Определение по дело №1127/2019 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 14 ноември 2019 г. (в сила от 12 декември 2019 г.)
Съдия: Даниел Нанев Марков
Дело: 20192100201127
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 28 октомври 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

327                                                 14.11.2019г.                             град Бургас

 

Бургаският окръжен съд,                                                   наказателно отделение

на четиринадесети ноември                        две хиляди и деветнадесета година

в открито заседание в следния състав:

 

                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ:  Даниел Марков                                                                              ЧЛЕНОВЕ: 1.

                                                                                 2.

Секретар: Галина Драганова

Прокурор: Иван Иванов

като разгледа докладваното от съдия Марков

НЧД № 1127 по описа за 2019 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството по делото е по реда на чл. 439, ал. 1 от НПК, вр. чл. 70, ал. 1 от НК. Образувано по молба на лишения от свобода Б.Х.Б., ЕГН **********,  за условно предсрочно освобождаване  от изтърпяване на останалата част от наказанието лишаване от свобода .

В съдебно заседание представляващият началника на затвора гр.Бургас, излага становище за неоснователност на молбата предвид показвано от осъдения  непостоянно поведение.

 Представителят на Окръжна прокуратура намира, че молбата следва да бъде оставена без уважение, което мотивира с отсъствие на всички предпоставки по чл. 70 ал.1 от НК и с отрицателното становище по чл.437, ал.2 от ЗИНЗС.

Осъденото лице моли съда да уважи молбата и да го освободи условно предсрочно от изтърпяване на останалата част от наказанието лишаване от свобода. Упълномощеният  му защитник развива подробни доводи за  присъствието на  всички предвидени в закона предпоставки за уважаване  молбата на осъдения.

 Съдът, след като изслуша становищата на страните и като прецени поотделно и съвкупно събраните по делото доказателства, прие за установено следното:

Лишеният от свобода Б.Х.Б. е роден на ***г.  в гр.******.

С определение №61/28.06.2016г. по НОХД№158/16г., Окръжен съд, г.Ямбол е одобрил споразумение, според което Б. е признат за виновен за пренасяне без надлежно разрешително на 24.08.2015г. от  Република Турция в Република България през границата на страната на  ГКПП“Лесово“ с лек автомобил и без надлежно разрешително на 40 пакета високорисково наркотично вещество – хероин, с тегло 19, 89кг и обща стойност 1 790 762,40лв, като предмета на контрабандата е в особено големи размери и случаят е особено тежък и осъден на основание чл.242, ал4, , вр.ал.2, вр.чл.55, ал.1 на осем години лишаване от свобода, които да изтърпи при първоначален строг режим и на 10 000лв. глоба.

Към днешна дата  фактически е изтърпял повече от половината от наказанието - 4 години 2 месеца и 16 дни, съобразявайки задържането му под стража , считано от 24.08.2015г. Остават му да изтърпи още три години 3 месеца и 24 дни, отчитайки времето на положения труд.

Съгласно разпоредбата на чл. 70, ал.1 от НК, за да се приложи института на условно предсрочното освобождаване, осъденият  следва да е дал доказателства за своето поправяне.

Доказателства за поправянето са всички обстоятелства, които сочат за положителната промяна у осъдения по време на изтърпяване на наказанието, посочени в чл.439а от НПК,  като доброто поведение, участието в трудови, образователни, обучителни, квалификационни или спортни дейности, в специализирани програми за въздействие, общественополезни прояви. Доказателствата за поправянето се установяват от оценката на осъдения по чл. 155 от ЗИНЗС, работата по индивидуалния план за изпълнение на присъдата по чл. 156 от същия закон, както и всички други източници на информация за поведението на осъдения по време на изтърпяване на наказанието.

Първоначално е бил настанен в Затвора –Ст.Загора, а на 21.09.2016г. е бил преместен по негова молба в Затвора –Бургас. Назначен е  на длъжност по щат, като отговорник на 2-ра група в ЗО „Дебелт“, считано от 17.02.2018 г. и според администрацията на затвора се е отнасял отговорно и с желание към работата си. След настаняването му в ЗО „Строител“ е започнал работа на домакински щат като „хигиенист“ на домакински щат,  считано от 29.10.2018г. От март 2019г полага  доброволен труд на външен работен обект „Съдебна палата“, за което е изпратено благодарствено писмо до Началника на ЗО“Строител“.

 Със заповеди на Началника на Затвора –Бургас №№184/09.07.2018г., 26/26.02.2019г. режима за изтърпяване на наказанието на осъдения е бил променен от строг на общ  и от общ на лек.

От приложените към личното досие документи се установява, че по време на изтърпяване на наказанието  лишеният от свобода е бил награждаван за дисциплинираност и проявено старание при изпълнение на служебните с награди „Заличаване на наложено наказание“, „Удължено свиждане за срок от 2 часа“, домашен отпуск с различна продължителност  и „Ползване на годишна почивка извън затворническото общежитие в размер на 10 денонощия“.

За същия период е бил наказван три пъти:

 – за открити на 25.05.2017г.  в шкафа му мобилен апарат и зарядно устройство му е наложено „Лишаване от хранителна пратка за срок от три месеца, чието изпълнение било отложено  на основание чл.107 от ЗИНЗС за срок от 3 месеца;

За констатирана на 04.10.2017г.употреба на наркотично вещество е наказан с “Извънредно дежурство по поддържане на хигиената за срок от 7 дни“  и приведено в изпълнение отложеното предходно наказание;

За прикрепена на 11.09.2018г. в радиоапарата му  неразрешена вещ(флаш памет) е наказан с “Лишаване от хранителна пратка за срок от един месец“, чието изпълнение също е отложено за срок от 1 месец.

Според представените становища осъденият Б. е участвал в клуб“Красиви ръце“ в ЗООТ“Дебелт“се включвал  в осигуряването на организацията и дисциплината в организираните културно-масови и спортни мероприятия през празничните и почивни дни на територията на ЗО„Строител“ , активно планирал, организирал и провеждал дискусии и конкурси по повод националните и битови празници. През месеците септември и август участвал в провеждани по график в същото общежитие беседа на тема „Превенция на употребата на наркотични вещества“. На общо събрание на лишените от свобода проведено чрез гласуване бил избран за отговорник по културно-масовата дейност в груповия съвет на ЗО„Строител“.

За отчитане на поправителното въздействие от престоя му в затвора, на лишения от свобода Б.   са били извършени общо 4 оценки на риска от рецидив и вреди.

Първоначалната оценка на риска, изготвена В Затвора –Ст.Загора на 13.07.2016г. е  отчела  37 точки. Като проблемни зона са  идентифицирани: отношението му към правонарушението, управление на финанси и доходи, начин на живот и обкръжение и умения за мислене. При втората оценка от 26.07.2017г. , величината  на риска е  снижена на 28 точки, с констатирани леки промени в същите зони. Третата периодична оценка на риска от 25.05.2018 г. отново регистрира понижаване – 22точки. Последното изследване на риска е от 11.10.2019г., според което  оценката е 15т.

В периодите на препланиране на изпълнението на присъдата са отчетени  в голяма степен изпълнение на поставените цели, като осъдения напълно е приел отговорността за извършеното престъпление, но изпитва трудности с преодоляване на негативно влияние на лица  с криминален модел на поведение и е налице дефицит при самоконтрола ( целите , преследвани в зоните начин на живот и умения за мислене са реализиране от части).

Преценката по чл.70 ал.1 от НК, че осъденият е дал доказателства за своето поправяне, предполага  изследване на цялостното поведение на лицето по време на изтърпяване на наказанието. Доброто поведение на осъдения следва да сочи за осъзнатото му  поправяне, а не за привидна реализация на личната цел на ангажираната наказателната принуда.  Това обстоятелство изисква да се преценява дали  действително се е поправил осъдения (п.2 ППВС№7/75г.изм.ППВС№7/87г.) Действително Б. не е силно криминализирана личност, но не може да не направи впечатление, че второто престъпление, за което е осъден,  е извършено две години след реабилитацията му за първото осъждане още като непълнолетен. Настоящото престъпление е осъществено няколко месеца преди да настъпи пълната му реабилитация по чл.88а, ал.3 от НК и за второто му осъждане. Тези обстоятелства сочат на липса на трайна устойчивост към възникнали криминалогенни фактори. В контролирана среда, съобразяването му с установения ред и въздържането му от нарушения, също е нетрайно. Първите две от наложените му дисциплинарни наказания са за деяния извършени от него почти две години след като вече е бил задържан и година след влизане в сила на присъдата, когато  би следвало да са  изпълнявани заложените в плана ѝ за изпълнение цели, а оценката на риска снижена с 10т. Третото дисциплинарно нарушение е осъществено от него два месеца след замяна на режима му с по-лек и четири месеца след снижаване на същата оценка до 22т. За излаганите съображения е без значение статута по чл.109 от ЗИНЗС на лишения от свобода като наказан или ненаказан, а факта на извършените нарушения, предхождани и последвани от периоди на дисциплинирано поведение на същия. Тези факти, според съда, са показателни за нееднозначното повлияване на поведението му от въздействието на контролираната  среда.

Установените по делото обстоятелства, водят до  извода за неоснователност на молбата. Безспорно е доказана единствено първата от кумулативно предвидените в чл.70 ал.1 от НК предпоставки за допускане на условно предсрочно освобождаване на осъдения Б. – изтърпяването на повече от половината от  наложеното му наказание. Осъденият е подал молба за  условно предсрочно освобождаване  на 26.08.2019г. – четири години и два дни след първоначалното му задържане под стража. Сериозно положително значение следва да бъде отдадено и на извършеното от него на 27.08.2019г. заплащане на задължението за разноските по НОХД№158/16г. на ЯРС от 667,81лв.,  за чието доброволни изпълнение е  получил съобщение на 04.10.2016г.

Не е налице втората установена от закона предпоставка, въвеждаща изискване за доказано добро поведение на осъдения, до такава  степен, която да позволи преценка  за постигнато поправяне. Резултатите от проведените оценки на риска действително сочат тенденцията на положителни промени, но не са от решаващо естество, доколкото от самото начало на изтърпяване на наказанието оценката на риска е била в ниски стойности. В този смисъл, настоящият състав намира, че целените с присъдата поправителен, превъзпитателен и възпиращ ефект, все още не са постигнати в необходимия обем и дълбочина, което от своя страна мотивира нужда от продължаване на корекционно – възпитателната работа с лишения от свобода Б.,  съобразно индивидуалните потребности на последния.По мнението на съда постигането на качествена и трайна промяна в нагласите и мотивацията на осъдения Б.Б. за обществено приемлив и законосъобразен начин на живот,  недопускане на правонарушения, изискват продължаване на въздействието в условията на контролираната среда на местата за лишаване от свобода и не могат да бъдат компенсирани с пробационни мерки в тригодишния  остатъка от наказанието му.

С оглед на горното, съдът намира, че положените от осъденото лице усилия във време на изтърпяване на наказанието са съществени , но недостатъчни за цялостни положителни промени в съзнанието на осъдения, които да доведат без колебание до извода , че Б. се е превъзпитал и поправил. Не е налице втората предпоставка по чл.70, ал.1 от НК, не  са постигнати докрай и целите на наказанието, предвидени в чл. 36 от НК, поради което молбата на осъдения за условно предсрочно освобождаване следва да бъде оставена без уважение.

Предвид изложеното и на основание чл. 440, ал. 1 от НПК, Бургаският окръжен съд

 

                            О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на осъдения Б.Х.Б., ЕГН **********, за условно предсрочно освобождаване от остатъка на наказанието, наложеното му с влязло в сила определение №61/28.06.2016г. по НОХД№158/16г. по описа на  Окръжен съд, г.Ямбол.

Определението може да бъде обжалвано или протестирано с частна жалба или частен протест пред Апелативен съд, гр.Бургас в седемдневен срок от обявяването му.

  

 

  ПРЕДСЕДАТЕЛ: