Решение по дело №2410/2023 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 2222
Дата: 6 декември 2023 г.
Съдия: Адриан Динков Янев
Дело: 20237180702410
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 28 септември 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 2222

гр. Пловдив, 06.12.2023 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

Административен съд - Пловдив, Второ отделение, 29 – ти състав, в публично заседание на 14.11.2023 г. в състав:

 

 

Съдия: Адриан Янев

 

 

при участието на секретаря Полина Цветкова, като разгледа административно дело № 2410 по описа за 2023 г., и за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 145 – чл. 178 от Административнопроцесуалния кодекс (АПК) във връзка с чл. 40 от Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ).

Образувано е по жалба на П.П.Р. срещу решение № 18136/18.08.2023г. на административния ръководител на Софийска градска прокуратура, с което отказано предоставяне на достъп до обществена информация по заявление за с вх. № 18136/2023 г.

В жалбата се развиват доводи, че е образувана пр. пр. № 16479/2022 г. по описа на СГП във връзка с подаден сигнал срещу жалбоподателката, за което същата била разпитана в качеството ѝ на свидетел. Пояснява, че от сайта на Прокуратурата е научила, че е прекратено наказателното производство. В тази връзка е подала молба до наблюдаващия прокурор за снабдяване с крайния прокурорски акт, но е получила отказ. Впоследствие е подала до молба до административния ръководител на СГП, с която е поискано на основание ЗДОИ да получи крайния прокурорски акт, за което е получила отказ с оспореното решение. Счита, че в отказа неправилно е налице позоваване на чл. 198, ал. 1 НПК, тъй като разследването е приключило на 26.05.2023 г., при което тайната на разследването е ненужна.

Ответната страна - административният ръководител на Софийска градска прокуратура, чрез процесуалния си представител, изразява становище за неоснователност на жалбата.

Съдът, след като прецени становищата на страните и събраните по делото доказателства, намира за установено следното от фактическа страна:

Административното производство е образувано със заявление вх. № 18136/2023 г. на П.П.Р., с което от административния ръководител на Софийска градска прокуратура е поискан достъп по реда на ЗДОИ до крайния прокурорски акт по досъдебно производство № 388/2022 г. по описа на СО при СГП (пр. пр. № 16479/2022 г. по описа на СГП). 

В заявлението се пояснява за подаден неверен сигнал срещу жалбоподателката, за което е образувано досъдебно производство № 388/2022 г. по описа на СО при СГП (пр. пр. № 16479/2022 г. по описа на СГП), а след това същата е разпитана в качеството ѝ на свидетел. От интернет сайта на Прокуратурата се информирала, че е прекратено наказателното производство, при което поискала от наблюдаващия прокурор да се снабди с крайния прокурорски акт, но получила отказ. В заявлението са изложени доводи, че по реда на ЗДОИ има право да се запознае с прокурорския акт.

Налична е заповед № РД-04-189/20.06.2023 г. на главния прокурор на Република България, с която на основание чл. 28, ал. 2 ЗДОИ административният ръководител на СГП е определен да взема решения за предоставяне или за отказ от предоставяне на достъп до обществена информация по подадени заявление в СГП.

Последвало е издаване на оспореното решение № 18136/18.08.2023г. на административния ръководител на Софийска градска прокуратура, с което отказано предоставяне на информация във връзка с подадено заявление на П.П.Р..

В отказа са изложени мотиви, че съгласно чл. 4, ал. 1 ЗДОИ всеки гражданин на Република България има право на достъп до обществена информация при условията и по реда, определени в този закон, освен ако в друг закон е предвиден специален ред за търсене, получаване и разпространяване на такава информация. Уточнено е, че в случая е налице специален ред за получаване на поисканата информация, регламентиран в чл. 198, ал. 1 НПК, тъй като исканият достъп до крайния прокурорски акт представлява постановление за прекратяване на досъдебно производство по пр. пр. № 16479/2022 г. по описа на СГП и същото е част от материалите по разследването. В тази връзка е изложено, че нормативно е препятствана възможността по реда на ЗДОИ да се осъществи достъп до преписките на прокуратурата и конкретните документи по тях.

При така установените факти, съдът достига до следните правни изводи:

Жалбата е подадена в срока по чл. 149, ал. 1 от АПК. Депозирана е от лице, имащо  правен интерес от оспорването, тъй като е адресат на отказа, който е неблагоприятен, доколкото се оставя без уважение подаденото заявление.

Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

В случая жалбоподателката е сезирала административния ръководител на СГП с искане за предоставяне по реда на ЗДОИ достъп до постановление за прекратяване на досъдебно производство по пр. пр. № 16479/2022 г. по описа на СГП.

В чл. 4, ал. 1 ЗДОИ е регламентирано, че всеки гражданин на Република България има право на достъп до обществена информация при условията и по реда, определени в този закон, освен ако в друг закон е предвиден специален ред за търсене, получаване и разпространяване на такава информация.

Според чл. 198, ал. 1 НПК материалите по разследването не могат да се разгласяват без разрешение на прокурора. В случая постановлението за прекратяване на досъдебно производство представлява част от материалите по вече приключило разследване и попада в категорията данни по чл. 198, ал. 1 НПК. В тази връзка в НПК е предвиден специален ред за получаване на прокурорски актове. Установеният в НПК специален ред и начин на разгласяване на материалите и актовете, изготвени в хода на разследването, е съобразен с буквата и духа на процесуалния закон, уреждащ правилата за провеждане на наказателни производства, както и необходимостта от гаранции, обезпечаващи дейността на органите по разкриване на обективната истина и опазване доброто име, законните права и интереси на лицата, участници в наказателното производство. Така установеният ред представлява изключение от общия принцип да се търси и получава информация съгласно чл. 41, ал. 1 КРБ и ЗДОИ. В този смисъл правото на достъп до актовете на прокурора, свързани с досъдебно производство, не се осъществява при условията и реда на ЗДОИ.

Неоснователни са доводите за необходимост от достъп до прокурорския акт, обосновани с разбирането, че разследването е приключило, при което тайната на разследването е ненужна. Това е така, тъй като не е от значение дали се касае за защитена тайна, предвидена в НПК, а за наличието на регламентиран специален ред за предоставяне на такава информация, а това изключва приложението на ЗДОИ.  

Горното води до извод, че правилно не е предоставен достъп до исканата информация, поради което жалбата следва да се отхвърли като неоснователна.

По изложените съображения, съдът

 

Р Е Ш И:

ОТХВЪРЛЯ жалбата на П.П.Р. срещу решение № 18136/18.08.2023г. на административния ръководител на Софийска градска прокуратура.

Решението не подлежи на обжалване на основание чл. 40, ал. 3 ЗДОИ.

 

                                           Съдия: