Решение по дело №777/2018 на Районен съд - Кърджали

Номер на акта: 432
Дата: 21 септември 2018 г. (в сила от 8 януари 2019 г.)
Съдия: Валентин Костадинов Спасов
Дело: 20185140200777
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 25 юни 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер

 

     Година

19.09.2018

    Град

Кърджали

В ИМЕТО НА НАРОДА

Районен

съд                      

 

състав

 

На

13 септември

                                               Година

2018

 

В публично заседание и следния състав:

 

                                                 Председател

Валентин Спасов

 

                                                         Членове

 

 

                                               Съдебни заседатели

 

 

Секретар

Диана Георгиева

 

 

Прокурор

 

 

 

като разгледа докладваното от

съдията

 

 

АН

дело номер

777

по описа за

2018

година.

 

Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

Обжалвано е Наказателно постановление № 10012/12.06.2018г., издадено от началник отдел „Рибарство и контрол- Южна България“-Пловдив, с което на основание чл.71 ал.1 от ЗРА на С.М.Н. ***,  ЕГН **********, за извършено нарушение по чл.33 ал.1  от ЗРА е наложено административно наказание „глоба” в размер на 1 500 лв.; на основание чл.90, ал.2 от ЗРА е постановено да заплати обезщетение за причинени вреди на рибните ресурси общо в размер на 414,60лв., както и отнемане в полза на държавата на 69.100кг. шаран. В жалбата се изтъкват доводи за незаконосъобразност на обжалваното постановление, касаеща мястото на установяване на нарушението, като се иска неговата отмяна.

Жалбата е подадена в преклузивния срок за обжалване и е допустима.

Представителят на ИАРА оспорва жалбата като неоснователна. Моли съда да остави жалбата без уважение и потвърди наказателното постановление.

Съдът, като прецени поотделно и в съвкупност представените по делото доказателства и съобрази закона в контекста на правомощията си по съдебния контрол намира за установено от фактическа и правна страна следното:

На 08.05.2018 г. на жалбоподателя е съставен акт за установяване на административно нарушение за това, че при извършена проверка на 08.05.2018 г. в около 22:00ч., на главен път 1, км. 322, до разклона за с. Петелово, общ. Черноочене, през период на забрана за риболов, поради размножаване на рибата, съгласно приложение №1 към чл. 32 ал.1 от ЗРА и Заповед МЗХ № РД09-347/11.04.2018г., с лек автомобил „Фолксваген Шаран” с рег. № Х 1630 АР превозва 69,100кг. шаран в прясно състояние- нарушение на чл. 33 ал.1 от ЗРА.

Актът съдържа реквизитите по чл. 42 от ЗАНН и от формална страна е редовен. При съставяне на акта не са направени възражения.

В срока по чл. 44, ал.1 от ЗАНН  не е депозирано писмено възражение.   

Административнонаказващият орган е счел нарушението за безспорно установено, поради което е издал обжалваното постановление, с което е наложил на жалбоподателя глоба в размер на 1500 лева, на основание чл. 71, ал.1 от ЗРА. Наказателното постановление е издадено от компетентен административнонаказващ орган, видно от представената по делото заповед № РД 09-25/21.01.2014 г. на министъра на земеделието и храните.

 Тази фактическа обстановка се потвърди и прие от съда след събиране в съдебно заседание на наличните гласни и писмени доказателства. При тяхната оценка съдът констатира, че всички те са еднопосочни и непротиворечиви, поради което не следва да ги обсъжда.

При така установеното от фактическа страна, съдът достига до следните правни изводи:

В проведеното административно- наказателно производство не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, които да имат за последица накърняване на правото на защита на наказаното лице. Описанието на нарушението е извършено по начин, който позволява само еднозначно тълкуване на волята, както на актосъставителя, така и на наказващия орган. Не установява затруднение в тази насока, т.к., позоваването на законовите текстове на АНО и конкретно описаните елементи от фактическият състав на нарушението, са дадени в пълен обхват. В случая на наказаното лице е вменено извършване на нарушение с пълно изяснени обективни признаци. Няма спор, че разпоредбата на  чл. 33, ал.1 от ЗРА гласи, че в периода на забраната по чл. 32, ал.1 ЗРА не се допуска пренасянето, превозването и продажбата на риба и други водни организми в живо, прясно и охладено състояние. Санкционната норма на чл. 71, ал.1 от ЗРА изцяло е обвързана с диспозицията на  чл. 33, ал.1 ЗРА, като предвижда съответни наказания за този, който пренася, превозва и продава в живо, прясно и охладено състояние риба. В случая актосъставителят, а след това и АНО, вменяват на наказаното лице, едно изпълнителни деяния, а именно "превозва". Предвид това съдът приема, че не е нарушено правото за защита на жалбоподателя, защото наказаното лице е могло да разбере фактическите предели на обвинението. На следващо място, фактите по делото установяват, че жалбоподателят е държал в найлонови чували шаран с общо тегло 69,100кг. като се е движел с лек автомобил, в който са били  чувалите с риба, което навежда на извода, че е превозвал въпросната риба. Както в акта, така и в постановлението са налице индикации във връзка с останалите признаците от обективния състав на нарушението. Законодателят не е въздигнал в състав на нарушение простото пренасяне или превозване на риба по време на забранителен период, а е предвидил още нещо – рибата, предмет на нарушението, да бъде в живо, прясно или охладено състояние. В случая фактическа и правна обосновка относно състоянието на рибата е дадено- сочи се, че рибата е била в прясно състояние- а не замразено, размразяващо се и т.н., което се доказва и от показанията на разпитаните свидетели. Настоящата съдебна инстанция счита, че при определяне на санкцията АНО се е съобразил с количеството риба, което е превозвал жалбодателя, и е наложил наказание над минималния размер, предвиден в текста на закона.  

Съдът не споделя изложените от жалбодателя съображения за незаконосъобразност на НП поради следното:

При издаване на НП, преповтаряйки фактическата обстановка, отразена в АУАН, АНО е допуснал грешка, която съдът счита, че не води до опорочаване на административния акт до степен, че да бъде отменен на това основание. Така, описвайки мястото на нарушението АНО го е „обогатил” вписвайки, че нарушението е установено на яз.Студен кладенец, на главен път 1, км.322, на разклона за с. Петелово. Съдът намира, че така добавения язовир не нарушава правото на защита на жалбодателя, който е присъствал лично на проверката, знае къде му е била извършена, останалите посочени индивидуализиращи белези, касаещи географското местоположение на проверката, достатъчно ясно сочат мястото, където е била извършена.

По изложените фактически и правни съображения съдът счита, че издаденото наказателно постановление е правилно и законосъобразно, поради което следва да се потвърди изцяло.

Водим от гореизложеното и на осн.чл. 63, ал.1 от ЗАНН, съдът

 

                                                   Р Е Ш И:

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 10012/12.06.2018г., издадено от началник отдел „Рибарство и контрол- Южна България“-Пловдив, с което на основание чл.71 ал.1 от ЗРА на С.М.Н. ***,  ЕГН **********, за извършено нарушение по чл.33 ал.1  от ЗРА е наложено административно наказание „глоба” в размер на 1 500 лв.; на основание чл.90, ал.2 от ЗРА е постановено да заплати обезщетение за причинени вреди на рибните ресурси общо в размер на 414,60лв., както и отнемане в полза на държавата на 69.100кг. шаран.

 

 

 

                                                                     Съдия: