражението за неговата прекомерност.

Ответника следва да заплати на ищеца и направените в заповедното производство разноски /по отношение на които следва да се произнесе исковия съд, съобразно ТР №4/2013г. на ОСГТК на ВКС на Р. България/ в размер на 325 лева, от които – внесена ДТ в размер на 25 лева и възнаграждение за юрисконсулт в размер на 300 лева.

 По изложените съображения, съдът

                           

Р    Е    Ш    И :

 

ПРИЗНАВА ЗА УСТАНОВЕНО, че ответника Н.П.Ш. с ЕГН: **********, с адрес *** дължи на ищеца  БНП Париба Пърсънъл Файненс ЕАД, с ЕИК: *********, със седалище и адрес на управление в гр. София, ж.к. „Младост” 4, Бизнес парк София, сгр. 14, представлявано от М. Ф., чрез юриск. Д. В. следните суми: сумата от 160,19 лева /сто и шестдесет лева и деветнадесет стотинки/, представляваща главница по договор за потребителски заем с номер CASH -***** от 14.06.2012г., сумата от 43,81 лева /четиридесет и три лева и осемдесет и една стотинки/, представляваща надбавка по чл. 3 от договора, сумата от 16,47 лева /шестнадесет лева и четиридесет и седем стотинки/, представляваща обезщетение за забава, дължимо на основание чл. 33 от Закона за потребителския кредит, за периода от настъпване на предсрочна изискуемост на кредита – 15.05.2013г. до подаване на заявлението в съда – 26.09.2014г., за които суми е издадена Заповед за изпълнение по реда на чл. 410 от ГПК по ч.гр.д. № 15063/2014г. по описа на ПРС, ХV – ти гр. състав.

ОСЪЖДА Н.П.Ш. с ЕГН: **********, с адрес *** да заплати на ищеца  БНП Париба Пърсънъл Файненс ЕАД, с ЕИК: *********, със седалище и адрес на управление в гр. София, ж.к. „Младост” 4, Бизнес парк София, сгр. 14, представлявано отМ. Ф., чрез юриск. Д. В. направените по делото разноски, както следва: държавна такса в размер на 50 лева /петдесет лева/, възнаграждение за юрисконсулт в размер на 300 лева /триста лева/, депозит за вещо лице в размер на 120 лева /сто и двадесет лева/, както и разноските по заповедното производство в общ размер на 325 лева /триста двадесет и пет лева/.

  Решението подлежи на обжалване пред Окръжен съд- Пловдив в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

                                             Районен съдия:/п/

                                                                         /Диляна Славова/

Вярно с оригинала.

В.А.