Решение по дело №10056/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 664
Дата: 23 януари 2020 г. (в сила от 6 август 2021 г.)
Съдия: Богдана Николова Желявска
Дело: 20181100110056
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 24 юли 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

София, 23.01.2020 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, І-3 състав, в закритото заседание на двадесет и трети януари през две хиляди и двадесета година в състав:

                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: БОГДАНА ЖЕЛЯВСКА   

                                                          

като разгледа докладваното от съдия Желявска гр. дело № 10056 по описа за 2018 год. и за да се произнесе, взе пред вид следното:

Производството е по реда на чл. 247 и 248 от ГПК.

 

Първоначално е образувано по искова молба от В.Х.К., ЕГН ********** против „E.R.A.R.“ S.A., регистрирано в ТР Румъния, адрес: Република Румъния, гр. Букурещ, бул. „**********“ № 10, **********, сграда О23, ет. 4, представлявано от М.Т.- изпълнителен директор.

По делото е постановено решение № 7656 от 12.11.2019 г. на Софийски градски съд, ГО, І-3 състав, с което E.R.A.R.“ S.A., регистрирано в ТР Румъния, адрес: Република Румъния, гр. Букурещ, бул. „**********“ № 10, **********, сграда 023, ет. 4, представлявано от М.Т.- изпълнителен директор е осъдено да заплати на В.Х.К., ЕГН **********,***, чрез адв. П.Б., съд. адрес:***, на основание чл. 226, ал. 1 от КЗ /отм./, сумата от 5 000 лв., представляваща обезщетение за претърпени неимуществени вреди от ПТП, претендирани пряко от застрахователя, ведно със законната лихва, върху тези суми, считано от завеждане на делото - 19.08.2013 г. до окончателното изплащане, като е отхвърлил иска в частта за разликата до 150 000 лв., като НЕОСНОВАТЕЛЕН и НЕДОКАЗАН. Със същото Решение „E.R.A.R.“ S.A е осъдено да заплати на адв. П.Б., съд. адрес:***, адвокатско възнаграждение в размер 830 лв., на основание чл. 38 ЗА, с включен ДДС, съобразно уважената част от иска, а В.Х.К. е осъдена да заплати на „E.R.A.R.“ S.A разноски за адвокатско възнаграждение в размер на 830 лв.

 

С молба вх.№ 152191 от 09.12.2019 г. процесуалния представител на ответника е поискал поправка на очевидна фактическа грешка, допусната в диспозитива на решението.

В молбата се твърди, че ответника е осъден да заплати на ищцата сумата от 5 000 лв., представляваща обезщетение за претърпени неимуществени вреди от ПТП, претендирани пряко от застрахователя, ведно със законната лихва, върху тези суми, считано от завеждане на делото - 19.08.2013 г. до окончателното изплащане. Счита, че е налице очевидна фактическа грешка, доколкото датата 19.08.2013 г. е датата на настъпване на застрахователното събитие, а не датата на завеждане на исковата молба, при твърдения, че видно от мотивите волята на съда е лихвата да бъде присъдена именно от датата на завеждането на исковата молба.

С молба вх.№  152190 от 09.12.2019 г. процесуалния представител на ответника е поискал и изменение на решението в частта му за разноските, при твърдения, че му се следва адвокатски хонорар в размер на 4 378 лв., вместо присъденият му от съда в размер на 830 лв.

В срока за отговор насрещната страна В.Х.К., чред адв. П.Б., взема становище само по молбата с правно основание чл. 248 ГПК при твърдения, че същата е неоснователна, тъй като липсват доказателства възнаграждението за адвокат да е реално платено.

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, след като обсъди доводите на молителя и се запозна с доказателствата по делото, приема за установено следното:

1.   По молбата за поправка на очевидна фактическа грешка.

Съдът намира, че молбата за поправка на очевидна фактическа грешка е допустима, а по същество – неоснователна.

Действително в диспозитива на решението съда е допуснал грешка при изписването му, но не досежно датата /същата е абсолютно правилна/, а досежно факта, че лихвата се дължи от датата на деликта, каквато е и действителната воля на съда. Това е така, тъй като при непозволеното увреждане лихвите са компенсаторни, а не мораторни и те се дължат от деня на събитието, защото съгласно чл. 84, ал. 3 ЗЗД, при задължение за непозволено увреждане, за което няма определен ден на изпълнение, длъжникът се смята в забава и без покана. Ищецът по иск за вреди от непозволено увреждане има право да претендира лихви от деня на увреждането, откогато вземането му е станало изискуемо съгласно чл. 69 ЗЗД. След като задължението на застрахователя е функция от задължението на застрахованото лице - делинквент, върху присъдените обезщетения по преки искове на пострадали лица срещу застраховател, при застрахователни правоотношения по отменения КЗ, се дължи законна лихва от датата на деликта. В конкретния случай действително се касае до техническа грешка, но не в смисъла, заявен от молителя, поради което неговата молба се явява неоснователна, а допуснатата неточност от съда следва да се поправи по надлежния ред в посочения по-горе смисъл, който отразява действителната воля на съда.

2.   По молбата за изменение на решението в частта за разноските.

Съгласно чл. 78, ал. 3 ГПК ответникът също има право да иска заплащане на направените от него разноски съразмерно с отхвърлената част от иска. В мотивите на решението съдът е решил, че същите са в размер на 830 лв., което е неправилно.

От представените по делото доказателства се установява, че молителят е направил искане за присъждане на разноски, като е представил договор за правна защита и съдействие, видно от който договорения и заплатен адвокатски хонорар е в размер на 4 530 лева. Представен е и списък по чл. 80 ГПК, от който е видно, че ответното дружество претендира адв.хонорар в размер на 4 530 лв., както и извлечение от преводно нареждане за реалното му заплащане. В последното по делото съдебно заседание, процесуалния представител на ищцата е направил възражение за прекомерност на адвокатския хонорар.

За да се уважи възражение за прекомерност на адвокатско възнаграждение изцяло или частично, следва уговореното възнаграждение да е в такъв размер, който да обоснове извод, че е налице несъответствие между този размер от една страна и от друга страна - сложността на делото, на цената по исковете, процесуалните усилия на адвоката до степен такава, че възлагане на тези разноски в тежест на насрещна страна да е необосновано и да противоречи на добрите нрави и принципа на добросъвестност. В конкретния случай съда взима в предвид фактическата и правна сложност на делото и обема на извършените от процесуалния представител на молителя процесуални действия, като счита че претендираните от молителя разноски следва да се присъдят в размера, определен по Наредбата за минималните адвокатски възнаграждение, който в случая съгласно материалния интерес по делото и съразмерно с отхвърлената част от иска следващите се разноски на ответното дружество при уважен иск за обща сума в размер на 5 000 лв. при първоначално предявени 150 000 лв. е в размер на 4 378 лв.

 

По изложените съображения, СГС, І ГО, 3 състав

 

Р Е Ш И :

 

ДОПУСКА ПОПРАВКА НА ОЧЕВИДНА ФАКТИЧЕСКА ГРЕШКА в решение № 7656 от 12.11.2019 г. по гр.дело № 10056 по описа за 2018 г. на СГС, І-3 с-в, като последните три реда от първият абзац на диспозитива на решението следва да се четат по следния начин: „ведно със законната лихва, върху тези суми, считано от датата на увреждането - 19.08.2013 г. до окончателното изплащане, като ОТХВЪРЛЯ иска в частта за разликата до 150 000 лв., като НЕОСНОВАТЕЛЕН и НЕДОКАЗАН.“.

 

ИЗМЕНЯ Решение № 7656 от 12.11.2019 г., постановено по гр.д. № 10056 по описа за 2018 г. на СГС, І ГО, 3-ти с-в на основание чл. 248 от ГПК, като третият абзац на диспозитива на Решението да се чете по следния начин:

„ОСЪЖДА В.Х.К. да заплати на „E.R.A.R.“ S.A разноски за адвокатско възнаграждение в размер на 4 378 лв.“.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване в четиринадесетдневен срок от съобщението за изготвянето му пред САС.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: