Решение по дело №1170/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 260277
Дата: 14 януари 2021 г. (в сила от 17 юни 2022 г.)
Съдия: Мария Веселинова Богданова
Дело: 20181100501170
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 29 януари 2018 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№....................

 

гр. София, …………......2021 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, ІІ А въззивен състав, в публично съдебно заседание на четиринадесети май през две хиляди и осемнадесета година, в състав:                                             

                                            Председател: ВИОЛЕТА ЙОВЧЕВА

                                                      ЧЛЕНОВЕ: МАРИАНА ГЕОРГИЕВА

          МАРИЯ БОГДАНОВА

                                                                                 

при участието на секретаря Емилия Вукадинова, разгледа докладваното от младши съдия Мария Богданова въззивно гражданско дело № 1170 по описа за 2018г. на СГС и взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 258 и следв. от ГПК.

Образувано е по въззивна жалба срещу решение от 30.10.2017г., постановено по гр.д. № 2627/2015г. на СРС, 61 състав, с което е уважен частичен иск, с правно основание чл. 422 от ГПК вр. чл. 79, ал. 1 вр. чл. 266, ал. 1 от ЗЗД, като е признато за установено, че жалбоподателят-ответник „Н.с.“ ЕАД дължи на ищеца „Н.“ АД, сума в размер на 25 000 лв., представляваща възнаграждение за периода 01.07.2013г.-30.07.2013г. по договор № Д-53-269/02.08.2012г., за което е издадена фактура № 25/08.08.2013г., при заявен общ размер на вземането от 156 072,20 лв., ведно със законната лихва, считано от датата на предявяване на заявлението за издаване на заповед за изпълнение - 27.10.2014г. до окончателното изплащане, за което е издадена заповед за изпълнение по чл. 410 от ГПК от 30.10.2014 г. по ч.гр.д. № 57945/2014г. по описа на СРС, 61 състав.

Въззивникът-ответник „Н.с.“ ЕАД, обжалва решението изцяло. Поддържа оплаквания за неправилност и необоснованост, поради нарушаване на материалния закон. Въззивникът сочи, че предметът на процесния договор е „Изготвяне на пакет документи за регистриране на „Н.с.“ ЕАД като ВиК оператор по смисъла на ЗРВКУ и изграждане на система за контрол и управление на продажбите“. В тази връзка поддържа, че „Н.с.“ ЕАД не може да бъде определено като ВиК оператор и изводът на районния съд за регистрирането му като такъв се явява погрешен. Това обстоятелство не можело да бъде изведено от подаването на документи в ДКЕВР, като в становището на регулатора никъде не се посочва, че дружеството е регистрирано като доставчик на ВиК услуги. Излагат се съображения, че по делото липсват документи, които да установяват, че „Н.с.“ ЕАД е оператор на ВиК услуги. Навеждат се доводи, че за да бъде заплатено претендираното възнаграждение, работата следва да е одобрена от комисия, съгласно чл. 8, ал. 1 от договора. От друга страна, с чл. 10 от договора, уговореният ред за приемане е предвиден като условие за плащане. В подкрепа на тезата, че не дължи заплащане на възнаграждение по процесния договор излага, че по делото не е представен годишен отчет по изпълнение на дейностите или доклад за извършена работа по повод представената фактура, съгласно договорните изисквания. Твърди да е налице пълно неизпълнение на задълженията на ищеца по договора. Посочва, че по делото не са представени протоколи, с които са приети уговорените в договора работи, нито такива са приложени към деловодния архив на дружеството. Прави искане за отмяна на решението и постановяване на друго, с което предявеният иск се отхвърли изцяло, с присъждане на разноски.

Въззиваемият – ищец „Н.“ АД, в срока по чл. 263, ал. 1 ГПК е депозирал писмен отговор, с който оспорва жалбата. Навежда доводи, че съгласно назначената по делото съдебно-счетоводна експертиза, неоспорена от страните, процесната фактура е осчетоводена от ответното дружество. Поддържа, че районният съд правилно е преценил значението на фактурата, на включването ѝ в счетоводните книги и на използването на данъчен кредит по нея като доказателство за възникналото между страните правоотношение и недвусмислено признание на длъжника за съществуването на задължението. Моли съда да потвърди обжалването решение и да му присъди разноски по спора.

Съдът, като съобрази доводите на страните и събраните писмени и гласни доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, съгласно правилата на чл. 235, ал. 2 ГПК, намира за установено следното от фактическа и правна страна във връзка с наведените във въззивната жалба пороци на оспорения съдебен акт:

Жалбата е подадена в срока по чл. 259, ал. 1 ГПК, поради което е допустима.

Съгласно чл. 269 ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта – в обжалваната му част, като по останалите въпроси е ограничен от релевираните въззивни основания в жалбата.

Първоинстанционното решение е валидно и допустимо, а по същество неправилно.

Предявени е частичен иск, с правно основание чл. 422 от ГПК вр. чл. 79, ал. 1 вр. чл. 266, ал. 1 от ЗЗД за заплащане на възнаграждение по договор за изработка.

По делото не се спори, че по силата на договор за услуга № Д-53-269 от 02.08.2012г., „Н.с.“ ЕАД е възложил, а „Н.“ АД е приел да извърши, посочени в договора дейности. Договорът е сключен след провеждане на процедура за възлагане на обществена поръчка по реда на Закона за обществените поръчки /Обн. ДВ. бр.28 от 6 април 2004г., отм. ДВ. бр.13 от 16 февруари 2016г./, открита с решение от 23.05.2012 г. на възложителя „Н.с.“ ЕАД. С решение Р-53-3/18.07.2012 г., „Н.“ АД е бил избран за изпълнител по поръчката.

Страните са посочили за предмет на договора – „Изготвяне на пакет от документи за регистриране на „Н.с.“ ЕАД като В и К оператор по смисъла на Закон за регулиране на В и К услуги и изграждане на система за контрол и управление на продажбите“, съгласно Техническо задание на Възложителя /приложение № 3/ и техническа ценова оферта на Изпълнителя, подадени в процедурата за възлагане на обществена поръчка по реда на закона за обществените поръчки – неразделна част от договора.

В приложеното към договора техническо задание, неразделна част от него, съгласно чл. 1 и чл. 16, е посочено, че предметът на възложеното се изразява конкретно в:

1/ Изготвянето на Бизнес план за развитието на дейността на В и К оператор за 5-годишен период, общи условия за работа с потребителите и ежегодни заявления за утвърждаване на цени на водоснабдителните и канализационните услуги, съгласно Указанията на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. Изпълнителят трябва да извършва годишен регулаторен одит на база месечен анализ на показателите заложени в бизнес плана;

2/ Създаване и текущо управление на интегрирана регистрационна система на потребителите на В и К услуги с изискуеми идентификатори и изработване и управление на централизирана система за текущо управление на продажбите;

3/ Изграждане на система за отчитане и физически контрол на техническото състояние и поддръжка на средствата за измерване за първия регулаторен период.

Съгласно чл. 2 от договора, срокът за изпълнение на поръчката е 60 месеца и започва да тече от датата на подписване на договора.

В чл. 9 от договора страните са уговорили цена за предоставяните услуги от 25 % от приходите от регулираната дейност, заедно със съответното ДДС. В приложеното към договора ценова оферта и хонорарна сметка, неразделна част от него съгласно чл. 1 и чл. 16, е посочена конкретната цена в процентно изражение на всяка от изпълняваните дейности. Съгласно чл. 10 от договора, възложителят ще заплати възнаграждението по сметка на изпълнителя в срок до 15 дни след подписване на съответния протокол по чл. 8, ал. 1 и чл. 8, ал. 2 от този договор и издадена фактура от изпълнителя.

В чл. 6, т. 4 от договора е предвидено, че възложителят назначава комисия за управление и контрол, която ще следи за качественото и в срок изпълнение на договора и за приемане на резултатите от изпълнението. Съгласно чл. 7, т. 2 oт договора, ищецът, в качеството му на изпълнител, е длъжен да представи чрез регистриране в деловодната система на „Н.с.“ ЕАД четири междинни отчета за дейността си. Същите се представят ежегодно по време на изпълнението на проекта. В чл. 7, т. 3 е предвидено ищецът-изпълнител да представи чрез регистриране в деловодната система на „Н.с.“ ЕАД окончателен отчет на дейността си, съдържащ информация за изпълнените през последната година дейности, както и за всички дейности, изпълнени по проекта, придружен с финална проформа фактура, като отчетът се представя до 10 дни след изпълнение на услугата.

Съгласно чл. 8, ал. 1 от договора, междинното приемане на изпълнението на договора се осъществява съгласно чл. 7, т. 2, с подписване на протоколи между изпълнителя и комисията, назначена със заповед на възложителя, съгласно чл. 6, т. 4 от договора. С чл. 8, ал. 2 от договора е предвидено, че окончателното приемане се осъществява с подписването на окончателен протокол от комисията, назначена със заповед на възложителя, съгласно чл. 6, т. 4 от договора и представител на изпълнителя след представяне на отчета по чл. 7, т. 3 от договора, придружен от съответните документи.

Със заповед № РД-11-334/06.08.2012 г., изпълнителният директор на „Н.с.“ ЕАД към момента е назначил комисия за управление и контрол по изпълнението на процесния договор, състояща се от председател: инж. В.С.– Директор „Техническа дирекция“ и членове: И.Ц.– главен счетоводител и А.М.– ръководител отдел „Собственост и наеми“ и резервни членове: инж. Л.Д.– Главен инженер в отдел: „Строителство и инвестиции“ и М.И.-юрисконсулт. 

С протокол от 07.08.2012 г. приемателната комисия, след като е констатирала, че представените пред нея от ищеца документи съответстват на изискванията на ДКЕВР е приела „Пакет документи за регистрация“ на „Н.с.“ ЕАД като В и К оператор, съгласно Указанията на ДКЕВР и като изпълнение в 14 дневен срок по Договор № Д-53-269/02.08.2012 г.

По делото е представено Решение № БП-19 от 01.12.2014 г., с което е одобрен внесеният в ДКЕВР, с вх. № Б-17-77-5/01.08.2014 г. преработен бизнес план за развитие на регулираната дейност на „Н.с.“ ЕАД за периода 2012-2016 г. с параметри съгласно констатациите в раздели I-VII на решението. В решението е изложено, че с писмо, постъпило при регулатора на с писмо вх. № В-12-00-397/07.08.2012 г., „Н.с.“ ЕАД е представило петгодишен бизнес план за развитие на дейността на дружеството за периода 2012-2016 г. Изложено е, че с протоколно решение по т. 7 от Протокол № 111/22.07.2013 г., ДКЕВР е върнала преписката на заявителя „Н.с.“ ЕАД, като на последния е изпратена покана, с която е указано в 14-дневен срок от получаването на поканата да представи преработен бизнес план. На 04.04.2014 г. е представен нов бизнес план, който също е върнат на заявителя „Н.с.“ ЕАД поради това, че не отговаря на законовите изисквания. С писмо вх. № Б-17-77-5/01.08.2014 г. е внесен трети по ред преработен бизнес план от страна на „Н.с.“ ЕАД, който е бил одобрен от комисията.

По делото е представена фактура № 25/08.08.2013 г., издадена от „Н.“ АД, с получател „Н.с.“ ЕАД за сумата от 156072,20 лв. с ДДС, с посочено наименование на стоката/услугата „извършена услуга по договор № Д-53-269 от 02.08.2012 г., издадени фактури за м. 07.2013 г. от № ********** до ********** прилагам Приложение 11“.

С декларация от 28.03.2014 г., изпълнителният директор на ответника „Н.с.“ ЕАД е декларирал пред ТД на НАП Варна, че дружеството дължи на ищеца „Н.“ АД сума в размер на 2367147,30 лв., възнаграждение по процесния договор за услуга № Д-53-269/02.08.2012г.

Представен е и приемно-предавателен протокол от 08.08.2013 г., подписан за възложителя от Г.К.С.- законен представител на ответника, в който е посочено, че изпълнителят предава проформа фактура № 16/07.08.2013 г. и фактура № 25/08.08.2013 г., а възложителят приема извършената дейност, уговорена в процесния договор, както и проформа фактура № 16/07.08.2013 г. и фактура № 25/08.08.2013 г. на стойност 156072,20 лв. в нейната цялост и без забележки.

От изслушаната и приета в хода на съдебното дирене пред първоинстанционния съд съдебно-счетоводна експертиза се установява, че процесната фактура № 25/08.08.2013г. е редовно осчетоводена в счетоводните регистри на страните. Фактурата е отразена в дневниците за продажби и покупки по ДДС за предявения период, като е подадена справка-декларация по ЗДДС от страните. Вещото лице посочва, че процесната фактура фигурира в баланса на ищцовото и ответното дружество за 2013 г. към момента на съставянето му. Дадено е заключение, че общата сума от приходите от регулираната дейност само от доставката на вода за В и К дружества е в размер на 124135,52 лв.

Процесната искова претенция се основава на твърдение за неизпълнени от ответника договорни задължения за заплащане възнаграждение за предоставени от ищеца услуги по договор за услуга № Д-53-269/02.08.2012г. за периода 01.07.2013г.-30.07.2013г., за което е издадена фактура № 25/08.08.2013г.

За да постанови обжалваното решение, първоинстанционният съд е приел, че от представеното по делото решение на ДКЕВР се установява, че ищецът е изпълнил задълженията си по договора, в частта на регистрирането на ответника като доставчик на ВиК услуги. Изложил е мотиви, че осчетоводяването на процесната фрактура от ответното дружество, включването ѝ в справка-декларация по ЗЗД и ползването на данъчен кредит по нея, представлява недвусмислено признание за възникването на процесното задължение, което води до извод, че ответникът е приел работата. След като е определил дължимо възнаграждение за релевирания период от 31033,88 лв. е уважил в цялост предявения частичен иск от 25 000 лв. 

Фактическият състав на заявеното притезание включва доказване по делото на следните обстоятелства от ищеца: наличието на сключен между страните договор, с който му е възложено извършването определена работа за уговорена цена - възнаграждение, фактическото изпълнение на възложената работа и приемане на работата от ответника.

Във въззивната жалба са изложени съображения, че ответното дружество не може да бъде определено като В и К оператор и не подлежи на регистрация като такъв. Определеният от страните предмет на договора следва да се тълкува във връзка с представеното техническо задание, по силата на изричното препращане на чл. 1 и 16 от договора. В същото се посочва, че на изпълнителя е възложено изработването на бизнес план за развитието на дейността на В и К оператор за 5-годишен период. С оглед на това, задължението за регистрация, следва да се разбира като изработване на посочения в техническото задание петгодишен план за дейността. Видно от становището на ДКЕВР, изложено в Решение № БП-19 от 01.09.2014 г., „Н.с.“ ЕАД се явява В и К оператор по смисъла на чл. 2, ал. 3 от ЗРВКУ, доколкото доставя вода на водоползватели с издадени от МОСВ или басейновите дирекции разрешителни – други В и К оператори. По този начин, той има задължение да изготви и представи за одобрение бизнес план по чл. 10 от закона. С оглед на това, уговорената престация е възможна и не е налице случай на невъзможен предмет.

Ответникът, както в отговора на исковата молба, така и във въззивната си жалба навежда доводи в насока, че ищецът не е изпълнил задълженията си по договора, като работата не е приета по уговорения между страните начин.

Основното задължение на изпълнителя е да изпълни възложената му работа. Изпълнението на възложената работа трябва да е съобразено с поръчката на възложителя - чл. 258 от ЗЗД, чл. 264, ал. 1 от ЗЗД, чл. 265 от ЗЗД и чл. 266, ал. 1 от ЗЗД. Същевременно изпълнението следва да е извършено по начин, че готовият резултат да е годен за обикновеното или предвидено в договора предназначение - чл. 261, ал. 1 от ЗЗД. Основното задължение на възложителя е да приеме работата и да заплати уговореното възнаграждение /арг. от чл. 264, ал. 1 от ЗЗД, съгласно който поръчващият е длъжен да приеме извършената съгласно договора работа/. Приемането на работата, т. е. на резултата от изпълнението на договора за изработка, е право и задължение на възложителя. Възложителят е длъжен да приеме работата, ако тя отговаря на поръчката му - като вид, количество, качество, технически и др. параметри. Възложителят има право да откаже да приеме работата, ако тя не отговаря на поръчката му.

За установяване на изпълнението на работата, както и приемането ѝ от страна на възложителя, ищцовото дружество е представило процесната фактура № 25/08.08.2013г., която, видно от приетото от съда и неоспорено от страните заключение на назначената по делото съдебно-счетоводна експертиза, е осчетоводена от ответното дружество, включена е в дневника за продажбите по ЗДДС, стойността ѝ е отразена в справка-декларация по ЗДДС и по нея е ползван данъчен кредит. Представен е и протокол от 08.08.2013г., с който изпълнителният директор на ответника „Н.с.“ ЕАД към този момент е заявил, че приема извършената дейност по процесния договор.

Действително, съгласно константната практика на ВКС, осчетоводяването на фактурата, включването ѝ в дневника за покупки и в дневника за продажби по ЗДДС, отразяването на стойността й в справките-декларации по ЗДДС и ползването на данъчен кредит по нея представляват недвусмислено извънсъдебно признание на длъжника за съществуване на отразеното в съдържанието й задължение. Следва да бъде посочено обаче, че фактурата е частен свидетелстващ документи и тя, заедно с действията по осчетоводяването и декларирането ѝ по реда на ЗДДС, не притежават материална доказателствена сила относно удостоверените във фактурата обстоятелства и следва да бъдат преценявани от съда по вътрешно убеждение с оглед всички доказателства по делото.

В конкретния случай, с клаузите на чл. 6, т. 4, чл. 7, т. 2, 7, т. 3 и чл. 8 от договора, страните са предвидили специален ред за приемането на работата – чрез изготвяне от изпълнителя на четири междинни и един окончателен отчета за дейността си, които следва да бъдат представени пред и одобрени от специално определена от възложителя комисия за управление и контрол. Този ред съответства както на техническата специфика, комплексния характер и относителна сложност на уговорената престация, така и с обстоятелството, че доколкото договорът е сключен след провеждане на процедура за възлагане на обществена поръчка, редът за приемане на работата е част от неговото минимално съдържание по чл. 41, ал. 1 от ЗОП /отм./ вр. чл. 47а от ППЗОП /отм./. Волята на страните за стриктното спазване на предвидения в договора ред за приемане на работата е видна и от клаузата на чл. 10 от договора, с която приемането на работата по реда на чл. 8 от договора е поставено като условие за възникването на задължението за плащане на уговорената цена. Приемателна комисия е комисия е била конституирана от възложителя с представената по делото заповед № РД-11-337/06.08.2012 г.

Съдът намира, че по делото не е доказано приемане на работата от страна на възложителя, с оглед изрично предвидения между страните ред за това. Нито бланкетното изявление на законния представител на възложителя за приемане на дейности по договора, нито приемането, осчетоводяването, декларирането и ползването на данъчен кредит по процесната фактура могат да бъдат приравнени на приемане в случая. На първо място, тези действия не могат да заместят преценката на членовете на предвидената комисия по управление и контрол. Страните изрично са предвидили, изпълнението и годността на работата да бъде преценено от квалифицирани лица, близко запознати с проекта и неговите особености. От друга страна, по делото не са представени предвидените в по чл. 7, т. 2 и 3 от договора отчети, нито същите са регистрирани в деловодната система на ответника. Макар законодателят да не предписва определена форма за приемане на възложената работа, от ангажираните доказателства следва да може да се установи какво точно е извършено, респ. прието – какви дейности, техните технически параметри, качество, вид и прочие. В същото време, в чл. 7, т. 3 от договора е предвидено, че окончателният отчет, който изпълнява и ролята на междинен отчет за последната година, следва да съдържа информация за изпълнените през последната година дейности. В тази насока формулировките „извършени дейности по договор № Д-53-269 от 02.08.2012г.“ в процесната фактура, респ. „приема извършената дейност, упомената в горепосочения договор“ в приемно-предавателния протокол от 08.08.2013 г., независимо от формалното препращане към чл. 8, ал. 1 от договора, се явяват крайно недостатъчни да удостоверят извършеното и не могат да се разглеждат като приемане на работата по договора.

В случая, не се и установява реалното извършването на повечето от дейности по договора – изготвянето ежегодни заявления за утвърждаване на цени на водоснабдителните и канализационните услуги, създаването и подръжката на интегрирана регистрационна система на потребителите на ВиК услуги или система за отчитане и физически контрол на техническото състояние и поддръжка на средствата за измерване на първия регулаторен период.  

Единственият случай на приета работа по договора по предвидения между страните ред е приемането от комисията по чл. 6, т. 4 от договора, с протокол от 07.08.2012 г., на „Пакет документи за регистрация“ на „Н.с.“ ЕАД като В и К оператор, съгласно Указанията на ДКЕВР. С оглед уговореното от страните в техническото задание към договора, съдът намира представените документи да представляват бизнес план по чл. 10 от ЗРВКУ. Видно от съдържанието на приложеното по делото Решение № БП-19 от 01.09.2014 г. на ДКЕВР, производството пред регулатора е инициирано във връзка с бизнес план, представен с писмо, вх. № В-12-00-397/07.08.2012 г. Съдът намира да е налице идентичност между този план и плана, приет от комисията по чл. 6, т. 4 на 07.08.2012 г. В решението е посочено, че този първоначален план не е одобрен и е върнат за преработка. Пред ДКЕВР са представени преработени планове с писма вх. № В-17-77-1/04.04.2014 г. и вх. № В-17-77-5/01.08.2014 г., като едва последният е одобрен по реда на чл. 11 от ЗРВКУ. В случая, тълкувайки волята на страните по реда на чл. 20 от ЗЗД, съдът намира, че изпълнителят се е задължил не само да представи документ, имащ съдържанието на бизнес план по чл. 10 от ЗРВКУ, но и такъв, отговарящ на изискванията за одобрение по чл. 11 от ЗРВКУ. Действително, в случаи като настоящия, когато работата се изразява в подготвяне на документи, подлежащи на одобрение по административен ред, констатирането на недостатъци в документацията и даването на указанията за отстраняването им не води по необходимост до извод за неизпълнение на договора. В този случай обаче, изпълнителят остава задължен да извърши допълнителни действия с оглед привеждането на проекта в съответствие с указанията на административния орган.  В конкретния случай, няма данни одобреният от регулатора бизнес план, представен с писмо, вх. № В-17-77-5/01.08.2014 г., да е изготвен от ищеца „Н.“ АД, нито същият да е приет по уговорения в договора ред. Също така, не се доказва приетият от възложителя план да е послужил като основа при изработването на този одобрен от ДКЕВР – терминът „преработен“ в случая по скоро обозначава продължаващото административното производство по отношение на ответника, но не и някакво тъждество в съдържанието между подадените планове. По този начин не може да се приеме, че е налице частична полезност на приетата работата и че се дължи възнаграждение за това, на основание чл. 267, ал. 1, изр. второ от ЗЗД. От друга страна, по делото се претендира възнаграждение за определен период – за м.07.2013 г. Както бе посочено, не са представени междинни отчети по чл. 7, т. 2 от договора и не може да се направи извод, че за този период са извършвани дейности във връзка с изработване на бизнес плана по чл. 10 от ЗРВКУ или че те са приети от възложителя. С оглед на това, не се установява изпълнение, респ. приемане на работата и в частта относно изготвянето на бизнес плана за развитие на дейността на В и К оператор за 5-годишен период.

Предвид гореизложеното, по делото не се установява изпълнение, респ. приемане на задълженията на ищеца по договор за услуга № Д-53-269 от 02.08.2012 г., поради което за възложителя не е възникнало задължение за заплащане на уговореното възнаграждение по арг. от чл. 266, ал. 1, изр. 1 ЗЗД.

С оглед несъвпадението на изводите на двете инстанции, обжалваното решение следва да бъде изцяло отменено, като предявеният иск бъде отхвърлен.

По отношение на разноските:

Предвид изхода на спора решението следва да бъде отменено в частта, с която ответникът е осъден да заплати на ищеца, направените от последния разноски в заповедното производство в общ размер на 1 405,00 лв. и в първоинстанционното производство в размер на 500,00 лв. На въззивника-ответник следва да бъдат заплатени, сторените от него разноски в първоинстанционното производство, в общ размер на 3 477,00 лв., от които 400,00 лв. – депозит за вещо лице, 5,00 лв. – съдебно удостоверение, и 3072,00 лв. – адвокатско възнаграждение. В полза на ответника не следва да се присъждат разноски в размер на 15,00 лв. за заплатена държавна такса по частна жалба срещу определение по първоинстанционното дело от 28.07.2015г., доколкото същата е върната.

С оглед изхода по въззивната жалба, на въззивника се дължат разноски в общ размер на 600,00 лв., от които 500,00 лв. - държавна такса и 100,00 лв. – юрисконсултско възнаграждение, определено по реда на чл. 78, ал. 8 ГПК, вр. чл. 37 ЗПП, вр. чл. 27 Наредба за заплащането на правната помощ.

 

Така мотивиран, Софийски градски съд

 

Р  Е  Ш  И  :

 

ОТМЕНЯ решение от 30.10.2017г., постановено по гр.д. № 2627/2015г. на СРС, 61 състав и ВМЕСТО НЕГО ПОСТАНОВЯВА:

ОТХВЪРЛЯ предявения по реда на чл. 422, ал. 1 от ГПК от „Н.“ АД, ЕИК ******, седалище и адрес на управление:***, съдебен адрес:***, частичен иск с правно основание чл. 79, ал. 1, вр. чл. 266, ал. 1 от ЗЗД, за признаване за установено, че „Н.с.“ ЕАД, ЕИК *******, седалище и адрес на управление:*** дължи на „Н.“ АД сумата от 25 000,00 лв., представляваща възнаграждение за периода 01.07.2013г.-30.07.2013г. по договор № Д-53-269/02.08.2012г., за което е издадена фактура № 25/08.08.2013г., при заявен общ размер на вземането от 156 072, 20 лв., ведно със законната лихва, считано от датата на предявяване на заявлението за издаване на заповед за изпълнение - 27.10.2014г. до окончателното изплащане, за което е издадена заповед за изпълнение по чл. 410 от ГПК от 30.10.2014 г. по ч.гр.д. № 57945/2014г. по описа на СРС, 61 състав.  

ОСЪЖДА „Н.“ АД, ЕИК ********, седалище и адрес на управление:***, съдебен адрес:*** да заплати „Н.с.“ ЕАД, ЕИК *******, седалище и адрес на управление:***, на основание чл. 78, ал. 3 от ГПК, сума в размер на 3 477, 00 лв. – разноски в първоинстанционното производство и на основание чл. 273, вр. чл. 78, ал. 1 и ал. 8 от ГПК, сумата от 600, 00 лв. - разноски пред въззивния съд.

Решението подлежи на обжалване в 1 месечен срок от съобщенията до страните пред ВКС при условията на чл. 280, ал. 1 и, ал. 2 ГПК.

 

                                         

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                      

                                                

                                                 

 

                                                         ЧЛЕНОВЕ: 1.

                                                                       

   

                                                                      

                                                                              2.