Определение по дело №1399/2020 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 260174
Дата: 21 септември 2020 г.
Съдия: Ангел Петров Ташев
Дело: 20205220101399
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 24 юни 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№ ......, 21.09.2020 г., гр. Пазарджик

 

Районен съд Пазарджик, Гражданско отделение, в закрито заседание проведено на двадесет и първи септември през две хиляди и двадесета година, в състав:  

                                                                                                                                                                                                                                                      Председател: Ангел Ташев

 

като разгледа докладваното от съдията гр. д. № 1399 по описа за 2020 година и за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е образувано по постъпила искова молба от Ц.С.П., с ЕГН **********, с адрес: *** чрез пълномощник- адв. К.П.-Г. *** срещу Ц.Г.П., с ЕГН **********, с адрес ***, като моли съда да постанови решение, по силата на което да прекрати гражданския брак между страните поради настъпило в него дълбоко и непоправимо разстройство, като сезира съда с искане за прекратяването му по вина на съпруга. Наред с брачния иск, предявява и небрачни такива - претендира ползването на семейното жилище, находящо се в гр. Пазарджик ул. „Верила“ №7А да бъде предоставено на ответника; упражняването на родителските права след развода по отношение на децата Георги Цветанов П., с ЕГН **********, роден на *** г. и Натали Цветанова П., с ЕГН **********, родена на *** г. да бъдат предоставени на майката, при която да бъде определено и местоживеенето на децата - понастоящем на адрес гр. Пазарджик, ул. „Васил Левски“ №64, вх. Г, ет. 8, като при промяна на адреса децата да следват местоживеенето на майката; на бащата-ответник да бъде определен широк режим на лични отношения с децата; ответникът да бъде осъден да заплаща месечна издръжка на непълнолетното дете Георги Цветанов П. в размер на 250,00 лева и на малолетното дете Натали Цветанова П. в размер на 250,00 лева, чрез тяхната майка и законен представител - Ц.С.П. до 27-то число на месеца, ведно със законната лихва за всяка просрочена вноска до окончателното й изплащане, считано от датата на влизане в сила на съдебното решение до навършване пълнолетие на децата или настъпване на обстоятелства, налагащи изменяне или прекратяване на издръжката; след развода ищцата желае да възстанови  предбрачното си фамилно име- Генова.

Обстоятелства, на които ищецът основава претендираното право и предявения  иск:

Ищцата твърди, че с ответника сключили граждански брак на 28.12.2005 г. като след брака съпругата приела фамилното име на съпруга си - П.. От брака им се родили две деца - Георги Цветанов П. с ЕГН ********** и Натали Цветанова П. с ЕГН **********, които към момента на депозиране на исковата молба са непълнолетни. Твърди, че в началото на брака отношенията между съпрузите се развивали нормално, но след няколко години брачен живот отношението на ответника се променило и постепенно проличали разминаванията и несъответствия във вижданията им за семейство и съвместен живот. Ответникът не проявявал заинтересованост и ангажираност към съпругата и децата си. В присъствието на децата предизвиквал скандали поради прояви на ревност. Ответникът принуждавал сина им Георги да следи майка си с кого си говори по телефона. Сочи, че ответникът не участвал в издръжката и не споделял общите грижи и отговорности за децата, като ищцата изцяло поддържала домакинство, вкл. като плащала ежемесечните сметки за ток, вода, както и други необходими разходи за издръжката на децата. Няколко пъти било прекъсвано електричеството на домакинството, поради неплатени сметки, за което се налагало ищцата да взима банкови кредити, сумите по които впоследствие възстановявала сама.

Посочва, че от м. октомври 2019 г., когато ответникът заминал да работи в Чехия, страните са фактически разделени. Първоначално ищцата останала с децата в семейното жилище, но в края на м. март 2020 г. го напуснали и заживели в жилище под наем, находящо се в гр. Пазарджик, ул. „Васил Левски" №64, вх. Г, ет.8, в близост до училището на децата, за което ищцата плаща месечен наем в размер на 320,00 лева. Твърди, че работи в гр. Пловдив на осем часов работен ден, на две смени като пътува всеки ден с осигурен от работодателя транспорт и получава доходи в размер на 845,00 лева месечно. Сочи, че за отглеждането на децата разчита на помощта на нейни близки приятели- Гергана Ангелова Саркизова и Данайл Минков Петков.

Изтъква, че постепенно започнала да забелязала промяна в поведението на сина си Георги след срещите му с дядото по бащина линия си или при разговор по телефона с бащата- ставал нервен и избухлив към майка си и сестра си. В средата на м. май 2020 г. Георги казал на ищцата, че се връща в семейното жилище при дядо си, след което прекъснал всякакви контакти с майка си и сестра си. Ищцата твърди, че към момента синът й Георги отказва да се върне при нея и живее с дядото по бащина линия, поради което счита, че съществува риск от синдром на родителско отчуждение към нея.

Ищцата излага, че към момента не поддържа контакт с ответника, бракът им е напълно изчерпан от дължимото му по закон съдържание, като не съществуват никакви възможности за укрепване и заздравяване на брака, респ. за неговото продължаване.

Правна квалификация:

Предявени са от Ц.С.П. срещу Ц.Г.П. обективно кумулативно съединени искове, както следва: брачен иск с правно основание чл.49, ал.3 СК за прекратяване на брака на страните с развод, поради дълбоко и непоправимо разстройство на същия по вина на съпруга и небрачни искове с правно основание чл. 59, ал. 2 от СК; чл. 56, ал. 1 от СК и чл. 53 от СК

Обстоятелства, на които ответникът основават възраженията си:

В срока за писмен отговор на исковата молба по чл. 131 от ГПК, ответникът Ц.Г.П. е депозирал такъв. Изразява желание за преминаване към производство за развод по взаимно съгласие като сочи, че към момента с ищцата водят преговори и ще представят подписано споразумение по чл. 51 от СК за прекратяване на брака по взаимно съгласие.

Доказателствени искания:

Представените от ищцата с исковата молба писмени доказателства следва да бъдат допуснати до събиране като допустими, относими и необходими.

Произнасянето по искането за допускане на съдебно-психологична експертиза следва да бъде отложено за датата на съдебното заседание, след изслушване на родителите.

На ищцата следва да бъде дадена възможност в съдебно заседание да води двама души свидетели, като по допускането им съдът ще се произнесе в съдебно заседание в случай, че страните не постигнат споразумение за прекратяване на брака им.

С оглед характера на спора и в съответствие с разпоредбата на чл. 59, ал. 6 СК, следва да бъде постановено изслушването на родителите, както и на детето Георги.

С оглед обстоятелството, че в настоящото производство се засягат права и законни интереси на ненавършили пълнолетие деца – Георги, роден на *** г. и Натали, родена на *** г., в процеса следва да бъде конституирана като контролираща страна Дирекция „Социално подпомагане” – Пазарджик, на която се възложи изготвянето на социален доклад.

Доказателствената тежест в процеса се разпределя съобразно правилото на чл. 154, ал. 1 ГПК, като всяка страна в процеса носи тежестта да докаже положителните твърдения за факти, от които извлича благоприятни за себе си правни последици и на които основава исканията и възраженията си.

Следва да се укаже на ищцата, че носи доказателствената тежест да установи наведените брачни провинения на съпругата, довели до дълбоко и непоправимо разстройство на брака, че притежава необходимите родителски качества да полага непосредствените грижи за непълнолетните деца, както и че предявеният размер на издръжката съответства на нуждите на децата, а така също и на възможностите на дължащия издръжка родител.

На основание чл.140, ал.3 ГПК, следва да се напътят страните към медиация или друг способ за доброволно уреждане на спора.

Мотивиран от горното и на основание чл.140 от ГПК, РС Пазарджик

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

КОНСТИТУИРА в качеството на контролираща страна в производството по делото Дирекция „Социално подпомагане”- Пазарджик, на основание чл. 15, ал. 6 от Закона за закрила на детето.

ДА СЕ ИЗПРАТЯТ на контролиращата страна – ДСП- Пазарджик преписи от исковата молба и отговора на искова молба за изразяване на становище в срок до съдебно заседание и изготвяне на социален доклад по делото.

НАСРОЧВА производството по делото за разглеждане в открито съдебно заседание на 28.10.2020 год. от 14:30 часа, за която дата и час да се призоват страните, ведно с връчване на препис от настоящото определение, а на ищцата и от отговора на исковата молба. Ответникът да се призове на посочения съдебен адрес.

СЪОБЩАВА на страните проекта си за доклад по делото.

ДОПУСКА представените с исковата молба писмени доказателства.

ОТЛАГА за датата на съдебното заседание произнасянето по искането на ищцата за допускане на съдебно- психологична експертиза.

ДАВА ВЪЗМОЖНОСТ на ищцата да доведе в съдебно заседание двама свидетели, като по допускането им до разпит съдът ще се произнесе в съдебно заседание, в случай, че страните не постигнат споразумение за прекратяване на брака им.

ПОСТАНОВЯВА изслушване по реда на чл.15, ал.1 ЗЗДетето на детето Георги Цветанов П., роден на *** г. за датата на съдебното заседание.

ЗАДЪЛЖАВА Ц.С.П. да осигури явяването на детето Георги на посочената дата.

ЗАДЪЛЖАВА Дирекция „Социално подпомагане“ - Пазарджик, на основание чл.15, ал.3 ЗЗДет. да осигури присъствието на социален работник в хода на изслушването на детето, на основание чл.15, ал.4 ЗЗДет.

УКАЗВА на Дирекция „Социално подпомагане“ - Пазарджик, че преди изслушване на детето социален работник следва да проведе разговор с него, като му осигури необходимата информация, която да го подпомогне да формира мнението си, като го уведоми за евентуалните последици от решението на съда.

ПОСТАНОВЯВА изслушване на двамата родители Ц.С.П. и Ц.Г.П. в съдебно заседание.

ЗАДЪЛЖАВА двамата родители да се явяват в насроченото за 28.10.2020 г. съдебно заседание.

ДОКАЗАТЕЛСТВЕНАТА ТЕЖЕСТ в процеса се разпределя съобразно правилото на чл. 154, ал. 1 ГПК, като всяка страна в процеса носи тежестта да докаже положителните твърдения за факти, от които извлича благоприятни за себе си правни последици и на които основава исканията и възраженията си.

УКАЗВА на ищцата, че носи доказателствената тежест да установи наведените брачни провинения на съпругата, довели до дълбоко и непоправимо разстройство на брака, че притежава необходимите родителски качества да полага непосредствените грижи за непълнолетните деца, както и че предявеният размер на издръжката съответства на нуждите на децата, а така също и на възможностите на дължащия издръжка родител.

УКАЗВА на страните, че в производството по развод съпрузите се явяват лично в съдебното заседание, като в случай на неявяване на ищеца без уважителна причина в първото по делото съдебно заседание и непредставяне на доказателства за наличие на такава - производството по делото подлежи на прекратяване, съгласно чл. 321, ал. 1 ГПК.

УКАЗВА на страните, че тази страна, която отсъства повече от един месец от адреса, който е съобщила по делото или на който й е връчено съобщение, е длъжна да уведоми съда за новия си адрес. Същото задължение имат и законният представител, попечителят и пълномощника на страната. При неизпълнение на това задължение всички съобщения се прилагат към делото и се смятат за връчени.

НАПЪТВА на основание чл.321, ал.2 ГПК към медиация или към спогодба, като указва на същите, че постигането на спогодба посредством взаимни отстъпки от страна на всяка от тях ще доведе до бързото и ефективно уреждане на спора по между им и ще благоприятства процесуалните и бъдещите извънпроцесуални взаимоотношения по между им.

УВЕДОМЯВА страните, че в случай, че постигнат споразумение по чл. 49, ал. 4 СК относно всички или някои от последиците на развода или по чл. 50 СК за развод по взаимно съгласие, държавните такси по делото са в половин размер на основание чл. 78, ал. 9 ГПК.

УКАЗВА на страните, че в случай, че постигнат споразумение, което желаят да бъде утвърдено от съда, но не могат да се явят в съдебно заседание като причината за това е полагането на труд и постоянно пребиваване в друга държава, следва да потвърдят в нотариална форма съгласието си, като упълномощят процесуален представител с изрично нотариално заверено пълномощно, съдържащо всички клаузи на споразумението, за които съпрузите са постигнали съгласие.

Определението е окончателно.     

                                                                                 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: