Решение по дело №996/2020 на Районен съд - Карлово

Номер на акта: 260019
Дата: 15 юли 2022 г. (в сила от 27 август 2022 г.)
Съдия: Дарина Илиева Попова
Дело: 20205320100996
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 19 август 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№…………………

гр. Карлово, 15.07.2022 година

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Карловски районен съд                                 трети граждански състав

на пети юли                                                  две хиляди двадесет и втора година

в публично заседание в състав:

 

                   ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДАРИНА ПОПОВА

 

Секретар: КРИСТИНА ШАХЪНСКА

като разгледа докладваното от съдията

гражданско дело № 996 по описа за 2020 година

и за да се произнесе, взе предвид:

ПРОИЗВОДСТВОТО е по иск за делба с правно основание чл. 34 от ЗС във фазата по извършване на делбата.

С решение № 260157 от 25.10.2021 г., влязло в сила на 16.12.2021 г. е допусната съдебна делба между И.И.М. с ЕГН ********** и Д.Х.М. с ЕГН **********, двамата съпрузи с постоянен адрес ***  от една страна, и М.И.М. с ЕГН **********, с адрес: *** – от друга страна, на техните съсобствени недвижими имоти, а именно: 1) ПОЗЕМЛЕН ИМОТ, представляващ дворно място, цялото застроено и незастроено с площ от 760 кв.м (седемстотин и шестдесет) квадратни метра, находящо се в село К., област П., община К., съставляващо урегулиран поземлен имот УПИ ****** в квартал 8 (осем) по плана на селото, одобрен със Заповед № 631/1961 г. и приложена регулация, ведно с построените в него жилищна сграда, стопанска постройка, както и всички други строителни подобрения и трайни насаждения в имота, до съседи на дворното място: улица, УПИ ********** и 2) ПОЗЕМЛЕН ИМОТ, представляващ дворно място, цялото застроено и незастроено с площ от 741 кв.м (седемстотин и четиридесет и един) квадратни метра, находящо се в село К. област П., община К., съставляващо урегулиран поземлен имот УПИ ********** в квартал 8 (осем) по плана на селото, одобрен със Заповед № 631/1961 г. и приложена регулация, ведно с всички строителни подобрения и трайни насаждения в имота, до съседи на дворното място: улица, УПИ **********, ПРИ КВОТИ: за И.И.М. и Д.Х.М. – общо 4/6 (четири шести) ид. части в режим на СИО, за И.И.М. - 1/6 (една шеста) ид. част, за М.И.М. - 1/6 (една шеста) ид. част.

Ликвидиране на съсобствеността:

Съделителите И.И.М. и Д.Х.М. са поискали съдът да извърши делбата по реда на чл. 353 от ГПК като им разпредели в общ дял УПИ ****** в квартал 8 (осем) по плана на село К., а на ответника да разпредели в дял УПИ ********** в квартал 8 (осем) по плана на селото и изравни дяловете на съделителите в пари.

Съделителят М.И.М. не се явява и не взема становище по начина на извършване на делбата.

Във втората фаза на делбеното производство е изготвено, изслушано и прието от съда заключение на вещо лице М.К. по назначената по делото съдебно-техническа и оценъчна експертиза, от което се установява, че: 1) Справедливата пазарна стойност на УПИ ****** в квартал 8 (осем) по плана на село К., ведно с построената в него двуетажна масивна жилищна сграда е в размер на 36 930 лева. Имотът е неподеляем. 2) Справедливата пазарна стойност на УПИ **************в квартал 8 (осем) по плана на село К. е в размер на 6 850 лева. Имотът е неподеляем.

При така установената фактическа обстановка, съдът прави следните изводи от правна страна:

С оглед на обстоятелството, че правата на съделителите са различни,  то съставянето на разделителен протокол и впоследствие теглене на жребий по реда на чл. 352 ГПК се явява невъзможно и много неудобно. Съгласно чл. 353 ГПК съдът може да извърши делбата, като разпредели наследствените имоти между съделителите, без да тегли жребий, когато съставянето на дялове и тегленето на жребий се оказва невъзможно или много неудобно. При възможност делбата следва да се извърши, като всеки от съделителите получи дял в натура и съобразно правата си в съсобствеността. В конкретния случай, при спазването на изкискванията за делба на имот, и предвид заявеното от ищците съпрузи, че желаят да им бъде възложен имот в общ дял, съдът намира, че следва да разпредели двата делбени имота между съделителите, обособени в две групи, като единственият критерий, от който съдът следва да се ръководи конкретно в настоящия случай е пазарната стойност на имотите, съотнесена към стойността на дяловете на двете групи свидетели, изчислена в пари.

Общата пазарна стойност на двата имота възлиза на 43 780 лева, а стойността на 1/6 ид. част се оценява на 7296.67 лева. Ищците съпрузи желаят да им се възложи имот в общ дял, а стойността на притежаваните от тях общо 5/6 ид. части от двете имота възлиза на 36 483.33 лева, стойността на дела на ответника се оценява на 7296.67 лева. При това положение съдът намира, че следва да разпредели в общ дял на ищците допуснатия до делба УПИ ****** в квартал 8 (осем) по плана на село К., ведно с построената в него двуетажна масивна жилищна сграда, а на ответника на УПИ **************в квартал 8 (осем) по плана на село К.. За уравнение на дяловете следва да се осъдят ищците да заплатят на ответника сумата от 446.67 лева.

При този вариант всеки съделител би получил в дела си имот, съответен на квотата му като уравнението на дяловете е незначително. По делото не се твърди и не са ангажирани доказателства някой от съделителите да ползва един или двата имота, не са налице пречки по разпределяне на собствеността предвид факта, че единият имот е жилищен, доколкото с тълкувателно решение 2/2021 от 11.04.2022 г. по т.д.2/2021 г. на ОСГК на ВКС е прието, че за да се извърши делбата по реда на чл. 353 ГПК, не е необходимо допуснатите до делба имоти да са еднакви по вид и предназначение (еднородни). В мотивите си ВКС приема следното: „Няма изискване в закона – ЗН и ГПК, дяловете да се формират от еднородни имоти. Необходимо е обособените реални дялове да бъдат съобразени с обема права на съделителите, за да се избегне парично уравнение дяловете на съделителите на значителна стойност. Добавянето обаче на още една предпоставка за прилагане на този способ – еднородност на имотите, противоречи на чл. 353 ГПК и води до съществено ограничаване приложението на този способ за извършване на делбата и невъзможност съдът да прояви гъвкавост, като съобрази и критериите за удобно разпределение – реално ползване, извършени подобрения в имота, т.е. спецификата на всеки конкретен случай, за да се постигне справедливо ликвидиране на съсобствеността, каквато е целта на разпоредбата. Извършването на делбата по начин, че всеки съделител да получи реален дял, е водещият принцип в делбата, уреден в чл. 69, ал. 2 ЗН. Различната стойност на делбените имоти, както е подчертано и в т. 5 от ПП-7-73 г., не е пречка за извършване на делбата чрез разпределение, защото, съгласно изричното правило на чл. 69, ал. 2 ЗН - неравенството в стойността на дяловете се уравнява в пари. Не е пречка и различието във вида и предназначението на делбените имоти. Понятието „различни по вид“ (разнородни) имоти е относително, защото имотите могат да променят предназначението си както по инициатива на собствениците, така и по инициатива на администрацията при приемане на нов подробен устройствен план (ПУП), а това се отразява пряко върху експлоатационните им качества и стойността им.“ В задължителното за прилагане тълкувателно решение е прието, че за да се извърши делбата по чл. 353 ГПК, не е необходимо имотите да са еднородни. Когато обаче до делба са допуснати еднакви по вид и предназначение недвижими имоти, чийто брой съответства на броя на съделителите/колената, както и други имоти, съдът, извършвайки делбата по чл. 353 ГПК, следва да постави в дела на всеки съделител/коляно от еднородните имоти.

В конкретния случай съдът е допуснал до делба между две групи съделители два самостоятелни обекта на правото на собственост по смисъла на ЗУТ – неподеляемо дворно място ведно с жилищна сграда и неподеляемо празно дворно място, като не се твърди и установява някой от съделителите да ползва един или двата имота. Затова, както съдът вече посочи, единственият възможен критерий за разпределяне на съсобстевността е паричната стойност на допуснатите до делба имоти. Посоченото по-горе разпределение се явява справедливо и съответно на правата на страните в съсобствеността. При такова ликвидиране на съсобствеността ще бъде спазен общия принцип, прогласен в разпоредбата на чл. 69 ал. 2 ЗН, за разпределение на имотите в натура, с незначително парично уравнение.

Държавни такси по член 355, изр. І-во от ГПК:

За извършване на делбата, страните следва да заплатят по сметка на КрлРС всеки от тях в размер на по 4% върху стойността на дела си, но не по-малко от 50 лева, или както следва: И.И.М. и Д.Х.М. 4% върху 36 483.33 лева или държавна такса в размер на 1459.33 лева; М.И.М. 4% върху 7296.67 лева или държавна такса в размер на 291.87 лева.

Разноски между страните за адвокатско възнаграждение не се дължат и присъждат.

Претендирано е от ищците съдът да осъди ответника да им заплати сумата от 50 лева, представляваща дължима от ответника сума по допуснатата съдебно-техническа експертиза, която ищците са заплатили. Искането е основателно. Всеки от съделителите дължи съразмерно с правата си в съсобствеността разноските по СТЕ, поради което следва да се осъди ответника да заплати на ищците посочената сума.

Мотивиран от изложеното, съдът

 

Р        Е        Ш       И:

 

ИЗВЪРШВА съдебна делба между И.И.М. с ЕГН ********** и Д.Х.М. с ЕГН **********, двамата съпрузи с постоянен адрес ***  от една страна, и М.И.М. с ЕГН **********, с адрес: *** – от друга страна, на допуснатите до делба недвижим имот, като РАЗПРЕДЕЛЯ, на основание чл. 353 от ГПК имотите между съделителите и съставя дяловете, както следва:

І. РАЗПРЕДЕЛЯ в общ ДЯЛ на И.И.М. с ЕГН ********** и Д.Х.М. с ЕГН **********, двамата с постоянен адрес ***, следния недвижим имот:

ПОЗЕМЛЕН ИМОТ, представляващ дворно място, цялото застроено и незастроено с площ от 760 кв.м (седемстотин и шестдесет) квадратни метра, находящо се в село К., област П., община К., съставляващо урегулиран поземлен имот УПИ ****** в квартал 8 (осем) по плана на селото, одобрен със Заповед № 631/1961 г. и приложена регулация, ведно с построените в него жилищна сграда, стопанска постройка, както и всички други строителни подобрения и трайни насаждения в имота, до съседи на дворното място: улица, УПИ **********.

Стойността на този дял възлиза на 36 483.33 лева (тридесет и шест хиляди четиристотин осемдесет и три лева тридесет и три стотинки).

ІІ. РАЗПРЕДЕЛЯ в ДЯЛ на М.И.М. с ЕГН **********, с адрес: ***, следния недвижим имот:

ПОЗЕМЛЕН ИМОТ, представляващ празно дворно място, цялото с площ от 741 кв.м (седемстотин и четиридесет и един) квадратни метра, находящо се в село К. област П., община К., съставляващо урегулиран поземлен имот УПИ ********** в квартал 8 (осем) по плана на селото, одобрен със Заповед № 631/1961 г. и приложена регулация, ведно с всички строителни подобрения и трайни насаждения в имота, до съседи на дворното място: улица, УПИ **********.

Стойността на този дял възлиза на 7296.67 лева (седем хиляди двеста деветдесет и шест лева шестдесет и седем стотинки).

ОСЪЖДА И.И.М. с ЕГН ********** и Д.Х.М. с ЕГН **********, двамата съпрузи с постоянен адрес *** да заплатят на М.И.М. с ЕГН **********, с адрес: *** сумата от 446.67 лева (четиристотин четиридесет и шест лева шестдесет и седем стотинки), представляваща сума за уравнение на дяловете.

ОСЪЖДА М.И.М. с ЕГН **********, с адрес: *** да заплати на И.И.М. с ЕГН ********** и Д.Х.М. с ЕГН **********, двамата с постоянен адрес *** разноски за възнаграждение на вещо лице в размер на 50.00 (петдесет) лева.

ОСЪЖДА И.И.М. с ЕГН ********** и Д.Х.М. с ЕГН **********,*** да заплатят по сметка на КрлРС държавна такса в размер на 1459.33 лева (хиляда четиристотин петдесет и девет лева тридесет и три стотинки).

ОСЪЖДА М.И.М. с ЕГН **********, с адрес: *** да заплати по сметка на КрлРС държавна такса в размер на 291.87 лева (двеста деветдесет и един лева осемдесет и седем стотинки).

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Окръжен съд–П. в двуседмичен срок от съобщението.

 

К.Ш.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: