Решение по дело №761/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 1153
Дата: 21 юни 2019 г. (в сила от 21 юни 2019 г.)
Съдия: Цвета Стоянова Желязкова
Дело: 20191100900761
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 24 април 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

№....................

гр.София, 21.06.2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ТО, VІ-10 състав в закрито заседание, в състав:

 

                                      СЪДИЯ: ЦВЕТА ЖЕЛЯЗКОВА

 

разгледа търговско дело № 761 по описа за 2019 г. и взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 25 от ЗТРРЮЛНЦ, образувано по жалба на А.Т.А., ЕГН: **********, в качеството му на новоизбран управител на "Г.Б." ООД, чрез адв. Н.Ц.,***, р-н Триадица, бул. **********, срещу отказ № 20190411132348/12.04.2019 г. на длъжностно лице при Агенцията по вписванията по заявление № 20190411132348/11.04.2019 г., с който длъжностното лице е отказало да впише по партидата на "Г.Б." ООД прехвърляне на всички дружествени дялове от капитала на дружеството от съдружниците Р.П.М. и „Агенция Е.“ ООД в полза на А.А., съответно заличаването им и вписване на нов едноличен собственик на капитала и нов управител.

В жалбата се излагат доводи за неправилност на постановения отказ.

Излага се, че с вписването в търговски регистър настъпват правните последици на прекратяването на участието на предходните съдружници и вписване на едноличен собственик на капитала, но за третите лица, не и във вътрешните отношения. Счита, че с факта на сключването на договора за покупко-продажба на дружествени дялове е завършен фактическият състав по прехвърляне на дяловете, щом изискуемата законова форма е спазена.

 

Съдът, след като разгледа събраните доказателства, намира следното:

 

Със заявление, вх. № 20190411132348/11.04.2019 г. е поискано вписване на промени по партидата на "Г.Б." ООД, а именно: прехвърляне на всички собствени на съдружниците Р.П.М. и „Агенция Е.“ ООД дружествени дялове от капитала на дружеството в полза на А.А., съответно заличаването им и вписване на нов едноличен собственик на капитала и нов управител, както и промяна в седалището и адреса на управление на дружеството.

С отказ № 20190411132348/12.04.2019 г., длъжностното лице по регистрацията е отказало да впише заявените обстоятелства, с аргумента, че вписването на договора за продажба на дружествен дял с нотариално удостоверени подписи има конститутивно действие, като към момента на извършване проверката по чл. 21, т. 5 ЗТРРЮЛНЦ, длъжностното лице по регистрацията констатирало, че съдружникът „Агенция Е.“ ООД, ЕИК: *******, е заличен търговец, считано от 05.10.2018 г., поради което правната промяна не може да настъпи. Излага, че юридическото лице – съдружник е прекратило участието си в дружеството, съгласно чл. 125, ал. 1, т. 3 ТЗ, с оглед приключилото по отношение на него производство по ликвидация, поради което договорът за покупко-продажба на дружествени дялове не може да породи транслативен ефект.

Длъжностното лице излага също, че изменението на дружествения договор не може да бъде вписано, тъй като не е прието съгласно установения в закона ред, съгласно чл. 137, ал. 1, т. 1 ТЗ, чл. 140, ал. 3 ТЗ.

 

Съдът намира жалбата за ОСНОВАТЕЛНА по следните съображения.

 

Съгласно разпоредбата на чл. 129, ал. 1 ТЗ прехвърлянето на дружествени дялове от капитала на дружество с ограничена отговорност от един съдружник на друг се извършва свободно, а на трети лица - при спазване на изискванията за приемане на нов съдружник. Прехвърлянето на дружествения дял се извършва с договор, сключен с нотариално удостоверяване на подписите и съдържанието, извършени едновременно, като подлежи на вписване в търговския регистър след представяне от управителя на дружеството и от праводателя на декларация по образец, че няма изискуеми и неизплатени трудови възнаграждения, обезщетения и задължителни осигурителни вноски на работниците и служителите, включително и на работниците и служителите, трудовите правоотношения с които са прекратени до три години преди прехвърлянето на дружествения дял.

Съгласно чл. 122 ТЗ нов съдружник се приема от общото събрание по негова писмена молба, в която той заявява, че приема условията на дружествения договор. Решението на общото събрание за приемане на съдружника се приема с квалифицирано мнозинство - повече от ¾ от капитала на дружеството, и подлежи на вписване в търговския регистър.

Следователно, за да са налице основания за вписване на прехвърляне от съдружника Р.П.М. и от „Агенция Е.“ ООД на всички собствени им дялове на третото за дружеството лице А.А. и съответно промяна в правноорганизационната форма на дружеството от ООД в ЕООД и вписване на нов едноличен собственик на капитала, следва да са налице следните документи:

1. Молба за приемане като съдружник от А.Т.А. и съгласие с дружествения договор;

2.  Решение на ОС на съдружниците на „Г.Б.“ ООД за приемане на новия съдружник;

3.  Решение на ОС на съдружниците на „Агенция Е.“ ООД- в ликвидация за продажба на дяловото си участие в „Г.Б.“ ООД на А.А.;

4.    Два броя договори за прехвърляне на дялове с нотариална заверка на подписите и съдържанието;

5.    Декларации по чл. 129, ал. 2 от ТЗ от праводателите и от управителя на дружеството;

6.    Решение на едноличния собственик на капитала за освобождаване на действащия управител и назначаване на нов управител, за промяна в седалището и адреса на управление на дружеството и за изменение в учредителния договор, съгласно настъпилите промени.

 

В случая, по партидата на дружеството са представени всички необходими документи.

Представени са молба за приемане като съдружник от А.Т.А. и съгласие с дружествения договор, протокол от ОС на съдружниците на „Г.Б.“ ООД, на което е прието решение за приемане на новия съдружник, протокол от ОС на съдружниците на „Агенция Е.“ ООД- в ликвидация, на което е взето решение за продажба на дяловото участие на дружеството в „Г.Б.“ ООД на А.А., два броя договори за прехвърляне на дялове с нотариална заверка на подписите и съдържанието, три броя декларации по чл. 129, ал. 2 от ТЗ от праводателите и от управителя на дружеството, както и решение на едноличния собственик на дружеството за освобождаване на действащия управител и назначаване на нов управител, за промяна в седалището и адреса на управление на дружеството и за изменение в учредителния договор, съгласно настъпилите промени.

По изложените съображения, следва да се приеме, че със заявлението са представени всички редовни от външна страна документи, които обосновават основателността на предявеното искане, което означава, че постановеният отказ следва да бъде отменен и на длъжностното лице при АВ-ТР бъде указано да извърши вписване на променените обстоятелства по партидата на жалбоподателя.

Във връзка с наведените в отказ № 20190411132348/12.04.2019 г. твърдения, Съдът намира за нужно да уточни следното:

На първо място следва да се отбележи, че на вписване съгласно чл. 140 ТЗ подлежат приетите от съответното дружество с ограничена отговорност решения, но не и самите договори за прехвърляне на дялове от капитала му.

На следващо място, съгласно разпоредбата на чл. 140, ал. 4 ТЗ, решенията за приемане на съдружници, каквото е приетото на проведеното на 29.08.2018 г. общо събрание на „Г.Б.“ ООД решение, пораждат своето правно действие, считано от постигане на мнозинството за приемането им. Както е видно и от систематическото и езиково тълкуване на разпоредбите на чл. 140, ал. 3 и ал. 4 от ТЗ, вписването на решенията, отбелязани в чл. 140, ал. 4 ТЗ притежава не конститутивно, а оповестително действие. Съгласно константната съдебна практика, обективирана в решение № 690 от 03.12.2008 г. по т. д. № 349/2008 г., II т. о., ТК на ВКС, решенията на общото събрание, касаещи промяна в капитала и персоналния състав на съдружниците, избора и освобождаването на управител, във вътрешните отношения между дружеството и неговите съдружници пораждат незабавно действие, като предвидения в чл. 140, ал. 4 ТЗ конститутивен ефект на вписването им намира своето проявление само спрямо трети за същото лица. Видно от справка в търговски регистър по партидата на „Агенция Е.“ ООД, с вписване № 20181005120502 от 05.10.2018 г. дружеството е заличено от търговски регистър и е прекратило своето съществуване.

Следователно, доколкото съдружникът „Агенция Е.“ ООД – в ликвидация е съществувало към датата на приемане на решението за приемане на А.А. за съдружник (29.08.2018 г.), съответно изискванията за кворум и мнозинство са спазени, то решението е валидно взето и не е налице пречка да бъде вписано в търговски регистър.

Доколкото обаче към заявлението е представен учредителен акт на новия едноличен собственик на капитала, който не отговаря на  изискванията на чл.119, ал.4 от ТЗ, а именно да е заверен от органа, представляващ дружеството (приложеният към заявлението учредителен акт не е заверен), то е налице нередовност на заявлението по смисъла на чл. 22, ал.5 от ЗТРРЮЛНЦ във връзка с чл. 21, ал.3, т.2 от Наредба № 1 от 14 февруари 2007 г. за водене, съхраняване и достъп до търговския регистър и до регистъра на юридическите лица с нестопанска цел (загл. изм. - дв, бр. 77 от 2017 г., в сила от 01.01.2018 г.).

Нормата на чл. 22, ал. 5 ЗТРРЮЛНЦ установява, че когато към заявлението за вписване, заличаване или обявяване на търговеца, не са приложени всички документи, които се изискват по закон, или когато не е платена дължимата държавна такса, длъжностното лице по регистрацията дава указания на заявителя за отстраняване на нередовността. Указанията се оповестяват по електронната партида на търговеца, не по-късно от следващия работен ден от постъпването на заявлението в регистъра. Установеният срок за оповестяване на указанията има инструктивен характер и по никакъв начин не освобождава длъжностното лице от изпълнение на задължението му да укаже привеждане на подадено заявление в съответствие с изискванията за редовност. В случая, към заявлението не е представен изискуем документ  – заверен учредителен акт, които длъжностното лице по регистрация е сметнало, че е необходим за разглеждане на заявлението и за извършване на вписването, тъй като този факт е и отбелязан в отказа. По тази причина, независимо от обстоятелството, дали действително са представени необходимите доказателства, длъжностното лице е следвало да приложи чл. 22, ал. 5 ЗТРРЮЛНЦ и само при неизпълнение на указанията да постанови отказ.

Освен това, производството пред Агенция по вписванията е охранително по своята същност и предполага служебна активност на решаващия орган за осигуряване надлежното упражняване на правата на заявителя. В този смисъл, при констатирана липса на достатъчно документи, длъжностното лице следва изрично и изчерпателно да укаже на заявителя кои документи заявителят е необходимо да представи, за да се извърши исканото вписване.

С оглед гореизложеното, настоящият състав счита, че в случая е налице съществено процесуално нарушение, изразяващо се в неприлагане разпоредбата на чл. 22, ал. 5 ЗТРРЮЛНЦ, което е довело до ограничаване правото на защита на заявителя в регистърното производство. Затова и само на това основание отказът е незаконосъобразен и следва да бъде отменен, тъй като всяко произнасяне на длъжностното лице с отказ, мотивиран с непредставен документ, без да е указано неговото представяне, е незаконосъобразен.

 

По изложените съображения, Съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ по жалба на А.Т.А., ЕГН: **********, в качеството му на новоизбран управител на "Г.Б." ООД, чрез адв. Н.Ц.,***, р-н Триадица, бул. ********** ОТКАЗ № 20190411132348/12.04.2019 г. на длъжностно лице при Агенцията по вписванията по заявление № 20190411132348/11.04.2019 г.

УКАЗВА на длъжностното лице при АВ-ТРРЮЛНЦ да приложи чл. 22, ал. 5 ЗТРРЮЛНЦ по отношение на подаденото заявление, 20190411132348/11.04.2019 година.

 

Решението не подлежи на обжалване.

 

Препис да се изпрати на АВ-ТРРЮЛНЦ.

 

                               

 

Съдия: