Решение по дело №323/2020 на Районен съд - Елин Пелин

Номер на акта: 260108
Дата: 29 октомври 2021 г. (в сила от 25 февруари 2022 г.)
Съдия: Борислав Любомиров Чернев
Дело: 20201820200323
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 2 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

         Р Е Ш Е Н И Е

 

     гр.Елин Пелин, 29.10.2021 г.

 

      В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

ЕЛИНПЕЛИНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, 1-ви състав, в публичното си заседание на  двадесет и седми юли две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

                                                         РАЙОНЕН СЪДИЯ: БОРИСЛАВ ЧЕРНЕВ

 

при секретаря Любка Костова, като разгледа докладваното от съдията а.н.д. № 323   по описа за 2020 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

         

„Д. Б.“ ООД-С., с ЕИК…, чрез упълномощения от управителя на дружеството адвокат, е депозирало  жалба против Наказателно постановление № 23-003239/20.10.2020 г. издадено от директор на Д“И.по т.“ С. област, с което на жалбоподателя е наложено  административно наказание „имуществена санкция в размер на 2 000.00/ две хиляди/ лева“ на основание чл.413, ал.2 КТ за нарушение на  чл.40, т.1 от Наредба №2 за  минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни  работи /Наредбата, ДВ ,бр.37/2004г./.

 

 

С жалбата се навеждат твърдения  и излагат съображения за материална и процесуална незаконосъобразност, необоснованост на обжалваното НП.

 

АНО, редовно призован за с.з., в с.з. чрез юрисконсулт  Вутов излага становище, че жалбата е неоснователна. Преставени са по делото и писмени бележки от  гл.юрисконсулт Петров.

 

 

РП- Елин Пелин, редовно призована за с.з. не е изпратила представител и не е депозирано становище по жалбата.

 

 

          По делото е приобщена в цялост административнонаказателната преписка   образувана и водена във връзка със съставения на името на жалбоподателя АУАН № 23-003239/20.08.2020 година. Актът е съставен на дружеството-жалбоподател за това, че  на 11.08.2020 г., по отношение на 4-етажна жилищна сграда в УПИ VI-1556, за ЖС, кв.23 ,гр. Елин Пелин, обл. Софийска, в качеството на работодател по смисъла на §1, т.2 от ДР на  Наредбата не е предприел необходимите мерки за предотвратяване  на риска от  падане от височина на работници и служители, като не е обезопасил конструктивните отвори  в етажните плочи, в т.ч. отворите на асансьорна шахта на всички етажни нива, в т.ч.  на 4-то етажно ниво, като липсват изцяло парапети, ограждения  или здраво покритие, които да понесат  съответно натоварване.

Актът за установяване на административно нарушение е съставен на 20.08.2020г. , както и съставен на същата дата Протокол № 2023401 за извършена проверка, в който отразени и констатациите  направени от св.Василева и св. Е. на 11.08.2020г. и на основание чл.404, ал.1,т.3 КТ направени предписания към работодателя, в т.ч. за  обезопасяване на отворите в  строителните и конструктивни елементи на строящата се сграда – 4-етажна жилищна сграда в УПИ …. за ЖС, кв…. ,гр. Е.П. , обл. . АУАН е подписан от управителя на дружеството, като е отразил, че ще  направи възражения по акта. Действително от  депозираните такива по образуваната административнонаказателна преписка жалбоподателят е   изложил съображения, че“ не е спазен чл.28 от ЗАНН, че случаят не е от  съществена обществена значимост, като нарушението е маловажно  и е за първи път, поради което евентуална санкция би била подходаща, че дори недостатъчна за  системен нарушител...“/вж. л.44 от  делото/.

От показанията  на св. Василева е видно, че при извършената на 11.08.20г. проверка на процесния   обект – новострояща се жилищна сграда, са заварили двама работници в обекта, които извършвали СМР, а също установили, че цялата  сграда е необезопасена, в т.ч. и асансьорната шакта на всички нива и това било предпоставка за риск от падане от височина на работник, служител, контролни органи. Дали предписания, като в последствие  от дружеството представили снимков материал, че са отстранени нарушенията, но предписанията не били изпълнени както трябва, тъй като работодателят бил поставил летви.При проверката  заварените на обекта  двама работници избягали , но в последствие си казали, че  работята в тази фирма.

 

В показанията си св. Е. твърди, че е присъствала на проверката на 11.08.2020г. в процесния строителен обект. На 20.08.20г. проверката приключила окончателно в  Д.„ИТ“София област. При проверката на обекта се установило, че  не са били обезопасени конструктивните отвори, в т.ч. и на асансьорната шахта на всички етажи. Поради това колежката й съставила АУАН, който написан и връчен в присъствието на  управителя на дружеството. Към преписката била написана информация, че в обекта имало работници, които са напуснали обекта, защото трябвало да имат обедна почивка.

 

Настоящият състав намира, че  при съставянето на АУАН и  издаването на  обжалваното НП не са допуснати нарушения, явяващи се формална предпоставка  за отмяна на  наказателното постановление. АУАН е съставен от компетентно длъжностно лице съгласно чл.37, ал.1, б.“б“ от ЗАНН, а наказателното постановление  издадено от  компетентен орган съгласно чл.47, ал.1, б.”аот ЗАНН /л.46-49 от делото/.                                           

Безспорно се установява от събраните доказателства, че  на 11.08.2020 г.  в процесния  строителен обект - жилищна сграда в гр. Е.П., в качеството си на работодател по смисъла на §1,т.2 от ДР на Наредбата жалбоподателят не е предприел необходимите мерки за предотвратяване  на риск от  падане от височина на работници и служители, като не е обезопасил конструктивните отвори  в етажните плочи, в т.ч. отворите на асансьорната шакта в сградата на всички етажни нива и са липсвали изцяло парапети и ограждения обезопасяващи отворите предпоставящи риск от падане от височина.Този извод се налага  на първо място от показанията на св.  Е. и св.Василева, които изцяло кореспондират със съображенията, които излага и жалбоподателя във възраженията си по съставения му АУАН. В последните  изрично признава, ченарушението му е  първо, с несъществена обществена значимост и че е маловажно, като  нецелесъобразно би било налагане на евентуално наказание за първо нарушение от подобен вид“/л.44,45 от делото/.

С оглед въведените  и по същество на спора по делото възражения от жалбоподателя, че е налице маловажен случай, настоящият състав следва да отбележи, че не споделя съображенията му в тази насока. Налице е типичен случай на административно нарушение от този вид. Сама по себе си пълната необезопасеност на  строящата се жилищна сграда  обосновава високата степен на риска от  настъпване на вредни последици, в случая поради  необезопасяване на  конструктивните отвори в  плочите на строежа, в т.ч. и отворите към асансьорната шакта на четириетажната  жилищна сграда. От друга страна административнонаказващият орган изцяло е съобразил и степента на обществена опасност  на вмененото   с АУАН и НП  нарушение, в т.ч.  и присъствието в обекта на  строителни работници извършващи СМР / В.Д. и Ив. Т., последните двама лично  разписали се в книгата за инструктаж по безопасност и  здраве за датата 11.08.2020г. , доказателства за което приложени към АНП на л.37 от делото /. В тази връзка при минимум предвидена в закона имуществена санкция 1 500.00 лева, е определена такава  в рамер на 2 000.00 лева, като е съобразен и факта, че  сочения с административнонаказателната преписка за нарушител, не е ангажирал доказателства, както за надлежното  отстраняване на тези нарушения с оглед конкретните изисквания в тази насока / в подкрепа на какъвто извод е и приложения към административнонаказателната преписка снимков материал / така и за незабавно отстраняване на нарушенията констатирани по време на проверката на 11.08.20г., с оглед направеното от жалбоподателя искане за прилагане на привилегирования състав  по чл.414в от КТ.

 От горното за съда се налага извод, че събрание  в настоящото  производство доказателства обосновават признаците на визираното в АУАН и в обжалваното НП  административно нарушение по чл.40, т.1 от Наредбата.

 

   По изложените и на основание чл. 63, ал. 1, изр. 1 от ЗАНН, съдът

 

Р   Е   Ш   И :

 

  ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 23-003239/20.10.2020 г. издадено от Директор на Д“Инспекция по труда“ София област, с което на „Д. Б.“ ООД-С., с ЕИК ……., е наложено  административно наказание „имуществена санкция в размер на 2 000.00/ две хиляди/ лева“ на основание чл.413, ал.2 КТ за нарушение на  чл.40, т.1 от Наредба №2 за  минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни  работи /Наредбата, ДВ ,бр.37/2004г./.

 

   Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Административен съд –София област в 14-дневен срок от съобщението.      

         

  РАЙОНЕН  СЪДИЯ: