Решение по дело №576/2021 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 260891
Дата: 14 юли 2021 г. (в сила от 4 януари 2022 г.)
Съдия: Мариета Димитрова Бушандрова
Дело: 20212120200576
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 февруари 2021 г.

Съдържание на акта

                                    Р Е Ш Е Н И Е

 

№260891                                             14.07.2021г.                           град Бургас

 

                                  В   И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

Бургаският районен съд,     наказателно отделение, XII-ти състав

На девети април                                                                     година 2021

В публично заседание в следния състав:

 

                                           Председател: МАРИЕТА БУШАНДРОВА

                                           Съдебни заседатели:

 

Секретар: К. Сл.

Прокурор:

като разгледа докладваното от съдия Бушандрова

НАХД № 576 по описа на съда за 2021 година

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е oбразувано по жалба на Я.Г.Д., ЕГН: **********, с адрес: ***  срещу Наказателно постановление НП № 20-0769-004608/15.12.2020 г., издадено от Началника на Сектор Пътна полиция към ОДМВР гр. Бургас, с което на жалбоподателя за извършено нарушение по чл. 21, ал. 1 ЗДвП, на основание чл. 182, ал. 1, т. 6 от ЗДвП е наложено административно наказание „глоба”, в размер на 900 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 3 месеца.

Съдът намира жалбата за допустима. Подадена е от надлежна страна, в законоустановения за това срок и съдържа необходимите реквизити срещу акт, подлежащ на обжалване по реда на ЗАНН.

В съдебно заседание, жалбоподателят не се явява. Изпраща надлежно упълномощен процесуален представител. Поддържа жалбата. Не ангажира доказателства. Прави искане за разноски.

За ответника по жалбата - сектор „Пътна полиция” при ОД на МВР гр. Бургас, редовно призовани, представител не се явява в съдебно заседание пред настоящия съд. В писмено становище, изпратено до БРС молят НП да бъде потвърдено. Не сочат доказателства. Правят искане за разноски.

Жалбата е депозирана в рамките на седмодневния срок за обжалване по чл. 59, ал. 2 ЗАНН, подадена от легитимирано да обжалва лице срещу подлежащ на обжалване акт, поради което следва да се приеме, че същата се явява процесуално допустима.

Съдът, като прецени поотделно и в съвкупност представените по делото доказателства и съобрази закона с оглед правомощията си по съдебния контрол намира за установено от фактическа и правна страна следното:

На 16.09.2019 г. в 12:42 часа в община Бургас, на път № Е-773, км.491, до бензиностанция Ромпетрол”, в посока от кв.Ветрен към КПП-1, проверяващи – служители на Сектор ПП, към ОДМВР Бургас установили, че водач на лек автомобил – Ауди А 8 Л”, с per № А….НН, управлявал автомобила си със скорост 160км/ч., при максимално допустима скорост за движение в населено място, въведена с пътен знак В-26 до 90км/ч. Скоростта била установена със стационарна радарна система.

Собственикът на автомобила, бил запознат със снимковия материал, но отказал да посочи кой е управлявал автомобила му на горепосочения ден и час.

Предвид гореизложеното, на жалбоподателя бил съставен Акт за установяване на административно нарушение, за извършеното нарушение на чл. 21, ал. 1 ЗДвП, на 09.09.2020г.

При така установената фактическа обстановка съдът достигна до следните правни изводи:

Жалбата е депозирана в рамките на седемдневния срок за обжалване по чл. 59, ал. 2 ЗАНН, подадена от легитимирано да обжалва лице срещу подлежащ на обжалване акт, поради което следва да се приеме, че същата се явява процесуално допустима. Разгледана по същество жалбата е основателна по следните съображения:

Наказателно постановление е издадено от оправомощено за това лице, а АУАН е съставен от компетентен орган, но при съставянето на НП е допуснато съществено нарушение, което е опорочило производството и е довело до издаването на незаконосъобразно наказателно постановление, поради следните съображения:

Производството по установяване на административни нарушения и издаване на наказателни постановления е строго формален процес, който се провежда в стриктно регламентирани срокове, част от които са регламентирани в разпоредбата на чл. 34 от ЗАНН. Наказателната и административнонаказателната доктрина приема, че давността е институт на материалното право. Следователно за давността по чл. 34 ал. 1 от ЗАНН, съдът трябва да следи служебно. Началото на тримесечната административно наказателната давност е обусловено от откриването на нарушителя (чл. 34 ал. 1 от ЗАНН). Следователно, определената с нормата на чл. 53 от ЗАНН компетентност на органите на ПП ОДМВР Бургас да съставят АУАН, по дефиниция означава освен право да привличат към административнонаказателна отговорност субектите извършили нарушения, още и задължение за тези длъжностни лица да установяват своевременно нарушенията и техните извършители.

В настоящия случай, АУАН е съставен на 09.09.2020г, а нарушението е извършено на 16.09.2019г, т. е. АУАН е съставен след предвидения в ЗАНН 3 месечен срок. При неспазване на този срок, не следва да се образува административнонаказателно производство, а образуваното се прекратява.

АУАН е следвало да бъде съставен до 16.12.2019г. Видно от представените по делото доказателства, АУАН е бил съставен на 09.09.2020г, т.е. след предвидения в Закона срок.

Тук следва да се подчертае, че пропускането на по-краткия тримесечен срок не е основание за прилагане на по-дългия едногодишен/двугодишен срок от извършване на нарушението при преценката за срочното съставяне на акта за установяване на нарушението. Двата срока се намират в определено съотношение помежду си, което се изразява в поглъщането на тримесечния срок от откриването на нарушителя от едногодишния/двугодишния срок от извършването на нарушението. Т.е. след изтичане на по-дългия срок за компетентния орган се погасява правото да състави акт за административно нарушение, независимо че не е изтекъл тримесечният срок от откриване на нарушителя. Съответно след изтичане на тримесечния срок от откриване на нарушителя се погасява административно наказателната отговорност на нарушителя и респективно правото на компетентното длъжностно лице да състави акт, макар и в рамките на едногодишния/двугодишния срок от извършване на нарушението.

Това обстоятелство, а именно съставянето на АУАН след изтичане на сроковете по чл.34, ал.3 от ЗАНН се явява съществено процесуално нарушение, което не може да бъде „санирано” в съдебната фаза на производството и налага отмяна на обжалвания акт като незаконосъобразен, без да се разглежда спора по същество.

Само за пълнота, настоящият състав намира за нужно да отбележи, че настоящото производство е от административно - наказателен характер и същественото при него е да се установи има ли извършено административно нарушение от лицето посочено в АУАН и НП. Тук следва да се отбележи, че актовете за установяване на административно нарушение нямат обвързваща доказателствена сила, т. е. посоченото в акта не се счита за доказано. Това означава, че в тежест на административно - наказващия орган, тъй като именно той е субекта на административно - наказателното обвинение, е да докаже по безспорен начин пред съда, с всички допустими доказателства, че има административно нарушение и че то е извършено виновно от лицето, посочено като нарушител.

Запознавайки се с приложените по делото доказателства, настоящият състав намира, че това не е изпълнено, което е още едно основание НП да бъде отменено, като неправилно и незаконосъобразно.

Съгласно разпоредбата на чл. 63, ал. 3 от ЗАНН, ред. ДВ, бр. 94 от 2019 г., в съдебните производства страните имат право на присъждане на разноски. В настоящия случай, НП е отменено, поради което, в полза на жалбоподателя, следва да бъдат присъдени разноски, които Съдът определи в размер на 400 /четиристотин/ лева, според приложените доказателства, които следва да бъдат заплатени от сектор „Пътна полиция” при ОД на МВР гр. Бургас на жалбоподателя.

Мотивиран от изложените съображения Бургаският районен съд на основание чл. 63, ал.1 от ЗАНН

 

                                            Р    Е    Ш    И:

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление НП № 20-0769-004608/15.12.2020 г., издадено от Началника на Сектор Пътна полиция към ОДМВР гр. Бургас против Я.Г.Д., ЕГН: **********, с адрес: ***, с което на жалбоподателя за извършено нарушение по чл. 21, ал. 1 ЗДвП, на основание чл. 182, ал. 1, т. 6 от ЗДвП е наложено административно наказание „глоба”, в размер на 900 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 3 месеца.

 

ОСЪЖДА Сектор Пътна полиция към ОДМВР гр. Бургас, да заплати на Я.Г.Д., ЕГН: **********, сумата от 400 /четиристотин/ лева, за направени по делото разноски.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване в 14 - дневен срок от съобщаването му на страните пред Административен съд-гр. Бургас.

 

 

                                                                              СЪДИЯ: М. БУШАНДРОВА

В.О.: К.СЛ.