Определение по дело №510/2023 на Административен съд - Русе

Номер на акта: 1030
Дата: 9 октомври 2023 г.
Съдия: Диана Борисова Калоянова-Христова
Дело: 20237200700510
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 12 септември 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

  1030/09.10.2023 г.

 

Административен съд - Русе, четвърти състав, в закрито заседание на петнадесети септември две хиляди двадесет и трета година в състав:

             

                                                         СЪДИЯ: Диана КАЛОЯНОВА

                                                              

като разгледа докладваното от съдията адм. д. № 510 по описа за 2023 г., за да се произнесе, съобрази следното:

Производството е по реда на чл. 27а, ал. 1 от Закона за закрила на детето (ЗЗДетето), във връзка с чл. 145 и следващите от Административнопроцесуалния кодекс (АПК).

Образувано е по жалба на А.А.Т. с адрес *** срещу Заповед № ЗД/Д-Р-Б-095/02.09.2023 г., издадена от ИД Директор на Дирекция „Социално подпомагане“  Б.. С обжалваната заповед, на основание чл. 4, ал. 1, т. 4;  чл. 27, ал. 1 и чл. 25, ал. 1, т. 4 от ЗЗДетето във връзка с чл. 33, ал. 1 от Правилника за прилагане на Закона за закрила на детето (ППЗЗД) административният орган е наредил спешно настаняване, считано от 02.09.2023 г. на детето М.Н.Й, ЕГН ********** с постоянен и настоящ адрес ***, с родители, както следва:

ü  Майка А.А.Т., ЕГН **********, с постоянен и настоящ адрес ***;

ü  Баща Н.Д.Й., ЕГН **********, с постоянен адрес *** и настоящ адрес ***, обл. Б., ул. "Б." № **.

Детето е настанено в професионално приемно семейство С. П. Я., ЕГН **********, с адрес ***.  Настаняването е със срок до произнасяне на съда по чл. 28 от ЗЗДетето.

Заповедта се оспорва като неправилна и незаконосъобразна и се иска отмяната й от съда.

Ответникът - ИД Директор на Дирекция „Социално подпомагане“ (ДСП)  Б. е представил писмен отговор на жалбата, като излага подробни съображения относно нейната неоснователност.

От фактическа страна по делото се установява следното:

Малолетното М.Н.Й е родено на *** г., с постоянен и настоящ адрес ***. Детето е с български етнически произход. От раждането на детето до момента същото е отглеждано в биологичната си семейна среда. След развода на родителите, родителските права по отношение на детето са предоставени на майката, а на бащата е определен режим на контакти с детето. До момента грижи за М. е полагала майката в семейната си среда. Бащата на детето Н.Д.Й. има постоянен и настоящ адрес ***. За майката това е второ дете, като има по-голяма дъщеря – В. С. И., на 13 г., която се отглежда от биологичния й баща. По данни на майката, тя не поддържа контакти с по-голямата си дъщеря.

Отдел „Закрила на детето“ (ОЗД) при Дирекция „Социално подпомагане“ Б. работи по случая на детето от февруари 2023 г. Повод за отваряне на случая е получен сигнал от Районно управление - Б., съдържаш данни за дете в риск. От извършеното социално проучване са установени данни за конфликт между родителите и опит за въвличане на детето в него. В тази връзка по отношение на малолетното дете е приложена мярка за закрила в семейна среда по реда на чл. 23 от ЗЗД.

На 28.08.2023 г. е получен устен сигнал от Н.Й. - баща на детето, съдържащ данни за неадекватни грижи за детето от майката. Бащата е предоставил видео клип от социалните мрежи на служителите на ОЗД на 28.08.2023 г., от който е видно, че в тъмните часове на денонощието майката А.Т. в мъжка компания танцува еротични танци във видимо нетрезво и неадекватно състояние пред питейно заведение като детето М. Й. е свидетел на случващото се. По този повод в Интегрираната информационна система на Агенцията за социално подпомагане (АСП), модул "Закрила на детето" е регистриран сигнал за детето с СИГ/Д-Р-Б/177/28.08.2023 г.

Впоследствие, на 02.09.2023 г. на служебния телефон на Отдел "Закрила на детето" при ДСП Б. постъпва устен сигнал от инспектор детска педагогическа стая при РУ - Б. с информация (регистриран сигнал за детето с СИГ/Д-Р-Б/186/02.09.2023 г.), че А.Т. - родител, често упражнява физическо насилие върху малолетното си дете М. Й.. Инспекторът посочва, че тези факти се твърдят от В. К. баба по майчина линия на детето, която е подала сигнал на Национален телефон 112, както и жалба в Районно управление - Русе. Тридесет минути по-късно същият сигнал е подаден от консултант на национална телефонна линия за деца 116111 (регистриран сигнал за детето с СИГ/Д-Р-Б/187/02.09.2023 г.). За подател на сигнала е посочен бащата на детето Н.Й..

От извършената проверка по постъпилите сигнали и посещение на адреса, където живеят майката и детето, съвместно със служители на Районно управление - Б. е установено, че майката видимо е в нетрезво състояние, реагира остро и агресивно спрямо служителите. Психоемоционалното й състояние също било нестабилно, викала и отправяла упреци към служителите, че нямали право да посещават дома й през почивните дни. Т. често давала противоречиви и несвързани обяснения, сменяла темата, преминавала от едно емоционално състояние в друго. Във връзка с клипа в социалните мрежи и неприличното поведение на родителя на публично място, в присъствието на детето, Т. заявила, че било нормално да излиза и да се забавлява по начин, който й харесва и това не поставя детето й в риск, въпреки че то присъства на случващото се.

В представената преписка се съдържат данни за проведен разговор с бащата по телефона на 02.09.2023 г. Същият изразил устно желание да се грижи за дъщеря си в семейната си среда.

На 02.09.2023 г. бил проведен разговор по телефона с В. К. - баба по майчина линия. Същата заявила устно, че има желание и възможност да полага грижи за внучката си М. в семейната си среда.

В хода на извършеното проучване и оценка на подадените сигнали майката била запозната от служителите при ОЗД при ДСП Б. с изразеното желание от бащата и бабата по майчина линия. Същата заявила, че не е съгласна те да полагат грижи за дъщеря й. Твърди, че майка й проси лични вещи и пари от различни мъже, с които има връзки и че е излежавала присъда лишаване от свобода поради извършени кражби. Относно бащата споделила, че същият не спазва режима на лични контакти с детето, определен в съдебното решение; не се интересува от отглеждането и възпитанието на дъщеря си и че не може да предоставя адекватни грижи за нея, тъй като злоупотребява с алкохол.

В проведени с бабата по майчина линия и бащата на детето телефонни разговори се съобщава, че майката често злоупотребявала с алкохол, вследствие на което детето е третирано физически и психически от същата. Бабата на детето по майчина линия твърдяла, че е станала пряк свидетел на това на 01.09.2023 г. и че след като се опитала да защити детето, дъщеря й я е изгонила от дома си.

При извършената от социалните работници проверка било установено още, че жилището, в което към момента живеят майката А.Т. и детето, е собственост на майката. Същото представлявало едноетажна къща, състояща се от кухненско помещение, антре, коридор, обща спалня на майката и детето. Другите две стаи били в ремонт. Жилището разполагало с баня; външна тоалетната; електрифицирано и водоснабдено, обзаведено с необходимите мебели и уреди за обичайното потребление. Към жилището имало голям двор, който се обработва. Имало и селскостопански постройки, в които Т. отглеждала домашни животни. При извършеното посещение жилището било занемарено и хигиеннобитовите условия били лоши, не било проветрено и се усещала миризма от изпарения на алкохол. Т. споделила, че към момента била трудово ангажирана. Работела като крояч в шивашка фирма в гр. Б.. Получавала ежемесечно трудово възнаграждение в размер на минималната работна заплата. Получавала и издръжка за детето от бившия си съпруг в размер на 165.00 лева. Съгласно чл. 7 от Закона за семейни помощи за деца (ЗСПД) получавала 50.00 лева за детето. Твърдяла, че разполага със спестени лични средства и реализира доходи от продажба на домашни животни - птици, кози и др.

От проведен разговор насаме с детето същото съобщило, че "всяка вечер мама пие бира", "удря ме по главата". Посочило с ръка главата си и дясно междуребрие, където се виждали избледнели синкави петна.

Във връзка с постъпилия сигнал при извършеното социално проучване, социалният работник установил, че спрямо детето е оказано физическо насилие от родителя Т.. По отношение на малолетното дете М. Й. е идентифициран риск по смисъла на § 1, т. 11, буква "б" и буква "в" от Допълнителната разпоредба на ЗЗДетето. След извършване на проучване и оценка на сигналите и при установяване на риск за детето социалният работник е открил случай, изготвил е и доклади за оценка на постъпилите сигнали, съобразно изискванията на чл. 15 и чл. 16 от ППЗЗДетето.

На 02.09.2023 г. е проведена мултидисциплинарна екипна среща на задължително представен местен екип за работа по контролни мерки за взаимодействие при работа по случаи на деца, жертви от насилие или в риск от насилие и за взаимодействие при кризисна интервенция по повод регистрирани в ОЗД устни сигнали с вх. № СИГ/Д-Р-Б/186 от 02.09.2023 г. и СИГ/Д-Р-Б/187 от 02.09.2023г., касаещи детето М.Н.Й. Повод за срещата били именно тези регистрирани сигнали с данни за упражнено физическо насилие над детето М. Й. от родителя А.Т.. По време на срещата социален работник в ОЗД запознал присъстващите с констатираните обстоятелства до настоящия момент. На срещата било обсъдено и дали детето има белези от насилие, като социалният работник отговорил, че при извършен на детето медицински преглед са установени такива в дясно междуребрие, където се виждали избледнели синкави петна. Посочено е още, че през 2022 г. в РУ Б. и в ОЗД/ДСП Б. имало получен сигнал за оказано физическо и психическо насилие от А.Т. върху по-голямата й дъщеря В. С. И.. Тъй като детето било вече в град Русе, при баща си, сигналът бил насочен по компетентност в ОЗД/ДСП Русе. Изразено е мнение от участниците по време на тази среща, че след като това не е единствен сигнал за упражнявано от А.Т. насилие върху децата й, не е единствен сигнал и за дъщеря й М., то ОЗД следва да предприеме действия по компетентност и да промени мярката за закрила по отношение на М. Й.. Присъстващите специалисти се обединили около мнението, че в интерес на детето е да бъде изведено от биологичната си семейна среда, поради наличие на обстоятелства, застрашаващи здравето и живота му. По време на тази среща по отношение на малолетното дете М. Й. е идентифициран риск по смисъла на § 1, т. 11, буква „б“ и „в“ от ДР на ЗЗДетето. Взето е решение за предприемане на действия за промяна на мярката за закрила: 1. издаване на административна заповед и извеждането на детето от рисковата семейна среда на майката и 2. проучване намеренията на другия родител и членовете от разширения семеен кръг и обективната им възможност да отглеждат детето в сигурна и безопасна семейна среда.

Във връзка с проведените спешни действия била постановена оспорената Заповед № ЗД/Д-Р-Б-095/02.09.2023 г. от ИД Директор на ДСП Б.. Заповедта е издадена въз основа на изготвен на същата дата социален доклад, представен по делото. Докладът е изготвен от експерт по закрила на детето на база на събраната информация и доклада за оценка на случая и предприемане на мярка за закрила спрямо дете, с подробна обосновка относно изложените обстоятелства, мотивиращи налагането на исканата мярка за закрила на детето - посочени са потребностите на детето, свързани с развитието му; капацитета на родителите и факторите на средата и семейството. Приложен към социалния доклад е и план за действие на ДСП, чиято краткосрочна цел е задоволяване на основните базови психологически и физически потребности на детето, изготвена е и оценка на потребностите от ползване на приемна грижа.

С оспорената Заповед № ЗД/Д-Р-Б-095/02.09.2023 г., административният орган е настанил по административен ред малолетното дете М.Н.Й временно в професионално приемно семейство С. П. Я., ЕГН **********, с адрес ***.  Настаняването е със срок до произнасяне на съда по чл. 28 от ЗЗДетето.

Недоволна от така издадената заповед, А.Т. обжалва същата в настоящото производство с доводи за незаконосъобразност. Жалбата е подадена чрез административния орган и е постъпила в съда заедно с административната преписка на 12.09.2023 г. След това в съда е постъпило писмо с вх. № 3863/18.09.2023 г., с което ИД директора на ДСП Б. уведомява съда, че са настъпили промени в обстоятелствата по случая на детето М.Н.Й, както следва: Бащата на детето – Н.Д.Й. е изявил желание да се грижи за него, като ДСП Б. и ДСП Разлог са предприели необходимите проучвания в тази насока и са установили, че детето действително може да бъде настанено при бащата, който е в състояние да предостави трайни и адекватни грижи за дъщеря си.

Във връзка с така изразеното желание на Й., ИД директорът на ДСП Б. е постановил Заповед № ЗД/Д-Р-Б-099/15.09.2023 г., с която на основание чл. 29, т. 6 и т. 9 от ЗЗДетето, считано от 15.09.2023 г. е прекратено настаняването на М.Н.Й, ЕГН ********** в професионално приемно семейство в с. О.. Посочено е, че заповедта влиза в сила незабавно, но на основание чл. 81, ал. 1 и чл. 84, ал. 1 от АПК заповедта може да се обжалва от заинтересованите страни в 14-дневен срок от съобщаването й пред Регионална дирекция за социално подпомагане Русе. Представен е Приемо-предавателен протокол от 15.09.2023 г., от който се установява, че детето М. Й. е предадена на нейния баща Н.Й..

С Определение № 961/19.09.2023 г. съдът е спрял производството по делото до изясняване на въпроса с обжалване на Заповед № ЗД/Д-Р-Б-099/15.09.2023 г.

ДСП Б. е представила писмен отговор с вх. № 3949/25.09.2023 г., в който изразява становище относно неоснователността на подадената от А.Т. жалба. В отговора е описана подробно фактическата обстановка, на база която детето М. Й. се е наложило да бъде настанено в приемно семейство. Изследвани са възможностите за настаняване на детето при неговия биологичен баща, като са представени доказателства в тази насока – кореспонденция с ДСП Разлог и социален доклад. Към момента на представяне на отговора детето е предадено на неговия баща, което се установява от представен приемо-предавателен протокол от 15.09.2023 г. ДСП Б. приема случая за приключен и оттегля издадената Заповед № ЗД/Д-Р-Б-095/02.09.2023 г.

При така изложената фактическа обстановка, съдът формира следните правни изводи:

Съдът намира, че подадената жалба е недопустима за разглеждане по следните причини:

С издаването на Заповед № ЗД/Д-Р-Б-099/15.09.2023 г. на основание чл. 29, т. 6 и т. 9 от ЗЗДетето, считано от 15.09.2023 г. е прекратено настаняването на М.Н.Й, ЕГН ********** в професионално приемно семейство в с. О.. Следователно, липсва правен интерес за оспорване, който е абсолютна процесуална предпоставка за обжалване на административния акт.

Видно от писмен отговор с вх. № 3949/25.09.2023 г. на директора на ДСП Б., обжалваната Заповед № ЗД/Д-Р-Б-095/02.09.2023 г. е оттеглена изцяло по смисъла на чл. 156, ал. 1 от АПК, като в случая заинтересованата страна Н.Д.Й. (баща на детето) няма правен интерес от оспорване на оттеглянето по причина, че именно поради това детето е настанено при него.

По изложените мотиви и на основание чл. 159, т. 4 и чл. 153, ал. 1 от АПК, съдът

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ  жалба на А.А.Т. с адрес *** срещу Заповед № ЗД/Д-Р-Б-095/02.09.2023 г., издадена от ИД Директор на Дирекция „Социално подпомагане“  Б..     

ПРЕКРАТЯВА производството по адм. д. № 510/2023 г. по описа на Административен съд  - Русе.

Определението може да се обжалва  с частна жалба в 7-дневен срок от съобщаването на страните пред Върховния административен съд.

 

 

                                    

                                                                     СЪДИЯ: