Определение по дело №1019/2023 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 1501
Дата: 2 ноември 2023 г.
Съдия: Мария Белева Хубчева
Дело: 20237150701019
Тип на делото: Касационно частно административно дело
Дата на образуване: 13 октомври 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

                                                                                                                                                                                 №1501/2.11.2023г.

 

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД-ПАЗАРДЖИК, ХІІ-ти касационен състав, в закрито заседание в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГЕОРГИ ПЕТРОВ

ЧЛЕНОВЕ: 1. ЕВА ПЕЛОВА

  2. МАРИЯ ХУБЧЕВА

 

като разгледа докладваното от съдията ч.к.а. дело № 1019 по описа за 2023 г., и за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 229 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК).

Образувано е по частната жалба на Н.Н.А., ЕГН **********, понастоящем в Затвора -. Пазарджик, срещу Определение № 1224 от 11.09.2023 год. по административно дело № 868 от 2023 год. на Административен съд - Пазарджик, в частта му, с която е оставена без уважение молбата на А. за предоставяне на правна помощ. Релевирани са доводи за неправилност на обжалваното определение, по които се претендира отмяната му и да му бъде предоставена правна помощ.

Ответникът – Началникът на Затвора - Пазарджик не изразява становище по частната жалба, в срока по чл. 232 от АПК.

Административен съд гр. Пазарджик, ХІІ-ти касационен състав, намира, че частната жалба е процесуално допустима, като подадена в срока по чл. 230 АПК, срещу съдебен акт, в частта му подлежащ на обжалване и е от лице имащо правен интерес от предявеното оспорване, а разгледана по същество е неоснователна. Съображенията за това са следните:

Производството пред първоинстанционния съд е образувано по искова молба от Н.Н.А. срещу Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ - София за претърпени неимуществени вреди, причинени от действията или бездействията на администрацията на Затвора - Пазарджик, за периода от 13.04.2023 год. до 31.08.2023 год. в размер на 1000,00 лева, ведно с мораторна лихва за периода от 13.04.2023 год. до 31.08.2023 год., и законна лихва от датата на подаване на исковата молба до окончателното й изплащане.

С допълнителна молба е направено искане за освобождаване от държавна такса и назначаване на служебен адвокат. С Определение № 1224 от 11.09.2023 год. по административно дело № 868 от 2023 год. на Административен съд - Пазарджик съдът е уважил частично молбата на Н.А. като го е освободил от заплащане на държавни такси и разноски в производството. В тази част съдебният акт е влязъл в законна сила, а в другата - за оставяне без уважение молбата за предоставяне на правна помощ на А., инстанцията по същество е приела, че интересите на правосъдието не налагат да му бъде предоставена правна помощ. Посочил е, че с оглед характера на производството пред съда, законът не предвижда задължителна адвокатска защита, както и че исковата молба на ищеца е достатъчно ясно формулирана и делото не е с фактическа и правна сложност, като ищецът е в състояние посредством личното си участие да гарантира в пълна степен защитата на своите права и интереси.

Определение е правилно.

Съгласно чл. 23, ал. 2 от Закона за правната помощ (ЗПП), системата за правна помощ обхваща и случаите, когато обвиняемият, подсъдимият или страната по наказателно, гражданско или административно дело не разполага със средства за заплащане на адвокат, желае да има такъв и интересите на правосъдието изискват това. Разпоредбата на чл. 24, т. 1 ЗПП предвижда, че правна помощ по чл. 21, т. 1, 2 и т. 3 не се предоставя, когато предоставянето й не е оправдано от гледна точка на ползата, която тя би донесла на лицето, кандидатстващо за нея. От своя страна чл. 24, т. 2 ЗПП предвижда, че правна помощ по чл. 21, т. 1, 2 и 3 ЗПП не се предоставя, когато претенцията е очевидно неоснователна, необоснована или недопустима. Правилно съдът е приел, че в случая характерът на производството пред административния съд е такова, че по закон не се предвижда задължителна адвокатска защита. Преценката на ползата от помощта в хипотезата на процесуално представителство е свързана със заявеното или упражнено процесуално право на кандидатстващия за правна помощ. Също така кумулативно изискване за предоставяне на правна помощ по преценка на съда е наличието на интереси за правосъдието, които да налагат необходимост от процесуално представителство на страната, каквото в случая не е обосновано. Доколкото безплатна правна помощ за процесуално представителство по ЗПП се предоставя и в случаите, в които по закон е предвидена задължителна адвокатска защита, следва да се отбележи, че жалбата не осъществява и посочената хипотеза.

Правилно първоинстанционният съд е приел в процесното определение, в обжалваната му част, че предоставянето на правна помощ не е оправдано от гледна точка на ползата, която тя би донесла да лицето с оглед естеството на производството. Съдът е сезиран с искова молба, която е достатъчно ясно формулирана, а делото не представлява фактическа или правна сложност и предвид засиленото служебно начало, предоставената безплатна правна помощ не би била съизмерима с ползата, която тя би донесла на кандидатстващия и интересите на правосъдието не изискват предоставянето на правна помощ.

По изложените съображения, настоящият съдебен състав приема, че определението, в оспорената му част, е правилно и обосновано, поради което следва да се остави в сила.

Воден от горното и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК, във вр. чл. 236 от  АПК, Административен съд-Пазарджик, ХІІ-ти касационен състав,

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Определение № 1224 от 11.95.2023 год. по адм. дело № 868/2023 год. на Административен съд гр. Пазарджик, в частта му, с която е оставена без уважение молбата на Н.Н.А. за предоставяне на правна помощ.

Определението е окончателно.

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:         /п/ 

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ: 1./п/

 

 

                      2.   /п/