Присъда по дело №3760/2009 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 233
Дата: 13 септември 2010 г. (в сила от 15 юли 2011 г.)
Съдия: Иво Василев Добрев
Дело: 20092120203760
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 10 ноември 2009 г.

Съдържание на акта

П   Р   И   С   Ъ   Д   А

 

№ …………                  13.09.2010 година                             гр. Бургас

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

Бургаският районен съд,

На тринадесети септември                                две хиляди и десета година

В публично заседание, в следния състав:

Председател:Иво Добрев

                                                                 Съдебни заседатели:1.

                                                                                              2.

секретар Златка Калоянова

прокурор Д.Н.

като разгледа докладваното от Иво Добрев

наказателно общ характер дело № 3760 по описа за 2009 година

П Р И С Ъ Д И:

 

ПРИЗНАВА подсъдимата Р.И.Д.- род. на ***г***, живуща ***, българка, българска гражданка, омъжена, висше образование, безработна, неосъждана, ЕГН -********** за ВИНОВНА в това, че на 01.06.2009 година, около 18,00 часа при управление на моторно превозно средство, лек автомобил „С.К.", рег.№..........., движейки се по автомагистрала “Тракия" посока Карнобат - Бургас, в района на километър „344" е нарушила правилата за движение по пътищата: Чл. 5, ал.1, т. 1 от ЗДвП „ Всеки участник в движението по пътищата с поведението си не трябва да създава опасности и пречки за движението, не трябва да поставя в опасност живота и здравето на хората и да причинява имуществени веди;" Чл. 5, ал.2, т. 3 от ЗДвП „Водачът на пътно превозно средство е длъжен: да не управлява пътно превозно средство под въздействие на алкохол, наркотици или други упойващи вещества." Чл. 42, ал.1, т. 2 от ЗДвП „Водач, който ще предприеме изпреварване, е длъжен: след като е подал сигнал, да се убеди, че има видимост, свободен път на разстояние, достатъчно за изпреварване, и че може да заеме място в пътната лента пред изпреварваното пътно превозно средство, без да го принуждава да намалява скоростта или да изменя посоката на движение." Чл. 42, ал.2, т. 1 и т.3 от ЗДвП „Водач, който изпреварва, е длъжен: 1. по време на изпреварването да осигури достатъчно странично разстояние между своето и изпреварваното пътно превозно средство: 3. да се убеди, че като се движи с безопасна скорост, може да извърши изпреварването за кратко време." и по непредпазливост е причинила значителни имуществени вреди по лек автомобил „С.Б.", с рег.№ ............. с водач Л.С.Д., ЕГН **********, собственост на „А.К." АД, в размер на 1776,88 лв. (хиляда седемстотин седемдесет и шест лева и 88 стотинки)- престъпление по чл. 343 ал.1 б. „А" от НК вр. чл.5 ал.1 т.1 и ал.2 т.3 вр. чл.42 ал.1 т.2 и ал.2 т.1 и т.3 от ЗДвП, като на основание чл.304 от НПК я признава за невинна и оправдава по обвинението, че е нарушила правилата за движение по пътищата, визирани в чл.20 ал.2 от и чл.23 ал.1 от , поради което и на основание чл.343 ал.1 б. „А" от НК вр.чл.5 ал.1 т.1 и ал.2 т.3 вр.чл.42 ал.1 т.2 и ал.2 т.1 и т.3 от ЗДвП вр.чл.54 ал.1 от НК я осъжда на лишаване от свобода за срок от ОСЕМ МЕСЕЦА.

ОТЛАГА на основание чл. 66 от НК изтърпяването на така наложеното наказание лишаване от свобода за срок от ТРИ ГОДИНИ.

ЛИШАВА на основание чл. 343г от НК подсъдимата Р.И.Д., ЕГН -**********  от право да управлява МПС за срок от ОСЕМ МЕСЕЦА

ПРИЗНАВА подсъдимата Р.И.Д.- род. на ***г***, живуща ***, българка, българска гражданка, омъжена, висше образование, безработна, неосъждана, ЕГН -**********  за ВИНОВНА в това, че на  01.06.2009 година, около 18,00 часа, на автомагистрала „Тракия" в посока Карнобат - Бургас, в района на километър „344" е управлявала моторно превозно средство, лек автомобил „С.К.", рег.№ ............., собственост на К.Д.К., ЕГН: **********, с концентрация на алкохол в кръвта си над 1,2 на хиляда / 1,22 - 1,23 промила/ установено по надлежния ред със съдебномедицинска експертиза №369/2009 година- престъпление по чл.343б ал.1 от НК, поради което и на основание чл.343б ал.1 от НК вр. чл.54 ал.1 от НК я осъжда на лишаване от свобода за срок от ЕДНА ГОДИНА.

         ОТЛАГА на основание чл.66 ал.1 от НК изтърпяването на така наложеното наказание лишаване от свобода за срок от ТРИ ГОДИНИ.

ЛИШАВА на основание чл. 343г от НК подсъдимата Р.И.Д., ЕГН -**********  от право да управлява МПС за срок от ДВАНАДЕСЕТ МЕСЕЦА

ОПРЕДЕЛЯ на основание чл.23 ал.1 от НК едно общо наказание в размер на най-тежкото измежду така наложените, а именно: Лишаване от свобода за срок от ЕДНА ГОДИНА.

ОТЛАГА на основание чл.66 ал.1 от НК изтърпяването на така наложеното общо наказание за срок от ТРИ ГОДИНИ.

ПРИСЪЕДИНЯВА към така определеното общо най-тежко наказание наказанието лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от ДВАНАДЕСЕТ МЕСЕЦА.

 

         ОСЪЖДА подсъдимата Р.И.Д. с установена по делото самоличност да заплати в полза на държавата сумата от 882.66 (осемстотин осемдесет и два лева и шестдесет и шест стотинки) лева съдебни разноски по делото.

 

 

         Присъдата подлежи на обжалване или протестиране пред Бургаски окръжен съд в 15-дневен срок

 

                                                        РАЙОНЕН СЪДИЯ:/П/

 

Вярно с оригинала!

Златка Калоянова

                                                                          

 

                                                                          


 

 

 

Съдържание на мотивите

мотиви към присъда №     / 13.09.2010г. по н.о.х.д.№ 3760/ 2009г. по описа на Бургаския районен съд

 

Производството е образувано по внесен в Бургаския районен съд обвинителен акт на БРП против лицето: Р.И.Д., ЕГН ********** с обвинение за извършени престъпления по чл.343 ал.1 б.”а” от НК вр. чл.5 ал.1 т.1 и ал.2 т.3 вр. чл.20 ал.2 вр. чл.23 ал.1 вр. чл.42 ал.1 т.2 и ал.2 т.1 и т.3 от ЗДвП и чл. 343б ал.1 от НК.

Подсъдимата не се признава за виновна по повдигнатите обвинения и оспорва изложените в обвинителния акт обстоятелства.

Защитниците и намират обвинението по чл.343б ал.1 от НК за недоказано по безспорен и несъмнен начин, като пледират за прекратяване на производството или постановяване на оправдателна присъда. Настояват за освобождаване от наказателна отговорност и налагане на административно наказание за деянието по чл.343 ал.1 б.”б” от НК.

Представителят на БРП поддържа обвинението. Счита, че престъпленията са извършени от обективна и субективна страна.  Пледира за осъдителна присъда.

            След преценка на събраните по делото доказателства, съдът приема за установено от фактическа и правна страна следното:

            На 01.06.2009г. подсъдимата Д. управлявала лек автомобил марка “С.К.” с регистрационен номер ...... Движила се по автомагистрала “Тракия” в участъка Карнобат-Бургас. По същото време и в същата посока към гр.Бургас по магистралата преминавала лека кола марка “С.Б.”, с регистрационен номер ..........., управлявана от свид.Л.Д.. В автомобила пътувала и свид.И.Д., разположена на предната дясна седалка. В района на км.344 Д. настигнал превозното средство, с което се придвижвала Д. и тъй като последната шофирала автомобила, криволичейки около прекъснатата разделителна линия между двете платна за движение се наложило да подаде светлинен, а след като не последвала реакция от нейна страна, звуков сигнал, за да предупреди, че има намерение да извърши маневра- изпреварване. Колата се прибрала бавно в дясната лента за движение и Д. успял да мине пред нея, престроявайки се отново в дясната лента. След като изминал около километър от пътя последният забелязал, че автомобилът, който изпреварил  приближава с голяма скорост с явното намерение да го задмине. Почти веднага последвал удар в задната лява част на първото и предната дясна част на второто превозно средство в резултат, на който водачите загубили управление. Колата на Д. започнала странично приплъзване, като първо навлязла в аварийната лента, след това преминала през дясната и лявата лента, ударила се в лявата мантинела,  обърнала на лявата си страна и по този начин, плъзгайки се прекосила отново пътното платно в обратна посока, спирайки в аварийната лента. Превозното средство управлявано от Д. в резултат на същото странично приплъзване се насочило от дясната в лявата лента, последвало охлузване на лявата задна врата по мантинелата, отново преминало от лява в дясна лента и се установило в аварийната лента в посока обратна на движението му. Пътниците от преобърнатия автомобил успели да махнат предпазните си колани и да излязат, като Д. незабавно се обадил на телефон 166, за да съобщи за случилото се. Разговорът бил приет от дежурния полицай в РУ на МВР гр.Камено, който след като изслушал подробности за инцидента от своя страна позвънил на тел.56847, ползван от дежурния диспечер от пътна полиция Бургас. Последният уведомил свид.Й. около 18.00 часа, а той в качеството си на началник смяна изпратил на място свидетелите Р.И. и А.П.. Служителите на пътна полиция Бургас се постарали да запазят произшествието и разпитали намиращите се на място очевидци. По-късно, след като започнали процесуално-следствените действия, направили няколко неуспешни опита да установят какво е съдържанието на алкохол в кръвта на подсъдимата с апарат алкомер. В крайна сметка техническото средство отчело съдържание на алкохол 1.39 промила. В 21.55 часа в спешния център на МБАЛ-Бургас била взета кръвна проба за наличие на алкохол в кръвта от подсъдимата.

Назначената по делото физикохимическа експертиза констатирала наличие на алкохол в кръвта на Д.- 0.63 промила. За да се установи какво е било съдържанието на алкохол в кръвта на подсъдимата към момента на настъпване на произшествието- около 18.00 часа по делото е изготвена и съдебномедицинска експертиза. След използване формулата на Видмарк, вещото лице установило наличие на алкохол в кръвта на Д. 1.22-1.23 промила.

Свидетелят Д. заявява, че управляваното от подсъдимата превозно средство се движело по средата между двете ленти за движение, преди да го изпревари и, че веднага след удара и излизането си от автомобила е позвънил на телефон 166. Спомня си, че водачката на другата кола го молила да не уведомява служителите на реда, обяснявайки, че е полицай и ще я уволнят. Споделя, че длъжностните лица от пътна полиция придружили него и Д. до МБАЛ, където първо била взета кръв на подсъдимата.

Б.Й. свидетелства, че в деня на инцидента получил обаждане около 18.00 часа от дежурния диспечер, след което се разпоредил на свидетелите П. и И. незабавно да се отправят към мястото на произшествието. Спомня си, че заедно с дежурния следовател също е посетил участъка от магистрала “Тракия”, в който настъпил сблъсъка, след което заедно с двамата водачи се отправил към болницата, за да им бъде взета кръв за анализ. Обяснява, че самата процедура отнела не повече от пет минути.

Свидетелите П. и И. разказват, че получили съобщение за случилото се около 18.00 часа и веднага след пристигането си на място провели разговор с присъстващите там лица, както и с водачите на превозните средства, участвали в сблъсъка. Сещат се, че се наложило да бъде извикан следовател, който отново започнал да извършва оглед на местопроизшествието, след което П. отпътувал към болницата, а И. оказвал съдействие до приключване на следствените действия.

Свидетелят М. е категоричен, че възприел случващото се от около 400-500 метра. Последният се движил в обратна посока, но станал очевидец на инцидента, след което веднага спрял, за да окаже първа помощ на пътниците в обърнатия автомобил. Спомня си, че подсъдимата била разстроена, като заявила, че е полицай и ще плати щетите по другото МПС.

Свидетелката Г. твърди, че изписала лечение за подсъдимата с шведска горчивка малко преди описаните по-горе събития, а свидетелят К., че е колега на Д., управлявания от нея автомобил е негов, както и че последната му споделила как се опитвала да намери копчето за превключване от бензин на газ и обратно.

П. и С.-медицински сестри в спешно отделение на МБАЛ заявяват убедено, че вземането на кръв и записванията в дневника в деня на инцидента са направени от тях двете. Разказват, че кръвта от подсъдимата взела С., а колежката и направила отбелязването за това, на съответното място в журнала.

Свидетелят В.Г. твърди, че на инкриминираната дата е бил на работа като дежурен диспечер в ОДМВР-Бургас. Заявява, че отбелязване в дневника е направил веднага след получаване на съобщението и това е станало в 18.12 часа.

Д. си спомня ясно, че са изпреварили управлявания от подсъдимата автомобил и малко след това, след като се прибрали в дясната лента последвал удара. Категорична е, че веднага след като излязъл от автомобила съпругът и позвънил от личния си мобилен телефон в полицията, за да съобщи за инцидента.

Г. и М. обясняват начина и механизма на работа в РУ на МВР-Камено. Твърдят, че в дневника воден при дежурния по управление се записват само сигнали и информация, по която служителите от същото полицейско управление трябва да вземат отношение. Споделят, че в противен случай директно се обаждат на дежурния в ОДМВР, като му предават съобщението. М. разказва, че когато се наложи да звъни в областна дирекция на полицията ползва телефони с номера 56380 или 55711.

Подсъдимата е заявила, че поддържа казаното от нея по време на досъдебното производство, съжалява за случилото се и е направила необходимото, за да обезщети пострадалите.

Съдът кредитира изцяло свидетелските показания на Д., Д., Й., П., И., М., Г.,П.,С., К., Г.Г. и М., като счита същите за достоверни, а удостоверените посредством тях факти и обстоятелства намира за изложени по безпристрастен и обективен начин. Според настоящия състав всички изброени свидетели са заявили ясно и последователно това, което им е известно по случая, като са убедителни и категорични в спомените си за транспортното произшествие на магистрала “Тракия” и свързаните с него събития от 01.06.2009г.

Показанията на В.Г. са последователно изложени и разказът му следва определена хронология. Заявлението му, че е получил съобщение за възникнало ПТП в 18.12 часа на 01.06.2009г. и това е отразил в дневника, съдът намира за недостоверно. Това твърдение се опровергава по категоричен начин от приложените по делото писмени доказателства- писмо и разпечатки от ОДМВР-Бургас, в които е посочен часа на обаждането от РУП гр.Камено до дежурния диспечер-Бургас, разпечатка от мобилен оператор, в която е записан часа на обаждане от телефона на Д. на номер 166, както и от свидетелските показания на Д., Й., П. и И.. По тези съображения съдът не кредитира показанията на В.Г. в тази им част. 

Съдът е приел заключенията на вещите лица, изготвили съдебномедицинската, автотехническата-оценъчна, физикохимическа, токсикохимическа и технически експертизи, като намира заключенията на експертите за обективни, изчерпателни, ясни и точни.

По делото не се спори, че на инкриминираната дата подсъдимата, като водач на превозно средство е нарушила правилата за движение по пътищата и по непредпазливост е причинила значителни щети на автомобил марка “С.Б.”, управляван от Д.. В хода на съдебното следствие са представени доказателства за това, че тези имуществени вреди се възстановени, но съдът е оставил без уважение искането за прекратяване на производството по отношение на това обвинение, тъй като същото е направено след даване ход на съдебното следствие. Твърди се, че второто обвинение не е доказано по безспорен начин, тъй като след анализ на събраните доказателства не става ясно кога точно е настъпило произшествието в резултат, на което неправилно е определена концентрацията на алкохол в кръвта на подсъдимата по формулата на Видмарк. Настоящият състав не приема изложените доводи и аргументи от процесуалните представители на Д.. Единствено свидетелят В.Г. заявява, че съобщение за произшествието е получил в 18.12 часа, след което направил отбелязване в дневника. Това записване свидетелства единствено и само за часа на получаване на съобщението, а не за момента на настъпване на произшествието. Отбелязването в дневника представлява действие на съответно лице, което саморъчно записва получени по телефона или друг начин данни и това би могло да стане и след изминаване на определен интервал от време. Касае се до организацията на длъжностно лице- диспечер към пътна полиция да отрази своевременно и веднага дадена информация. Това не винаги би могло да се случи на момента, като се има предвид спецификата на работа на дежурните в ОДМВР. Не така стои въпросът с отбелязването в дневника и взимане на кръвните проби в МБАЛ-Бургас, тъй като на тези манипулации са присъствали както участниците в инцидента, така и служители на пътна полиция, поради което съдът намира посоченият час на вземане на кръв от подсъдимата- 21.55 часа за достоверен и точен. Освен гласните доказателства на посочените по-горе свидетели, които опровергават твърденията на В.Г. за момента на получаване на съобщението, по делото са изискани и приобщени писмени доказателства-разпечатка от М-ТЕЛ, в която е посочен часа на  обаждането на 166 от телефона на пострадалия Д.– изходящ разговор, започнал в 17.56 часа, разпечатка от електронната цифрова централа на ОДМВР-Бургас видно, от която дежурния на РУ-Камено се е обадил на дежурния диспечер-Бургас в 17.59 часа със съобщение за настъпило транспортно произшествие на магистрала “Тракия” в района на км.344. За нуждите на съдебното следствие е предоставен запис/аудио файл/ на разговора, проведен между двамата, чието съдържание е прехвърлено на хартиен носител, който кореспондира в пълна степен с информацията, изнесена в справките на ОДМВР-Бургас. По тези съображения настоящият състав е категоричен в извода си, че по делото се предоставени достатъчно убедителни и изчерпателни доказателства, свидетелстващи за часа на настъпване на произшествието. Ето защо съдът кредитира единствено и само първата съдебномедицинска експертиза, изготвена от вещото лице, в която д-р П. приема, че произшествието е възникнало около 18.00 часа на 01.06.2009г., а пробата от кръв в МБАЛ-Бургас е взета от подсъдимата в 21.55 часа. Касае се за формула и получаване на резултат, съобразен с концентрация на алкохол в кръвта на лицето, чиято допустима грешка е от порядъка на 0.05-0.02 промила. Съдът не намира за необходимо да коментира твърденията, че посочването на датата и часа на модифициране на звуковия файл имат нещо общо с момента на настъпване на произшествието- касае се за извършване на компютърна операция- изваждане на файла от програмата, която го е създала или пък прехвърляне на друг носител, като това би могло да стане часове или дни след неговото записване.  

Съдът смята, че с деянието си Д. е осъществила признаците от състава на чл.343 ал.1 б. „А" от НК вр.чл.5 ал.1 т.1 и ал.2 т.3 вр.чл.42 ал.1 т.2 и ал.2 т.1 и т.3 от ЗДвП, като на 01.06.2009 година, около 18,00 часа при управление на моторно превозно средство, лек автомобил „С.К.", рег.№ ........, движейки се по автомагистрала “Тракия" посока Карнобат - Бургас, в района на километър „344" е нарушила правилата за движение по пътищата: чл. 5 ал.1 т. 1 и ал.2 т.3 от ЗДвП „ Всеки участник в движението по пътищата с поведението си не трябва да създава опасности и пречки за движението, не трябва да поставя в опасност живота и здравето на хората и да причинява имуществени вреди;"  „Водачът на пътно превозно средство е длъжен: да не управлява пътно превозно средство под въздействие на алкохол, наркотици или други упойващи вещества." чл. 42 ал.1 т. 2 и ал.2 т.1 и т.3 от ЗДвП „Водач, който ще предприеме изпреварване, е длъжен: след като е подал сигнал, да се убеди, че има видимост, свободен път на разстояние, достатъчно за изпреварване, и че може да заеме място в пътната лента пред изпреварваното пътно превозно средство, без да го принуждава да намалява скоростта или да изменя посоката на движение." „Водач, който изпреварва, е длъжен: 1. по време на изпреварването да осигури достатъчно странично разстояние между своето и изпреварваното пътно превозно средство: 3. да се убеди, че като се движи с безопасна скорост, може да извърши изпреварването за кратко време." и по непредпазливост  причинила значителни имуществени вреди по лек автомобил „С.Б.”, с рег.№ ....., собственост на „А.к.” АД, в размер на 1776,88 лв., както и елементите от обективната страна на престъплението по чл.343б ал.1 от НК, а именно: на 01.06.2009 година, около 18,00 часа, на автомагистрала „Тракия" в посока Карнобат - Бургас, в района на километър „344" управлявала моторно превозно средство, лек автомобил „С.К.", рег.№ ..............., с концентрация на алкохол в кръвта си над 1,2 на хиляда / 1,22 - 1,23 промила/ установено по надлежния ред със съдебномедицинска експертиза №369/2009 година. Според настоящия състав бланкетните норми на чл.20 ал.2 и чл.23 ал.1 от ЗДвП не са нарушени. Първата от тях е обща и намира приложение само тогава, когато няма други относими към поведението на водача състави на нарушения в ЗДвП или пък се касае за несъобразена с конкретната пътна обстановка скорост. Същото се отнася и за правилата за дистанцията, регламентиращи движение зад друг автомобил и вменяващи задължение на водача на второто превозно средство да има такова поведение и шофира по такъв начин, че да има възможност да избегне удар ако първото спре. По тези съображения съдът е оправдал подсъдимата по обвинението в извършване на нарушения по тези текстове от ЗДвП. В настоящия казус предмет на доказване е управление на превозно средство, след употреба на алкохол- пияно състояние според съдебната практика в хипотезата на чл.343 от НК е концентрация на алкохол в кръвта над 0.5 промила и предприемане на маневра изпреварване по време, на която подсъдимата не е оставила достатъчно странично разстояние между своя и изпреварвания автомобил, което е довело и до сблъсъка. Д. е създала сериозна опасност за останалите участници в движението и провокирала настъпване на инцидент, който е могъл да доведе до много по-сериозни последици.

Първото от двете престъпления е извършено при форма на вина непредпазливост- Д. не е предвиждала настъпването на общественоопасните последици, но е била длъжна и е могла  да ги предвиди. Подсъдимата, сядайки зад волана не е могла да направи точна преценка на собствените си възможности да шофира и анализира адекватно състоянието си. Употребата на алкохол неизбежно е довела до невярно възприемане и усещане за разстояние, дистанция и скорост по време на движение и чисто субективна невъзможност да се прецени дадена ситуация и извърши определена маневра- в случая изпреварване на движещо се пред нея превозно средство.

Деянието по чл.343б от НК е осъществено при форма на вина евентуален умисъл- Д. е съзнавала, че самата употреба на алкохол в голямо количество е инкриминирана, наясно е била с общественоопасните последици-поставяне в опасност на останалите участници в движението и е допускала, че концентрацията на алкохол в кръвта и надвишава инкриминирания размер.

За извършеното престъпление по чл.343 ал.1 б.”а” от НК се предвижда наказание лишаване от свобода до една година или пробация. При определяне вида и размера на наложеното наказание, съдът е взел предвид от една страна личността на дееца- Д. е била служител на МВР и макар деянието да не е извършено при или по повод изпълнението на службата и, последната в качеството си на служител на реда е следвало с още по-голямо внимание и отговорност да спазва правилата за движение по пътищата. От друга страна подсъдимата е неосъждана, възстановила е причинените в резултат на престъплението имуществени вреди, поради което съдът като е съобразил тези факти е наложил наказанието при баланс на смекчаващите и отегчаващи отговорността обстоятелства, а именно: лишаване от свобода за срок от осем месеца, чието изтърпяване е отложил за срок от три години на основание чл.66 от НК. На основание чл.343г от НК съдът е лишил Д. от право да управлява превозно средство за срок от осем месеца.

За деянието по чл.343б от НК е предвидено наказание до една година лишаване от свобода, като съдът е наложил същото в максималния му размер. За да определи наказанието по този начин- при превес на отегчаващите вината обстоятелства, настоящият състав е отчел сериозната опасност за здравето и живота на останалите участници в движението, която е възникнала в резултат на противоправното поведение на подсъдимата, както и посочената по-горе принадлежност на Д. към състава на МВР, която изисква много по-сериозна отговорност и ангажимент, както и даване на личен пример за спазване на закона. Съдът е преценил, че за постигане целите на наложеното наказание лишаване от свобода за срок от една година не е необходимо същото да бъде изтърпяно ефективно и е отложил неговото изпълнение за срок от три години. На основание чл.343г от НК съдът е лишил Д. от право да управлява моторно превозно средство за срок от дванадесет месеца.

На основание чл.23 от НК съдът е определил едно общо наказание в размер на най-тежкото, измежду така наложените, а именно лишаване от свобода за срок от една година, като е отложил неговото изтърпяване на основание чл.66 от НК за срок от три години. Към него е присъединено наказанието лишаване от право да се управлява моторно превозно средство за срок от дванадесет месеца.

Д. е осъдена да заплати в полза на държавата направените по делото разноски в размер на 882.66 лева.

Мотивиран от гореизложеното, съдът постанови присъдата.

                                                                                   

                                                                                    СЪДИЯ:/П/

 

Вярно с оригинала!

Златка Калоянова