Решение по дело №646/2018 на Районен съд - Дулово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 16 август 2019 г. (в сила от 6 февруари 2020 г.)
Съдия: Николай Костадинов Кънчев
Дело: 20183410100646
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 31 октомври 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

149

гр. Дулово, 16.08.2019 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Районен съд - Дулово, граждански състав, в публично заседание на осми май две хиляди и деветнадесета година, в състав:

                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: НИКОЛАЙ КЪНЧЕВ

 

при секретаря НИНА СТАНЧЕВА като разгледа докладваното от съдията гр.дело № 646 по описа на съда за 2018 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

Предявен е иск с правна квалификация по чл. 227, ал. 1, б. "в" ЗЗД.

Ищецът  К.С.И. ЕГН **********,*** е  предявила против  ответника С.Х.А. ЕГН **********,***, иск с който се иска да бъде отменен договор за дарение, обективиран в Нотариален акт № ******г. на нотариус К.К рег. № *** на Нот. камара на РБ, с район на действие – Районен съд – Дулово, по силата на който ищцата е дарила на ответницата своята 1/5 ид.част от правото на собственост върху следните недвижими имоти:

1.ПОЗЕМЛЕН ИМОТ с начин на трайно ползване - ЛОЗЕ с площ от 1.502 дка /един декар и петстотин и два квадратни метра/, трета категория, находящ се в землището на *****, в местността „*****”, съставляващ имот №****, при граници и съседи: имоти с №№ ****.

2. ПОЗЕМЛЕН ИМОТ  с начин на трайно ползване - НИВА с площ от 35.603 дка /тридесет и пет декара шестстотин и три квадратни метра/, трета категория, находящ се в землището на ********, в местността ****”, съставляващ имот № ******, при граници и съседи: имоти с №№ ****.

3. ПОЗЕМЛЕН ИМОТ с начин на трайно ползване ОВОЩНА ГРАДИНА с площ от 1.201 дка /един декар и двеста и един квадратни метра/, трета категория, находящ се в землището на *****, в местността ..****”, съставляващ имот № ***, при граници и съседи: имоти с №№ ****.

4. ПОЗЕМЛЕН ИМОТ с начин на трайно ползване OBOIIIHA ГРАДИНА с площ от 1.803 дка /един декар и осемстотин и три квадратни метра/, трета категория, находящ се в землището на *****, в местността ..****”. съставляват имот ****, при граници и съседи: имоти с №№ ****, ***, *****.

В исковата молба се твърди, че на ****г. К.С.И. дарила на дъщеря си С.Х.А., чрез Нотариален акт № **** притежаваната от нея по наследство 1/5 от горепосочените поземлени имоти.  От ****г. до ***г. ищцата е живяла в дома на ответницата в ***, след което се завърнала да живее в дома си в *****. Причина за това било, че не живеела добре при ответницата която е и нейна дъщеря, не се чувствала добре, от пенсията която получавала й давали само 40 лева на месец които не й стигали дори за лекарства. Ответницата не се грижела за нея и дори не сядали на една маса да се хранят.Ищцата стояла сама.

Заявява, че е подписвала някакъв документ в Кметство ***, но не й било обяснено неговия вид и неговото съдържание. Мислела че са документи за пенсия, а в последствие разбрала, че това било пълномощно с което ответницата е подарила на себе си имотите които ищцата притежавала. Сочи че здравословното й състояние е влошено, получавала пенсия от 270 лева и изключително трудно се справяла както с обслужването си, така и със заплащането на лекарства. Помолила ответницата с покана да й заплаща по 150 лева месечно, но ответницата й отговорила писмено че е в невъзможност да й осигури издръжката от която се нуждае. Поканила я да отиде да живее при нея в ****, но  ищцата заявява, че не желае да живее на друго място. Счита, че ответницата с отношението си  й вгорчава сарините, поради което е завела настоящия иск за разваляне на дарението което е направено в полза на ответницата.

Предвид на това се моли за отмяна на дарението до посочените в исковата молба идеална част от поземлените имоти предмет на договора за дарение от ****г. Представя писмени доказателства. Претендира разноски.

В срока по чл. 131 от ГПК ответника С.А. е депозирала отговор на исковата молба.Счита иска за неоснователен тъй като не били налице твърдяните от ищеца  обстоятелства обосноваващи  отмяната на дарението , а именно отаз да й осигури издръжка, тъй като и самата ответница се нуждаела от такава. Заявява, че от месец март 2017г. е пенсионер по болест с 60%  трайно намалена работоспособност и единствения доход който получава и от който се издържа е инвалидна пенсия в размер на 176.46 лева. Имала болен син  и семейни проблеми, и не разполага със средства да помага на майка си. Къщата в *** в която живее е на дъщеря й. това била причината поради която е отказала на майка си и ищец по делото да й плаща издръжка. Твърди, че тя, брат й и сестра й които са деца на ищцата от първия й брак цял живот са й помагали, водили са  я на лекари. Всичко което са давали на майка й  К., тя е давала на сина си от втория брак И.Б., при когото живяла до 2016г. След като съпругата на И. я заплашила с убийство, ищцата избягала при дъщерята на ответницата и заживяла там. На ищцата била обособена самостоятелна стая с баня и тоалетна, като й били осигурени всички условия за спокоен живот. Хранела се с каквото иска, пиела само минерална вода. Заявява, че е върнала на ищцата къщата макар че същата имала запазено право на ползване след прехвърлителната сделка. Признава, че е в обективна невъзможност да дава на ищцата исканата издръжка тъй като не разполага с достатъчно средства, още повече че се грижи за свой низходящ който е болен. Счита, че иска е неоснователен тъй като е изтекъл преклузивния срок от една година погасяващ самото право на отмяна на дарението по чл. 227 от ЗЗД. Моли съда да отхвърли предявения иск като неоснователен и недоказан. Претендира разноски. Представя писмени доказателства. Претендира разноски. 

Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства  намира  следното от фактическа и правна страна:

По делото са представени писмени доказателства, от които е видно, че ищцата е с диагнози - лявокамерна недостатъчност, хипертонично сърце без /застойна/ сърдечна ендостатъчност, и захарен диабет, както и че размера на получаваната от нея пенсия ведно с добавките към нея е в размер на 270.87 лева на месец.

От представените с писмения отговор писмени доказателства се установява, че ответницата страда от рецидивиращо депресивно разстройство, сегашен епизод – умерено тежък. Атопична бронхиална астма, средно-тежка, персистираща форма, частично контролирана, представено е експертно решение на ТЕЛК № ****г., съгласно което е определена степен на инвалидност в размер на 60 % ТНР. Представена е епикриза от отделение по психиатрия  от МБАЛ „****“ – ***** АД.

Представено е удостоверение от НОИ, ТП –*** от което става ясно, че ответницата получава лична пенсия за инвалидност поради общо заболяване в размер на 176.46 лева на месец.

От представените по делото Епикриза, издадена от Отделение „Пневмология и физиатрия“ при „МБАЛ ***“ АД ***,  Епикриза, издадена от Отделение по Психиатрия – Дневен стационар“ при „МБАЛ *****“ АД *** и Епикриза, издадена от Университетска болница УМБАЛ „**** М.” ЕАД –****, се установява че синът на ответницата Х.С.Х., за който тя полага грижи е със следните заболявания – F32.2 Тежък депресивен епизод без психотични симптоми с депресивен синдром, J45.0 бронхиална астма с пристъп, взет на диспансерен учет и Хроничен обострен панкреатит. Микролити в двата бъбрека.

Ищцата представя и копие от покана за доброволно изпълнение,  от която е видно, че е поискана ежемесечна издръжка от ответницата в размер на 150 лева.

След получаване на поканата, ответницата е изпратила отговор до ищцата в който заявява, че не може да дава на ищцата издръжка в поискания размер, тъй като получава пенсия от 170 лева  и се грижи за болния си син. Поканила е ищцата да се върне при нея и ответницата да полага необходимите грижи докрая на живота й, като е посочила че ако ищцата не се върне при нея в двуседмичен срок  ще й прехвърли обратно собствеността на недвижими имот, находящ се в с. Китанчево, на ул. Мургаш № 13, а ищцата ще трябва да й заплати обезщетение.

По искане на ищцата е наложена възбрана върху 1/5 ид.част от поземлени имоти, предмет на процесния договор за дарение чието разваляне се иска.

По делото са събрани и гласни доказателства, а именно разпитани са свидетелите Б.Ш., Г.Я., И.Х., С.А. и С.А.. От показанията им се установява,  че в момента страните по настоящото дело са в обтегнати взаимоотношения, живели са заедно, ответницата се е грижела за майка си и ищец по делото, но в един момент К.И. е напуснала дома на ответницата и се е преместила да живее при сина си И.Б.Ш..

Въз основа на така установените факти по делото, съдът достигна до следните правни изводи:

 Дарението е договор, по силата на който дарителят отстъпва веднага и безвъзмездно правото на собственост върху една вещ на друго лице – дарен, който го приема. По своята правна същност дарението е едностранен договор, тъй като поражда задължения само за едната страна – дарителя.

Договорът за дарение има специално основание, а именно намерението на дарителя да надари едно лице, да му отстъпи безвъзмездно правото на собственост върху една движима или недвижима вещ.

Предвид характера на договора, законодателят в чл. 227, ал. 1 от ЗЗД лимитативно е изброил случаите, при които може да бъде развален договорът за дарение, а именно  когато дареният умишлено убие или се опита да убие дарителя, неговия съпруг или негово дете, или е съучастник в такова престъпление, освен ако деянието е извършено при обстоятелства, които изключват наказуемостта, когато дареният набеди дарителя в престъпление, наказуемо с лишаване от свобода не по-малко от три години, освен ако набедяването се преследва по тъжба на пострадалия и такава не е подадена, или ако отказва да даде на дарителя издръжка, от която той се нуждае. Действително даването на издръжка е едно от основанията за отмяна на дарение. То обаче не следва да бъде абсолютизирано. Видно от останалите предвидени в закона основания за отмяна на дарение, законодателят е целял постигане на сигурност в правния мир, като е предвидил възможност за отмяна на дарение само  в изключително редки и специфични случаи. Ето защо, отмяната на дарение е възможна само при нарушение на изключително тежки морални задължения, каквито са убийството и набедяването като предвидени в Наказателния кодекс престъпления.

От своя страна недаването на издръжка не е въздигнато в престъпление (освен в случаите, когато става дума за произтичащо от закон задължение, каквато е издръжката на дете). В този смисъл, за да бъде възможна отмяната на дарение, недаването на издръжка трябва да бъде приравнено и да се приближава в изключителна степен на останалите предвидени основания за отмяна, т.е. моралната тежест на недаването на издръжка да се приближава до укоримостта на убийството и набедяването.

В настоящия случай, както се установи от събраните по делото доказателства, ищцата пенсия в размер на 270 лева и живее в домът на сина си заедно с неговото семейство.

От друга страна обаче се установи също, че ответницата не получава постоянни доходи – не работи по трудово правоотношение, като единствените средства, които получава са от пенсия и са в размер на 176.46 лв., не е подпомагана от никого и същевременно макар че е болна се грижи за безработния си и болен син за който също е необходима издръжка с оглед на заболяванията които има - „тежък депресивен епизод без психотични симптоми с депресивен синдром“, „хроничен обостроен панкреатит. Микролити в двата бъбрека”.

С Тълкувателно решение № 1 от 21.10.2013 г. по тълк. д. № 1 / 2013 г. на Върховен касационен съд, ОСГК, съдът приема, че „При иск за отмяна на дарение на основание чл. 227, ал. 1, б. „в" ЗЗД не е налице проява на непризнателност, когато дареният не предостави поисканата от дарителя издръжка, от която той трайно се нуждае, ако поради липса на достатъчно средства, с даването на издръжка на дарителя, дареният би поставил себе си и лицата, които е длъжен да издържа по закон, в по-лошо положение от това на дарителя.“. Това е така, защото ако се приеме обратното, а именно, че дарителят има право да получава издръжка от надарения, а от своя страна дарения е задължен да му я дава, то това правоотношение би следвало да се квалифицира като договор за издръжка и гледане, който се урежда от съвсем различни по естеството си правни норми. Ако не се прави разлика между дарение и договор за издръжка и гледане, то това би означавало, че съществуването на единия от двата правни института следва да се обезсмисли.

Морално укоримо и предпоставка за отмяна на дарението е поведение, при което дареният разполага със средства, достатъчни за задоволяване на своите нужди, както и за нуждите на близките си, и въпреки това по някаква причина отказва да даде издръжка на своя дарител, която му е необходима.

Спорният между страните въпрос е дали след като ищцата е поискала от ответницата месечна издръжка в размер на 150 лева, последната е имала обективна възможност да дава такава, в който случай за ищцата би възникнало правото да иска отмяна на извършеното от нея през 2016г. дарение.

Съдът приема, че при установените доходи на ответницата от 176.46 лева тя не е в състояние да отделя по 150 лева месечно за допълване на издръжката на ищцата, но е имала готовност и е предложила на последната да й осигурява такава в натура.

От събраните по делото доказателства не се установи ответницата да разполага с достатъчно финансови средства, които да й позволяват да предоставя на ищцата поисканата издръжка. Освен това, по делото се установи също, че в периода в който ищцата е живяла заедно в едно домакинство с ответницата и с нейната дъщеря, разходите като ток и вода, храна, са заплащани именно от дъщерята на ответницата, а последната е полагала грижи за ищцата, поради което макар и не пряко чрез предоставяне на финансови средства, същата е подпомагала ищцата.

За успешно провеждане на иск по чл.227, ал.1, б.”в” от ЗЗД е необходимо установяването на няколко кумулативни предпоставки: изпадане на дарителя в трайна нужда от издръжка; отправяне на покана до надарения да дава издръжка и отказ на последния да даде такава при съобразяване на материалните си възможности. До момента на поискването задължението за издръжка е морално, а след този момент то се превръща в законоустановено. Условието е дарителят да се нуждае от издръжка. Това означава, че той не притежава в необходимия размер средства, които да му осигуряват нормален живот или средства, породили се от нуждата му за лечение. В конкретният случай ищцата не доказа такива свои нужди.

С оглед на всичко казано до тук съдът прави следният извод: Предявения от ищцата иск следва да бъде отхвърлен изцяло като неоснователен и недоказан. Ищецът не се нуждае от допълнителна издръжка, а получаваните от него средства са достатъчни за осигуряването му на нормален живот.

Съдът приема, че битовите условия при които живее са нормални, тъй като доказателства в обратната насока не бяха събрани.

 След като ищцата не е представила доказателства, установяващи обстоятелството за влошаване на материалното й и/или здравословно състояние, съдът счита, че не е налице първата изискуема от закона предпоставка за отмяна на дарението, а именно ищцата да се нуждае от допълнителна издръжка.

Причината за завеждането на настоящото дело не е възникнала нужда за получаване на допълнителна издръжка, а е резултат на влошени отношения между ищцата и надарената.

В съда се оформи убеждение след събраните по делото гласни доказателства, че „двигателят” на този иск са синът на ишцата и неговата съпруга, с които тя живее в едно общо домакинство, и които явно имат претенции към дарените имоти.

Тъй като не са доказани комулативно предпоставките на чл.227, ал.1, б.”в” от ЗЗД , искът се явява  неоснователен и недоказан, и следва да бъде отхвърлен.

 По отношение на разноските:

 С оглед изхода на спора и на основание чл. 78, ал. 3 от ГПК, в тежест на ищеца следва да се поставят направените от ответника разноски по делото, представляващи платено адвокатско възнаграждение за процесуално представителство в размер на 350 лева.

 По изложените съображения, съдът

                           

Р    Е    Ш    И :

 

ОТХВЪРЛЯ като неоснователен и недоказан предявения от К.С.И. ЕГН **********,*** против С.Х.А. ЕГН **********,***  иск за отмяна на договор за дарение обективиран в  в Нотариален акт № ******г. на нотариус К.К рег. № *** на Нот. камара на РБ, с район на действие – Районен съд – Дулово, по силата на който К.И. е дарила на С.А. своята 1/5 ид.част от правото на собственост върху следните недвижими имоти:

1.ПОЗЕМЛЕН ИМОТ с начин на трайно ползване - ЛОЗЕ с площ от 1.502 дка /един декар и петстотин и два квадратни метра/, трета категория, находящ се в землището на *****, в местността „****”, съставляващ имот №****, при граници и съседи: имоти с №№ ***.

2. ПОЗЕМЛЕН ИМОТ,  с начин на трайно ползване - НИВА с площ от 35.603 дка /тридесет и пет декара шестстотин и три квадратни метра/, трета категория, находящ се в землището на *****, в местността „****”, съставляващ имот № ***, при граници и съседи: имоти с №№ ******.

3. ПОЗЕМЛЕН ИМОТ с начин на трайно ползване ОВОЩНА ГРАДИНА с площ от 1.201 дка /един декар и двеста и един квадратни метра/, трета категория, находящ се в землището на *****, в местността ..****”, съставляващ имот № ****, при граници и съседи: имоти с №№ ****.

4. ПОЗЕМЛЕН ИМОТ с начин на трайно ползване OBOIIIHA ГРАДИНА г. площ от 1.803 дка /един декар и осемстотин и три квадратни метра/, трета категория, находящ се в землището на *****, в местността ..***”. съставляват имот ***, при граници и съседи: имоти с №№ ****.

 ОСЪЖДА К.С.И. ЕГН **********,*** да заплати на С.Х.А. ЕГН **********,***, сумата от 350/триста и петдесет/ лева, представляваща направени по делото разноски за процесуално представителство.

 Решението подлежи на обжалване пред Окръжен съд - Силистра в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: