Решение по дело №4616/2018 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 1925
Дата: 12 ноември 2018 г. (в сила от 12 декември 2018 г.)
Съдия: Елена Димитрова Герцова
Дело: 20185330204616
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 юли 2018 г.

Съдържание на акта

                                         РЕШЕНИЕ

 

Номер   1925                        12.11.2018 г.                         Град Пловдив

 

                                        В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Пловдивски Районен съд                            ХХІІ  наказателен  състав

На двадесет и пети септември                                           2018 година                                                               

В публично заседание в следния състав:

 

                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ:   ЕЛЕНА ГЕРЦОВА

 

Секретар: Магдалена Койчева

Като разгледа докладваното от съдията

НАХ дело номер 4616 по описа за 2018г.,

 

Р Е Ш И:

 

          ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 313071-F327668 от  17.01.2018г. на  И.Д. Директора на ТД на НАП – Пловдив, с което на  „ГЕОБОР” ООД, ЕИК*****, със седалище и адрес на управление: гр.Пловдив, ул. „Горно Броди” №10, представлявано от Б.А. и В.А., на основание чл.74, ал.1, предл. 2 от Закон за счетоводството /ЗСч/ е наложено административно наказание – ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ в размер на 200 /двеста/ лева за нарушение на чл.38, ал.1,т.1 от ЗСч.

 

          Решението подлежи на обжалване пред Административен съд – гр.Пловдив в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му, по реда на Глава ХІІ от АПК.

 

                     РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

 

 

 

 

 

 

МОТИВИ:

Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

Обжалвано е Наказателно постановление № 313071-F327668 от  17.01.2018г. на  И.Д. Директора на ТД на НАП – Пловдив, с което на  „ГЕОБОР” ООД, ЕИК*****, със седалище и адрес на управление: гр.Пловдив, ул. „Горно Броди” №10, представлявано от Б.А. и В.А., на основание чл.74, ал.1, предл. 2 от Закон за счетоводството /ЗСч/ е наложено административно наказание – ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ в размер на 200 /двеста/ лева за нарушение на чл.38, ал.1,т.1 от ЗСч.

Жалбоподателят „ГЕОБОР” ООД атакува наказателното постановление по съображения, изложени в жалбата, като не оспорва нарушението по същество. Моли съда да го отмени. В съдебно заседание, редовно призован, се представлява от процесуален представител – адв. А., който поддържа жалбата и прави същото искане.

  Въззиваемата страна, ТД-НАП Пловдив, се представлява от юр.Ш., която оспорва жалбата и моли съда да потвърди НП, като правилно и законосъобразно.

  Съдът, като прецени материалите по делото и законосъобразността на обжалвания административен акт, с оглед произнасяне по същество, намира и приема за установено следното:

  ЖАЛБАТА Е НЕОСНОВАТЕЛНА.

  В случая Акт за установяване на административно нарушение /АУАН/ № F327668/ 04.09.2017г. бил съставен срещу „ГЕОБОР” ООД, ЕИК***** за извършено нарушение по чл.38, ал.1,т.1 от ЗСч, за това, че същото дружество, като предприятие по смисъла на Закона за счетоводството и търговец по смисъла на Търговския закон, като е било длъжно, не е публикувало годишния си финансов отчет /ГФО/ за 2016 г., като не го е заявило за вписване и представило за обявяване в Търговския регистьр при Агенцията по вписванията в законоустановения срок до 30 юни на следващата година,т.е., до 30.06.2017 г. Установено било ,че „ГЕОБОР” ООД е извършвало дейност през отчетния период 2016г., видно от подадената в ТД на НАП Пловдив годишна данъчна декларация по чл. 92 от ЗКПО с вх. № 1600И0429472/02.03.2017 г., и от приложения към нея годишен отчет за дейността. Съгласно данните в част V от посочената декларация нетните приходи от продажби за 2016г. били в размер на 4250.01 лв.

ГФО на дружеството за 2016 г. бил заявен за вписване и представен за обявяване в Търговския регистър към Агенцията по вписванията на 23.08.2017г. Прието било, че нарушението било извършено на                          01.07.2017г. в гр. Пловдив и установено на 19.07.2017 г. - датата, на която НАП била уведомена от Агенцията по вписванията, във връзка с писмо изх. № 20-00-122/09.08.2017г. на ЦУ на НАП, получено в ТД на НАП Пловдив с вх. № 04-01-1134/09.08.2017г.  

          Актът бил съставен в присъствието на управителя на дружеството, като се запознал със съдържанието и получил препис от акта. В срока по чл.44 ал.1 от ЗАНН не постъпили шисмени възражения. Въз основа на АУАН, било издадено и обжалваното наказателно постановление.

          Описаната фактическа обстановка се установява по безспорен и категоричен начин от събраните по делото писмени доказателства, както и от гласните доказателства - показанията на  актосъставителя  А.И.И., разпитана в качеството на свидетел, която     потвърждава авторството на АУАН и поддържа констатациите в него. В допълнение сочи, че актът бил съставен в присъствието на управителя на дружеството-жалбоподател. Съдът намира показанията й за логични, вътрешно непротиворечиви, обективни и съответни на останалите събрани по делото писмени доказателства.

           При така установената фактическа обстановка, съдът намира следното от правна страна:

           По делото са налице категорични и безспорни доказателства за извършеното от жалбоподателя административно нарушение на чл.38, ал.1, т.1 от ЗСч.  Съгласно цитираната норма всички търговци по смисъла на ТЗ са длъжни да публикуват годишния финансов отчет /както в случая/, консолидирания финансов отчет и годишните доклади по глава седма, приети от общото събрание на съдружниците или акционерите или от съответния орган, както следва, чрез заявяване за вписване и представяне за обявяване в търговския регистър, в срок до 30 юни на следващата година. В настоящия случай „ГЕОБОР” ООД, ЕИК*****, е извършило нарушение по така посочената правна квалификация, като е било длъжно, но не е публикувало годишния си финансов отчет /ГФО/ за 2016 г., като не го е заявило за вписване и представило за обявяване в Търговския регистьр при Агенцията по вписванията в законоустановения срок до 30 юни на следващата година, т. е, до 30.06.2017 г. В допълнение следва да се посочи, че правилно е билa приета за дата на нарушението - 01.07.2017г., предвид, че това е първият ден, следващ 30 юни 2017г., който от своя страна е последният ден, в който е могло дружеството да изпълни задължението си.  Описанието на нарушението е пълно, точно и ясно и отразено  по начин, който жалбоподателят е разбрал за какво конкретно нарушение му е ангажирана отговорността.

Правилно на основание  чл.74, ал.1, предложение 2 от ЗСч, наказващият орган е определил наказание, тъй като разпоредбата предвижда, че се налага наказание глоба в размер от 200 до 3000 лв., а на предприятието се налага имуществена санкция в размер от 0,1 до 0,5 на сто от нетните приходи от продажби за отчетния период, за който се отнася непубликуваният финансов отчет, но не по-малко от 200 лв, за този, който е задължен и не публикува финансов отчет в сроковете по                   чл. 38. В случая на дружеството- жалбоподател, правилно е било наложено наказание по вид и размер, а именно – имуществена санкция в законосутановения мимимум от 200 лева, с оглед установените по делото нетни приходи от продажби за 2016г. на дружеството. Така наложеното наказание ще спомогне за реализиране целите на административното нарушение по чл.12 от ЗАНН,

Настоящият случай не може да се квалифицира като маловажен по смисъла на чл. 28 от ЗАНН, тъй като обществената опасност на установеното нарушение не се различава от типичната такава за този вид нарушение. Нарушението е формално и за него не се предвижда настъпването на вредни последици. Що се отнася до обстоятелството, че нарушението е извършено за първи път, то същото е взето предвид от наказващия орган при определяне на имуществена санкция в минимален размер. Отделно от това, настоящата инстанция установи, че жалбоподателят е заявил ГДО за 2016г. в Търговския регистър при Агенцията по вписванията Пловдив близо два месеца след законоустановения срок. От друга страна - това му поведение не отстранява по никакъв начин факта на констатираното вече нарушение и не следва в никакъв случай да обоснове освобождаване от административнонаказателна отговорност.  Необходимо е да се отбележи и значението на обекта на обществените отношения, защитавани от нарушените норми, а именно – правната сигурност в оборота, при  публичност на търговците с възможността всеки един гражданин да направи справка в търговския регистър.

При съставянето на АУАН и при издаване на обжалваното наказателно постановление са спазени формалните изисквания на ЗАНН и не са допуснати съществени процесуални нарушения. Актът и издаденото въз основа на него наказателно постановление са съставени от оправомощени длъжностни лица и съдържат изискуемите от закона реквизити по чл.42 и чл.57 от ЗАНН, включително подробно и точно описание на нарушението и обстоятелствата, при които е било извършено.

           Ето защо, настоящият състав намери, че атакуваното Наказателно постановление № 313071-F327668 от  17.01.2018г. на  И.Д. Директора на ТД на НАП – Пловдив, с което на  „ГЕОБОР” ООД, ЕИК*****, със седалище и адрес на управление: гр.Пловдив, ул. „Горно Броди” №10, представлявано от Б.А. и В.А., на основание чл.74, ал.1, предл. 2 от Закон за счетоводството /ЗСч/ е наложено административно наказание – ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ в размер на 200 /двеста/ лева за нарушение на чл.38, ал.1,т.1 от ЗСч, следва да бъде ПОТВЪРДЕНО като правилно и законосъобразно.

За горните изводи съдът съобрази всички доказателства по делото.

По изложените мотиви съдът постанови решението си.

       

                                                     РАЙОНЕН СЪДИЯ:  

 

Вярно с оригинала!

М.К.