Решение по дело №671/2019 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 336
Дата: 31 май 2019 г. (в сила от 3 юли 2019 г.)
Съдия: Елисавета Йорданова Радина
Дело: 20195220200671
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 4 април 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. Пазарджик,

31,05,19Г

В    И М Е Т О     Н А    Н А Р О Д А

 

Пазарджишкият  районен съд,  НАКАЗАТЕЛНА КОЛЕГИЯ, в публичното заседание на двадесет и трети май две хиляди и деветнадесета  година, в състав:                                                                       

                                                        Председател: ЕЛИСАВЕТА РАДИНА

при секретаря Х. В., като разгледа докладваното от районен съдия  РАДИНА нахд № 671/19.  по описа на Пазарджишкия районен съд, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по реда на чл.63 от ЗАНН.

Образувано е по жалба на А.Д.В., ЕГН/ЛНЧ ********** е адрес ***, чрез адв. Ц.  против НАКАЗАТЕЛНО ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 003373/18.12.2018 г. на началник РУ Пазарджик при ОД МВР - Пазарджик, с което на жалбоподателя е наложена на основание чл.38, ал.1 от ЗНССПЕЕН 112 - глоба в размер на 3500 /три хиляди и петстотин.

С жалбата се заявява незаконосъобразност, претендирана за НП с доводите за материално-правна неизправност.

В съдебно заседание  жалбоподателят, чрез своя процесуален представител, настоява да се отмени НП по изложените в жалбата съображения, доразвити в представена писмена защита.

Въззиваемата страна не изпраща законов или процесуален представител.

Съдът, след като се запозна с доказателствата  по делото, по вътрешно убеждение, ръководейки се от закона, установи:

На 27.09.2018 г. в 14.35 часа в „Оперативно дежурна част“ на РУ Пазарджик е получен сигнал от жалбоподателя А.В., че „ полицаят М.от с. Черногорово убива кучета със служебния си пистолет, като и вчера е убил улично куче. С полицейска кола „Опел Кадет” сив. служебен автомобил с надпис „Полиция“ извозил трупа.“  Незабавно след получаване , сигналът е докладван на началника на РУ Пазарджик, който разпорежда на полицейските служители М.Димитрова и Янчо П. да бъде проверен. Те се свързали същия ден с жалбоподтеля и  го призовали в РУ , за да предостави сведения по сигнала. Той обаче не се явил и те отишли в с. Пищигово, където го откриват и разговарят с него, като откриват и други лица от селото, които разпитват, като нито едно от тези лица не сочи обстоятелствата в подадения сигнал на ЕЕНСП от жалбоподателя - убийства на кучета от полицейския служител и откарване на кучешки труп.  Поради това св. Л. съставил процесния акт против жалбоподателя ,в който отразил само „ горепосоченото лице е подало недействителен сигнал на ЕЕН 112“ - нарушение по чл. 28, ал.1 вр. чл. 37 ЗНССПЕЕН112.

 Актът, съставен в присъствие на нарушителя,  бил надлежно предявен, подписан без възражения от нарушителя, с връчен също срещу подпис препис.

Въз основа на него е издадено и атакуваното НП, което вече се съдържа описание на предадената по тел. 112 от жалбоподателя информация - „полицая М.от с. Черногорово убива кучета със служебния си пистолет, като и вчера е убил улично куче. С полицейска кола „Опел Кадет” сив. служебен автомобил с надпис „Полиция“ е извозил трупа“.

Доводите против неговата законосъобразност са изцяло основани на възражения за материално-правната неизправност на акта и НП.

Не са развити доводи за процесуални несъответствия на акта и НП с изискванията и реда за тяхното съставяне и форма, както и тяхното съдържание, но такава проверка се извърши служебно. И актът е НП страдат от пороци, които ги правят негодни за надлежно повдигане на административно-наказателно обвинение и реализиране на отговорността по такова.

 АУАН, с който е поставено началото на това административно-наказателно производство страда от съществен дефицит на онези обстоятелства, които съставляват описание на нарушението и които са неизменна чест от задължителното съдържание на акта - чл. 42 от ЗАНН. В АУАН се сочи само, че лицето подало недействителен сигнал. Не се сочи какво е било съдържанието на сигнала и защо всъщност се приема, че заявеното с него не отговаря на действителността. Без да е посоченото съдържанието на сигнала не може нито да се разбере административно-наказателното обвинение, нито да се изгради защитата против него, нито да има произнасяне по него. Необходимо е било контролният орган да посочи това, което впоследствие и направил наказващият - какъв е бил по своето съдържание сигнала. Това „допълване“ на обвинението обаче е напълно недопустимо, тъй като така се включват в предмета на обвинението обстоятелства, които са били извън обхвата от  момента на образуването до издаването на крайния за производството пред администрацията акт- НП.  Липсата на ясно обвинение е направило напълно невъзможно реализирането на правото на защита на нарушителя, което възникнало от момента на предявяване на акта - възражения при предявяването и в тридневен срок след това.

 Липсата на ясно обвинение в акта, в който започва това наказателно производство , което рефлектира драстично и върху правото на защита, е достатъчно само по себе си основание за отмяна на издаденото въз основа на акта НП. И то въпреки, че с него авторът е направил опит да санира пропускът на контролния  орган по отношение на задължението му да даде достатъчно по обем и яснота описание на нарушението. Всъщност - това „разширяване“ на предмета на обвинението и/или уточнение   е напълно недопустимо  да се прави.

          Горните констатации са достатъчни, за да се обоснове отмяна на НП поради допуснатата съществената неизправност на акта, въз основа на който е издадено.

         Отделно от това , прав е процесуалния представител да твърди, че е налице и друг недостатък, който не е поправен с НП, чиято отмяна основателно претендира. Възприетата в акта квалификация на нарушението от неговия автор е по чл. 28, ал.1 вр. чл. 37 от ЗНССПЕЕН112.  С чл. 28, ал.1 от закона се въвеждат забрани за ползване на телефона не по предназначение, ….както и за подаване на неверни и заблуждаващи сигнали и съобщения за помощ. В акта нарушението, както се посочи е описано като „подава недействителен сигнал на тел 112“ . В НП, в стремежа да се приобщи към нормата на закона - от една страна и към квалификацията -от друга, наказващият орган уточнява, че сигналът е неоснователен и предаденото съобщение -невярно. Първо следва да се има предвид, че нормата на чл. 28, ал.1 от закона ясно прави разграничението - сигналът е за помощ , а съобщението ( което може да е с всякакво съдържание) не  може да е невярно и заблуждаващо. В този смисъл в процесния случай няма сигнал, тъй като дори  от описанието в НП става ясно, че не се касае до сигнал за помощ, а до предадено съобщение.  В АУАН е прието, че нарушението се изразява в  недействителност на сигнала ( и само това!) , но пък в привръзката към квалификацията е посочен чл. 37. С него е предвидена административно-наказателна отговорност за този, „който ползва не по предназначение ЕЕН 112“ и тя е глоба от 200 до 1000 лв., , но нито с акта , нито с НП е приписано такова нарушение . 

 Освен това- наред с нормата на чл. 37, която се сочи като квалификация на нарушението е посочена и тази на чл. 38, която също е санкционна, но съдържа , подобно на чл. 37, състава на нарушението. Съгласно чл. 38  „Който предава чрез ЕЕН 112 неверни или заблуждаващи съобщения и сигнали за помощ, се наказва с глоба от 2000 до 5000 лв., ако не подлежи на по-тежко наказание“. Така се стига до пълна неяснота каква е и волята на административно-наказващият орган-  какво нарушение се  приписва на жалбоподателя и за какво нарушение му се налага наказание. Вярно е, че административно-наказателната норма не е задължителен реквизит на НП, но в случая едната ( чл. 37) е посочена като част от квалификацията и съдържа състав на нарушение различно от това, съдържимо в посочената друга санкционна норма - на чл. 38 от Закона, въз основа на която е  наложено наказанието.

 

    По изложените съображения и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, ПАЗАРДЖИШКИЯТ РАЙОНЕН СЪД

                                              

                                               Р       Е       Ш     И:

 

ОТМЕНЯ НАКАЗАТЕЛНО ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 003373/18.12.2018 г. на началник РУ Пазарджик при ОД МВР - Пазарджик, с което на А.Д.В., ЕГН/ЛНЧ ********** е адрес ***, чрез адв. Ц.  е наложена на основание чл.38, ал.1 от ЗНССПЕЕН 112 - глоба в размер на 3500 /три хиляди и петстотин.Решението подлежи на обжалване пред Административен съд-гр.Пазарджик в 14-дневен срок от датата на съобщаването на страните за изготвянето му.                                        

                                                         РАЙОНЕН СЪДИЯ: