Решение по дело №1544/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 1333
Дата: 2 юли 2019 г. (в сила от 31 юли 2019 г.)
Съдия: Валя Илиева Цуцакова Нанкова
Дело: 20193110201544
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 1 април 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

Номер……………                 Година  2019                            Град  Варна

                                         

В    И М Е Т О    Н А   Н А Р О Д А

 

ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД                 ПЕТНАДЕСЕТИ СЪСТАВ

                      

На  двадесети юни                            Година  две хиляди и деветнадесета

                                        

В публично съдебно заседание в следния състав:

 

                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ:ВАЛЯ ЦУЦАКОВА

 

СЕКРЕТАР: КАЛИНА КАРАДЖОВА

като разгледа докладваното от съдията

 

НАХД                                  № 1544                    по описа за 2019г.

 

за да се произнесе взе предвид следното:

 

         Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН и е образувано по жалба  на Д.Д.Д., депозирана в качеството му на управляващ и представляващ/ към момента на депозиране на жалбата/“ Ар Ен Ди Фитнес” ЕООД- гр.Варна,против Наказателно постановление № 03-009701/ 04.04.2018г. на Директора на Дирекция “Инспекция по труда”- гр.Варна, с което на дружеството, за нарушение на  чл.261 от КТ, вр. чл.8 от Наредба за структурата и организацията на работната заплата/ Дв. бр.9/2007г./ вр. чл.128 т.1  от  КТ, на основание чл.416 ал.5 във вр. с чл.414 ал.1 от КТ, е наложена имуществена санкция в размер на 1500 лв.

         Жалбата е процесуално допустима. Подадена е процесуално легитимиран субект и в срок, поради което е приета от съда за разглеждане по същество.

          С жалбата се изразява съгласие с констатациите на АНО, като се твърди, че е допусната грешка, която няма да се повтори и същата се дължи на лоша комуникация между представляващия дружеството, служителите и счетоводството, дължащо се на затруднения при намиране на квалифицирана работна „ръка”.Сочи се че санкцията е непосилна и се иска налагане на минимална такава.

         В съд.заседание въз.  дружество, редовно призовано, не се  представлява, не се ангажират доказателства в подкрепа на жалбата и не се изразява становище в хода на делото по същество.

         Въззиваемата страна се представлява от ю.к. Ошавкова, която оспорва жалбата, а в хода на делото по същество моли за потвърждаване на НП, аргументирайки доказаност и съставомерност на извършеното нарушение.

         Варненският районен съд, след като прецени събраните по делото доказателства, намира за установено от фактическа страна следното:

          През месец през месец март 2018г.,  служители на Д”ИТ”-Варна, сред които и св.М., извършили проверка по спазване на трудовото законодателство от страна на работодателя “Ар Ен Ди Фитнес ” ЕООД, стопанисващ   обект- хранителен магазин, находящ се в гр.Варна, на ул.”Васил Априлов” №12.Насрочена била и документална проверка, като след преглед на представените документи св.М. установила, че на работниците, полагащи нощен труд в дружеството не се заплаща  дължимото възнаграждение за такъв труд.Конкретно за работника Б.С.С. било установено, че работи като продавач- консултант в проверения магазин и същата за месец декември 2017г. е положила 27 часа нощен труд , тъй като е отработила 27 работни смени от 14,00ч. до 23,00ч. за съответния месец.Установено било безспорно, че в разчетно-платежната ведомост за м. декември не е начислено допълнително трудово възнаграждение за нощен труд, като била начислена единствено заплатата по трудовия договор.В трудовия договор на процесния работник било отразено, че възнаграждението следва да се изплати до 30-то число на месеца, следващ отработения, св.М. приела, че нарушението, свързано с неначисляването на допълнителното трудово възнаграждение за положен нощен труд е извършено на 31.01.2018г.

         Предвид горното на  28.03.2018г., срещу дружеството бил съставен АУАН, предявен и връчен лично на  представляващия и управляващ дружеството към онзи момент, който го подписало  без възражения. В законоустановения срок не постъпили писмени, поради което въз основа на материалите по преписката на 04.04.2018г. АНО издал НП, предмет на настоящата въззивна проверка, като възприел изцяло описаните фактически констатации в АУАН.

          Доказателства до края на проверката, че е начислено и изплатено възнаграждение за положен нощен труд не били представени.

                   Описаната фактическа обстановка се установява и потвърждава от събраните по делото доказателства:

         Съдът кредитира писмените доказателства -  ведомост , таблица за отчитане явяването на работа, справка, вътрешни правила за работна заплата АУАН и др.като събрани по реда на НПК. 

         Като  непротиворечиви и житейски логични, съдът кредитира показанията на св.М.. С оглед гореизложеното, фактическата обстановка се установява и потвърждава такава, каквато е описана в обстоятелствената част на АУАН и НП.

           По приложението на процесуални закон.

         При провеждане на АНП не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила.    

         АУАН и НП са издадени от компетентни органи и в законоустановения срок. Съдържат формално реквизитите, изисквани съгласно чл.42 и 57 ЗАНН. Обстоятелствената част на НП отговаря на разпоредителната. Нарушението е индивидуализирано по начин, позволяващ на въззивника да разбере в какво се изразява то и срещу какво се защитава, като нарушението е описано пълно, точно  и ясно както от правна, така и от фактическа страна. Описани са и доказателствата, на които се е позовал АНО.Срещу АУАН не  са били депозирани възражения, не са били налице спорни обстоятелства, поради което съдът не констатира нарушение на чл.52 ал.4 от ЗАНН.В жалбата срещу НП не се сочат никакви процесуални нарушения, поради което и съдът е лишен от възможност да изложи конкретни мотиви.

 

           По приложението на материалния закон.

         Видно от събраните по делото доказателства, Б.С.С. е положила добросъвестно труд за м. декември 2017 год. след 22,00ч., в продължение на 27 работни дни/ спор по този въпрос няма/, но към 31.01.2018г. все още не и е било начислено допълнително трудово възнаграждение за нощен труд за този месец и съответно такова не й е било изплатено. По силата на  приложения по делото трудов договор,  възнаграждение за положения труд е следвало да се плати  в срок до 30.01.2018 г.,което не е било сторено/ нито е начислено, нито е изплатено/, поради което нарушението е било извършено в първия ден след изтичане на работният ден  на забавата – 31.01.2018 г.

         Съгласно разпоредбата на чл.261 от КТ, положеният нощен  труд се изплаща с увеличение, уговорено между страните по ТПО, но не по-малко от размерите, определени от МС, т.е. дори и изрично да не е уговорено заплащане на нощен труд, такова следва да бъде изплатено в съответствие с размерите, определени от МС.

          Съгласно чл.8 от Наредба за структурата и организацията на работната заплата/ Дв. бр.9/2007г./ за всеки отработен нощен час или за част от него между 22,00ч. и 06,00ч. на работниците и служителите се заплаща допълнително трудово възнаграждение за нощен труд в размер не по-малък от 0,25лв., независимо дали такова заплащане е изрично договорено между страните.

         Съгласно чл.128 т.1  от  КТ работодателят е длъжен в установените срокове да начислява във ведомостта за заплати трудовите възнаграждения на работниците и служителите за положения от тях труд, респективно и нощния труд, тъй като изключения не са предвидени.

         Предвид горното правилно АНО е приел, че санкционираното дружество в качеството на работодател не е начислило допълнително трудово възнаграждение за положен нощен труд от работника Стефанова, която е отработила за месец декември 2017г. общо 27 часа нощен труд, в нарушение на чл.261 от КТ, вр. чл.8 от Наредба за структурата и организацията на работната заплата/ Дв. бр.9/2007г./ вр. чл.128 т.1  от  КТ и това нарушение не е оспорено в нито един момент от АНП, не е оспорено и в с.з.

         Горното нарушение е обявено от закона за наказуемо по чл. 414 ал. 1 от КТ. Именно за това е наказано лицето, поради което правилно  са отнесени фактите към нарушената правна норма и към тази, регламентираща санкцията.

         Основателно не е била приложена разпоредбата на чл.415 В от КТ, тъй като нарушението не е било отстранено незабавно след установяването му и дори и към датата на проверката доказателства, че е изплатено процесното допълнително възнаграждения не са представени.

           Липсват предпоставки и за приложение на чл.28 от ЗАНН, тъй като нарушението не се отличава със степен на обществена опасност, различна от обичайната за съответния вид, като не се касае за неначисляване и незплащане на възнаграждение за положен нощен труд за ден или два, а за 27 дни, което не води до извод за инцидентност на противоправната проява и за липса на обществена опасност или за  малозначителност.

 

              По справедливостта на наказанието:

        АНО е наложил наказание в предвидения от закона  минимум от 1500 лева, поради което съдът го намира за справедливо и е лишен от възможност да го ревизира.

          Водим от гореизложеното, съдът

 

Р      Е      Ш     И      :

 

          ПОТВЪРЖДАВА НП № 03-009701/ 04.04.2018г. на Директора на Дирекция “Инспекция по труда”- гр.Варна, с което на Ар Ен Ди Фитнес” ЕООД- гр.Варна,, представлявано към онзи момент от Д.Д.Д., за нарушение на  чл.261 от КТ, вр. чл.8 от Наредба за структората и организацията на работната заплата/ Дв. бр.9/2007г./ вр. чл.128 т.1  от  КТ, на основание чл.416 ал.5 във вр. с чл.414 ал.1 от КТ, е наложена имуществена санкция в размер на 1500 лв.

          Решението подлежи на касационно обжалване по реда на АПК пред Варненския административен съд в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

          След влизане в сила на решението, АНП да се върне по компетентност на АНО.

 

 

 

 

                                                                      СЪДИЯ: