Решение по дело №2567/2021 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 181
Дата: 21 февруари 2022 г.
Съдия: Евелина Иванова Попова
Дело: 20217050702567
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 ноември 2021 г.

Съдържание на акта

         Р Е Ш Е Н И Е

 

   №……...../……..2022 г.

 

Административен съд, Варна, ШЕСТИ КАСАЦИОНЕН СЪСТАВ, в публичното съдебно заседание на двадесети януари две хиляди двадесет и втора година в състав

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИР КИПРОВ

ЧЛЕНОВЕ:           ЕВЕЛИНА ПОПОВА 

МАРИЯНА БАХЧЕВАН    

 

При участието на секретаря КАЛИНКА КОВАЧЕВА и на прокурора АЛЕКСАНДЪР АТАНАСОВ като разгледа докладваното от съдия ЕВЕЛИНА ПОПОВА к.н.а.х.д. № 2567 по описа на съда за две хиляди двадесет и първа година, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството по делото е по реда на глава ХІІ АПК вр. чл. 63в ЗАНН.

Образувано е по жалба на „Спедстрой” ЕООД, предявена чрез пълномощника на дружеството адвокат Б., срещу решение № 658/07.10.2021 г. по н.а.х.д. № 2920/2021 г. на ВРС, V състав, с което е потвърдено НП № 23-0001188/18.12.2020 г. на директора на РД „Автомобилна администрация” – Варна, с което на касатора за извършено нарушение по чл. 38 ал. 1 т. 1 от Наредба № Н-3/07.04.2009 г. на МТ е наложено административно наказание „имуществена санкция” в размер на 200 /двеста/ лева, на основание чл. 105 ал. 1 ЗАвП.

По изложени в жалбата съображения, свързани с твърдяни нарушения на материалния закон и допуснати от съда процесуални нарушения, се иска отмяна на въззивното решение и постановяване на ново от касационната инстанция по същество на правния спор, с което оспореното по реда на чл. 59 ЗАНН наказателно постановление да се отмени като на касатора се присъдят и сторените по делото съдебни разноски. 

В с. з. на 20.01.2022 г. касаторът „Спедстрой“ ЕООД, редовно призован, не се представлява.  С подадена от пълномощника му адв. Б. молба с.д. № 854/19.01.2022 г. се поддържа касационната жалба и по същество се отправя наново искане за отмяна на обжалваното решение и присъждане на сторените по делото разноски.

Ответната по касация страна РД „Автомобилна администрация” – Варна, редовно призована, не се представлява в заседанието. Чрез директора си Пламен Цолчовски в отговор на касационната жалба изразява становище за нейната неоснователност като претендира възнаграждение за осъществено по делото процесуално представителство.

Представителят на Окръжна прокуратура – Варна също дава заключение за неоснователност на касационната жалба.     

След преценка на процесуалната допустимост и основателност на жалбата, извършена в рамките на касационната проверка по чл. 218 АПК вр. чл. 63в ЗАНН, съдът намери за установено следното от фактическа и правна страна:

По допустимостта на жалбата: Предявена е срещу подлежащ на касационен контрол съдебен акт; от процесуално легитимирано лице и в преклузивния срок за упражняване на правото на жалба, визиран в чл. 211 ал. 1 АПК – съобщение за изготвеното въззивно решение е получено редовно от касатора на датата 19.10.2021 г. /л. 42 от н.а.х.д. № 2920/2021 г. на ВРС/, а касационната жалба е предявена в рамките на срока за обжалване на решението на датата 28.10.2021 г., съгласно поставения върху нея печат на ВРС. Кумулативното наличие на обсъдените положителни процесуални предпоставки и отсъствието на отрицателни такива обуславя извод за допустимост на касационното производство.

Разгледана по естеството на изложените оплаквания и в рамките на задължителната касационна проверка по чл. 218 ал. 2 АПК, касационният състав намира жалбата за неоснователна.

При пълно и задълбочено изясняване на фактите по случая районният съд правилно е съотнесъл приложимите към тях правни норми на чл. 38 ал. 1 т. 1 от Наредба № Н-3/07.04.2009 г. на МТ за необходимите мерки за изпълнението и прилагането на Регламент (ЕС) № 165/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 4 февруари 2014 г. относно тахографите в автомобилния транспорт и на чл. 105 ал. 1 ЗАвП и на това основание е потвърдил оспореното наказателно постановление.

Съответен на възприетите факти и на приложимите материалноправни норми е изводът на съда, че след като жалбоподателят като притежател на лиценз за превоз на товари не е извлякъл /архивирал/ информацията, записана в паметта на дигитален тахограф марка Stoneridge Electronics, тип SЕ5000, сер.№ **********, монтиран в специален товарен автомобил марка Рено от кат.N2 с рег.№ В 9704 РР, с който са извършвани превози за собствена сметка на товари, преди изтичане на законоустановения 90-дневен срок от предходно извличане, извършено на дата 26.02.2020 г., като извличането е следвало да бъде извършено най-късно до 26.05.2020 г., а е направено със 106 дни закъснение на 09.09.2020 г., то с това си деяние е нарушил изискването на чл. 38 ал. 1 т. 1 от Наредба №Н-3/07.04.2009 г. на МТ. За нарушението правилно е санкциониран с предвидената в чл. 105 ал. 1 ЗАвП административнонаказателна санкция.

При преценката за законосъобразност на наказателното постановление районният съд е приел, че в административнонаказателното производство не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила като е извършена и пълна индивидуализация на нарушението от гледна точка на заложените в чл. 42 т. 3 и в чл. 57 ал. 1 т. 5 ЗАНН формални изисквания за редовност на АУАН и НП. Изложените в тази насока съображения се споделят изцяло от касационната инстанция.   

Съдържащите се в касационната жалба оплаквания преповтарят  релевираните във въззивната жалба твърдения за незаконосъобразност на наказателното постановление, поради което са били предмет на обсъждане и в мотивите на оспореното решение като решаващият състав подробно е аргументирал изводите си за тяхната неоснователност.

Несвоевременно едва с касационната жалба касаторът оспорва действието и валидността на изготвения от проверката констативен протокол, поради което решаващият съд счита това възражение за ирелевантно за правилността на въззивното решение.

Не може да се сподели и възражението за опорочена процедура по връчването на АУАН. Не е спорно, че на пълномощника на дружеството Димитър Върбанов Димитров е бил предявен съставеният АУАН и той е отказал да го подпише, като този факт е скрепен в АУАН с трите имена и с подписа на свидетел. Потвърждава се и от събраните във въззивното производство свидетелски показания на свидетеля Калоянчев. Следователно касаторът е бил наясно за какво нарушение е ангажирана административнонаказателната му отговорност и не е нарушено правото му на защита. В случая посочването на служебния адрес на свидетеля на отказа да се подпише актът от нарушителя не е ограничило правото на защита на касатора и няма отношение към наличието на основание за носената от него административнонаказателна отговорност.  

Касационният състав намира за неоснователно и оплакването на жалбоподателя, че НП е издадено при неправилно приложение на материалния закон. Ангажирането на административнонаказателната отговорност на дружеството въз основа на общата разпоредба на чл. 105, ал. 1 ЗАвП е правилно, а приложимата според касатора специална разпоредба на чл. 93г ал. 2 ЗАвП е неотносима към конкретно извършеното деяние. Последната норма предвижда налагане на административнонаказателна санкция на превозвач или на лице по чл. 12б ал. 1 ЗАвП, извършващо превози за собствена cметка, които не са осигурили извличането на всички данни от тахографа или от картата на водача, тоест нормата обхваща всички случаи, в които извличане на данните не е извършено изобщо за определен времеви период. В процесния случай нарушението е за това, че извличането на данните от тахографа е извършено със забава, тоест, че те не са извлечени преди изтичането на законоустановения деветдесетдневен срок от предходното, а не че такова изобщо няма. В този смисъл, нарушението, за което е санкциониран превозвачът, не е за това, че не е извлякъл /архивирал/ изобщо, а че не е извлякъл /архивирал/ в законоустановения според нарушената разпоредба срок най-малко един път на 90 дни“ данните от паметта на дигиталния тахограф.

При служебната преценката на валидността и допустимостта на обжалваното решение се установи, че то е постановено от надлежен състав на районния съд в рамките на разписаните му от закона правомощия и вследствие на сезирането му с редовна и допустима жалба срещу издаденото наказателно постановление.

Поради това обжалваното решение следва да се остави в сила.

Независимо от този изход на спора, съдът намира за неоснователно направеното искане от ответната по касация страна за присъждане на юрисконсултско възнаграждение. Разпоредбата на чл. 63д ал.4 ЗАНН определя, че в полза на учреждението или организацията, чийто орган е издал акта по чл. 58д, се присъжда и възнаграждение в размер, определен от съда, ако те са били защитавани от юрисконсулт или от друг служител с юридическо образование. В конкретния случай писменият отговор на касационната жалба е подписан от директора на РД "Автомобилна администрация" – Варна, за който няма данни да е лице с юридическо образование, като същевременно и в проведеното открито съдебно заседание на 20.01.2022 г. не се е явил пълномощник на дирекцията. Поради това по аргумент от чл.63д ал.4 ЗАНН възнаграждение за юрисконсулт не следва да се присъжда на РД „Автомобилна администрация“.  

Воден от изложеното и на основание чл. 221 ал. 2 предл. първо АПК вр. чл. 63в ЗАНН, съдът

 

Р  Е Ш  И

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 658/07.10.2021 г. по н.а.х.д. № 2920/2021 г. на ВРС, V състав, с което е потвърдено НП № 23-0001188/18.12.2020 г. на директора на РД „Автомобилна администрация” – Варна, с което на „Спедстрой“ ЕООД за извършено нарушение на чл. 38 ал. 1 т. 1 от Наредба № Н-3/07.04.2009 г. на МТ е наложено административно наказание „имуществена санкция” в размер на 200 /двеста/ лева, на основание чл. 105 ал. 1 ЗАвП.

Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                          ЧЛЕНОВЕ:  1/                           2/