Определение по дело №231/2020 на Апелативен съд - Варна

Номер на акта: 260010
Дата: 20 август 2020 г. (в сила от 20 август 2020 г.)
Съдия: Павлина Георгиева Димитрова
Дело: 20203000600231
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 24 юли 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

 

260010/20.08.2020 г.

 

 

град Варна

 

 

 

ВАРНЕНСКИЯТ АПЕЛАТИВЕН СЪД - наказателно отделение, на двадесети август, две хиляди и двадесета година, в закрито заседание в следния състав:

                                

                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПАВЛИНА ДИМИТРОВА

ЧЛЕНОВЕ: АНГЕЛИНА ЛАЗАРОВА

ГЕОРГИ ГРЪНЧЕВ

                                                                   

като разгледа докладваното от съдия Димитрова ВЧНД № 231 по описа за 2020 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на член 243, ал.7 от НПК.

 

Образувано е по протест на прокурор при окръжна прокуратура– Варна срещу определение №450/16.06.2020г. на Окръжен съд – гр. Варна, постановено по ЧНД № 467/20г. по описа на същия съд. С последното е отменено постановление за прекратяване на наказателно производство по д.п. № 48/2019г. по описа на РОСлО – ОП - Варна, водено срещу неизвестен извършител за престъпление по чл.123, ал.1 от НК и делото е върнато на ВОП за продължаване на разследването с конкретни указания.

С протеста се атакува първоинстанционният съдебен акт, като незаконосъобразен, с твърдение за правилност на отмененото постановление, тъй като в хода на разследването са събрани достатъчно доказателства, които изясняват в пълна степен процесната фактология, което обосновава извода за това, че не се налага извършването на нови действия по разследването.

 

След като се запозна с материалите по делото, Варненският Апелативен Съд констатира следното: протестът е подаден от легитимирано лице в установения от НПК срок, допустим е за разглеждане, а по същество се явява неоснователен, респ.  първоинстанционният съдебен акт се явява законосъобразен и  обоснован по следните съображения:

        Окръжен съд – гр. Варна с определение № 450 от 16.06.2020г., постановено по ЧНД № 467/2020г. по реда на чл.243, ал.4 и ал.5 от НПК е отменил постановление за прекратяване на наказателно производство по д.п. №48/2019г. по описа на РОСлО – ОП - Варна, водено срещу неизвестен извършител за престъпление по чл.123, ал.1 от НК и е върнал делото на ВОП за продължаване на производството с конкретни указания по разследването. За да направи този извод, първоинстанционния съд е констатирал в прокурорския акт изначална неяснота по основния въпрос в наказателното производство, а именно - налице ли е причинно-следствена връзка между действията/респ. бездействията на медицинските лица и настъпилата смърт на пострадалото лице М.М.. Постановлението на прокурора за прекратяване на производството е процесуален акт, който не поражда задължение за съда да приеме отразените в него констатации и изводи. Откритата празнота не е била попълнена по предвидения от НПК ред и съответните способи. Налице е противоречие между данните, отразени в медицинската документация, свидетелските показания и заключението по изготвената съдебно – медицинска експертиза. Не е било изяснено по безспорен и категоричен начин дали поставената диагноза „остра миелобластна левкемия“ е била единствената причина за тежкото здравословно състояние на починалия, в резултат на което е настъпила и неговата смърт. Останали неизяснени и без конкретен отговор са и подозренията за налична „марсилска треска“, предвид свидетелските показания по делото в тази насока, както и наличната симптоматика. Прокурорското постановление оставя съмнения относно хода на причинно – следствения процес, а това пък обосновава извод за липсата на извършено обективно, всестранно и пълно разследване от страна на компетентните органи. Експертното заключение не е отговорило задълбочено на поставените въпроси, нито пък отразените констатации са били съпоставени с останалите доказателствени източници, като по този начин не е разкрита в пълнота обективната истина по делото. Както правилно е отбелязал първостепенния съд, налице е разминаване в посочените дати, на които е започнала химиотерапията спрямо пациента. Разнопосочни находки се откриват и в писмените документи –посочено е, че на М. не е правена биопсия, която да потвърди диагнозата ОМЛ, същевременно в ИЗ се сочи, че това е била водещата диагноза по отношение на пациента. Експертното заключение на вещите лица категорично е отхвърлило възможността за „марсилска треска“, без да съобрази, че изследването в тази насока е дало положителен резултат, както и че в ИЗ е отразена находка, подкрепяща съмненията за развитието на инфекциозното заболяване, пренебрегнати са и свидетелските показания на съпругата на починалото лице.

В действителност, така както е преценил и ВОС, липсата на категоричност по изясняване на спорните въпроси и на механизма на настъпилата смърт, задължава  прокурора да положи необходимите усилия за установяване на всички фактически обстоятелства на процесното събитие, като използва всички предвидени в НПК способи за изясняване по безспорен и категоричен начин на основния въпрос - има ли връзка между действията/или бездействията на компетентните лица и настъпилия фатален изход. В този смисъл правилно е отбелязал първоинстанционният съд в мотивите към атакуваното определение, че оценката на свидетелските показания на разпитаните медицински лица следва да се преценяват през призмата на отразените данни в ИЗ /история на заболяването/ и резултатите от изследванията, тъй като сами по себе си същите не съдържат хронологията на лечението. Заключението по СМЕ не съдържа обсъждане на отразеното от проф. Платиканов в ИЗ, той не е бил и  разпитан за изясняване на тази неяснота.

Не може да не бъде изтъкната липсата на обстоен, задълбочен и мотивиран доказателствен анализ в ревизирания прокурорски акт на цялата доказателствена съвкупност - не е направена съвкупна съпоставката на гласните /показанията на разпитаните и свидетели/ и писмените доказателства по делото, включително и със заключението  по изготвената СМЕ.

В протеста до настоящата инстанция се твърди се, че проведеното лечение е съответствало на добрата медицинска практика и действащите медицински стандарти, както и че фактическата обстановка е изяснена в пълнота. Това, очевидно, не е така и в тази връзка заключението на експертите, изготвили СМЕ не е достатъчно, за да обоснове категоричен извод за липсата на осъществено деяние, съставляващо престъпление.

Всичко изложено по - горе налага извода за правилност в подхода на първоинстанционния съд- ВОС за необходимост от допълнително разследване, с оглед пълно и всестранно изясняване на всички обстоятелствата от значение за разкриване на обективната истина по делото чрез предвидените в НПК способи, налагащо извършването на допълнителни процесуално – следствени действия за установяване на причинно – следствена връзка между действията/респ. бездействията на медицинските лица и смъртта на М.М..

 

В този смисъл протестът се явява неоснователен, а обжалваното определение на ОС-Варна следва да бъде потвърдено като правилно и законосъобразно, предвид на което и на основание чл. 243, ал.8 от НПК, съставът на АС-Варна

 

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ПОТВЪРЖДАВА определение № 450 на Окръжен съд - Варна, по ЧНД № 467/2020г., постановено в закрито съдебно заседание на 16.06.2020г.

 

Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                     ЧЛЕНОВЕ: 1.                  2.