ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 1671
Пловдив, 20.02.2025 г.
Административният съд - Пловдив - XXVIII Състав, в закрито заседание в състав:
Съдия: | ВЛАДИМИР ВЪЛЧЕВ |
като разгледа докладваното от съдията Владимир Вълчев административно дело № 363/2025 г. на Административен съд - Пловдив, за да се произнесе, взе предвид следното:
Производство по чл.145 АПК, вр.чл.84 ал.2 ЗУБ, вр. чл.23 ЗПрП.
Постъпила е жалба от Б. О. Б., гражданин на Сирия, с настоящ адрес по регистрационна карта в [населено място] против Решение №1227/03.02.2025г на П. на ДА по бежанците при МС. Към същата е приложена и молба за правна помощ и декларация за семейно и имотно състояние. В случаят лицето не дължи държавна такса за разглеждане на делото съгласно разпоредбата на чл.92 ЗУБ. По отношение на направеното искане за назначаване на особен представител на лицето, съгласно изискванията на чл.23 ал.2 от ЗПрП съдът формира убеждението си за необходимостта от предоставяне на правна помощ в случаите, когато страна по административно дело не разполага със средства да си заплати адвокат, желае да има такъв и интересите на правосъдието налагат това. Посочената разпоредба се допълва от чл.23 ал.3, т.1-7 от ЗПрП, съгласно която по административни дела правна помощ се предоставя, когато от изпратени от компетентни органи доказателства съдът преценя, че страната не разполага със средства да заплати адвокат. В това обсъждане се изгражда съответното убеждение на основания доходите на лицето и на неговото семейство, имущественото му състояние, удостоверено с декларация, семейното му положение и здравословното състояние, трудовата заетост, възрастта и други обстоятелства. В настоящият случай с оглед оценката на всички тези обективни критерий съдът стигна до извода, че жалбоподателят като страна в административно производство, с оглед на обстоятелството че е лице, което е чужденец, иска предоставяне на статут на международна закрила, липса на получавани доходи, липса на друго имущество, удостоверено със съответната за това декларация. Ето защо същият не разполага с доходи, за да заплати възнаграждение на адвокат, желае да има такъв и интересите на правосъдието налагат това поради необходимост пълноценно да изпълнява своето процесуално представителство и да организира правната си защита, в който смисъл е и разпоредбата на чл.22 т.8 ЗПрП.
По тези изложени обстоятелства може да се направи обоснована преценка за основателността на молбата за предоставяне на правна помощ. В тази връзка е необходимо на жалбоподателят да представи съответната правна помощ по реда на чл.23 ал.2 от ЗПрП, като едва след определяне на съответния адвокат да се пристъпи и към преценка допустимостта и редовността на подадената жалба.
Ето защо, на основание чл.158 ал.1 АПК, вр. чл. 25 ЗПрП Административен съд-Пловдив-ХХVIII състав
ОПРЕДЕЛИ:
ПРЕДОСТАВЯ по реда на чл.23 ал.2 от ЗПрП правна помощ на Б. О. Б., [ЛНЧ], гражданин на Сирия, с настоящ адрес по регистрационна карта в [населено място], за което да се изиска от АК-Пловдив да определи съответният адвокат.
ОСТАВЯ БЕЗ ДВИЖЕНИЕ подадената жалба от Б. О. Б., гражданин на Сирия, с настоящ адрес по регистрационна карта в [населено място] до определянето на особен представител /адвокат от АК-Пловдив/, който да предостави необходимата правна помощ по процесуално представителство.
Делото да се докладва след определянето на съответния адвокат от АК-Пловдив с оглед неговото назначаване.
Определението не подлежи на обжалване.
Съдия: | |