Разпореждане по дело №4032/2016 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 13842
Дата: 1 юли 2016 г. (в сила от 16 август 2016 г.)
Съдия: Божидар Иванов Кърпачев
Дело: 20165330204032
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 29 юни 2016 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р А З П О Р Е Ж Д А Н Е № 13842

1.07.2016 г., гр. Пловдив

 

БОЖИДАР КЪРПАЧЕВ- районен съдия при Пловдивски районен съд, като съдия-докладчик по НОХД № 4032/2016 г. по описа на ПРС, І н.с., след  като се запознах с материалите по делото, намирам, че съществуват пречки за насрочването му в открито съдебно заседание за разглеждане от Районния съд. Допуснато е съществено нарушение на процесуалните правила довело до ограничаване правата на обвиняемия по смисъла на чл. 248, ал.2, т.3 НПК. Съгласно Тълкувателно решение № 2 от 7.10.2002 г. на ВКС по т. н. д. № 2/2002 г., ОСНК посочването на престъплението, в което лицето се обвинява, и на наказателния закон, по който се привлича като обвиняем, също са задължителни реквизити на постановлението за повдигане на обвинение. Не съществува изискване описанието на инкриминираното деяние да е в същия обем и със същата конкретност, както описанието което се извършва в обвинителния акт след завършване на разследването. Необходимо е обаче,  да бъдат посочени времето и мястото на извършване на деянието, както и неговите фактически обективни и субективни признаци, като е достатъчно същите да бъдат посочени в обобщен вид.

Видно от постановлението за привличане на обвиняемия от 13.01.2016г. в същото е посочено времето и мястото на извършване на деянието, но липсва изложението на каквито и да е факти относно фактическите обективни и субективни признаци на деянието. Словесното възпроизвеждане на текста на нормата на чл. 149 НК, какъвто е настоящия случай, без посочването на факти в какво се състои инкриминираното деяние не може да се приравни на изложение в обобщен вид на обективните и субективни признаци на същото, според изискванията на ТР 2/2012. Разпитът на обвиняемия след привличането му е първият момент, когато той може да формира защитната си версия, и в този смисъл провеждането на разпита без обвиняемият да е запознат с фактите, на които се базира обвинението, съществено нарушава правата му.

Констатираното нарушение освен, че е съществено е и отстранимо, поради което представлява основание за прекратяване на съдебното производство и връщане на делото на досъдебна фаза-249 НПК- за извършване на ново привличане като обвиняем, като съдържанието на постановлението за привличане бъде съобразено с изискванията на ТР 2/2002. Следва да бъдат внесени и необходимите промени в заключителната част на обвинителния акт, за да се постигне идентитет между новото съдържание на постановлението за привличане на обвиняем и заключителната част на обвинителния акт.

 

            Следва да се отбележи, макар и да не представлява нарушение водещо до прекратяване на съдебното производство, подходът,  при който е водено досъдебното производство. Малолетното лице- пострадало от престъплението е разпитвано два пъти на досъдебна фаза- веднъж пред разследващ орган и веднъж пред съдия. За разпита пред съдия обаче не е осигурено участието на обвиняемия и неговия защитник, въпреки че разпита и привличането са проведени в един ден. По този начин се минира приложението на чл. 280, ал.6, че малолетен свидетел се разпитва в съдебна фаза, само ако показанията му не могат да бъдат прочетени по реда на чл. 281 НПК. А за да бъдат прочетени, чл. 281, ал.1, т.6 изисква разпита пред съдия да е проведен в присъствието на обвиняемия и неговия защитник. Този организационен пропуск на досъдебна фаза ще наложи детето да бъда разпитвано отново на съдебна фаза за обстоятелства, които са изключително травмиращи по своето естество, което е в пълен разрез с правилата за защита правата на жертви от престъпление и на малолетни лица.

 

Така мотивиран

                                                        Р А З П О Р Е Ж Д А М:

 

ПРЕКРАТЯВАМ производството по НОХД № 4032/2016 г. по описа на ПРС, І н.с.

ВРЪЩАМ делото на прокурора за изпълнение на указанията дадени с мотивната част.

Разпореждането подлежи на обжалване и протест пред ПОС в седмодневен срок от получаването му.

                                                                   

                                                          РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

Вярно с оригинала! МК