Решение по дело №163/2020 на Районен съд - Първомай

Номер на акта: 260002
Дата: 12 ноември 2020 г. (в сила от 30 ноември 2020 г.)
Съдия: Спасимир Спасов Здравчев
Дело: 20205340200163
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 7 юли 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

№ 260002

 

град Първомай, 12.11.2020 година

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Районен съд - Първомай, първи съдебен състав, в открито съдебно заседание на дванадесети ноември две хиляди и двадесета година в състав:

 

Съдия докладчик

Спасимир Здравчев

 

при участието на секретаря Венета Хубенова и прокурора Йоанна Запрянова, разгледа докладваното от съдията АНД № 163 по описа на Съда за 2020 година и

 

РЕШИ:

 

Признава обвиняемата Д.Д.С., родена на *** ***, ЕГН **********, самоопределяща се като калайджийка, българска гражданка, неомъжена, неосъждана, без образование (завършен 2. клас, грамотна), работеща обща земеделска работа на частни начала, с постоянен адрес:***, живуща в ***, за виновна в това, че на 11.04.2020 година около 23:50 часа в село Брягово, община Първомай, област Пловдив, предава на единен европейски номер 112 невярно повикване за тревога и помощ – че неизвестни лица са проникнали в дома й в село Брягово, община Първомай, област Пловдив, и чрез използване на сила са отвлекли дъщеря й Катеринка Донкова С. – като обаждането е осъществено от мобилен телефон с номер *** и е прието в Районен център 112 - Русе на Дирекция „Национална система 112“ при Министерството на вътрешните работи – престъпление по чл. 326, ал. 1 от НК, но на основание чл. 78а, ал. 1 от НК я освобождава от наказателна отговорност, като й налага административно наказание глоба в размер на 1000 лева.

Оставя се между кориците на делото приложеният по досъдебното производство оптичен носител EMTEC, тип CD-R, с памет 700 mb, 80 min, 52х.

 

Решението подлежи на обжалване и протест пред Окръжен съд - Пловдив в 15-дневен срок от днес.

 

Районен съдия:

(п)

 

СЗ / ВХ

Съдържание на мотивите

МОТИВИ

 

по АНД № 163 / 2020 година

 

Производството е по реда на Глава двадесет и осма от НПК.

С Мотивирано постановление от Районна прокуратура - Пловдив, Териториално отделение - Първомай, е повдигнато обвинение против обвиняемата Д.Д.С., ЕГН **********,***, за това, че на 11.04.2020 година в 23:50 часа в село Брягово, община Първомай, област Пловдив, предава по телефон – на ЕЕН „112“ до „Районен център - 112“, град Кърджали към Дирекция „Национална система 112“ при МВР, град София, невярно повикване за тревога и помощ, а именно – че четири неизвестни лица от ромски произход са проникнали в дома й в село Брягово, област Пловдив, и чрез използване на сила са отвлекли дъщеря й К.Д.С., ЕГН **********, след което са се качили в бронзов на цвят автомобил и са потеглили в неизвестна посока, като обаждането е осъществено от мобилен телефон с номер: *** и прието в „Районен център - 112“, град Кърджали – престъпление по чл. 326, ал. 1 от НК.

Прокурорът поддържа изцяло така повдигнатото обвинение, като счита за безспорно установено по делото обвиняемата да е осъществила състава на престъплението, предмет на делото, и фактическата обстановка, подробно описана в постановлението. Намира, че са налице предпоставките на чл. 78а от НК, за което предлага същата да бъде освободена от наказателна отговорност с налагане на административно наказание глоба в размер около минимума на предвиденото в закона, а алтернативно, ако Съдът счете, че деянието представлява административно нарушение, а не престъпление – да се наложи съответното по чл. 38, ал. 2 във връзка с ал. 1 от Закона за националната система за спешни повиквания с единен европейски номер 112 наказание глоба.

За вещественото доказателство – оптичен носител CD-R EMTEC 700 MB, съдържащ аудиозапис от телефонното обаждане, регистрирано в „Национална система 112“ от мобилен телефон с номер *** (приложен като л. 21 от досъдебното производство), – предлага да остане приложено по делото.

Защитникът адвокат С.М.П. *** изразява пълно съгласие с казаното от представителя на Районната прокуратура по отношение на вида и размера на наказанието.

Обвиняемата Д.Д.С. се присъединява към защитника си. В хода на съдебното следствие при изпълнение на процедурата на основание чл. 276, ал. 3 и чл. 277, ал. 1 от НПК признава вината си и се възползва от правото си да не дава обяснения, освен кратки такива за семейното си положение и материално състояние, като потвърждава заявеното пред органите на Полицията; при последна дума отново признава вината си, моли за малка глоба и казва, че друг път няма да прави така.

 

Съдът, след запознаване с приложените по делото доказателствени материали, преценени поотделно и в тяхната съвкупност, намира от фактическа и правна страна за установено следното:

 

Обвиняемата Д.Д.С. е родена на *** ***, ЕГН **********, самоопределяща се като калайджийка, българска гражданка, неомъжена, неосъждана, без образование (завършен 2. клас, грамотна), работеща обща земеделска работа на частни начала, с постоянен адрес:***, живуща ***.

 

Към инкриминираната дата Д.Д.С., мъжът й И.С.К. и двете й дъщери Н.И.К. и К.Д.С. с детето си В.И.К. (на 8 месеца) живеят в къща на улица * № * в село ***, община Първомай, област Пловдив.

Баща на В. е С.М.Г., който не е припознал детето си, живее в село ***, но двамата с К. поддържат връзка, като от време на време живеят заедно.

През деня на 11.04.2020 година, докато С. е в град Харманли, К. му телефонира да я вземе вечерта, но без родителите й да разбират за това (Д. и И. са против връзката им). Г. се съгласява, по-късно вижда две непознати за него лица на гарата в Харманли, моли ги да го закарат с автомобила си до адреса на К. в село Брягово и те се съгласяват за сумата от 35 лева. Докато пътуват той й се обажда и й казва, че идва, а междувременно К. заявява на майка си и баща си, че иска да отиде при мъжа си.

Щом С. пристига, К. излиза от дома си, но оставя В. на майка си, да се грижи за него, тъй като е болен, и казва, че ще се върне за детето, когато оздравее. Навън моли Г. да е по-тих, за да не се притеснят родителите й, но в същото време те излизат и виждат как дъщеря им се качва в автомобила при другите и потегля към село Помощник.

Минути по-късно Д.С. телефонира на Г. и го пита той ли е бил в колата, а С. й отвръща утвърдително и й казва да не се притеснява, защото дъщеря й е с него, но обвиняемата му заявява, че ще се обади в Полицията, след което телефона на мъжа взема К., казва на майка си да не го прави, че иска да живее с детето си при С., да не се бърка в живота им и затваря.

Ядосана от факта, че дъщеря й е с Г., с когото не желае тя да се среща, и че й е оставила и детето си на нейните грижи, обвиняемата взема телефона на И.К. с мобилен номер ***, звъни на спешен номер 112 и иска да я свържат с първомайската полиция, като съобщава, че три пияни момчета са влезли в дома й и ще изнасилят детето й К. на пътя. Операторът осъществява контакт между обвиняемата и дежурния полицай от оперативната част в РУ на МВР - Първомай, на когото Д.С. разказва, че няма и пет минути, когато, докато са спели, три момчета нахлуват в двора и в дома им, борят се с тях, при което стената е бутната и керемидите са строшени, изтръгват дъщеря й К. от ръцете й, с голяма кола тръгват по пътя за Дебър (квартал на град Първомай) и ще излязат в посока град Хасково, защото са от някакво Харманлийско село.

За извършване на необходимите издирвателни мероприятия по установяване на въпросния автомобил и отвлеченото лице са сформирани два екипа от служители при Полицейското управление.

Единият от екипите в състав младши автоконтрольор Р.И.А. и младши полицейски инспектори П.К.П. и А.А.П. посещават адреса на обвиняемата в село Брягово. Там установяват самоличността й, а пред тях Д.С. признава, че същата вечер след 23:00 часа в дома й е пристигнал С.Г., с когото доскоро К.С. е живяла на семейни начала, двамата са тръгнали за село Помощник, като са й оставили В.. Обяснява, че това я е подразнило и за това се е обадила на единен европейски номер 112, след което предоставя телефон за връзка с дъщеря си и мъжа й. Полицаите се обаждат незабавно и констатират, че К. не е отвличана от С., жената се чувства добре, тръгнала е доброволно с него и двамата искат да живеят съвместно в село Помощник.

Чула разговора, Д.С. се ядосва, отказва да дава повече обяснения по случая и се затваря в дома си.

А., П. и П. докладват за ситуацията на дежурния в оперативната част на РУ на МВР - Първомай, който се свързва по телефона с Г., представя му се и му разпорежда да се яви в Управлението в град Първомай за изясняване на случая. С. категорично отказва. Отказва и К., която също разговаря с дежурния полицай и му заявява, че нито е била отвличана, нито е държана от някого против волята й.

 

Горната фактическа обстановка Съдът приема за безспорна и категорична от приложените по делото писмени доказателства: Справка за съдимост (л. 16 от делото), Характеристична справка (л. 8 от дознанието), Справки от АИС на МВР (л. 9 - л. 11, л. 24, л. 25 от дознанието), Писмо рег. № 10585р - 1273 / 04.06.2020 година (л. 19 от дознанието), Протокол за оглед на веществени доказателства (л. 23 от дознанието), от обясненията на обвиняемата на досъдебното производство (л. 5 от дознанието) и от дадените в съдебно заседание за материалното й положение и имуществено състояние, от показанията на свидетелите (л. 12 - л. 18 от дознанието), както и от веществените доказателства (оптичен носител EMTEC CD-R 700 MB с аудиозапис на телефонното обаждане до ЕЕН 112 и електронен картон на приетото повикване от номер ***) – всички приобщени по реда на чл. 277, чл. 282, чл. 283 и чл. 284 от НПК и преценени и по реда на чл. 378, ал. 2 от НПК.

 

Въз основа на посочената кредитирана доказателствена съвкупност – логична, обективна и взаимнодопълваща се, се установява изложената по делото фактическа обстановка, и не са налице противоречия, свързани с предмета на доказване, които да влияят върху преценката на Съда, изградена по вътрешно убеждение за виновно извършеното от обвиняемата деяние.

Съществуват разминавания между възприетите от Съда и изложените от Държавното обвинение обстоятелства относно Районния център 112, в който е регистрирано обаждането (в Русе, а не в Кърджали), както подробности във връзка с твърдяното от обвиняемата отвличане на дъщеря й К., но основните факти по извършеното деяние субсумират признаците на престъплението, за което е повдигнато обвинение, и не е налице съществено изменение в обстоятелствената му част, а срещу тези обвинителни факти е провеждана защита в пълен обем от обвиняемата още на досъдебното производство.

С оглед на горното Съдът намира от правна страна, че с деянието си обвиняемата Д.Д.С. осъществява обективните и субективни признаци от състава на престъплението по чл. 326, ал. 1 от НК, тъй като на 11.04.2020 година около 23:50 часа в село Брягово, община Първомай, област Пловдив, предава на единен европейски номер 112 невярно повикване за тревога и помощ – че неизвестни лица са проникнали в дома й в село Брягово, община Първомай, област Пловдив, и чрез използване на сила са отвлекли дъщеря й К.Д.С. – като обаждането е осъществено от мобилен телефон с номер *** и е прието в Районен център 112 - Русе на Дирекция „Национална система 112“ при Министерството на вътрешните работи.

Отчита се от настоящия състав, че действията на обвиняемата на инкриминираната дата осъществяват и квалифициран състав на нарушение по чл. 28, ал. 1 от Закона за Националната система за спешни повиквания с единен европейски номер 112, чийто текст визира: Забранява се ползването на ЕЕН 112 не по предназначение, автоматичното му избиране от електронни устройства, с изключение на „eCall“ повикванията, и пускане на предварително записани съобщения, както и за предаване на неверни и заблуждаващи съобщения и сигнали за помощ, като за това нарушение извършителят се санкционира на основание чл. 38 от Закона за Националната система за спешни повиквания с единен европейски номер 112: Който предава чрез ЕЕН 112 неверни или заблуждаващи съобщения и сигнали за помощ, се наказва с глоба от 2000 до 5000 лв., ако не подлежи на по-тежко наказание (ал. 1) и Когато в случаите по ал. 1 са мобилизирани ресурси на службите за спешно реагиране, наказанието е глоба от 10 000 до 20 000 лв., ако не подлежи на по-тежко наказание, както и обезщетение за причинените на службите вреди (ал. 2).

Противоправността на деянието се изразява в противоречието му с предписанията на определена правна норма и съдържа в себе си определено ниво на обществена опасност, изразяващо се в степента на увреждане или заплахата с увреждане на правнозащитени права и интереси, а от степента на обществена опасност зависи дали деянието представлява административно нарушение, предопределящо и по-малка репресивност с налагане на предвиденото административно наказание, или покрива състав на престъпление, за което субектът се санкционира по НК.

Друг формален критерий за разграничаването на двата вида противоправни деяния е и дали съответното действие или бездействие е отбелязано в специалната част на НК - щом е посочено там, е квалифицирано като престъпление.

В конкретния случай деянието на Д.Д.С. осъществява състава на престъпление по 326, ал. 1 от НК, за което е предвидена наказателна отговорност.

От една страна, е недопустимо за едно и също деяние, с което се нарушава едновременно наказателна и административна норма, деецът да носи отделно отговорност и за двете, а наказателната отговорност поглъща административната (Тълкувателно решение № 51 / 29.12.1978 година на ОСНК на ВС). Този принцип намира процесуално разрешение в чл. 33 от ЗАНН – не се образува административнонаказателно производство, когато за деянието е възбудено наказателно преследване от органите на прокуратурата (ал. 1) и при констатиране на признаци на извършено престъпление административнонаказателното производство се прекратява, а материалите се изпращат на съответния прокурор (ал. 2).

От друга страна, цялата деятелност на обвиняемата сочи по-висока степен на обществена опасност, определяща противоправните й действия на 11.04.2020 година като престъпление, защото осъщественото от нея повикване за тревога и помощ е съпроводено с излагане на неверни данни и за други престъпления, освен отвличане – срещу телесната и половата неприкосновеност, срещу неприкосновеността на жилището и срещу собствеността.

От обективна страна с действията си обвиняемата осъществява обективните признаци от състава на престъплението, за което й е повдигнато обвинение, тъй като на инкриминираната дата на единен европейски номер за спешни повиквания 112 предава невярно и заблуждаващо съобщение, че дъщеря й е отвлечена.

От субективна страна деянието е осъществено при форма на вината пряк умисъл – обвиняемата съзнава обществено опасния характер на действията си, защото знае, че казаното от нея не отговаря на действителността, и иска настъпването на обществено опасните последици, тъй като целенасочено създава лъжливо, погрешно мнение за инцидент с дъщеря си в дома им.

С оглед на така установената правна квалификация на извършеното от обвиняемата Д.Д.С. престъпление, Съдът намира, че същата следва да бъде освободена от наказателна отговорност с налагане на административно наказание глоба на основание чл. 78а от НК.

Налице са всички кумулативни предпоставки за приложението на този законов институт – за извършеното деяние се предвижда наказание лишаване от свобода до две години и същото е умишлено; обвиняемата е пълнолетно лице, с чисто съдебно минало и друг път не се ползвала от привилегията на Глава осма, раздел ІV от НК; от престъплението няма причинени имуществени вреди и не са налице отрицателните предпоставки на чл. 78а, ал. 7 от НК.

За да определи размера на глобата, Съдът отчита съдействието от обвиняемата за разкриване на обективната истина, липсата на предишни криминалистични регистрации и нелекото й материално и социално положение – същата е неквалифицирана и трудно си намира обща работа, грижи се за болното си дете (по-малката й дъщеря, изискваща специално поддържащо медикаментозно лечение), а се грижи и за детето на по-голямата си дъщеря (чистото съдебно минало се отчита във връзка с реда, по който се разглежда делото, а посочените по-горе обстоятелства, съпровождащи неверният сигнал за помощ и тревога, – като факти, определящи деянието, предмет на делото, не като административно нарушение, а като престъпление.

Всички тези обстоятелства, съпоставени в относителната си тежест и имащи значение за отговорността на обвиняемата, я характеризират като лице с невисока, степен на обществена опасност, а обществената опасност на деянието й е отчетена в предвиденото по закон наказание за този род престъпления и настоящата инстанция е на мнение, че размерът на наказанието глоба следва да се определи в минимума на посочения в нормата на чл. 78а, ал. 1 от НК, а именно 1000 (хиляда) лева.

Това наказание е най-справедливо, съответства на обществената опасност на деянието и на дееца, на семейното и имущественото му положение и е в състояние да постигне целите, предвидени в чл. 36 от НК.

Причини за извършване на деянието – ниска правна култура, слаби волеви задръжки и незачитане на установения в страната правов ред.

 

Вещественото доказателство – приложеният по досъдебното производство оптичен носител EMTEC, тип CD-R, с памет 700 mb, 80 min, 52х, с аудиозапис на телефонното обаждане до ЕЕН 112 и електронен картон на приетото повикване – следва да се остави между кориците на делото.

 

Воден от горните съображения, Съдът постанови Решението.

 

Районен съдия:                             (п)               

СЗ