Определение по дело №243/2020 на Районен съд - Провадия

Номер на акта: 260006
Дата: 14 септември 2020 г. (в сила от 28 октомври 2020 г.)
Съдия: Димитър Стефанов Михайлов
Дело: 20203130200243
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 29 юли 2020 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ №____________

 

         Провадийски районен съд в закрито заседание на четиринадесети септември две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДИМИТЪР МИХАЙЛОВ

 

         След като се запозна с докладваното ЧНД №243/2020г. по описа на ПРС и за да се произнесе, взе предвид следното:

         Производството е по реда на чл.243, ал.4 от НПК за съдебен надзор върху постановление на Районна прокуратура-Провадия за прекратяване на наказателното производство по ДП №352/2016г. по описа на РУ-Провадия.

         Производството е образувано по подадена от адв.С.И.-***, процесуален представител на Ангел Кирилов Христов, ЕГН **********, жалба срещу постановление на Районна прокуратура-Провадия от 09.07.2020г. за прекратяване на ДП №352/2016г. по описа на РУ -Провадия, водено за престъпление по чл.209, ал.1, вр. чл.26, ал.1 от НК.

         Жалбоподателят изразява несъгласие с постановлението на ВРП-ТО-Провадия, като заявява, че в така постановеният акт, не са обсъдени основни данни, необходими за съставяне на мотивирано становище, а наличните такива са грешно интерпретирани от компетентния орган. Твърди, че съображенията, на които се основава постановеното прекратяване са разпокъсани и не комуникират с доказателствения материал. Липсвал какъвто и да било анализ на доказателствата и преценка на тяхната тежест, като е налице единствено едно своеобразно излагане на събраните до момента данни како счита, че с това грубо се нарушавали правата на пострадалото лице.

Изразява категоричното си несъгласие с извода на ВРП-ТО-Провадия, че предвид заключението по изготвената в рамките на ДП ССчЕ не е възможно установяването на количеството изкупено сурово краве мляко от Сашо И.И., както и съответно -размера на заплатеното и незаплатеното сурово краве мляко на изброените в постановлението лица. Намира, че горното остава категорично немотивирано.

По същество моли съдът да отмени постановлението на ВРП-ТО-Провадия за прекратяване на наказателното производство.

ДП №352/2016г. по описа на РУ-Провадия е водено за престъпление по чл.209, ал.1, вр. чл.26, ал.1 от НК-- за това, че за времето от началото на 2012 год. до края на 2015 год. в селата Блъсково, Черковна и Снежина, всички община Провадия, област Варна при условията на продължавано престъпление с цел имотна облага въвел в заблуждение лицата Христо Дончев Христов, Добри Неделчев Добрев, Ивалин Панков И., Марияна Ненкова Добрева, Сунай Ахмед Басри, ненко Петров Стоянов, Ангел Кирилов Христов, Сергей Алексиев Митков, Александър Николов Александров, Михаил Александров Жеков, Калинка Дончева Христова и Ася Симеонова Русева, че ще изкупи и заплати по регламентирани цени сурово краве мляко, с което причинил на всеки един от тях имотна вреда.

         След запознаване с материалите по делото съдът установи следното:

Св.Сашо И. ***. През 2012 год. същият се занимавал с изкупуване на сурово краве и овче мляко от региона на община Провадия. В тази връзка, считано от 14.02.2012 год. той бил в трудовоправни отношения с „МИЗИЯ МИЛК“ООД-гр.Търговище, представлявано от управителя Ергин Рахим Терзи, като заемал длъжността „работник приемане на мляко“. Отделно от това, по делото са приложени два договора за изкупуване на сурово мляко в млекопункт - от 01.01.2013год. и от 01.09.2013год. между „МИЗИЯ МИЛК“ООД и Сашо И.И., съгласно които продавачът Сашо И.И. се задължавал да изкупува мляко ежедневно в лицензиран млекопункт и да го предава също ежедневно на купувача „МИЗИЯ МИЛК“ООД.                                                   

Вторият договор бил безсрочен, като в същият се установявало задължение за продавача да изплаща изкупеното мляко на млекопроизводителите, без да е установен срок за това, както и да е установен регламент за механизма на изкупуване на млякото, т.е не са въведени каквито и да било изисквания за отчетност. Приложен е бил и договор за наем от 02.01.2013 год., съгласно който Сашо И.И. в качеството си на наемодател е предоставил на „МИЗИЯ МИЛК“ООД млекосъбирателен пункт №03046, находящ се в село Снежина, община Провадия, област Варна, който договор е бил със срок една година с възможност за удължаване на срока при липса на противопоставяне от страна на наемодателя.

Едновременно с горните обстоятелства, „МИЗИЯ МИЛК“ООД-Търговище имало сключени директни договори с някои млекопроизводители, като по делото са приложени такива - с Ангел Кирилов Христов от с.Черковна, сключен на 01.01.2012 год., със Сергей Алексиев Митков от с.Снежина-№31/01.01.2012год. и с Александър Николов Александров също от 01.01.2012год. Посочените договори са бланкови, като в тях липсвала конкретика относно изкупна цена, срокове на плащане, механизъм на изкупуването и пр. Наличен е и договор за изкупуване и доставка на сурово краве мляко, сключен на 31.03.2013 год. между Ивалин Панков И. като продавач и Сашо И.И. като купувач. В този договор отново липсвал регламен относно цената за изкупуване и срокове на плащанията. Такъв договор, сключен на 01.04.2013 год. е приложен и между Александър Николов Александров и Сашо И.И..

При горните условия през инкриминирания период 2012год. - края на 2015 год. св.Сашо И.И. изкупувал сурово овче и краве мляко от жители на селата Блъсково, Черковна и Снежина и конкретно от млекопроизводителите Христо Дончев Христов, Добри Неделчев Добрев, Ивалин Панков И., Марияна Ненкова Добрева, Сунай Ахмед Басри, ненко Петров Стоянов, Ангел Кирилов Христов, Сергей Алексиев Митков, Александър Николов Александров, Михаил Александров Жеков, Калинка Дончева Христова и Ася Симеонова Русева. Това ставало по следният механизъм: ежедневно И. обикалял млекопроизводителите и те му предавали произведеното от тях сурово мляко. И. твърди, че е записвал предадените му количества мляко в тефтер, като всеки производител самостоятелно също си записвал в тетрадка количеството мляко, което е предал на съответната дата. И. предавал млякото в „МИЗИЯ МИЛК“ООД и след като получавал съответните суми, се разплащал с млекопроизводителите. Съгласно договорки, неподкрепени с писмени доказателства, дължимите суми се натрупвали за един календарен месец и се дължали от И. на съответния млекопроизводител в края на месеца, следващ този по начисленото задължение. От събраните по делото гласни доказателства е установено, че за месеците юни и юли 2012 год. и за месеците април, май, юни, юли, септември и октомври 2015 год. И. не заплатил дължимите суми на млекопроизводителите, като обяснил неизпълнението си с обстоятелството, че самият той не бил получил дължимите суми за предаденото от него мляко на „МИЗИЯ МИЛК“ООД-Търговище.

По делото е приложена справка именувана “Плащане изкупвателен пункт №0113-00880/05.09.2013 год., видно от която към 05.09.2013 год. е отразена дължима сума „Сашо Снежина“ в размер на 2192, 45лв за м.юли 2013 год. и старо задължение в размер на 46 615, 97лв, или всичко 48 740, 42 лв. Описаният документ обаче не съдържал данни за издателя си, както и за лицето „Сашо Снежина“, липсват такива и за начина на формиране на задължението.

По делото някои от млекопроизводителите са предоставили копия от записите си, отразяващи предаденото количество сурово мляко. Така Ангел Кирилов Христов копия от листи от тетрадка с надпис “май“, „април“,“март“, „май“, „юни“, „Юли „, Август“. В същите липсва уточнение за годината, посочена е номерация, съответстваща на дните от месеца, като срещу всяка цифра, са изписани други цифри, които не дават ясна представа за какво конкретно се отнасят. Отделно от това липсват имена и подписи за „предал и приел“, за конкретно количество и съответна цена.

Идентични копия от частни документи са представени и от Ивалин Панков И., Калинка Дончева Христова, Христо Дончев Христов, Сунай Ахмед Басри, Мариана Ненкова Добрева и Александър Николов Александров.

В хода на разследването са изискани и приложени справки за актуалното състояние на „МИЗИЯ МИЛК“ООД-Търговище, разпитани са представляващите дружеството лица и тези, имащи отношение към предмета на делото. Установено е че съдружници в посоченото търговско дружество към 2012 год. са били свидетелите Стефан Василев Христов и Ергин Рахим Терзи. В периода януари - юли 2015 год. последователно всеки от двамата прехвърлил дружествения си дял на св. Исмаил Исмаилов Мехмедов, когато дружеството било преобразувано в „МИЗИЯ МИЛК ЕООД. В показанията си от 04.04.2018 год. св.Мехмедов е категоричен, че се явява формален управител на дружеството и няма никаква представа за неговата дейност. Въпреки неколкократните разпореждания за представяне на счетоводната документация на „МИЗИЯ МИЛК“ООД за инкриминирания период такава не е представена по делото.

От събраните гласни и писмени доказателства се установява също, че предвид натрупани задължения от страна на „МИЗИЯ МИЛК“ООД-Търговище към Сашо Митков И. ***, бил сключен договор между последния и ВИЛ КОЛЕКТ“ООД с предмет на договора проучване на длъжници на възложителя Сашо И.И., конкретно - „МИЗИЯ МИЛК“ООД. На 14.03.2016 год. в град София е сключен договор за цесия между същите страни, съгласно който Сашо И.И. прехвърля на цесионера „ВИП КОЛЕКТ“ООД възмездно вземанията си от „МИЗИЯ МИЛК“ООД в общ размер на 28 240, 42 лева. За погасяване на задълженията си със споразумение между „МИЗИЯ МИЛК“ООД и „ВИП КОЛЕКТ ООД от 21.03.2016 год. дружеството длъжник е направило прихващане с равностойността на пет броя млекосъбирателни вани, един млекоанализатор „Млеко милк“ и една еталонна мярка. Налични са и гласни доказателства, че друга част от задължението си „МИЗИЯ МИЛК“ООД е погасило в натура-чрез произведени млечни продукти.

В показанията си Сашо И.И. от 03.06.2019 год. не отрича част от задълженията си към лицата, предали му сурово мляко през инкриминирания период. Същият обаче не може да уточни размера на това задължение, а спрямо определени лица отрича изобщо да има задължение: Христо Дончев Христов, Ивалин Панков И., Мариана Ненкова Добрева, Ангел Кирилов Христов и Младен Алексиев Митков. Твърди също, че няма и задължения към Александър Николов Александров и Сергей Алексиев Митков, доколкото същите имали преки договорни отношения с дружеството-купувач „МИЗИЯ МИЛК“ООД.     

Видно от заключението на вещото лице по извършената по делото ССчЕ поради представени счетоводни документи и разходооправдателни документи не е възможно установяването на количеството сурово краве мляко, изкупено от Сашо И.И. от лицата Христо Дончев Христов, Добри Неделчев Добрев, Ивалин Панков И., Марияна Ненкова Добрева, Сунай Ахмед Басри, Ненко петров Стоянов, Ангел Кирилов Хритов, Сергей Алексиев Митков, Александър Николов Александров, Михаил Александров Жеков, Калинка Дончева Христова и Ася Симеонова Русева. По същата причина не може да бъде установен и размерът на заплатеното и незаплатеното сурово краве мляко, изкупено от Сашо И.И. от същите лица за инкриминирания период. Експертизата е установила, че считано от 21.03.2016год. „МИЗИЯ МИЛК“ООД няма задължения към Сашо И.И..

При така установената фактическа обстановка ВРП-ТО-Провадия е преценила, че от обективна и субективна страна по делото липсват доказателства за извършено престъпление по чл.209, ал.1, вр.чл.26, ал.1 от НК, като счита, че са налице спорни гражданскоправни отношения между страните, решаването на които е извън правомощията на прокуратурата.

С оглед на посочените искания в жалбата срещу обжалваното постановление на ВРП-ТО-Провадия за прекратяване на наказателното производство, съдът не счита, че при евентуалното им уважаване, същите биха довели до някаква промяна на фактическата обстановка.

Съдът изцяло споделя становището на представителя на прокуратурата и неговите доводи, с които е постановил прекратяване на наказателното производство.

С оглед на гореизложеното съдът счита, че не следва да бъде отменено постановлението на ВРП-ТО-Провадия за прекратяване на наказателното производство по ДП №352/2016г. по описа на РУ-Провадия предвид факта, че всички необходими процесуално-следствени действия за разкриване на обективната истина са били извършени, поради което и

 

О П Р Е Д Е Л И

 

ПОТВЪРЖДАВА ПОСТАНОВЛЕНИЕ на ВРП-ТО-Провадия от 09.07.2020г. за прекратяване на наказателното производство по ДП №352/2016г. по описа на РУ -Провадия водено за престъпление по чл. 209, ал.1, вр.чл.26, ал.1  от НК.

На основание чл.243 ал.7 от НПК определението подлежи на обжалване и протест в 7/седем/ дневен срок от съобщаването му на страните.

         След влизане на определението в сила, материалите по ДП №352/2016г. по описа на РУ -Провадия да се изпратят на ВРП-ТО-Провадия.

         Препис от определението да се изпрати на жалбоподателя Ангел Кирилов Христов и ВРП-ТО-Провадия.

        

                                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ: