Решение по дело №696/2021 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 260772
Дата: 21 октомври 2021 г. (в сила от 14 февруари 2022 г.)
Съдия: Силвия Димитрова Обрешкова
Дело: 20213110200696
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 18 февруари 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

Номер…………….                 Година  2021                                       Град  Варна

 

В    И М Е Т О    Н А   Н А Р О Д А

                  

ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД                ДВАДЕСЕТ И ОСМИ СЪСТАВ

        

На двадесет и седми септември           година  две  хиляди и двадесет и първа

 

В публично съдебно заседание в следния състав:

 

        ПРЕДСЕДАТЕЛ:СИЛВИЯ ОБРЕШКОВА

 

 СЕКРЕТАР: ВАЛЕНТИНА БАТЕШКОВА

 

като разгледа докладваното от съдията

АНД                                                        № 696            по описа за 2021 г.

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН и е образувано по жалба на „В.с.к.“ ООД срещу наказателно постановление  № 03 –011999/26.02.20г. на Директора на Дирекция “Инспекция по труда”- Варна, с което за нарушение на т.1.24. от Приложение № 1 към чл.2 ал.2 от Наредба № 2  за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на СМР вр. чл. 275 ал.1 от КТ, на „В.с.к.“ ООД е наложено наказание имуществена санкция в размер на 2 500 лева.

Жалбата е подадена в срок и от процесуално легитимиран субект,  поради което е допустима и приета от съда за разглеждане по същество.

В жалбата си въззивната страна моли да бъде отменено наказателното постановление, незаконосъобразно, необосновано и постановено при допуснати съществени процесуални нарушения, като се оспорва и фактическата обстановка, описана в АУАН и НП. В писмена молба от 19.05.21 г. се прави евентуално искане за намаляване размера на санкцията.

 

В съдебно заседание, въззивната страна, редовно призована, не изпраща представител.

Въззиваемата страна се представлява от ю.к Ошавкова, която оспорва жалбата и моли НП да бъде потвърдено като правилно и законосъобразно. От показанията на свидетеля било видно, че Д.М.бил в трудови правоотношения с въззивната страна и че пострадал при инцидент при извършване на изкопни работи. Прави искане за присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

 

С оглед събраните по делото доказателства, съдът прие за установено от фактическа страна следното:

ДА. М.работил като общ работник във  „В.с.к.“ ООД по силата на трудов договор от 16.01.20г. На 21.01.20г. при извършване на изкоп за полагане на тръба на обект „Жилищна сграда“ в  к.к.“Св.Св.Константин и Елена“,  той струпвал изнасяната земна маса на разстояние не повече от един метър в зоната на естественото срутване на откоса на изкопа. При свличане същата го затрупала и му била причинена телесна повреда.

 

Описаната фактическа обстановка се установява и потвърждава чрез събраните и изготвени по установения ред доказателства и доказателствени средства.

Като събрани по реда на НПК следва да се ценят писмените доказателства по делото - АУАН, констативен протокол, трудов договор, идентификационна карта, заповед за компетентност и др.

Като непротиворечиви, логични и добросъвестни, съдът кредитира показанията на св.М..

 

Съдът, както с оглед изложените от жалбоподателя доводи, така и предвид  императивно вмененото му задължение за цялостна проверка на издаденото наказателно постановление относно законосъобразността му, обосноваността му и справедливостта на наложеното административно наказание, прави следните изводи:

При провеждане на АНП са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила.

АУАН и НП са издадени от компетентни органи и в законоустановения срок. В АУАН и НП обаче, не са описани всички съставомерни признаци на нарушението и не са описани всички факти, относими към  тези съставомерни признаци на нарушението. Посочен е правният извод, че „В.с.к.“ ООД е работодател, но не са посочени фактите, от които е направен този извод. Посочено е, че работодателят допуснал струпване на земна маса, но не са посочени конкретните факти и едва в съдебно заседание става ясно, че при извършване на изкоп за полагане на тръба, самият работник е изхвърлял земната маса твърде близко до изкопа.

От фактическото и правно описание не става ясно за какво е наказано дружеството. Не са описани съставомерните признаци на нарушението по чл.275 ал.1 вр. чл. 413 ал.2 от КТ. Чл.275 ал.1 от КТ „Работодателят е длъжен да осигури здравословни и безопасни условия на труд, така че опасностите за живота и здравето на работника или служителя да бъдат отстранени, ограничени или намалени“. Подобно описание на нарушението в НП липсва, като не се сочи, че работодателят не е осигурил безопасни и здравословни условия на труд, така че опасностите за живота и здравето  да бъдат отстранени, ограничени, или намалени. Чл.413 ал.2 от КТ предвижда санкция за „работодател, който не изпълни задълженията си за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, ако не подлежи на по-тежко наказание“. В НП не се описва, че работодателят не е изпълнил задълженията си  за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд. Не се описва и дали подлежи, или не, на по- тежко наказание и защо. При така описаното нарушение, не става ясно какво е следвало да осигури работодателят и какво не е осигурил. Всъщност, изобщо не става ясно в какво се изразява изпълнителното деяние – в действие, или в бездействие, както и дали дружеството е наказано за допустителство. Неосигуряването на безопасни условия на труд е нарушение, осъществено чрез бездействие, но в НП не се описват такива факти и не се описват такива съставомерни признаци. В НП се сочи, че работодателят е „допуснал“ струпване на земна маса на по-малко от метър. Отговорност за допустителство, обаче, според чл. 10 от ЗАНН, се носи само в изрично предвидените от закона случаи. Нормата на чл.275 ал.1 от КТ и тази на чл. 413 ал.2 от КТ  не предвижда отговорност за допустителство, а отговорност за бездействие. Отговорност за бездействие се носи само когато действието е било дължимо, но не е извършено. Но какво е дължимото действие не е описано нито в АУАН, нито в НП. Липсата на описание на нарушението е съществено процесуално нарушение, т.к. ограничава правото на защита и НП следва да бъде отменено.

Защитата се гради срещу фактите и липсата на факти, пряко относими към съставомерните признаци е съществено процесуално нарушение, тъй като ограничава правото на защита. Поради това и същото е достатъчно за да бъде отменено обжалваното наказателно постановление. В този случай, паралелно с това, нарушението не е описано и от правна страна, като не са посочени съставомерните признаци на нарушенията по чл. 275 ал.1 от КТ и по чл. 413 ал.2 от КТ.

 

Предвид горното, не става ясно за какво изпълнително деяние е наказан работодателят, нито при какви факти, и съдът е лишен от възможност да прецени правилно ли е приложен материалния закон.

 

Предвид основанията за отмяна на НП, съдът намира, че не следва да се произнася по справедливостта на наказанието и не следва да бъде уважено искането на въззиваемата страна за присъждане на разноски за юрисконсултско възнаграждение. Въззиваемата страна не е направила искане за присъждане на разноски.

 

Водим от горното и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН, съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОТМЕНЯ наказателно постановление  № 03 –011999/26.02.20г. на Директора на Дирекция “Инспекция по труда”- Варна, с което за нарушение на т.1.24. от Приложение № 1 към чл.2 ал.2 от Наредба № 2  за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на СМР вр. чл. 275 ал.1 от КТ, на „В.с.к.“ ООД е наложено наказание имуществена санкция в размер на 2 500 лева.

 

Оставя без уважение  искането на Дирекция “Инспекция по труда”- Варна за присъждане на разноски .

 

Решението подлежи на касационно обжалване пред Варненския административен съд в 14-дневен срок от получаване на съобщението.

 

                                                                                                                                                                                                                                                                         СЪДИЯ: