Определение по дело №4193/2020 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 260457
Дата: 23 октомври 2020 г. (в сила от 11 ноември 2020 г.)
Съдия: Албена Славова
Дело: 20203110204193
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

            №260457/23.10.2020г.                       Година 2020                             Град Варна

 

Варненският районен съд                                        тридесет и втори  състав

На двадесет и втори октомври               Година две хиляди и двадесета

В закрито заседание в следния състав:

                                                                                       Съдия  Албена Славова

 

като разгледа докладваното от съдията

АНД  № 4193 по описа на съда за 2020 г.,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството по делото е образувано на основание чл. 59 от ЗАНН въз основа на жалба /сигнал/, постъпил от Г.Ю.В., румънски гражданин с постоянен адрес,***, в който се твърди, че на 14.07.2020 г. на излизане от РБългария с л.а. Опел Корса с ДК№ ВС 06 МТН , в гр. Кардам е бил санкциониран със заплащане на такса от 70 лева за управление на превозното средство без винетна такса в района на гр. Балчик. Лицето твърди, че оспорва платената сума и претендира имуществени вреди в размер на 500 лева за заплащането на посочената сума.

Към преписката, образувана въз основа на постъпилия сигнал е приложено писмо от И.Д. Националното ТОЛ управление при АПИ. Към същото са приложени следните документи: доклад от Електронна система за събиране на пътни такси по чл. 167а, ал. 3 от ЗДвП за установено нарушение по чл. 179, ал. 3 - Зв - извлечение; статично изображение във вид на снимков материал на пътно превозно средство с peг. № ВС06МТН - 2 бр. снимки; разписка за електронна винетка с идентификационен номер 20071106267849; извлечение от Електронна система за събиране на пътни такси, удостоверяващо заплатена компенсаторна такса относно извършено от него административно нарушение по чл. 139, ал. 5 и 6 от ЗДвП и заплатена сума в размер на 70.00 лв.

         Съдът, след като се запозна с материалите по делото, намира, че следва да прекрати производството по следните съображения:

Процесната сума, заплатена от жалбоподателя, не представлява наложена санкция или глоба, поради което и процесуалните правила на ЗАНН, съгласно които компетентен да разгледа постъпила жалба пред съответния районен съд ,срещу налагането й,не следва да бъдат прилагани.

Съгласно чл. 10, ал. 2 от Закона за пътищата при установено движение по платената пътна мрежа, когато за съответното пътно превозно средство не е заплатена съответната такса по ал. 1, водачът на пътното превозно средство, неговият собственик или трето лице може да заплати компенсаторна такса, в който случай същият се освобождава от административнонаказателна отговорност. От друга страна, съгласно чл. 189е, ал. 2 от Закона за движението по пътищата при установяване на нарушение по чл. 179, ал. 3 - 36 преди съставяне на акт за установяване на административно нарушение, контролните органи уведомяват нарушителя за възможността да заплати таксата по чл. 10, ал. 2 от Закона за пътищата, а ал. 6 от същата разпоредба постановява, че ако таксата по чл. 10, ал. 2 от Закона за пътищата е заплатена в срока и при условията на ал. 3 и 4, акт за установяване на административно нарушение по чл. 179, ал. 3 - 36 не се съставя, а когато акт е съставен, не се издава наказателно постановление и производството се прекратява.

Анализът на посочените правни норми налага извода, че предвидената в чл. 10, ал. 2 ЗП компенсаторна такса, по своята същност, не представлява санкция или глоба, която се налага в рамките на нарочно производство или от нарочен наказващ орган. Заплащането на таксата всъщност представлява един доброволен акт, както това ясно се извежда от разпоредбите на чл. 10, ал. 2 ЗП и чл. 189е ал. 2 и 6 ЗДвП. Употребеният от законодателя израз „може" по отношение на заплащането на таксата, сочи именно нейния доброволен характер, като на изключителната преценка на лицето е оставен изборът дали да заплати компенсаторна такса, с присъщите за нея последици - освобождаване от административнонаказателна отговорност, регламентирани в чл. 189е, ал. 5 ЗДвП.

Следователно, заплащането на компенсаторна такса представлява една възможност, предвидена от законодателния орган, чиято реализация е оставена на строго личната преценка на лицето, считано за нарушител. Тази такса, от една страна, не се налага от наказващ орган и не се налага чрез изричен акт, а от друга - не е предвидена възможност за нейното обжалване. Такава възможност не е предвидена нито в ЗАНН, нито ЗДвП или ЗП, което от своя страна води и до обоснования извод за липса на годен за оспорване акт, както и предвиден процесуален ред за такова оспорване.

Горепосоченото разбиране е застъпено и в непротиворечива към момента съдебна практика - напр. Определение № 297 от 02.09.2019 г. по адм. д. 392/2019 г. по описа на Административен съд - Велико Търново; Определение № 1088 от 20.07.2020 г. по адм. д. 598/2020 г. по описа на Административен съд - Благоевград, както и Определение № 18 от 14.09.2020 г. по частно КАНД № 75/2020 г. по описа на Административен съд - Разград и Определение от 21.08.2020 г. по адм. д. 406/2020 г. по описа на Административен съд - Русе

Във връзка с изложеното по-горе, че доброволното заплащане на предвидената в разпоредбата на чл. 10, ал. 2 от ЗП компенсаторна такса води по силата на закона до освобождаване от административнонаказателна отговорност, в това число и до погасяване на всички негативни последици, породени от извършеното нарушение. Така, в конкретната хипотеза, при заплащане на компенсаторна такса, изобщо не се пристъпва към ангажиране на административнанаказателната отговорност и не се образува административнонаказателна преписка.

С оглед на гореизложеното относно характера на компенсаторната такса, като специален вид механизъм за освобождаване от отговорност,  така реализираното обжалване с постъпилия сигнал от лицето е процесуално недопустим, не подлежи на съдебен контрол и следва да бъде оставена разглеждане.

         Водим от гореизложеното и на основание чл.63, ал.2 от ЗАНН, съдът 

 

                       

                                                     О П Р Е Д Е Л И  :

 

ПРЕКРАТЯВА  съдебното производството по АНД 4193/ 2020 г. по описа на ВРС, 32  с-в, образувано въз основа на предявена Г.Ю.В., румънски гражданин с постоянен адрес,*** относно извършено от него административно нарушение по чл. 139, ал. 5 и 6 от и заплатена сума в размер на 70.00 лв представляваща компенсаторна такса по смисъла на чл. 10 ал.2 от Закона за пътищата.

       

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО  подлежи на обжалване в 7- дневен срок от съобщаването на страните пред Административен съд- гр. Варна.

 

            ПРЕПИС от определението да се изпрати на Г.Ю.В. на посочения в материалите по преписката адрес и имейл.

 

                                                                          СЪДИЯ при РС- Варна: