Определение по дело №286/2019 на Окръжен съд - Плевен

Номер на акта: 680
Дата: 15 май 2019 г. (в сила от 15 октомври 2019 г.)
Съдия: Красимир Иванов Петракиев
Дело: 20194400500286
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 23 април 2019 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

гр. П., 15.05.2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

П.СКИ ОКРЪЖЕН СЪД ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, ІІ граждански състав, в закрито заседание на петнадесети май две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВЕСЕЛА САХАТЧИЕВА

                            ЧЛЕНОВЕ: РЕНИ СПАРТАНСКА    

                                                  КРАСИМИР ПЕТРАКИЕВ

 

при секретаря…. и в присъствието на прокурора…. като разгледа докладваното от съдия Петракиев в.гр.д. № 286 по описа за 2018 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производство по чл.435 от ГПК.

Производството е образувано по жалба от „***“ ЕАД гр.С. против действията на Частен съдия-изпълнител Ц.Н. с район на действие ОС-П. по изпълнително дело №***. Основание за образуване на делото е жалба вх.№1500/26.03.2019г., а предмет на обжалване с оглед  влазлото в сила определение №555/23.04.2019г. постановено по в.гр.д.№274/2019г. по описа на П.ски окръжен съд е постановление за възлагане на недвижим имот, находящ се в гр.П. от 14.03.2019г.

В тази жалба се правят оплаквания, че постановлението е незаконосъобразно, както и действията на съдия-изпълнителя довели до неговото издаване, тъй като с него освен недвижимия имот се възлагат и движими вещи, които се намират в имота, но са собственост на жалбоподателя, а не на длъжника.

В законовия срок е постъпило писмено възражение от страна на взискателя по изпълнителното дело „***“ АД гр.С.. В него се развиват доводи, че жалбата е недопустима. Изтъква се, че атакуваните с нея действия не подлежат на обжалване тъй като дружеството жалбоподател на отговаря на изискванията на чл.435 ал.3 и ал.4 от ГПК, алтернативно се навеждат доводи за неоснователност.

В мотивите си ЧСИ Ц.Н. е изложил доводи за недопустимост и неоснователност на жалбата. Също се изтъква, че длъжникът е реализирал допустимите си от закона права.

Настоящият състав на ОС-гр.П., като прецени доказателствата по делото и изложените в жалбата, отговора и мотивите на ЧСИ доводи, намира за установено следното:

Жалбата е процесуално недопустима.

Видно от приложеното изпълнително дело жалбоподателят се явява трето лице по отношение на изпълнителния процес. С жалбата се атакува постановление за възлагане на недвижим имот, с аргумента, че в него се намират движими вещи, принадлежащи на самия жалбоподател, а не на длъжника.

Съгласно чл. 435 от ГПК не съществува генерална клауза за обжалване на действията на съдебния изпълнител, а отделните правни субекти могат да обжалват само конкретни действия, изрично посочени в тази разпоредба. Съгласно чл.435 ал.3 от ГПК:  Постановлението за възлагане може да се обжалва само от лице, внесло задатък до последния ден на проданта, и от взискател, участвал като наддавач, без да дължи задатък, както и от длъжника, поради това, че наддаването при публичната продан не е извършено надлежно или имуществото не е възложено по най-високата предложена цена.“ Тъй като „***“ ЕАД гр.С. не е внасяло задатък, не е взискател и не е длъжник то и няма право да обжалва постановлението за възлагане, доколкото визираните в текста субекти са изчерпателно и лимитативно изброени. Нормата е императивна и не предвижда изключения, поради това и жалбоподателят няма процесуална легитимация да обжалва това действие. Това води и до недопустимост на жалбата.

Като трето лице на изпълнителното производство дружеството може „да обжалва действията на съдебния изпълнител само когато изпълнението е насочено върху вещи, които в деня на запора, възбраната или предаването, ако се отнася за движима вещ, се намират във владение на това лице“, съгласно нормата на чл.435 ал.4 от ГПК. В случая обаче не се обжалва насочването на изпълнението върху вещ, а се оспорва постановление за възлагане, което е завършващата фаза на цялостната процедура по публична продажба. Също така няма и никакво твърдение, че към момента на запора /тъй като претендират собственост върху движими вещи/, което е станало с описа същите да са се намирали във владението на третото лице. Нещо повече факт е, че при описа на имота, в който се посочени като трайно прикрепени към него, а при наложената по-рано възбрана върху недвижимия имот тези вещи са били във владението на длъжника. Съгласно т.1 от Тълкувателно решение № 2 от 26.06.2015 г. на ВКС по т. д. № 2/2013 г., ОСГТК, докладчик съдията Б.Б.Принудителното изпълнение се насочва върху отделен имуществен обект на длъжника с налагането на запор или възбрана върху този обект.“ Съгласно чл.450 ал.1 от ГПКЗапор върху движима вещ се налага с описване на вещта от съдебния изпълнител.“ Следователно за да има право на жалба по реда на чл.435 ал.4 от ГПК***“ ЕАД гр.С. следва да установи,  че още към момента на описа на твърдените че са негова собственост движими вещи, ги е владяло. Дори и това обаче да се установи, то предвид извършването на описа значителен период от време преди подаване на жалбата, очевидно същата няма как де бъде подадена в едноседмичния срок от извършването на това действие, каквото е изискването на чл.436 ал.1 от ГПК.

Ето защо жалбата на  ***“ ЕАД гр.С. следва да бъде оставена без разглеждане, като процесуално недопустима – подадена от ненадлежна страна, а настоящето дело следва да се прекрати.

По изложените съображения,  П.ският окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И :

                                                              

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалба вх.№1500/26.03.2019г. от  „***“ ЕАД гр.С. ЕИК *** против действията на Частен съдия-изпълнител Ц.Н. с район на действие ОС-П. по изпълнително дело №***.

ПРЕКРАТЯВА производството по в.гр.д.№286/2019г. по описа на П.ски окръжен съд, поради недопустимост на жалбата.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Великотърновски апелативен съд в едноседмичен срок от уведомяването на страните.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                            ЧЛЕНОВЕ: