Решение по дело №1660/2019 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 750
Дата: 12 юни 2019 г. (в сила от 5 ноември 2019 г.)
Съдия: Петя Кръстева Георгиева
Дело: 20192120201660
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 април 2019 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ  

 

номер 750, 12.06.2019г., гр.Бургас

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

     Бургаският районен съд, осми наказателен състав,

на четвърти юни, две хиляди и деветнадесета година,

в публично заседание в състав:

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ:     ПЕТЯ  ГЕОРГИЕВА

при секретаря Златка Калоянова

в присъствието на прокурора……………,

като разгледа докладваното от съдия Георгиева наказателно административен характер дело № 1660 по описа за 2019 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

        Производството по делото е образувано по повод жалбата на Д.Г.М. ЕГН ********** с адрес *** против наказателно постановление № 02-0002241/ 01.04.2019г., издадено от директора на Дирекция „Инспекция по труда” – гр.Бургас, с което за нарушение на чл.15, ал.1 от Наредба № РД-07-2/ 16.12.2009г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд на основание чл.413, ал.2 от Кодекса на труда /КТ/ на жалбоподателя е наложена глоба в размер на 1000 лева. С жалбата се релевират доводи за незаконосъобразност на обжалваното постановление, като се иска неговата отмяна.

     Жалбата е депозирана в преклузивния срок за обжалване от лице с процесуална легитимация и е допустима.

     Като прецени поотделно и в съвкупност представените по делото доказателства и съобрази закона в контекста на правомощията си по съдебния контрол, съдът намери за установено от фактическа и правна страна следното :

     При извършена проверка на място на строителен обект „*“ „*“, находящ се в УПИ ************ по плана на гр.Созопол на 18.02.2019г. изпълняван от „С.с.“ЕООД-гр.София. В хода на проверката е установявано, че Д.Г.М., в качеството си на технически ръководител и длъжностно лице по безопасност и здраве и определен със заповед №1/2019г. на работодателя да провежда ежедневен инструктаж на горепосочения строителен обект, не е провел  ежедневен инструктаж на 18.02.2019г. преди започване на работа на А.А.К. с ЕГН **********, полагащ труд на длъжност „работник строителство“, с което е нарушен чл.15, ал.1 от Наредба № РД-07-2/ 16.12.2009г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд.

     За извършената проверка е съставен протокол № ПР 1905480/ 28.02.2019г., приложен към административнонаказателната преписка.

     Актът за установяване на административно нарушение съдържа законоустановените реквизити по чл.42 от ЗАНН, надлежно е връчен на нарушителя, който е посочил, че същият е съставен в негово присъствие и няма възражения. В срока чл.44, ал.1 от ЗАНН не са депозирани писмени възражения.

     Административнонаказващият орган е приел за установено, че нарушението е  извършено от обективна страна и е издал наказателното постановление, с което за нарушение на чл.15, ал.1 от Наредба № РД-07-2/ 16.12.2009г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд на основание чл.413, ал.2 от Кодекса на труда КТ/ е наложил на жалбоподателя глоба в размер на 1000 лева.

     В хода на производството не са допуснати съществени процесуални нарушения. При издаването на акта и наказателното постановление са съобразени разпоредбите на чл.42 и чл.57 от ЗАНН и сроковете на чл.34 от ЗАНН. Актът е съставен в тримесечния срок от откриване на нарушителя, а постановлението в шестмесечния срок от съставянето на акта.

     Съгласно чл.15, ал.1 от Наредба № РД-07-2/ 16.12.2009г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, ежедневен инструктаж се провежда на работещи, пряко заети в дейности с висок производствен риск, включително: в подземни, минни и геологопроучвателни обекти; в кариери; в добива на нефт и газ; в превозите в железопътния транспорт; в производството и употребата на взривни материали; в международните автомобилни превози; в автомобилните превози на опасни товари по шосе; при работа с опасни химически вещества и препарати; при строителни и монтажни работи. Алинея 3 на посочената разпоредба предвижда, че ежедневният инструктаж се провежда от прекия ръководител на работата или друго лице, определено със заповед на работодателя.

    Безспорно е доказано, че строителния обект „*“ „*“, находящ се в УПИ ******** по плана на гр.Созопол на 18.02.2019г. се изпълнява от „С.с.“ЕООД-гр.София. От показанията на свидетелката Г. се установява, че на 18.02.2019г. не е бил проведен ежедневен инструктаж на лицата работещи на строителния обект, в частност на работника А.А.К. с ЕГН **********. Последният извършвал дейност, като работник строителство /зидаро-кофражист/, съответстваща на СМР по смисъла на §5, т.40 от ДР на ЗУТ, дейност, която по естеството си представлява източник на повишен производствен риск. В този смисъл императивната норма на чл.15, ал.1 от Наредба № РД-07-2/ 16.12.2009г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд предвижда задължителен ежедневен инструктаж. Със заповед № 1/ 2019 на управителя на „С.с.“ЕООД-гр.София, жалбоподателят Д.М. е бил определен за лице, което да провежда ежедневен инструктаж на лицата по чл.15, ал.1 от наредбата. Същият е бил назначен на длъжност „технически ръководител“, видно от приложения към преписката трудов договор № 00000052/01.10.2018г. Видно от представената книга за ежедневен инструктаж на „С.с.“ЕООД-гр.София на 18.02.2019г. жалбоподателят М. не е провел ежедневен инструктаж преди започване на работа на А.А.К. с ЕГН **********. Административнонаказващият орган е преценил събраните по преписката доказателства и е достигнал до извода, че е налице осъществен състав на административно нарушение. Според съда нарушението е доказано по безспорен начин от обективна и субективна страна, като определената от актосъставителя и наказващия орган правна квалификация е законосъобразна и правилна.

      В случая не е приложима разпоредбата на чл.28 от ЗАНН. С нарушението се засягат отношения по повод охраната на правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, пряко свързани с живота и здравето на работещите. Случаят не се отличава с по-ниска обществена опасност от обичайните нарушения от този вид, поради което не може да се приеме за маловажен.

    Нормата на чл.413, ал.2 от КТ предвижда, че работодател, който не изпълни задълженията си за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, ако не подлежи на по-тежко наказание, се наказва с имуществена санкция или глоба в размер от 1500 до 15 000 лева, а виновното длъжностно лице, ако не подлежи на по-тежко наказание - с глоба в размер от 1000 до 10 000 лева.

    Административнонаказващият орган е определил наказанието в размер на минимума, независимо че деянието е със сравнително висока степен на обществена опасност, тъй като обекта на защита е живота и здравето на работниците и служителите. При определяне на наказанието наказващият орган е съобразил обстоятелството, че нарушението е извършено за първи път.

    Предвид гореизложените съображения Бургаският районен съд намери обжалваното постановление за законосъобразно и обосновано, поради което на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН

                                                                     Р Е Ш И :

      ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление № 02-0002241/ 01.04.2019г., издадено от директора на Дирекция „Инспекция по труда” – гр.Бургас, с което за нарушение на чл.15, ал.1 от Наредба № РД-07-2/ 16.12.2009г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд на основание чл.413, ал.2 от Кодекса на труда /КТ/ на Д.Г.М. ЕГН ********** с адрес ***  е наложена глоба в размер на 1000 /хиляда/ лева.

    Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд-Бургас в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

                                                                                           Председател :/П/

 

Вярно с оригинала:З.К.