Решение по дело №973/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 4897
Дата: 11 август 2020 г. (в сила от 11 август 2020 г.)
Съдия: Мария Илчева Илиева
Дело: 20191100500973
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 23 януари 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

гр. София, 11.08.2020 год.

 

В   ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

 

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, IІI „В“ въззивен състав, в публично съдебно заседание на единадесети юни през две хиляди и двадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: НИКОЛАЙ ДИМОВ

          ЧЛЕНОВЕ: ВЕЛИНА ПЕЙЧИНОВА

                                 Мл. с. МАРИЯ ИЛИЕВА

 

при секретаря Цветелина Пецева, като разгледа докладваното от младши съдия Илиева гражданско дело № 973 по описа за 2019 год., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 258 – 273 ГПК.

С решение № 477464 от 27.08.2018 г., постановено по гр. дело № 88183/2017 г., Софийският районен съд, ГО, 72-ри състав, е осъдил ответника „Б.Т.“ ООД да заплати на ищеца „М.Г.“ ООД на основание чл. 327, ал. 1 от ТЗ, във вр. с чл. 79, ал. 1, предл. първо от ЗЗД сумата от 659,71 лева с вкл. ДДС, представляваща незаплатена продажна цена на доставени стоки - 2 броя камионски гуми, съгласно фактура № **********/20.03.2017 г. и на основание чл. 309а, ал. 1 от ТЗ сумата от 80 лева – обезщетение за разноските за събиране на вземането, ведно със законната лихва от датата на подаване на исковата молба в съда – 19.09.2017 г. до окончателното изплащане на вземането. С оглед изхода на спора, ответникът е осъден да заплати на ищеца, на основание чл. 78, ал. 1 ГПК, сумата от 340 лева – разноски по делото. С определение № 551495 от 03.12.2018 г., постановено по същото дело по реда на чл. 248, ал. 1 от ГПК, решението в частта за разноските е изменено, като ответникът е осъден да заплати на ищеца, на основание чл. 78, ал. 1 от ГПК, още 670 лева – разноски за адвокатско възнаграждение.

В законоустановения срок срещу решението е постъпила въззивна жалба от „Б.Т.“ ООД чрез адв. Д.Ф., в която се излагат подробни доводи, че решението е неправилно, тъй като първоинстанционният съд прилагайки погрешно чл. 327 от ТЗ, не е взел предвид факта, че процесната фактура не е осчетоводена при ответното дружество, а фигурира единствено в счетоводството на ищеца. Позовава се на чл. 301 от ТЗ, като твърди, че фактурата не е подписана от представител на ответното дружество и последното я е оспорило своевременно в срока по чл. 131 от ГПК, веднага след получаване на препис от исковата молба ведно с доказателствата, представени с нея. Моли решението да бъде отменено и вместо него постановено друго, с което предявените искове да бъдат отхвърлени. Претендира разноски. Представя списък по чл. 80 от ГПК.

В срока за отговор на въззивната жалба такъв е постъпил от въззиваемата страна „М.Г.“ ООД чрез адв. К.О., в който оспорва въззивната жалба и излага подробни доводи в подкрепа на правилността на атакуваното решение. Прави искане въззивната жалба да бъде оставена без уважение, а атакуваното решение да бъде потвърдено. Претендира разноски. Представя списък по чл. 80 от ГПК.

Съгласно чл. 269 ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта – в обжалваната му част, като по останалите въпроси е ограничен от посоченото в жалбата. Процесното първоинстанционно решение е валидно и допустимо. Не е допуснато и нарушение на императивни материални норми. Настоящият въззивен състав счита, че разгледано по същество, същото е правилно по следните съображения:

Правилно първоинстанционният съд е счел, че от представената по делото фактура № ********** от 20.03.2017 г., издадена от „М.Г.“ ООД, действащ в качеството му на продавач, на „Б.Т.“ ООД, в качеството му на купувач, за сумата от 659,71 лева с вкл. ДДС, представляваща цена на два броя гуми за камион, която е подписана от името на двете търговски дружества, се установява, че между страните е налице валидно сключен договор за търговска продажба, като сключването, предметът и съдържанието му е доказано от ищеца по несъмнени начин видно от събраните по делото писмени доказателства и неоспореното заключение на вещото лице по допуснатата и изслушана счетоводна експертиза. В настоящия случай не е налице своевременно оспорване на представителната власт на лицето, подписало фактурата и съставения към нея приемо-предавателен протокол № 3124 от 20.03.2017 г., който установява предаване на стоката, обект на продажбата, доколкото и двата документа са изпратени на електронния адрес на търговеца ведно с покана за плащане на дължимата сума и той не е възразил срещу действията на лицето, подписало документите. В срока за отговор на исковата молба по чл. 131 от ГПК процесуалният представител на ответното дружество е завил единствено възражение за местна подсъдност на спора и е направил общо оспорване на претенцията по същество, като е посочил, че допълнително доводи по същество ще изложи пред местно компетентния съд, едва пред който е оспорил представителната власт на лицето, подписало получената фактура и приемо-предавателен протокол. Възраженията на ответника срещу предявения иск обаче се преклудират с изтичане на срока за отговор на исковата молба по чл. 131, ал. 1 ГПК, освен в изрично посочените в процесуалния закон изключения, каквито в настоящия случай не са налице. Поради това страната не може да продължава срока за отговор на исковата молба чрез заявление, че допълнително ще заяви релевантни за делото оспорвания. В този смисъл и доколкото по делото се установява, че търговецът е бил уведомен за сключения от негово име договор и получаване на стоката по него на електронен адрес на 07.06.2017 г. и на 08.06.2017 г., като и с покана за плащане на посочената фактура изпратена на 08.09.2017 г. на електронен адрес и освен това получена физически на адреса на дружеството на 11.09.2017 г., при липса на своевременно оспорване на представителната власт на лицето, в това число и в срока по чл. 131 от ГПК, правилно първата съдебна инстанция е приела, че приложение в случая намира необоримата презумпция по чл. 301 от ТЗ, според който се счита, че търговецът е одобрил действията, извършени без представителна власт, ако не се противопоставил веднага след узнаването им.

В този смисъл неоснователно се явява и възражението на процесуалния представител на „Б.Т.“ ООД, че плащане по фактурата не се дължи, тъй като същата не е осчетоводена при ответника. От приетото и неоспорено от страните заключение по съдебно-счетоводната експертиза, в редовно водените от ищеца „М.Г.“ ООД счетоводни записи, които на основание чл. 182 ГПК вр. чл. 55, ал. 1 от ТЗ служат като доказателство в полза на водилото ги дружество, задължението по фактурата съществува в претендирания размер като няма данни същото да е платено. Обстоятелството, че фактурата не е осчетоводена при ответника не е достатъчно да обоснове извод за недължимост на сумата по нея, доколкото ответникът не може да се позовава единствено на липсата на осчетоводяване на документ, който се установява да е получил и не е оспорил, в който смисъл е и разпоредбата на чл. 55, ал. 2 от ТЗ. В допълнение следва да се посочи, че в случая, вземането на ищцовото дружество за цената на доставената стока не е обусловено единствено от осчетоводяването на издадената данъчна фактура от ответника, тъй като съгласно чл. 327, ал. 1 от ТЗ, във вр. с чл. 79, ал. 1, предл. първо от ЗЗД основанието за плащане на продажната цена е предаването на стоката, доказано с двустранно подписаната и неоспорена фактура и приемо-предавателния протокол към нея. Ето защо, както обосновано е приел и първоинстанционният съд, сумата в размер на 659,71 лева по фактура № ********** от 20.03.2017 г. се дължи на ищеца от ответното дружество, поради което и същото правилно е осъдено да му я заплати, ведно със законната лихва от исковата молба.

С оглед основателността на главния иск и при липса на уговорка в обратния смисъл, основателна се явява и претенцията за присъждане на сумата в размер на 80 лева, представляваща обезщетение за разноски за събиране на вземането по чл. 309а, ал. 1 от ТЗ, без да е необходима покана.

Предвид гореизложеното, въззивната жалба се явява неоснователна, а решението на първоинстанционния съд е правилно и следва да бъде потвърдено.

 

По разноските:

С оглед изхода на спора, на въззиваемата страна, на основание чл. 78, ал. 3 ГПК, се дължат разноски в размер на 350 лв., за адвокатско възнаграждение, платени в брой съгласно отбелязването в представеното на лист 62 от делото двустранно подписано пълномощно от 08.10.2019 г., обективиращо и договор за правна защита и съдействие, което служи и като разписка за получаване на сумата съобразно задължителните указания, дадени в т. 1 от ТР № 6/2012 на ОСГТК на ВКС, така както е посочено в него.

Така мотивиран, Софийският градски съд

 

                                                                   Р Е Ш И:                                    

 

ПОТВЪРЖДАВА решение № 477464 от 27.08.2018 г., постановено по гр. дело № 88183/2017 г. на Софийски районен съд, ГО, 72-ри състав.

ОСЪЖДА „Б. – Т.“ ООД, ЕИК *******, със седалище и адрес на управление ***, да заплати на „М.Г.“ ООД, ЕИК ********, със седалище и адрес на управление ***, Бизнес център „****, на основание чл. 78, ал. 3 от ГПК, сумата от 350 лева – адвокатско възнаграждение за въззивната инстанция.

Решението е окончателно и не подлежи на касационно обжалване на основание чл. 280, ал. 3, т. 1 от ГПК.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                        ЧЛЕНОВЕ: 1.                                 2.