Решение по дело №1838/2020 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 779
Дата: 6 юли 2020 г. (в сила от 25 юли 2020 г.)
Съдия: Петя Кръстева Георгиева
Дело: 20202120201838
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 май 2020 г.

Съдържание на акта

 

 

 

Р Е Ш Е Н И Е

                                    

                                            № 779/06.07.2020г.,   град Бургас

      В   И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

 

    Бургаският районен съд,  осми наказателен състав,

на седемнадесети юни, две хиляди и деветнадесета година,

в публично заседание в следния състав:

                                                                                           Председател: Петя Георгиева

Секретар: Златка Калоянова

Прокурор: …………………….

като разгледа докладваното от съдията Георгиева наказателно административен характер дело № 1838 по описа за 2020 година, за да се произнесе взе предвид следното:

         

    Производството е образувано по повод жалбата на Д.К.Б. ЕГН ********** с адрес *** против електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство или система серия К, № 3554126, издаден от ОД на МВР-Бургас, с който за нарушение на чл.21, ал.1 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/, на основание чл.182, ал.1, т.5 от ЗДвП на жалбоподателя е наложено административно наказание глоба в размер на 600 лева. Иска се отмяна на електронния фиш, като в жалбата се сочат доводи за законосъобразност и необоснованост.

    Жалбата е процесуално допустима, тъй като е подадена от надлежна страна, в законоустановения преклузивен срок за обжалване.

    Съдът, като прецени поотделно и в съвкупност представените по делото доказателства и съобрази закона, в контекста на правомощията си по съдебния контрол, намери за установено от фактическа и правна страна следното:

    На 26.04.2020г. в 16:56 часа, в гр.Бургас, ПП I-9, 238+700 до Гробищен парк към ул.“Транспортна, при въведено ограничение на скоростта с пътен знак В-26 за движение в населено място при максимално допустима скорост за движение в населено място до 50 км/ч., моторно превозно средство се е движело със скорост 99 км/ч., като превишението над разрешената скорост е 49 км/ч.. Скоростта е установена и заснета с автоматизирано техническо средство ATCC ARH CAM S1. От записания файл е установено, че заснетия автомобил е „****“ рег.№ *************.

     От извършената справка е установено, че собственик на процесното моторно превозно средство е Д.К.Б..

     Издаден е електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство серия К, № 3554126, издаден от ОД на МВР-Бургас, с който за нарушение на чл.21, ал.1 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/, на основание чл.182, ал.1, т.5 от ЗДвП на жалбоподателя е наложено административно наказание глоба в размер на 600 лева. 

     Гореизложената фактическа обстановка се установява по безспорен начин от материалите по административнонаказателната преписка.

     Съгласно разпоредбата на чл.21, ал.1 от ЗДвП /изм. и доп.ДВ, бр.43 от 2002г./ при избиране скоростта на движение на водачите на пътни превозни средства е забранено да превишават посочените стойности на скоростта в км/ч. за населено, извън населено място и автомагистрала за съответните категории пътни превозни средства.   

    Разпоредбата на чл.189, ал.4 от ЗДвП предвижда, че при нарушение, установено и заснето с техническо средство, в отсъствието на контролен орган и на нарушител се издава електронен фиш за налагане на глоба в размер, определен за съответното нарушение. В §6, т.63 от ДР на ЗДвП се съдържа определение за понятието „електронен фиш”, според което същият е електронно изявление, записано върху хартиен, магнитен или друг носител, създадено чрез административно-информационна система въз основа на постъпили и обработени данни за нарушения от автоматизирани технически средства”. Електронният фиш съдържа данни за: териториалната структура на Министерството на вътрешните работи, на чиято територия е установено нарушението, мястото, датата, точния час на извършване на нарушението, регистрационния номер на моторното превозно средство, собственика, на когото е регистрирано превозното средство, описание на нарушението, нарушените разпоредби, размера на глобата, срока, сметката или мястото на доброволното и заплащане. Образецът на електронния фиш се утвърждава от министъра на вътрешните работи.

   За да бъде ангажирана отговорността на жалбоподателя, нарушението следва да бъде доказано по несъмнен начин.  Съгласно чл.189, ал.15 от ЗДвП изготвените със системи, заснемащи или записващи датата, точния час на нарушението и регистрационния номер на моторното превозно средство, снимки, видеозаписи и разпечатки са веществени доказателствени средства в административнонаказателния процес, поради което и видеоклипът може да служи като годно доказателствено средство за скоростта, с която се е движил водачът.      

   Според чл.189, ал.5 от ЗДвП електронният фиш по ал.4 се връчва на лицето по чл.188, ал.1 или 2 с препоръчано писмо с обратна разписка или чрез длъжностните лица на определените от министъра на вътрешните работи служби за контрол, при осъществяване на функциите и правомощията им. В 14-дневен срок от получаването му собственикът заплаща глобата или предоставя в съответната териториална структура на МВР писмена декларация с данни за лицето, извършило нарушението и копие на свидетелството му за управление на МПС. На лицето посочено в декларацията, се издава и изпраща електронен фиш по ал.4 за извършеното нарушение, като първоначално издаденият електронен фиш се анулира.

   Съгласно разпоредбата на чл.188, ал.1 от ЗДвП собственикът или този, на когото е предоставено моторно превозно средство, отговаря за извършеното с него нарушение. Собственикът се наказва с наказанието, предвидено за извършеното нарушение, ако не посочи на кого е предоставил моторното превозно средство. Следователно, единственият законоустановен начин, по който се доказва, че собственикът не е управлявал процесния автомобил към момента на установяване на нарушението е попълването на декларация, в която същият следва да посочи имената на лицето, което е извършило нарушението. Свидетелските показания не са допустимо средство за установяване на обективната истина в настоящия случай. След като жалбоподателят  не е ангажирал писмена декларация по надлежния ред, че  свидетелят К.К. е управлявал процесния автомобил на датата, мястото и времето, посочени в електронния фиш, то същият конклудентно е потвърдил, че той е извършил нарушението. /виж. решение № 802/03.07.2020г. по к.н.а.х.д. № 489/2020г на Административен съд –Бургас/. Предвид липсата на подадена такава декларация от жалбоподателя, правилно е ангажирана отговорността на същия. Нарушението е безспорно установено от субективна страна, поради което и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН  Бургаският районен съд

                                                                  Р   Е   Ш   И:

        ПОТВЪРЖДАВА  електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство или система серия К, № 3554126, издаден от ОД на МВР-Бургас, с който за нарушение на чл.21, ал.1 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/, на основание чл.182, ал.1, т.5 от ЗДвП на Д.К.Б. ЕГН ********** с адрес *** е наложено административно наказание глоба в размер на 600 /шестстотин/ лева.     

   Решението може да бъде обжалвано с касационна жалба пред Административен съд гр. Бургас в 14-дневен срок от съобщението до страните.

 

 

                                                                              Председател: /П/

 

Вярно с оригинала:З.К.