Определение по дело №1389/2020 на Окръжен съд - Стара Загора

Номер на акта: 663
Дата: 14 юли 2020 г. (в сила от 14 юли 2020 г.)
Съдия: Боряна Огнянова Христова
Дело: 20205500501389
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 30 юни 2020 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ 663

 

14.07.2020 г., град Стара Загора

 

СТАРОЗАГОРСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, II СЪСТАВ

На четиринадесети юли 2020 година, в закрито заседание в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИАНА МАВРОДИЕВА

ЧЛЕНОВЕ: ВЕСЕЛИНА МИШОВА

   БОРЯНА ХРИСТОВА

като разгледа докладваното от мл. съдия Христова ч.гр.д. №1389 по описа за 2020 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е образувано по частна жалба на ,,Профи Кредит България“ ЕООД, гр. София, против Разпореждане от 12.02.2020 г., постановено по ч.гр.д. №374/2020 г. по описа на РС Казанлък, инкорпорирано в Заповед №204 от същата дата за изпълнение на парично задължение по чл. 410 от ГПК, с което е отхвърлено заявлението на частния жалбоподател за издаване на заповед за изпълнение по чл. 410 от ГПК за сумата 941.60 лева – неплатено възнаграждение за закупен допълнителен пакет от услуги за периода до 01.07.2019 г.

Частният жалбоподател сочи, на първо място, че заповедният съд не разполага с правомощия на този етап от производството да се произнася по валидността на сделката, от която заявителят черпи права, като измененията в ГПК относно преценката за наличие на неравноправни клаузи в договори с потребители не променят това положение. На следващо място, излага подробни съображения за неправилна преценка на заповедния съд относно наличието на неравноправни клаузи в договора. Счита, че тази преценка не включва определянето на основния предмет на договора, нито съответствието между цената или възнаграждението, от една страна, и стоката и услугата, която ще бъде доставена или извършена в замяна, от друга страна. Сочи, че сключването на споразумение за допълнителни услуги не е задължително условие за получаване на кредита и е по избор на потребителя. Твърди, че още при подписване на искането за кредит потребителят е бил информиран за общо дължимата сума по договора за кредит, включително закупения пакет от допълнителни услуги, като се е съгласил с всички условия, подписвайки съответните документи. Сочи още, че длъжникът е ползвал закупените допълнителни услуги, тъй като е ползвал и получил приоритетно разглеждане на искането си за отпускане на кредит, поради което не следвало да се приема, че плащането на цената е предварително, още повече че същата била разсрочена за срока на кредита. Излага, че предоставените на кредитополучателя допълнителни услуги не са свързани с усвояване или управление на кредита, че същите са ясни, както и сумите, които се претендират за тях. Поради това смята, че не е налице обоснована вероятност потребителят да е поставен в неравностойно положение спрямо кредитора. Моли въззивния съд да отмени обжалваното разпореждане и да постанови издаването на заповед за изпълнение за претендираните със заявлението суми.

Въззивният съд, след като обсъди оплакванията в частната жалба и данните по първоинстанционното дело, намери за установено следното:

Първоинстанционното производство е образувано по заявление по чл. 410 от ГПК от ,,Профи Кредит България“ ЕООД, гр. София, срещу С.Г.В. за издаване на заповед за изпълнение за сумата от 1653.48 лева – главница; 356.19 лева – договорно възнаграждение за периода от 01.09.2018 г. до 01.07.2019 г.; 941.60 лева – неплатено възнаграждение за закупен пакет от допълнителни услуги; както и законната лихва от датата на подаване на заявлението до изплащане на вземането.

В заявлението е посочено, че вземането произтича от договор за потребителски кредит №********** от 15.06.2016 г., сключен с „Профи Кредит България“ ЕООД. Сочи се, че длъжникът следвало да върне предоставената в заем сума на 36 месечни вноски в размер на 277.14 лева и падеж – всяко 1-во число на месеца. Длъжникът платил 25 месечни вноски, а падежът на последната по ред погасителна вноска съгласно погасителния план бил на 01.07.2019 г. Посочено е, че кредитополучателят дължи съгласно договора договорно възнаграждение по заема в размер на 356.19 лева, дължимо за периода от 01.09.2018 г. до 01.07.2019 г. Посочено е също така, че по закупения от длъжника пакет от допълнителни услуги оставало неизплатено възнаграждение в размер на 941.60 лева.

С обжалваното разпореждане съдът е отхвърлил заявлението в частта, с която ,,Профи Кредит България“ ЕООД е поискало издаване на заповед за изпълнение по чл. 410 от ГПК за 941.60 лева – възнаграждение за закупен пакет от допълнителни услуги, като е приел, че споразумението за предоставяне на пакет допълнителни услуги противоречи на чл. 10а от ЗПК, тъй като се касае до действия, обслужващи усвояването и управлението на кредита. Приел е, че по този начин се заобикаля разпоредбата на чл. 19, ал. 4 от ЗПК, тъй като претендираното възнаграждение реално прикрива разходи по кредита, с което се стига до надхвърляне на ограниченията на закона за максимален размер на ГПР. Достигнал е до извод, че се създава значителна неравнопоставеност между страните в облигационното правоотношение.

Съгласно чл. 411 от ГПК, за да бъде уважено искането за издаване на заповед за изпълнение по реда на чл. 410 от ГПК, заявлението трябва да е редовно от външна страна и да отговаря на изискванията на чл. 127, ал. 1 и 3 и чл. 128, т. 1 и 2 от ГПК, да не противоречи на закона или добрите нрави, да не се основава на неравноправна клауза в договор, сключен с потребител и да не е налице обоснована вероятност за това; длъжникът да има постоянен адрес или седалище на територията на Република България и да е с обичайно местопребиваване или седалище на територията Република България – чл. 411, ал. 2 от ГПК. В конкретния случай въззивният съд приема, че са налице пречките по чл. 411, ал. 2, т. 2 от ГПК, тъй като искането за присъждане на суми, съгласно клаузите на договора за потребителски кредит относно уговореното възнаграждение за пакет за допълнителни услуги противоречат на закона и на добрите нрави.

Съгласно разпоредбата на чл.10а от ЗПК кредиторът може да събира от потребителя такси и комисионни за допълнителни услуги, свързани с договора. Следващата алинея обаче забранява на кредитора да изисква заплащането на такси и комисионни за действия, свързани с усвояване и управление на кредита – чл. 10а, ал. 2 от ЗПК. Разпоредбата на ал. 4 на чл.10а от ЗПК изисква видът, размерът и действието, за което се събират такси и/или комисиони, да бъдат ясно и точно определени в договора за потребителски кредит. В случая възнаграждението за допълнителни услуги е определено общо за няколко различни услуги. От друга страна, това възнаграждение е определено по размер и начислено на потребителя предварително (в самото споразумението е посочено, че „става изискуемо с подписване на споразумението“), въпреки уговореното му разсрочено изплащане, макар да е дължимо само за възможността за предоставянето на изброените в него услуги и без значение дали някоя от тези услуги ще бъде използвана по време на действието на сключения между страните договор. На следващо място, с уговарянето на допълнително възнаграждение за допълнителни услуги, в размер близък до този на главницата по договора за кредит, се заобикаля разпоредбата на чл. 19, ал. 4 от ЗПК, касаеща ограничение в размера на ГПР. Предвид противоречието му с императивни правни норми, споразумението за пакет от допълнителни услуги на основание чл. 21, ал. 1 от 3ПК е нищожно.

Предвид изложените съображения, въззивната инстанция намира, че частната жалба е неоснователна, а разпореждането следва да бъде потвърдено.

Водим от горните мотиви, Окръжният съд

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

ПОТВЪРЖДАВА Разпореждане от 12.02.2020 г., постановено по ч.гр.д. №374/2020 г. по описа на РС Казанлък.

Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.

           

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                               

 

 

ЧЛЕНОВЕ: