РЕШЕНИЕ
№ 1199
Хасково, 12.02.2025 г.
В ИМЕТО НА НАРОДА
Административният съд - Хасково - III състав, в съдебно заседание на двадесет и четвърти януари две хиляди двадесет и пета година в състав:
Съдия: | ПЕНКА КОСТОВА |
При секретар ГЕРГАНА ТЕНЕВА като разгледа докладваното от съдия ПЕНКА КОСТОВА административно дело № 20247260701295 / 2024 г., за да се произнесе взе предвид следното:
Производството е с правно основание чл. 145 и сл. от АПК във връзка с чл. 40 от ЗДОИ.
Образувано е по жалба от П. Т. З., [ЕГН], от [населено място], [улица], бл.№***, вх.***, ап.***, подадена чрез пълномощник адв. Б. Б., против мълчалив отказ на кмета на община Поморие да предостави достъп до обществена информация по заявление с № УРИ1728905303/14.10.2024г.
Жалбоподателят сочи противоречие на процесуалния и материалния закон при формиране на мълчаливия отказ от страна на кмета на община Поморие и моли за неговата отмяна, съответно прави искане да му бъде предоставена исканата обществена информация. В съдебно заседание поддържа жалбата лично и чрез процесуалния си представител адв. Б.. Претендират се разноски.
Ответникът – Кмет на община Поморие, редовно призован за съдебно заседание, не изпраща представител. Становище за недопустимост и неоснователност на жалбата излага в депозирано по делото писмено становище.
За да се произнесе по жалбата Административен съд Хасково приема за установена следната фактическа обстановка:
Със заявление УРИ1728905303/14.10.2024г., адресирано до кмета на община Поморие, чрез Платформата за достъп до обществена информация https://pitay.government.bg/, по реда на чл.26, ал.4 от ЗДОИ, жалбоподателят е поискал да му бъде предоставена следната информация: Колко лева е размера на отчисленият 20% ДДС, по отделно за всеки един от месеците от януари до септември 2024г., по отделно за всяка една от четирите дейности по платено паркиране, поставяне на „скоба“, репатриране и такса за отговорно пазене в наказателния паркинг на МПС?“. Поискано е информацията да бъде предоставена като справка на платформата, на имейла на заявителя и на хартиен носител.
Страните не спорят, че по това заявление липсва произнасяне в законоустановения 14-дневен срок, регламентиран в разпоредбата на чл. 28, ал. 1 ЗДОИ. Следователно по него е формиран мълчалив отказ по съгласно чл. 58, ал. 1 АПК. Този мълчалив отказ, съобразно правилото на чл. 149, ал. 2 АПК, може да бъде оспорен в едномесечен срок от изтичане на срока за произнасяне или в случая, за да е допустима жалбата от гледна точка спазване на срока за обжалване, тя трябва да е подадена най-късно до 28.11.2024г., вкл.
Жалбата, по която е образувано настоящото производство е подадена на 28.11.2024 г., следователно е допустима, а разгледана по същество – основателна, по следните съображения:
Правото да се търси и получава информация по чл. 41, ал. 1 от Конституцията на Република България обхваща задължението на държавните органи, техните териториални звена и органите на местното самоуправление в Република България, да осигуряват достъп до общественозначима информация. Обществените отношения, свързани с правото на достъп до обществена информация, както и с повторното използване на информацията от обществения сектор са уредени в ЗДОИ.
Съгласно чл. 3, ал. 1 ЗДОИ задължени субекти за предоставянето на обществена информация са държавните органи, техните териториални звена и органите на местното самоуправление в Република България. Според разпоредбата на чл. 38, ал. 1 ЗМСМА, орган на изпълнителната власт в общината е кметът, а органи на изпълнителната власт в района и кметството са съответно кметът на района и кметът на кметството. Предвид това съдът приема, че кметът на община Поморие, до когото е адресирано заявлението на оспорващия, е задължен субект по см. на чл. 3, ал. 1 ЗДОИ.
Съгласно разпоредбата на чл. 2, ал. 1 ЗДОИ обществена е информацията, която е свързана с обществения живот в Република България и даваща възможност на гражданите да си съставят собствено мнение относно дейността на задължените по закон субекти. Тази информация може да се съдържа в документи или други материални носители, създавани, получавани или съхранявани от задължените по ЗДОИ субекти. Следователно обществена информация съставляват всички данни относно обществения живот, съдържащи се в документи и други материални носители на данни, създавани, получавани или съхранявани от задължения субект. Обществената информация бива официална - информацията, която се съдържа в актовете на държавните органи и на органите на местното самоуправление при осъществяване на техните правомощия (чл. 10 ЗДОИ) и служебна - която се събира, създава и съхранява във връзка с официалната информация, както и по повод дейността на органите и на техните администрации (чл. 11 ЗДОИ). Достъпът до официална обществена информация се осигурява чрез обнародването й, а достъпът до служебна обществена информация се предоставя по реда на този закон, като законът предвижда ограничение - когато тя е свързана с оперативната подготовка на актовете на органите и няма самостоятелно значение (мнения и препоръки, изготвени от или за органа, становища и консултации) и когато съдържа мнения и позиции във връзка с настоящи или предстоящи преговори, водени от органа или от негово име, както и сведения, свързани с тях, и е подготвена от администрациите на съответните органи - чл. 13, ал. 2 ЗДОИ. Освен посочената разпоредба, законът въвежда ограничение за предоставяне на достъп до обществена информация и в случаите по чл. 37, ал. 1 ЗДОИ, регламентиращ основанията за отказ за предоставяне на обществена информация - когато: 1. исканата информация е класифицирана информация или друга защитена тайна в случаите, предвидени със закон; 2. достъпът засяга интересите на трето лице и няма негово изрично писмено съгласие за предоставяне на исканата обществена информация, освен в случаите на надделяващ обществен интерес; 3. исканата обществена информация е предоставена на заявителя през предходните 6 месеца. Анализът на разпоредбата показва, че изключение от посоченото правило е допустимо само в хипотезата на надделяващ обществен интерес, когато чрез исканата информация се цели разкриване на корупция и на злоупотреба с власт, повишаване на прозрачността и отчетността на субектите по чл. 3, като във всеки конкретен случай, за да се позове на разпоредбата на чл. 37, ал. 1, т. 1 и т. 2 ЗДОИ задълженият субект следва да преодолее оборимата презумпция, регламентирана в § 1, т. 6 ДР ЗДОИ.
В настоящия случай търсената от заявителя информация има характера на обществена такава, тъй като е пряко свързана с осъществяваната от община Поморие услуга по платено паркиране, поставяне на „скоби“ и репатриране, включваща в себе си и начислен ДДС в размер на 20%, съответно чрез нея гражданите ще могат да си съставят собствено мнение за дейността на задължения субект, като е налице и надделяващ обществен интерес, а именно повишаване прозрачността и отчетността на задължения субект.
Съответно за ответника е възникнало задължението да разгледа подаденото от жалбоподателя заявление за достъп до обществена информация и да се произнесе по него по начина и в сроковете, регламентирани в закона, като съгласно разпоредбата на чл. 38 ЗДОИ, административният орган в случай на отказ е следвало да издаде мотивирано писмено решение за това.
Видно от доказателствата по делото, ответникът не е предоставил исканата от заявителя информация, но не е постановил и мотивирано решение за отказ за предоставянето й. Липсата на отговор от ответника в законово определения срок формира мълчалив отказ по см. на чл. 58, ал. 1 АПК във вр. с чл. 28, ал. 1 ЗДОИ, като по този начин той не е спазил изискуемата от закона форма - писмената и е допуснал съществено нарушение на административнопроизводствените правила. С оглед характера на обществените отношения, които урежда приложимия материален закон (предмета и целта на закона) и при изричната разпоредба на чл. 28, ал. 2, чл. 38 и чл. 39 ЗДОИ за формата и съдържанието на решението, както и за връчването му, е налице императивна законова разпоредба, която изисква и задължава субектите по чл. 3 от закона да се произнесат писмено по заявленията за предоставяне на достъп до обществена информация.
По изложените съображения мълчаливият отказ за предоставяне на обществена информация следва да бъде отменен. Тъй като издаването на решение по ЗДОИ изисква оценка от страна на задължения субект по чл. 3 от ЗДОИ, включително и на обстоятелствата, представляващи основание за отказ за предоставяне на информация, делото като преписка следва да бъде изпратено на ответника за произнасяне по същество. След преценка на вида и характера на исканата информация, и на реда, по който тя може да се предостави, задълженият субект следва да постанови писмено мотивирано решение по заявлението, с което да предостави или да откаже да предостави исканата информация, ако са налице законови пречки за това, включително и тези, посочени в чл. 37, ал. 1 от ЗДОИ.
При този изход на делото в полза на жалбоподателя се дължат разноски в размер на 1510.00 лева – 10.00 лв. платена държавна такса за образуване на делото и адвокатско възнаграждение в размер ., съгласно представен договор за правна защита и съдействие от 18.12.2024г., платими от ответника в настоящото производство.
Водим от горното и на основание чл. 173, ал. 2 от АПК, Административен съд Хасково, трети състав
РЕШИ:
ОТМЕНЯ мълчалив отказ на кмета на община Поморие да се произнесе по заявление с УРИ1728905303/14.10.2024г., подадено по реда на чл.26, ал.4 от ЗДОИ, чрез Платформата за достъп до обществена информация https://pitay.government.bg/, от П. Т. З., за предоставяне на обществена информация.
ИЗПРАЩА делото като преписка на кмета на община Поморие за изрично произнасяне по подаденото от П. Т. З. заявление с УРИ1728905303/14.10.2024г. за предоставяне на обществена информация, в 14-дневен срок от влизане на настоящото решение в сила.
ОСЪЖДА Община Поморие да заплати на П. Т. З., [ЕГН], от [населено място], [улица], бл.№***, вх.***, ап.***, направените по делото разноски в размер на 1510.00 (хиляда петстотин и десет) лева.
Решението не подлежи на обжалване на основание чл. 40, ал. 3 от ЗДОИ.
Препис от решението да се изпрати на страните.
Съдия: | |