Определение по дело №3908/2019 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 1547
Дата: 25 септември 2019 г. (в сила от 9 октомври 2019 г.)
Съдия: Мариета Димитрова Бушандрова
Дело: 20192120203908
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 2 септември 2019 г.

Съдържание на акта

 

                                   О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

                                           25.09.2019г.                           гр. БУРГАС

 

БУРГАСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД  XII НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ

На двадесет и пети септември                                         2019 година

В закрито заседание в следния състав: 

                                                                            

                                              СЪДИЯ: МАРИЕТА БУШАНДРОВА

 

Секретар

Прокурор

като разгледа докладваното от съдия Бушандрова

наказателно частно дело № 3908 по описа за 2019 год., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 243, ал. 4 от НПК.

Постъпила е жалба от Т. К. – директор на ТД НАП гр. Бургас против постановление на Районна прокуратура гр. Бургас от 19.08.2019г. по досъдебно производство251 ЗМ-71/2019г. по описа на ОД на МВР - Бургас, образувано за извършено престъпление по чл. 227б, ал. 2 НК.

В жалбата се изразява недоволство от постановлението за прекратяване на досъдебното производство. Акцентира се върху обстоятелството, че постановлението не мотивирано, а доказателствения материал не е анализиран.

Съдът, след като се запозна с всички материали приложени по досъдебното производство и обсъди доводите на жалбоподателя, намира за установено следното:

По допустимостта на жалбата: Предпоставките за допустимостта на жалбата срещу постановлението за прекратяване на наказателното производство се съдържат в разпоредбата на чл. 243, ал. 4 от НПК. Право да подадат жалба срещу постановлението за прекратяване на наказателното производство имат единствено и само обвиняемият, неговият защитник, пострадалият или неговите наследници и ощетеното юридическо лице, които могат да обжалват постановлението пред съответния първоинстанционен съд в седемдневен срок от получаването на преписа.

Жалбоподателят е бил уведомен за Постановлението на БРП, , като същият е получил препис, удостоверено с негов подпис.

Видно от намиращия се върху жалбата печат с входящ номер се установява, че тя е била входирана на 02.09.2019 г. в БРП, които са я препратили на БРС, по компетентност, т.е. същата е подадена в предвидения в Закона 7 – дневен преклузивен срок.

По силата на чл. 74, ал.1 и ал.2 от НПК, качеството на пострадал по смисъла на наказателното право има лице, което е претърпяло имуществени или неимуществени вреди от конкретно престъпление, а при смърт това право преминава върху неговите наследници. В конкретния случай, жалбата е подадена от Татяна Кънчева – директор на ТД НАП гр. Бургас, която няма качеството на „пострадал“ в настоящото производство.

Изпълнителното деяние на престъплението по чл. 227б НК е едно и също за трите самостоятелни състава, очертани в отделните алинеи на разглеждания законов текст, като предвид естеството на същото – неуведомяване, то може да се осъществи единствено чрез бездействие, като неговото начало поставя момента, когато е трябвало да бъде осъществено плащане във връзка със съществуващо задължение и неизпълнението му. Съгласно Тълкувателно решение № 5 от 22.12.2014 г. по тълк. д. № 5/2014 г. на ВКС, ОСНК, престъплението по чл. 227б НК е продължено, формално, като за осъществяването му не е необходимо причиняване на имуществени вреди и ... не е свързано с конкретни съставомерни последици“.

Фактът, че престъплението по чл. 227б от НК е на формално извършване, води до закономерния извод, че от него не настъпват вреди, които да са пряка и непосредствена последица от деянието предмет на престъплението. Следователно от престъплението по чл. 227Б от НК, няма нито „пострадал“, по смисъла на чл. 74 НК, нито „ощетено юридическо лице“.

Само за пълнота, настоящият състав намира за нужно да отбележи, че в конкретния случай за МФ, чрез ТД на НАП, съществува друг процесуален ред, по който да поиска ревизиране на прокурорския акт, а именно обжалване на прокурорското постановление по реда на инстанционния контрол пред прокурор от по-горестоящата прокуратура в производството по чл. 200 НПК, където да изложи претенциите си и да релевира своите възражения и доводи.

Предвид гореизложеното, жалбата следва да бъде оставена без разглеждане като процесуално недопустима, а производството по делото следва да бъде прекратено.

Мотивиран от горното и на основание чл. 243, ал. 5 от НПК, Бургаският районен съд

 

 

                                               О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ като ПРОЦЕСУАЛНО НЕДОПУСТИМА жалбата на Татяна Кънчева – директор на ТД НАП гр. Бургас против постановление на Районна прокуратура гр. Бургас от 19.08.2019г. по досъдебно производство № 251 ЗМ-71/2019г. по описа на ОД на МВР - Бургас, образувано за извършено престъпление по чл. 227б, ал. 2 НК.

ПРЕКРАТЯВА производството по ЧНД № 3908/2019г. по описа на Районен съд Бургас.

 

Определението подлежи на обжалване и протестиране пред Бургаски окръжен съд в 7-дневен срок от съобщаването му.

 

 

 

 

                                                                                     СЪДИЯ: