Определение по дело №49/2020 на Апелативен съд - Пловдив

Номер на акта: 65
Дата: 19 февруари 2020 г.
Съдия: Елена Русева Арнаучкова
Дело: 20205000500049
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 5 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

 

 

 

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

65

гр. Пловдив, 19.02.2020г.

 

ПЛОВДИВСКИЯТ АПЕЛАТИВЕН СЪД, първи граждански състав, в закрито заседание на 19.02.2020г., в следния състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГАЛИНА АРНАУДОВА

ЧЛЕНОВЕ: ЕЛЕНА АРНАУЧКОВА

РУМЯНА ПАНАЙОТОВА

след като разгледа докладваното от съдия Арнаучкова възз.ч.гр.д. № 49 по описа за 2020г.по описа на АС - Пловдив, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производство, на осн.чл. 122 ГПК.

С Определение № 127 от 29.01.2020г. по гр.д. № 3/2020г. по описа на ОС - Стара Загора e повдигнат спор за родова подсъдност между ОС - Стара Загора и РС - Стара Загора кой съд е компетентен да разгледа искането на чешки съд за събиране на доказателства по Регламент № 1206/2001г.на Съвета от 28.05.2001г. относно сътрудничеството между съдилищата на държавите-членки при събирането на доказателства по граждански или търговски дела.

ПЛОВДИВСКИЯТ АПЕЛАТИВЕН СЪД, въз основа на данните по делото, намира следното:

Постъпил е стандартен исков формуляр „И“ - Искане за директно събиране на доказателства чл.17 по Регламент № 1206/2001г.на Съвета от 28.05.2001г. относно сътрудничеството между съдилищата на държавите-членки при събирането на доказателства по граждански или търговски дела, вх.№ 37615/31.12.2019г. по описа на Регистратурата на РС - Стара Загора, подаден от Окръжния съд, гр.Острава, Чешка република, адресиран до Окръжен съд - Стара Загора.Искането на чешкия съд е за вземане, с участието на вещо лице, от В.С.А., намиращ се в З. - гр. С. З., на биологичен материал, необходим за допуснатата от чешкия съд експертиза по образувано и водено пред този съд дело за установяване на бащинство срещу В.С.А..

По искането на чешкия съд първоначално е образувано гр.д.№ 159/2020г. по описа на РС - Стара Загора, но същото е прекратено с Определение № 255/16.01.2020г. и делото е изпратено на ОС - Стара Загора, тъй като е прието, че компетентен да го разгледа е съдът, до който е адресирано искането - ОС - Стара Загора.

Въз основа на Определение № 255/16.01.2020г. е образувано гр.д.№ 3/2020г. по описа на ОС - Стара Загора, по което е постановено Определение № 127 от 29.01.2020г. по гр.д. № 3/2020г. по описа на ОС - Стара Загора за повдигане на сега разглеждания спор за родова подсъдност между ОС - Стара Загора и РС - Стара Загора.За да повдигне спора за родова подсъдност, е прието, че за определяне на родовата подсъдност меродавна е същността на искането, респективно не са определящи до кой съд искането е адресирано, естеството на доказателството или използваният формуляр.Ето защо, тъй като е прието, че от замоления съд иска извършване на конкретно процесуално действие - назначаване на вещо лице за вземане на биологичен материал, който ще бъде използван от назначеното от молещия съд вещо лице за изготвяне на допуснатата по делото експертиза, компетентен да разгледа искането е РС - Стара Загора.

Правната уредба на сътрудничеството между съдилищата на държавите-членки при събирането на доказателства по граждански или търговски дела се съдържа в Регламент 1206/2001 на Съвета. Съгласно чл. 1 от Регламент № 1206/2001, в чието приложно поле са искания за събиране на доказателства по граждански или търговски дела, подадени от съд на една държава-членка до компетентния съд на друга държава - членка.Съгласно чл.1, 4 и 17 от Регламента исканията за събиране на доказателства по него са два вида:1) искане за осигуряване на доказателства и 2) искане за пряко събиране на доказателства. Когато искането е за осигуряване на доказателство, се касае за хипотеза по чл.4 от Регламента, съответно в т.сл. се попълва и изпраща формуляр „А“, а, когато искането е за непосредствено събиране на доказателство, се касае за хипотеза по чл.17 от Регламента, в която се попълва и изпраща формуляр „И“.

Българската национална процесуално-правната уредба на събирането от български съд на доказателства по Регламент № 1206/2001 се съдържа в Част Седма, Раздел Втори ГПК. Съгласно разпоредбите на чл.617 ГПК, компетентните български органи по чл.2.1 и 3.3. от Регламента са както следва: съгласно чл.617, ал.1 ГПК родово компетентен по исканията за събиране на доказателства в Република България е районният съд, в чийто район ще се извърши събирането, а, съгласно чл.617, ал.2 ГПК, компетентен да разреши непосредствено събиране на доказателства в Република България е окръжният съд, в чийто район  ще се извърши непосредственото събиране.

В случая, български съд е сезиран с искане за събиране на доказателство, подадено от съд на друга държава-членка, Чехия, обективирано в стандартен формуляр „И“ (за непосредствено събиране на доказателство) по Регламент 1206/2001г., адресирано до ОС - Стара Загора.Искането на чешкия съд е за вземане на биологичен материал с участие на назначено от българския съд вещо лице, необходим за работа на допуснатата от чешкия съд експертиза по образуваното пред чешкия съд дело за установяване на произход.

Искането на чешкия съд за събиране на доказателство от български съд е във връзка с образувано пред чешкият съд, гражданско дело, поради което попада в обхвата на Регламент № 1206/2001 на Съвета.

За разрешаване на сега поставения процесуално-правен спор кой точно български съд е родово компетентен да разгледа искането за събиране на доказателство по Регламент 1206/2001г.- районният или окръжният, са приложими разпоредбите на чл.617 ГПК.Спорът се свежда до това дали искането на чуждия съд е за непосредствено събиране на доказателства, в който случай родовата компетентност по искането за доказателства принадлежи на окръжен съд, или е за осигуряване на доказателство, обуславящо родова компетентност на районния съд.

С оглед на съдържанието на искането на чешкия съд, се приема, че същото не е за непосредствено събиране на доказателство, а е само за осигуряване на доказателство от българския съд, което е необходимо на допуснатата от чешкия съд експертиза. Ето защо, независимо от вида на използвания от чешкия съд формуляр „И“ и адресирането на искането за събиране на доказателство до окръжния съд, се приема, че родово компетентен да разгледа искането, на осн. чл.617, ал.1 ГПК е районният съд, РС - Стара Загора, на който съд делото следва да се изпрати.

В този смисъл следва да се разреши поставеният спор за родова подсъдност.

Мотивиран от това, Съдът

О П Р Е Д Е Л И:

 

Районен съд - Стара Загора е компетентен да разгледа и се произнесе по искането за събиране на доказателства по Регламент 1206/2001г. на Съвета относно сътрудничеството между съдилищата на държавите-членки при събирането на доказателства по граждански или търговски дела, подадено от Окръжен съд, гр.Острава, Чешка република, обективирано във формуляр“И“, вх.№ 37615/31.12.2019г. по описа на Регистратурата на РС - Стара Загора.

Делото да се изпрати на РС - Стара Загора.

Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ: