Решение по дело №146/2018 на Окръжен съд - Перник

Номер на акта: 159
Дата: 25 май 2018 г. (в сила от 8 май 2019 г.)
Съдия: Рени Петрова Ковачка
Дело: 20181700500146
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 12 март 2018 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

   159/  25.05.2018год. гр. Перник 

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Пернишкият окръжен съд, гражданска колегия в публичното заседание  на  25.04.2018год. / двадесет и пети април през  две хиляди и осемнадесета година /  в състав :

 

 Председател: Милена Даскалова

Членове : Рени Ковачка

Радост Бошнакова  

 

при секретаря Катя Станоева като разгледа докладваното от съдия Ковачка възз.гр. дело № 146 по описа за 2018  год., за да се произнесе взе предвид следното:

 

С решение № 173/ 27.11.2017год., постановено по гр.дело № 284/2017год.   Радомирският районен съд е осъдил на основание чл.240 от ЗЗД И.С.Д. *** да заплати на П.Г. П. от *** сумата от 11  950 лева, представляваща главница по договорза заем от ***, ведно със законната лихва, считано от датата на предяваване на иска-24.04.2017 год. до окончателното й изплащане, както и сумата в размер на 10 300 лева, представляваща главница по договор за заем от ***, ведно със законната лихва, считано от датата на предявяване на иска- 24.04.2017 год. до окончателното й изплащане.

Със същото решение съдът е отхвърлил предявените от П.Г. петров против И.С.Д. искове за заплащане на сума в размер на 4 302 лева, ведно със законната лихва ,представляваща неустойка  по договор за заем от *** за периода от 24.04.2014год. до 23.04.2017год. и сумата от 3 708 лева, ведно със законната лихва, представляваща неустойка по договор за заем  от *** за периода от 24.04.2014год. до 23.04.2017год.

С решението си съдът е осъдил И.Д. да заплати на П.Г. разноски по делото в размер на 1 956.18 лева.

Недоволна от така постановеното решение е останала ответницата, която го обжалва , в частта  му, в която е уважен предявения против нея иск по чл.240 от ЗЗД. В жалбата се твърди, че решението, в обжалваната му част, е незаконосъобразно тъй като като събраните по делото доказателства не са обсъдени с необходимата прецизност и задълбоченост и че не обсъдени факти и обстоятелства, които са от значение за правилното решаване на спора. Твърди се, че неправилно съдът е приел, че не е оборена доказателствената сила на представените по делото разписки от *** и ***, както и че неправилно е приел че процесните договори за заем не са привидни и нищожни като сключени при липса на съгласие и против волята на ответницата. Според жалбоподателката, обжалваното решение е незаконосъобразно и поради това , че неправилно  и неаргументирано районния съд е приел, че процесните договори за заем не са унищожаеми като сключени поради измама и крайна нужда. Твърди се, че ответницата е била въведена в заблуждение при сключване на договорите и че тя е била с ясното съзнание, че сключва договорите като гаранция за своя работодателя, че няма да злоупотреби с представените й стоки и че е ги е подписала под страх да не остане без работа, ако не го направи, а е имала нужда от нея за да задоволява материалните си потребности. По така изложените в жалбата-основна и допълнителна съображения, жалбоподателката моли решението на районния съд, в обжалваната му част, да бъде отменено и постановено ново за отхвърляне на предявения против нея иск по чл.240 от ЗЗД, ведно с всички произтичащи от това последици. Подробни събражения в тази носока жалбоподателката развива в представена писмена защита.

Въззиваемата страна не е депозирала писмен отговор. В съдебно заседание процесуалният представител на ответника е направил възражения, че фактическите твърдения за сключване на договорите за заем при крайна нужда се излагат за първи път пред въззивната инстанция, а  в  писмената защита че това възражение е погасено по давност с оглед разпоредбата на чл.33, ал.2 от ЗЗД.  В писмената защита е изложил доводи че твърденията на жалбоподателката за привидност на догововорите за заем не могат да се кумулират с такива за тяхната унищожаемост,   както и че възражението за унищожаемост на договорите поради измама е преклудирано като въведено едва във въззивното производство, а по същество е неоснователно. По изложените в съдебно заседание и в писмена защита доводи за  правилност и законосъобразност на обжалваното решение, ответникът Г. прави искане за неговото  потвърждаване.

Пернишкият окръжен съд, за да се произнесе по спора , взе предвид следното:

Пернишкият районен съд е предявен иск от П.Г. *** за осъждане на ответницата И.Д. *** да му заплати сумата от 11 900лева, дълщажа му се по договор за заем от ***, неустойка за неизпълнение за периода от 24.04.2014год. до 23.04.2017год. в размер на 4 302 лева, както и законна лихва върху главницата от 11 900лева, считано от датата на предявяване на иска- 24.04.2017год. до окончателното й изплащане, както и сумата от 10 300 лева, дължаща му се по договор за заем от ***, неустойка за неизпълнение за периода от 24.04.2014год. до 23.04.2017год. в размер на 3 708лева, ведно със законната лихва върху главницата от 10 300лева, считано от датата на предявяване на иска- 24.04.2017год. до окончателното й изплащане. В исковата молба се съдържат твърдения, че  въз основа на сключени на *** и *** договори за заем ищецът е предоставил на  ответницата в заем съответно сумите 11 900лева и 10.300лева, с уговорка да му бъдат върнати в определен срок. Твръди се също така , че *** и съответно на *** ищецът е предоставил на ответницата сумите по договора за заем, за което същата е подписала  разписка и запис на заповед, съответно с дати *** и ***. Твърди се, че ответницата не е изпълнила задължението си да върне получените суми на падежа и се претендира тяхното заплащане , ведно с уговорената неустойка  и  законна лихва, считано от датата на предявяване на иска до окончателното им изплащане.

В срока по чл.131, ал.1 от ГПК  е постъпил отговор от ответницата-жалбоподателка в настоящото производство,в който не е оспорила че е подписала процесните два договора за заем, два броя разписки и записи на заповед, но  е оспорила твърдението на ищеца, че е получила сумите по тях.  Ответницата е изложила твърдения, че през периода от *** до *** е работила като *** в търговски обект, управляван от ищеца и  лицето С.П. и че против нейната воля и по настояване на ищеца е подписала процесните договори за заем като гаранция за евентуални липси на средства и стоки от търговския обект и под страх да не си загуби работата, от която се е нуждаела. Твърди също така, че договорите за заем са привидни и липсва съгласие и воля за тяхното сключване, поради което са нищожни, както и че са унищожаеми като сключени при грешка, измама, заплашаване и крайна нужда, в каквато се е намирала към 2012год.  По отношение на претендираната неустойка ответницата е направила възражения за прекомерност, както и е изложила твърдения че договорите за заем са сключени в нарушение на закона, тъй като законът изисква суми над 10 000 лева да се превеждат по банков път , а не да се предават на ръка. Направила е възражение за погасяване на вземането по давност.  

Районният съд е уважил предявения иск по чл.240 от ЗЗД, като е приел ,че между страните са били сключени валидни договори за заем, че ответницата е получила предоставените й от ищеца суми, които не му е върнала в уговорените за това срокове. Приел е че вземането не е погасено по давност като е  отхвърлил претенцията за заплащане на неустойка , приемайки същата за неоснователна.

При извършената служебна проверка  по реда на чл.269 от ГПК съдът установи, че атакуваното първоинстанционно решение е валидно и допустимо. Не са налице основания за обезсилването му, поради което следва да бъде извършена проверка относно правилността му въз основа на наведените в жалбата доводи:

И тук следва да се има предвид, че предмет на обжалване в настоящото производство е решението на районния съд, в частта му, с която са уважени предявените искове по чл.240 от ЗЗД, като в останалата част същото не е обжалвано и като такова е влязло в сила.

Пред районния съд е представен договор за заем от *** , от който е видно, че  ищецът в първоинстанционното производство П.Г. в качеството си на заемодател е предоставил на ответницата И.Д. в качеството й на  заемател сумата от  11 950 лева  за срок до 29.04.2012год., която сума последната се е  задължила да върне след изтичане на горепосочения срок. За предаването на получената в заем сума ответницата е подписала разписка от ***, както и  запис на заповед от същата дата.

Представен е и договор за заем от ***, от който е видно че ищецът в първоинстанционното производство е предоставил на ответницата Д. и втора сума в размер на 10 300 лева за срок до ***, която сума последната се е задължила да върне след изтичане на горепосочения срок. За получаване на предоставената й в заем сума ответницата е подписала разписка от ***, както и запис на заповед от същата дата.

По делото е разпитана като свидетел С.П., от показанията на която се установява, че ответницата в първоинстанционното производство е била нейн служител  и е  работила като *** в  търговски обект, находящ се в *** . Свидетелката установява, че по времето, през което ответницата е работила при нея, тя е била подпомагана от ищеца П.Г., който снабдявал търговския й обект със стока. Свидетелката знае от ищеца, че е предоставил  пари в заем на ответницата, но е виждала документи за това. Според свидетелката, стоката в търговския обект е идвала с фактура, като получената стока е била заплащана по различен начин. В едни от случаите това ставало веднага при получаване на стоката, а в други-по-късно, в зависимост от уговорките с доставчиците. Свидетелката установява, че не е имало практика работещите в търговския обект за подписват записи на заповед за опазване на стоката, като за целта се правили инвентаризации. Такава инвентаризация била направена и по времето, през което ответницата е работила като *** в търговския обект и била  установена липса на стоки и пари.

 По делото е разпитана С.И., която е пазарувала редовно в търговския обект, тъй като е работила като *** в съседен на него офис. По тази причина свидетелката се запознала с ответицата по делото, а и с ищеца, когото считала за собственик на търговския обект, тъй като доставял стоката, събирал оборота, а и се консултирал с нея във връзка със счетоводството на обекта. Свидетелката установява, че ответницата е работила по трудов договор в търговския обект, но същият не бил регистриран в НОИ. Установява също така, че павилионът, в който работела ответницата бил денонощен, че ответницата спяла в нает от нея офис, съседен на павилиона в който работела като нощно време била заменяна от съпруга си. Свидетелката установява, че ответницата и била показала документи за два заема, като й обяснила, че служат като гарант за стоката, намираща се в павилиона.

При горното фактическа обстановка съдът намира от правна страна следното:

 Договорът за заем е реален договор, с който заемодателя предава в собственост на заемателя пари или заместими вещи срещу задължение за връщането им. За да има валидно сключен договор за заем, освен постигнато съгласие между страните, следва да има и реално предаване на сумата, предмет на договора. Когато такова реално предаване на сумата липсва, то фактическият състав на сделката не е осъществен.

В случая, представените по делото два договора за заем установяват както постигнатото съгласие на заемодателя-ищец в първоинстанционното производство да даде, така и съгласието на заемателя- ответницата в първоинстанционното производство да получи в заем сумите по тези два договора. Последните обективират съвпадащите насрещни волеизявления на страните в горния смисъл, като същите са подписани от ответницата- жалбоподателка в настоящото производство  и тези подписи не са оспорени от нея. По изложените съображения настоящият състав счита, че е налице съгласие на страните за предаване от заемодателя в собственост на заемателя на паричните суми, предмет на двата процесни договора, поради което възраженията на жалбоподателката за противното и оттук за нищожност на сключените договори поради липса на съгласие се явяват несъстоятелни.

Налице е и вторият елемент от фактическия състав на договора за заем, а именно предаване на сумите от заемодателя на заемателя.  Фактът на предаване се установява от представените по делото два броя разписки от *** и от ***. както правилно и обосновано е приел и първоинстанционния съд. Неоснователни са оплакванията в жалбата,    че районният съд е обосновал горния извод, въпреки че доказателствената сила на двете разписки е била оборена от останалите доказателсва по делото- в частност с показанията на свидетелката  И.. Както правилно е отбелязал районния съд разписките съставляват частни свидетелствуващи документи, които удостовервят неизгодни за ответницата Д. факти поради което  имат силата на  извънсъдебно признание и важат срещу нея като  издател / чл.180 от ГПК / . Цитираните разписки  са подписани от ответницата Д. , поради което съставляват доказателство за  че изявленията, които се съдържат в тях са направени от нея и в това се заключва тяхната доказателствена сила. При положение, че ответницата оспорва  истинността на подписаните от нея разписки, то в нейна доказателствена тежест е да установи неистинността на удостоверените обстоятелства. Доказателства за последното липсват по делото, а и извод за неистиност на удостовмерените с двете разписки обстоятелство не би могъл да се направи от показанията на свидетелката И.. Същата не е присъствала на подписването на договорите за заем и на двете разписки, поради което няма лични впечатления във връзка с предаването на сумите.

 Предвид на горното съдът намира, че доказателствената сила на оспорените два броя разписки от *** и *** не е оборена и същите доказват реалното предаване на процесните суми  на ответницата Д..

 Неоснователно се твърди в жалбата, че неправилно районния съд не е уважил направеното от ответницата възражение за привидност на двата договора за заем по смисъла на чл.26, ал.2 от ЗЗД. В писмения отговор в първоинстанционното производство ответницата е обосновала привидността с липсата на реално предаване на сумите по договорите за заем. Доказването на привидност на сделката става чрез  т.н. начало на писмено доказателства по чл.165 от ГПК или чрез „ обратен документ“ като целта на документа е да разкрие симулацията и да установи вътрешните отношения между страните по сключения договор.  Такъв документ не е представен по делото, а и не се твърди, че съществува. Установяване на привидността на може да стане чрез свидетелски показания, предвид съществуващата законова забрана за това. Свидетелски показания са допустими в случаите по чл.165, ал.2 от ГПК, но настоящият не е такъв. Ответницата твърди  че не е получила сумите, визирани в договорите за заем, но не ангажира доказателства, които да оборят отразеното в двете разписки, а именно че сумите са получени. Със същите фактически твърдения, а именно за  непредаване на сумите по договорите за заем  ответницата обосновава и възражението си за нищожност на договорите поради липса на основание. Както вече се посочи по-горе по делото е установено предаването на сумите, поради което възражението се явява несъстоятелно, в който смисъл е и произнасянето на първоинстанционния съд.

В писмения отговор пред районния съд ответницата е направила възражение, че процесните договори за заем са унищожаеми като сключени при грешка, измама, заплаха и при крайна нужда. Като направени в законоустановения срок и с писмения отговор по делото същите се явяват процесуално допустими и районния съд е държал произнасяне по тях, което и е сторил.  Възражението за унищожаемост на договорите като сключени при грешка, измама и крайна нужда не са и  преклудирани, тъй като съгласно чл.32, ал.3 от ГПК ответникът по иск за изпълнение на унищожаем договор може да поиска унищожението и чрез възражение и след като давността е изтекла.

В тежест на страната, която твърди нищожност или унищожаемост на договора е да ангажира доказателства и да докаже основанията си. В случая ответницата не е доказала, че е сключила договорите за заем след като е била подведена от ищеца чрез умишлено въвеждане в заблуждение и че е била принудена  да ги сключи чрез възбуждане на основателен страх. Не е доказала да е била принудена да сключи неизгодните сделки поради недостиг на средства за задоволяване на материалните си нужди или че при сключването им е налице несъответствие между нейната воля и обективирането й. Данни в този смисъл не се съдържат в показанията на свидетелката И., въпреки твърденията на жалбоподателката за противното. Както вече се посочи по-горе, свидетелката И. не е очевидец на подписването на договори за заем, разписките и записите на заповед и същата сочи като причина за тяхното сключване посочената й такава от самата жалбоподателката. Предвид на гореизложенто правилно и законосъобразно районния съд е отхвърлил като несъстоятелни възраженията на ответницата за унищожаемост на договорите за заем и оплакванията за противното, изложени във въззвината жалба, се явяват несъстоятелни.

Неоснователни са оплакванията в жалбата, че районният съд е допуснал процесуално нарушение като не е указал на ответницата да ангажира доказателства за нищожност и унищожаеми процесните договори за заем и по този начин тези нейни възражения са останали недоказани. Видно от доклада по чл.146 от ГПК, районния съд изрично е указал на ответницата че следва да докаже направените от нея правоизключващи, правопогасяващи и правоунищожаващи възражения, рес. да дакаже че договорите са нищожни и унищожаеми, както и е посочил, че ответницата не сочи доказателства за доказаване на тези свои възражения.

Предвид гореизложеното настоящият състав намира за доказано наличието на валидно сключени межу страните договори за заем, по които ответницата- жалбоподателка в настоящото производство е неизправна страна, тъй като не е изпълнила задължението си да върне заетите суми, поради което и предявените против нея искове с правно основание чл.240 от ЗЗД са основателни и правилно са уважени от районния съд. Поради съвпадащите мотиви на двете съдебни инстанции, първоинстанционното решение, в обжалваната му част, се явява правилно и законосъобразно и следва да бъде потвърдено.

Водим от горното и в същия смисъл, Пернишкият окръжен съд

 

Р                Е                     Ш               И :  

 

ПОТВЪРЖДАВА Решение № 173/27.11.2017год., постатновено по гр.дело № 284/2017год. по описа на Радомирския районен съд.

РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно обжалване пред ВЪРХОВНИЯ КАСАЦИОНЕН СЪД в едномесечен срок от връчването му на страните.

 

Председател:                                                    Членове: