Решение по дело №813/2022 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1081
Дата: 13 юни 2022 г. (в сила от 13 юни 2022 г.)
Съдия: Йордан Росенов Русев
Дело: 20227180700813
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 28 март 2022 г.

Съдържание на акта

                                                                                                         Р Е Ш Е Н И E

 

№ 1081

 

      гр. Пловдив,  13 юни 2022 г.

 

                                                                                                                      В       ИМЕТО     НА      НАРОДА

 

Пловдивският административен съд, ХХI състав, в публично съдебно заседание на единадесети май две хиляди двадесет и втора година в състав:

 

                                                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ :      ЯВОР КОЛЕВ

                                                                                                     ЧЛЕНОВЕ :       ЯНКО АНГЕЛОВ

                                                                                                                                                 ЙОРДАН  РУСЕВ

 

при участието на секретаря ПОЛИНА ЦВЕТКОВА и прокурора КИЧКА КАЗАКОВА, като разгледа докладваното от чл.съдията Й. Русев КАНД № 813 по описа на Административен съд - Пловдив за 2022 г., ХХI състав, за да се произнесе, взе предвид следното:

Касационно производство по реда на чл. 63, ал. 1, пр. 2 от ЗАНН във връзка с чл. 208 и сл. от АПК.

Образувано е по касационна жалба, подадена от В.Й.Г., ЕГН **********, чрез адв. Я.К., против Решение № 214/26.01.2022 г. на Пловдивски районен съд, ХХVI-ти наказателен състав, постановено по АНД № 7795/2021 г., с което е потвърдено наказателно постановление № 20-1030-015260 от 13.01.2021 г. на Началник Група към ОД на МВР – Пловдив, Сектор „Пътна полиция“ – Пловдив, с което на касатора е наложено административно наказание „глоба“ в размер от 750 лева и ,,лишаване от право да  управлява МПС“ за срок от три месеца за извършено нарушение на чл. 21, ал. 1 от ЗДвП.

В жалбата се сочи, че решението е неправилно и незаконосъобразно и се настоява за отмяната му и отмяна на наказателното постановление. Претендира се присъждане на сторените разноски, в т.ч. и адвокатско възнаграждение по чл. 38 от Закона за адвокатурата.

Ответникът по касационната жалба - ОД на МВР - Пловдив, Сектор „Пътна полиция“, редовно призован, не се явява и не взема становище по касационната жалба.

Прокурорът от Окръжна прокуратура - Пловдив по съществото на спора изразява становище за неоснователност на жалбата.

Пловдивският административен съд, в настоящия касационен състав, като провери законосъобразността на първоинстанционното решение, във връзка с наведените от касатора оплаквания, и с оглед обхвата на служебната проверка по чл. 218, ал. 2 от АПК, във връзка с чл. 63, ал. 1, пр. 2 от ЗАНН, намери следното:

Касационната жалба е подадена в преклузивния срок по чл. 211, ал. 1 от АПК и от лице, имащо правен интерес - страна в първоинстанционното производство, за която решението е неблагоприятно, поради което е процесуално допустима. Разгледана по същество, е неоснователна.

Решението на ПРС е правилно и законосъобразно. 

Районният съд, въз основа на събрани по предвидения в процесуалния закон ред доказателства, е достигнал до правилния извод, че касаторът на 04.10.2020 г. в 11,11 часа в гр. Пловдив, на ул. „Асеновградско шосе“ – срещу № 1 с посока на движение път II-86, като водач на лек автомобил „Лексус ИС 220 Д“ с рег. № ***, при отчетен толеранс от минус 3%, го управлява със скорост 106 км/ч при максимално разрешена скорост за движение в населено място от 50 км/ч. Нарушението е установено с TFR 1-M № 546 и фиксирано в клип с № 21516, от който е показан снимков материал преди съставяне на акта. Съставен е АУАН серия АА, бл. № *** г., въз основа на който е издадено и обжалваното НП, където установеното било квалифицирано като нарушение на чл. 21, ал. 1 от ЗДвП.

Настоящата съдебна инстанция счита, че изводът на районния съд, че наложеното наказание следва да бъде потвърдено, е подкрепен от фактическата обстановка по делото и след задълбочен анализ на обстоятелствата, формиращи административнонаказателната отговорност. Касационната инстанция счита, че не са налице смекчаващи вината обстоятелства, като по делото са налични данни, че лицето е управлявало МПС с превишена скорост в границите на населено място. Текстът на чл. 21, ал.1 от ЗДвП/в съответната редакция/ въвежда императивно правило за поведение на пътя от водачите на моторни превозни средства и тяхното неизпълнение винаги е въздигнато в административно нарушение без значение от формата на вината. Правилно в мотивната част на обжалваното решение районният съд е отчел, че при определяне размера на наложеното наказание е взето предвид от наказващия орган задължението му по чл. 27 от ЗАНН и наложените глоба и лишаване от право да се управлява МПС са в правилно определен размер, съответно 750 лева и 3 месеца.

Настоящата инстанция намира за законосъобразни изводите на районния съд по отношение на законосъобразността на наказателното постановление както от фактическа, така и от правна страна. Въззивната инстанция е изградила вътрешното си убеждение въз основа на събрани доказателства по предвидения за това процесуален ред. Следва да се отбележи, че Районен съд - Пловдив е изследвал всички релевантни за спора обстоятелства и по този начин е изпълнил задължението, визирано в чл. 13 от НПК, а именно, че съдът в пределите на своята компетентност е длъжен да вземе всички мерки, за да осигури разкриването на обективната истина по делото. Във връзка с направените констатации и разсъждения, настоящият съдебен състав намира, че извършването на административното нарушение по чл. 21, ал. 1 от Закон за движение по пътищата от В.Г. е доказано по категоричен и безспорен начин. При съставяне на акта за установяване на административно нарушение и издаване на наказателното постановление, в т.ч. и при свеждането им до знанието на наказания, не са допуснати пороци, касаещи административнопроизводствените правила, при издаването им и които да засягат тяхната законосъобразност.

От страна на касационния жалбоподател са направени възражения, които са идентични с възраженията, изложени в първоинстаннционното производство, като съдът е направил обосновани и правилни изводи, които се споделят напълно от настоящата инстанция и няма да бъдат преповтаряни.

По тези съображения, обжалваното решение следва да бъде оставено в сила, а касационната жалба без уважение.

Водим от горното, Административен съд - Пловдив, ХХI състав,

 

РЕШИ:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 214/26.01.2022 г. на Пловдивски районен съд, ХХVI-ти наказателен състав, постановено по АНД № 7795/2021 г.

Решението е окончателно.

     

 

 

 

                                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ :

 

 

          

                                                                             ЧЛЕНОВЕ :