Решение по дело №537/2019 на Районен съд - Асеновград

Номер на акта: 162
Дата: 5 ноември 2019 г. (в сила от 28 февруари 2020 г.)
Съдия: Иван Димитров Бедачев
Дело: 20195310200537
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 юли 2019 г.

Съдържание на акта

                                 Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

                                                   № 162

гр. Асеновград, 05.11.2019 година

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

 

         АСЕНОВГРАДСКИ  РАЙОНЕН СЪД, втори  наказателен състав в публично съдебно заседание на шестнадесети октомври  през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

              ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАН БЕДАЧЕВ

 

       с участието на секретаря Ася Иванова,  като разгледа НАХД № 537 по описа на Асеновградския  районен съд – ІІ н.с. за 2019 година, докладвано от съдията, за да се произнесе взе предвид следното:

      Производството е по реда на чл.59 и следващите от ЗАНН.

      Обжалвано е наказателно постановление № 18-0239-001653/03.12.2018 г., издадено от Началника на Сектор към ОДМВР- Пловдив, РУ – гр. Асеновград – Диан Сотиров Трачев, с което на С.К.Б.  с ЕГН: ********** ***, са наложени следните административни наказания:

      1. На основание чл. 179 ал.2, вр. с ал.1 т.5 пр.5  от ЗДвП  - “Глоба” в размер на 200 лв. за нарушение по чл. 42 ал.2 т.1 от ЗДвП  и

      2.  На основание  чл. 175 ал.1 т.5  от ЗДвП  - “Глоба” в размер на 100 лв. и „Лишаване от право да управлява МПС” за срок от 1 месец, за нарушение по чл.123 ал.1  т.3  б. А  от ЗДвП.

       Жалбоподателят С.Б. в депозираната жалба и в съдебно заседание чрез пълномощника си адв. Ч. оспорва наказателното постановление откъм законосъобразност и обоснованост, оспорва факта на нарушенията, като отрича авторството и вината си в тяхното извършване,  навежда съображения за липса на виновно поведение и неосъществен обективен състав. Навеждат се основания и за допуснати съществени нарушения на административно-производствените правила в процедурата по издаването на НП и се твърди неправилно прилагане на материалния закон. Искането към съда е за пълната му отмяна.

       Въззиваемата страна РУ на МВР-гр. Асеновград, редовно призована не изпраща представител и не взема становище по жалбата.

       Съдът, като прецени процесуалните предпоставки за допустимост, обсъди събраните по делото доказателства и взе в предвид доводите, изложени в жалбата и в съдебно заседание намери за установено следното:

       Жалбата е подадена в срок, срещу подлежащ на съдебен контрол акт, поради което е процесуално ДОПУСТИМА и следва да се разгледа по същество. Разгледана по същество същата е  НЕОСНОВАТЕЛНА.

       С акт за установяване на административно нарушение от 05.11.2018  г. е било установено, че на 28.10.2018 г. около 11.30 часа в  община  Асеновград на път втори клас № ІІ-86, км. 29, посока от с. Бачково към гр. Асеновград, жалбоподателката Б. е управлявал лек автомобил “Мерцедес“  МЛ 350 Блутек 4 Матик“  с  рег. №  А 7175 НВ, като по време на движение и предприета маневра изпреварване не е осигурила достатъчно странично разстояние между своя и изпреварвания от нея автомобил “Ситроен“ с рег. № СО 4966 ХА , като при прибиране в дясната пътна лента го блъснала в предната лява част, с което реализирала ПТП с материални щети. След произшествието, водачката Б. не изпълнила задължението си като участник в ПТП да спре и да установи какви са последиците от него, а продължила пътя и напуснала мястото на произшествието. За произшествието и причинените му материални вреди подал заявление И.К.  - водач на блъснатия лек автомобил, на който са били причинени щетите. Въз основа на него, била образувана проверка, в рамките на която бил установен извършителят, извършен оглед на щетите по автомобила на пострадалия и снети обяснения от пострадалия, от нарушителя, както и от свидетели, бил съставен и протокол за ПТП. При тези данни, актосъставителят К.  преценил, че вината за възникването на произшествието е именно на установения водач на л.а „Мерцедес“- С.Б., която  в писмените си обяснения не отрекла факта, че по времето на възникване на произшествието е пътувала и минала на соченото от пострадалия място на възникване на ПТП, но отрича обстоятелството, че е  причинила произшествие, както и че изобщо е имало удар между нейния и друг автомобил. За констатираните нарушения на водачката С.Б.  бил съставен АУАН. Тъй като след надлежна покана същата не се явила за съставянето на АУАН, същият бил съставен в нейно отсъствие при хипотезата на чл.40 ал.2 от ЗАНН и съответно и бил предявен по реда на чл.43 ал.4 от ЗАНН чрез органите на ОДМВР-Бургас.  Жалбоподателката Б. го е подписала, като в графата за възражения записала, че има такива, които ще представи в писмен вид. Допълнителни писмени възражения не са били подадени в тридневния срок по 44 ал.1 от ЗАНН.

        АУАН е съставен от компетентен за това орган и съобразно изискванията на чл. 42 от ЗАНН и съдържа, посочените там реквизити. Въз основа на съставеният АУАН по-късно от компетентния за това орган било издадено и обжалваното наказателно постановление, в което са преповторени констатациите от АУАН и на горепосочените основания на  Б. са наложени горните административни наказания. Наказателното постановление е постановено от компетентния за това орган и е подписано от него, в изискуемата от закона форма е.

        При проверката на законосъобразността на наказателното постановление по отношение на  посочените правни основания и наложените въз основа на тях  административни  наказания, съдът констатира следното:

 Първото описано в НП нарушение касае нарушаване на специалното  задължение за водача на МПС, фиксирано в чл. 42 ал.2 т.1 от ЗДвП, а именно по време на изпреварването да осигури достатъчно странично разстояние между своето и изпреварваното пътно превозно средство. Така описаното нарушение  правилно е квалифицирано по горната  материално правна разпоредба. Нарушението правилно е съотнесено и към съответстващата му  санкционна разпоредба. Нормата на чл. 179 ал.2,във  вр. с ал.1 т.5 предл. 5 от ЗДвП  предвижда, че с посочената в нея санкция се наказва този, който поради неспазване на правилата за изпреварване причини пътнотранспортно произшествие, ако деянието не съставлява  престъпление.  Съдът намира, че извършването на нарушението е надлежно установено, като от събраните доказателства по несъмнен начин се установява авторството на нарушителя и неговата вина. На първо място горните обстоятелства се установяват от презумптивната доказателствена сила на АУАН въведена по изключение с разпоредбата на чл. 189 ал.2 от ЗДвП. В конкретния случай фактическите констатации в АУАН се подкрепят и от събраните гласни доказателства- показанията като свидетел на актосъставителя Х.К., който чрез оглед на място и след като е възприел мястото на удара и причинените щети по автомобила на пострадалия, а и чрез беседа с част от участниците в произшествието и на базата обясненията на свидетелите очевидци е установил механизма на неговото възникване, както и наличието на виновно поведение от страна на жалбоподателя.

На второ място факта на извършване на нарушението от страна именно на жалбоподателката Б. се установява от показанията и на свидетелите очевидци – И.К., М.И. и Илияна С.. Първите двама от тях са пътували в ударения автомобил марка „Ситроен“ и след удара непосредствено са видели и запомнили номера на лекия автомобил, управляван от жалбоподателката. Именно въз основа на тези данни, впоследствие е бил индивидуализиран автомобила Мерцедес участник в произшествието, както и самоличността на водача Б.. След издирването  й в гр. Бургас, същата саморъчно е декларирала, че тя е управлявала автомобила и не отрекла обстоятелството, че към момента на произшествието се е намирала и е управлявала посочения автомобил именно на мястото на произшествието. Съдът не кредитира твърденията на жалбоподателката Б., че същата не е блъскала автомобила на пострадалия и не е предизвиквала ПТП, като съображения, за което излага че по нейния автомобил не е имало никакви повреди  и  съответно същата не ги е заявила пред застрахователя си. Факт е, че същата не само, че е напуснала местопроизшествието, без да укаже съдействие за установяване на вредите, с което не е изпълнила и задълженията си като участник в ПТП и съответно на практика е направила всичко възможно за укриването си, както и за възпрепятстване на възможността за нейното установяване. Същата и след установяването й, не се е отзовала на призоваването и в гр. Асеновград и представяне на автомобила за оглед непосредствено след произшествието, а се е явила пред полицейските органи в гр. Бургас, но една седмица по-късно, през който период няма пречка автомобилът да е бил отремонтиран и следите от ПТП да са били заличени. Иначе няма логична причина за упоритият и отказ да представи автомобила веднага след призоваването и в гр. Асеновград.

        Ето защо, съдът намира, че извършването на  административното нарушение е установено по несъмнен начин и същото правилно е описано и квалифицирано в НП, като са посочени задължителните елементи от неговия състав. В конкретния случай от доказателствата се установява, че при рисково изпреварване на колона  от автомобили, жалбоподателката Б. поради наличие на насрещно движещ се автомобил рязко се е прибрала в своята лента за движение, при което е блъснала изпреварвания автомобил „Ситроен“, управляван от св. К.. По този начин жалбоподателката С.Б. безспорно е нарушила правилата за изпреварване  и  е причинила процесното ПТП, при което е причинила материални щети по л.а „Ситроен“, с което е реализирал и състава на описаното административно нарушение. Предвидената санкция в посочената санкционна разпоредба е глоба в абсолютно определен размер от 200 лв. и оразмеряването на глобата не подлежи на преценката на АНО. Ето защо като е наложил глобата именно в този размер, същият правилно е приложил закона. 

По отношението на нарушението описано в т.2 на НП, съдът намира, че същото правилно е квалифицирано по съответната нарушена материално-правна разпоредба. Нормата на чл. 123 ал.1, т.1 предвижда първото и основно задължение за водачът на пътно превозно средство, който е участник в пътнотранспортно произшествие, без да създава опасност за движението по пътя, да спре, за да установи какви са последиците от произшествието. В случая, е нарушено конкретното задължение на жалбоподателят Б. по т.3 б. А на горния член, а именно, когато при произшествието са причинени само имуществени вреди да окаже съдействие за установяване на вредите от произшествието. Въпреки, че е бил наясно, че е блъснал друг автомобил, за което свидетелствува факта установен от свидетелите, че веднага след удара същата е намалила, след което е ускорила рязко и е изчезнала зад завоя, Б. не е спряла и не е установила какви са вредите от произшествието, с което е реализирала състава на горното нарушение. Ето защо съдът намира, че нарушението е надлежно установено, правилно е квалифицирано и адекватно съотнесено към съответсвуващата му санкционна разпоредба, която предвижда кумулативни административни наказания  лишаване от право да се управлява моторно превозно средство за срок от 1 до 6 месеца и глоба от 50 до 200 лв.

        По отношение на  размера на наказанията, а именно глоба в размер на 100 лв. и лишаването от правоуправление за срок от 1 месец  е видно, че двете наказания са ориентирани към минималния  размер на предвидените в закона диапазони и съдът намира, че така наложените размери на наказанията  се явяват занижено съобразно основния критерий по чл. 27 от ЗАНН, а именно тежестта на конкретното нарушение. Жалбоподателката  с оглед тежестта на съставомерния резултат и  последващите и действия по осуетяване обективността на  проверката, а също и предвид данните в справката АНД относно изключително голямото количество предходните нарушения по ЗДвП и факта, че с деянието си същата на практика е реализирала съставите на две отделни нарушения се характеризира като нарушител с висока степен на обществена опасност и съответно и извършеното  нарушения е такова  със сравнително голяма тежест, което е налагало и санкции клонящи към максималните размери предвидени в закона.  Поради забраната за влошаване на положението на обжалващия във въззивното производство обаче не съществува възможност за съда за завишаване на размера на наказанията и същите следва да бъдат потвърдени в този им размер.

        Предвид гореизложеното и като намери обжалваното НП за обосновано, правилно и законосъобразно на основание чл. 63 от ЗАНН, Съдът

                                                      Р  Е  Ш  И :

 

          ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление № 18-0239-001653/03.12.2018 г., издадено от Началника на Сектор към ОДМВР- Пловдив, РУ – гр. Асеновград – Диан Сотиров Трачев, с което на С.К.Б. с ЕГН: ********** ***, са наложени следните административни наказания:

      1. На основание чл. 179 ал.2, вр. с ал.1 т.5 пр.5  от ЗДвП  - “Глоба” в размер на 200 лв. за нарушение по чл. 42 ал.2 т.1 от ЗДвП  и

      2.  На основание  чл. 175 ал.1 т.5  от ЗДвП  - “Глоба” в размер на 100 лв. и „Лишаване от право да управлява МПС” за срок от 1 месец, за нарушение по чл.123 ал.1  т.3  б. А  от ЗДвП.

 

         РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване в 14-дневен срок от съобщаването му на страните  пред Административен съд –Пловдив.

                                     

 

 

            РАЙОНЕН СЪДИЯ: