Решение по дело №657/2017 на Районен съд - Разград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 20 ноември 2017 г. (в сила от 8 март 2018 г.)
Съдия: Доротея Енчева Иванова
Дело: 20173330200657
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 4 август 2017 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

                        539                  2017 година                               град Разград

 

В   И М Е Т О    Н А     Н А Р О Д А

 

Разградският районен съд                                                 наказателен състав

На     двадесети ноември                                                              2017 година

В публично заседание в следния състав

 

                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДОРОТЕЯ ИВАНОВА

 

Секретар: Пенка Тоцева

Прокурор: СЕВЕРИНА МОНЕВА

Като разгледа докладваното от съдията

АН дело № 657 по описа за 2017 година

 

Р Е Ш И:

 

ПРИЗНАВА подсъдимия Г.Т.Т., роден на *** ***, български гражданин, със средно образование, пенсионер, неосъждан, ЕГН **********, за ВИНОВЕН в това, че на 03.05.2017 г. в гр. Разград, в съучастие като съизвършител със С.М.К. ***, също извършител, е причинил на Е.И.Г. *** лека телесна повреда, изразяваща се в кръвонасядане в лява половина на лицето, което по своята медико-биологична характеристика обуславя болка и страдание без разстройство на здравето, като деянието е извършено по хулигански подбуди – престъпление по чл. 131, ал. 1, т. 12, във вр. с чл. 130, ал. 2, във вр. с чл. 20, ал. 2 от НК.

НА основание чл. 78а, ал. 1 от НК го ОСВОБОЖДАВА ОТ НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ и му налага АДМИНИСТРАТИВНО НАКАЗАНИЕ ГЛОБА в РАЗМЕР на 1200.00 /хиляда и двеста/ лева.

ПРИЗНАВА подсъдимия С.М.К., роден на *** ***, български гражданин, със средно образование, неженен, безработен, неосъждан, ЕГН **********, за ВИНОВЕН в това, че, на 03.05.2017 г. в гр. Разград, в съучастие като съизвършител със Г.Т. ***, също извършител, е причинил на Е.И.Г. *** лека телесна повреда, изразяваща се в кръвонасядане в лява половина на лицето, което по своята медико-биологична характеристика обуславя болка и страдание без разстройство на здравето, като деянието е извършено по хулигански подбуди – престъпление по чл. 131, ал. 1, т. 12, във вр. с чл. 130, ал. 2, във вр. с чл. 20, ал. 2 от НК.

НА основание чл. чл. 78а, ал. 1 от НК го ОСВОБОЖДАВА ОТ НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ и му налага АДМИНИСТРАТИВНО НАКАЗАНИЕ ГЛОБА в РАЗМЕР на 1200.00 /хиляда и двеста/ лева.

         ОСЪЖДА подсъдимите Г.Т.Т., ЕГН ********** и С.М.К., ЕГН ********** да заплатят по сметка на ОДМВР Разград за разноски на досъдебното производство сумата от 191.24 лв., а по сметка на Районен съд гр. Разград сумата от 122.90 лв., за разноски в съдебното производство.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване и протестиране в 15 дневен срок от днес пред Окръжен съд гр. Разград.

 

 

                                                        РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

Съдържание на мотивите

МОТИВИ към решение № 539/20.11.2017г. по АНД № 657/2017г. на РРС.

Производството е по реда на глава 28 от НПК.

Постъпило е постановление от 03.08.2017г., с което по реда на чл.375 от НПК се прави предложение за освобожаване от наказателна отговорност на обвиняемите Г.Т.Т. и С.М.К.,*** по реда на чл.78а от НК за извършено от тях престъпление по чл.131, ал.1, т.12 във вр. с чл.130, ал.2 във вр. с чл.20, ал.2 от НК за всеки един.

Нарушителите се явяват в с.з., като оспорват фактическите обстоятелства, изложени в постановлението. При проведеното съдебно следствие същите не се признават за виновни, а в дадените обяснения твърдят хулиганско и противоправно поведение от страна на пострадалата, което накарало подс.Т. да слезе от автомобила и да й удари един шамар, след което слязъл и подс.К., който обаче заявява, че не я е удрял. Защитникът им адв.В. оспорва фактическите обстоятелства, изложени в акта. Счита, че от събраните по делото доказателства на съдебното следствие следва да се направи напълно обратен от прокуратурата извод, а именно, че подсъдимите не са осъществили от обективна и субективна страна престъплението, в което са обвинени, поради което и следва да бъдат оправдани. Пледира, че показанията на т.нар.пострадала са нелогични и заинтересовани, същата се е държала предизвикателно и арогантно и именно нейното поведение- обидата и удара към подс.Т., са мотивирали последния да слезе и да й удари един шамар /по неговите обяснения/. С оглед на изложеното счита обвинението срещу двамата му подзащитни за недоказано и моли за тяхното оправдаване.

Представителят на РП-Разград поддържа постановлението, като счита, че и при проведеното съдебно следствие, фактическата обстановка, приета в него се доказва по един безспорен и несъмнен начин. Счита, че твърденията на подсъдимите не кореспондират с останалите събрани доказателства. Според прокурора поведението на пострадалата не провокирало подсъдимите и същата не е отправяла обидни думи или удряла подс.Т., тъй като счита, че прозорецът на автомобила бил затворен. Счита, че обвинението е доказано както от обективна, така и от субективна страна за всеки един от подсъдимите, поради което предлага същите да бъдат признати за виновни в извършеното от тях престъпление, като бъдат освободени от наказателна отговорност и им бъде наложена глоба малко над предвидения в закона минимум за подс.Т.- около 1500, а за подс.К. към минимума- около 1000лв., както и да бъдат осъдени за направените по делото разноски.

Разградският районен съд, след като съобрази представените писмени и гласни доказателства, както и на досъдебното, така и на съдебното следствие, намира за установено от фактическа страна следното:

Подсъдимите Т. и К. били приятели. Първият е пенсионер, бивш служител на МВР, неосъждан с много добри характеристични данни. Вторият е безработен, осъждан.

На 03.05.2017г. подс.Т. през деня бил ангажиран с регистрацията на л.а.Пежо с рег.№ РР 9760 ВС- черен на цвят и тъй като се бил изнервил от това обстоятелство в края на работния ден се обадил на подс.К. да отиде, за да управлява автомобила. Около 17.30 часа двамата се движели с лекия автомобил на подс.Т.,*** в посока към кръстовището до магазин „Кауфланд“, като автомобилът се управлявал от подс.К., а Т. седял на предна дясна седалка. Преминавайки моста над р.Бели Лом, подс.К. предприел маневра завой надясно, непосредствено след което обаче рязко намалил скоростта, за да пропусне пресичащата пътя пешеходка, а именно св.Е.И.Г., която и двамата подсъдими не познавали. В същото време в зоната на кръстовището с управлявания от нея лек автомобил се намирала и св. П.Н.Р., която изчаквала, за да се включи в движението по ул.“Перистър“.

Автомобилът, управляван от подс.К., преминал с предната си част в непосредствена близост зад св.Г., която все още се намирала на пътното платно на около 2м от тротоара на моста и тогава спрял по такъв начин, че Г. се оказала до предната дясна врата на МПС. Тя се стреснала от преминалия толкова близо до нея автомобил и инстинктивно се протегнала да се подпре и оттласне от него, за да не я удари. Тогава ръката й попаднала в отвора на прозореца на предната дясна врата, но бързо я отдръпнала. Преди св.Г. да е успяла да осъзнае какво става, подс.Т. слязъл от автомобила и й нанесъл удар с ръка по главата. Пострадалата отстъпила, след което двамата с подс.Т. извършили резки движения, пресрещайки ръцете си.

Междувременно, след слизането на подс.Т., подс.К. също слязъл от автомобила, и се приближил до Г., заобикаляйки автомобила отзад. Достигайки до нея й ударил силно един шамар, който попаднал в областта на врата й към лицето от лявата страна. Пострадалата изпитала силна болка, изплашила се много.

След стореното двамата подсъдими се качили в автомобила си и потеглили по черния път покрай реката.

Пострадалата Г. веднага подала сигнал за случилото се на тел. 112. На място били изпратени св.К.Й.К. и св. С.С.С.-***, които от своя страна уведомили разследващ орган и било започнато досъдебното производство. При пристигането си двамата свидетели установили, че св.Г. е силно разстроена, зачервена и уплашена, но категорично заявяват, че не им е лъхала на алкохол, както и не е била повлияна от наркотици.

На 05.05.2017г. подс.Т. посетил кабинета на д-р Д.Н.- хирург, тъй като се оплаквал от болки в областта на дясна лицева област след нанесен удар в същата, имал кървене от устната кухина и гноевидна секреция. Била му извършена интервенция и съответно предписано лечение. Д-р Н. заявява, че си спомня за пациента, тъй като му бил съобщил, че е ударен от жена, което именно му направило впечатление. От заключението на вещото лице по назначената в тази връзка съдебномедицинска експертиза дава заключение, че в медицинската документация на името на Г.Т. се установява, че при прегледа от специалист- хирург на 05.05.2017г. са установени: - хематом на кожата в дясната лицева област; - разкъсно- контузна рана, сангвинираща /кървяща/ при допир в лигавичната област на дясна буза, с фибринов налеп по ръбовете и дъното и хиперемия /зачервяване/ по съседство и гноевидна секреция. По своята медико- биологична характеристика описаните увреждания обуславят временно разстройство на здравето, неопасно за живота на пострадалия. В своята съвкупност описаните увреждания могат да бъдат причинени от удар с твърд тъп предмет в дясната половина на лицето, в резултат на което е получено подлежащото разкъсване на лигавицата към предверието на устната кухина /от контакта на ръб на зъб от задната половина на съзъбието/, с фибринозен налеп и гноевидна секреция на дъното и ръбовете на раната, зачервяване по съседство. В с.з. уточнява, че за получаване на описаните увреждания удара трябва да е имал сила и замах, а не могат да бъдат получени при някакъв лек допир. 

Видно от заключението по изготвената в хода на разследване съдебномедицинска експертиза на пострадалата Е.Г. било причинено кръвонасядане в лява половина на лицето, което по своята медико-биологична характеристика обуславя болка и страдание. Травмата е възможно да бъде получена от удар с ръка и има оздравителен срок от няколко дена.

Назначената по делото съдебна- видеотехническа експертиза дава заключение, че на изследваните видеозаписи се установява лице от женски пол, пресичащо пътното платно и две лица, пътуващи с тъмен на цвят автомобил, който забавя движението си и спира зад пешеходката, след което двете лица от автомобила слизат последователно и се отправят към нея, като един след друг извършват резки движения към горната част на тялото и главата й. Поради недоброто качество на видеозаписа, той е негоден за провеждане на лицевоидентификационно изследване.

При проведените разпознавания св.Г. и св.Р. категорично разпознават подс.Т. и подс. К. като лицата, за които се отнасят техните показания.

Описаната фактическа обстановка се установява по несъмнен начин от всички събрани на ДП и приети от съда писмени и гласни доказателства- обясненията на нарушителите, показанията на свидетелите, заключенията на назначените на ДП и на съдебното следствие експертизи, протокол за предупреждение на основание чл.65 от ЗМВР, амбулаторен лист, протоколи за разпознаване, справка за съдимост, характеристика, СД и др.писмени доказателства. Обсъдени поотделно и в тяхната съвкупност съдът намира, че доказателствата водят до единствения възможен правен извод, че двамата подсъдими са осъществили от обективна и субективна страна състава на престъпление, за което са обвинени.

В противоречи със събраните доказателства са обясненията на двамата подсъдими, което съдът възприема като тяхна защитна теза, с цел оправдаване и оневиняване на постъпката им, както и на оговор между тях. Съдът намира, че не може да се приеме за установено по несъмнен начина, че е налице противоправно поведение от страна на пострадалата, изразяващо се в неправилно пресичане и последвал умишлен удар в лицето на подс.Т.. Пострадалата Г. не е нарушила правилата и задълженията й като пешеходка, визирани в чл.113, ал.1, т.1, 2 и 4 от ЗДвП, тъй като в момента на започване на пресичането на процесната улица, автомобилът управляван от К. все още не е бил преминаващ и не е бил завил /същият изобщо не се вижда на видеофайловете/. Пешеходката се е движела с едно и също темпо при пресичане на улицата, не е забавяла или спирала движението си. Към момента, когато процесният автомобил е завил непосредствено след моста, пешеходката вече е била предприела пресичане и автомобилът е бил длъжен да я пропусне да премине безпрепятствено като спре. Въпреки това обаче водачът К. само е намалил и е минал в опасна близост зад нея, като е възможно да е осъществил контакт, което от своя страна е предизвикало инстинктивното посягане с ръка на Г. за да се подпре на колата, след което без видима причина подс.Т., а впоследствие и подс.К. са й нанесли удари /шамари/ в областта на главата. В тази връзка нито св.Г., нито св.Р. /която е и очевидец/ не заявяват, че е имало удар от страна на св.Г. в лицето на подс.Т., още повече, че съгласно заключението на вещото лице ударът следва да е бил с достатъчна сила и замах, т.е. трябва да е имало замахване и удар със силен интензитет, при това да се удари седнал в автомобил човек през прозореца. В случая очевидно, за да успее да удари подс.Т., пострадалата Г. трябва да замахнала с ръка в посока седящия на предна дясна седалка Т., като ръката й трябва да е навлязла във вътрешността на автомобила. Такова движение обаче не е забелязано от св.Р., така и от вещото лице по видео-техническата експертиза, както и липсва на видеофайловете. Установеното от св.Н. нараняване е обективна находка и е констатирано при прегледа на 05.05.2017г., като единствено подс.Т. му е заявил, че е ударен от жена, но това не доказва причинно-следствената връзка между случилото се на 03.05.2017г.и обективната находка на 05.05.2017г.,  тъй като св.Н. пресъздава казаното му от подс.Т. в тази връзка и не е бил свидетел-очевидец на станалото на 03.05.2017г. Показанията на свидетеля са обективни и точни, но отнесени към един по-късен етап.   

Предвид изложеното от правна страна съдът намира, че с деянието си, при пряк умисъл, всеки един от подсъдимите- Г.Т.Т. и С.М.К. е осъществил от обективна и субективна страна състава на престъплението по чл.131, ал.1, т.12 във вр. с чл.130, ал.2 във вр. с чл.20, ал.2 от НК, тъй като на инкриминираната дата- 03.05.2017г. по хулигански подбуди двамата в съучастие като извършители са причинили на пострадалата Е.И.Г. лека телесна повреда, изразяваща се в кръвонасядане в лява половина на лицето, което по своята медико-биологична характеристика обуславя болка и страдание без разстройство на здравето.

От обективна страна, безспорно се установява, че двамата подсъдими са осъществили изпълнителното деяние, нанасяйки удари в областта на главата /подс.Т./ и тялото /подс.К./ на пострадалата, с което са й причинили описаните телесни увреждания, предизвикващи болка и страдание. Пострадалата е била силно уплашена от действията им, които не е била предизвикала по никакъв начин. Причинените увреждания са в пряка причинно- следствена връзка с действията на всеки един от подсъдимите описани както от пострадалата, така и от св.Р. и „запечатани“ във видеофайловете на намиращата се в близост охранителна камера. Причинените на пострадалата телесни увреждания съставляват лека телесна повреда по смисъла на чл.130, ал.2 от НК, тъй като са й причинили болка и страдание. 

От субективна страна подс.Т. и подс.К. са действали виновно при пряк умисъл и при общност на умисъла, тъй като са съзнавали, че като всеки един от тях нанася удар в областта на главата, респ.тялото на пострадалата ще й причини телесно увреждане и болка, целели са това. Следователно и двамата са съзнавали общественоопасния характер деянието, предвиждали са настъпването на общестевноопасните последици и са искали те да настъпят.

Деянието им следва да бъде квалифицирано като извършено по хулигански подбуди, тъй като липсва личен или друг мотив за извършването му, извършен е на публично място, при явно незачитане правата на личността, изразяващо демонстрация на сила и неуважение към моралните норми на поведение. Касае се за типичен пример на зачестилите в последно време т.нар „автомобилни хулиганства“- саморазправа на участници в движението с други такива, претендирайки към спазване само на собствените права, но явно незачитайки правата на другите и собствените си задължения /недопустимо е водач на МПС да застрашава живота и здравето на пешеходец, само защото според него се е движела много бавно, както в случая подс.К. е преминал много близо до пешеходката Г./.

Предвид обстоятелството, че за това умишлено престъпление се предвижда наказание “лишаване от свобода” до 1 година или пробация, чистото съдебно минало на всеки един от подсъдимите /подс.К. е реабилитиран по чл.88а от НК за второто си осъждане по НОХД № 482/2008г. на РС- Разград/, както и че с деянието им няма причинени имуществени вреди, съдът намира, че двамата подсъдими следва да бъдат освободени от наказателна отговорност по реда на чл.78а от НК, като бъде ангажирана административната им такава, а именно глоба. При определяне и индивидуализиране на наказанието, което е към предвидения от закона минимум- 1200 лв. за всеки един от тях, съдът отчете степента на обществена опасност както на деянието, така и на дееца, еднаквия им принос и мотивите за извършване на деянието, имущественото състояние, поради което намира, че така наложените им глоби се явяват справедливи и съответни на извършеното.

По този начин ще бъдат постигнати в най-пълна степен целите на наказанието и най-вече специалната превенция.

По изложените съображения, съдът постанови решението си.

 

 

Районен съдия: