Решение по дело №5002/2013 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 511
Дата: 7 март 2014 г. (в сила от 16 април 2014 г.)
Съдия: Доника Илиева Тарева
Дело: 20135330205002
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 4 септември 2013 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№ 511

гр. Пловдив, 07.03.2014 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

ПЛОВДИВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, Наказателна колегия, в открито съдебно заседание на осемнадесети февруари две хиляди и четиринадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДОНИКА ТАРЕВА

                                                                                        

          при участието на секретаря Мария Колева, като разгледа докладваното от съдията АНД № 5002/2013 г. по описа на ПРС, XII нак. състав, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

          Обжалвано е Наказателно постановление № 2613/25.04.2013 г., издадено от началника на Сектор „Пътна полиция” към ОД на МВР, гр. Пловдив срещу Ж.А.М., ЕГН: **********, с което на същата е наложено административно наказание „глоба” в размер на 800.00 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 8 месеца – за нарушение на чл. 5, ал. 3, т. 1, предл. 1 ЗДвП и 200.00 лева – за нарушение на чл. 25, ал. 1 ЗДвП, като са отнети и 10 контролни точки.

          Жабоподателката, Ж.А.М., обжалва посоченото наказателно постановление с доводи за неправилност и незаконосъобразност. Оспорват се фактическите констатации, отразени в НП, в това число авторството и наличието на вина. Сочи се, че на процесната дата същата се е намирала заедно с приятеля си К.Д. в колата на техен познат, който им предоставил същата, за да пренощуват в нея Иска се отмяна на атакуваното наказателно постановление.

Въззиваемата страна, Сектор „Пътна полиция” към ОД на МВР, гр. Пловдив, не изразява становище по така депозираната жалба и не взема участие в проведеното съдебно производство.

От фактическа страна се установява следното:

На 27.03.2013 г., около 06.10 ч. в град П., на ул. „…” настъпило ПТП между два леки автомобила. На място пристигнал автопатрул, който санкционирал водачът на единия автомобил – жалбоподателката М., приемайки, че именно тя е виновна за настъпилото ПТП, като предвид и установеното наличие на алкохол,  употребено от същата, срещу нея бил съставен АУАН за нарушение на чл. 5, ал. 3, т. 1, предл. 1 ЗДвП и на чл. 25, ал. 1 ЗДвП.

По делото като свидетел е разпитан актосъставителят – свид. Т.Т., заявява, че не си спомня случая, като посочва, че отразените в АУАН факти са му пресъздадени от участниците в ПТП.

По делото като свидетел е бил разпитан и приятелят на жалбоподателката – свид. К.Д., който се е намирал с нея в колата на процесната дата при настъпилото ПТП, като в своите показания същият отрича тя е да е управлявала посоченото МПС, като потвърждава поддържаната в жалбата версия, че са се намирали в колата само за да пренощуват, без да са привеждали същата в движение и че ударът между двете МПС-та е настъпил в резултат на сблъсък, причинен от управлявания от служителя на СОТ автомобил.

Настоящият съдебен състав кредитира показанията на свид. Д., макар по отношение на същия да се установяват близки отношения с жалбоподателката, което е по принцип е индиция за възможната му заинтересованост от крайния изход на делото. Така или иначе това обстоятелство не обосновава автоматично извод за недостоверност на тези показания, а единствено задължение за съда да ги съпостави с останалия доказателствен материал, преди да прецени дали и в каква степен да ги кредитира. В конкретния случай при направената съпоставка не се установиха причини тези показания да не се кредитират, доколкото същите звучат логично, последователно и кореспондират с изначалните изявления, направени от жалбоподателката под формата на възражение още в самия АУАН, където същата е посочила, че се е събудила от удар в колата на СОТ, както и че не управлявала посоченото МПС.

Всичко това дава основание на съда да приеме, че версията на жалбоподателката звучи достоверно. Същата е оспорила обстоятелствата, отразени в АУАН и залегнали впоследствие в обжалваното НП още в момента на предявяване на АУАН. Идентични съображения са наведени и в жалбата пред настоящата съдебна инстанция, които изцяло кореспондират и с показанията на свид. Д.. Всъщност, макар формално тези показания да се оспорват от показанията, дадени от актосъставителя, то следва да се има предвид, че последният не е очевидец на случилото се, за разлика от свид. Д. и че по същество показанията на актосъставителя се явяват преразказ на събитията на водача на СОТ-автомобила, за когото също е налице заинтересованост от пресъздаване на събитията по благоприятен за него начин, доколкото приемането на другата поддържана версия би довело до ангажиране на неговата административно-наказателна отговорност.

Всичко това обосновава и извода, че в конкретния случай не се установява с категоричност отразените в АУАН нарушения. Макар същия по силата на закона да се ползва с презумптивна доказателствена стойност, до опровергаване на отразеното в него, в конкретния случай може да се приеме, че е налице успешно проведено оспорване на отразените в него обстоятелства.

Тук следва да се има предвид и принципното положение, че настоящото производство е от административно-наказателен характер и в същото следва да се установи с категоричност има ли извършено деяние, което да представлява административно нарушение по смисъла на чл. 6 ЗАНН, това деяние извършено ли е от лицето посочено в акта и наказателното постановление като нарушител, както и дали деянието е извършено от това лице виновно. Доколкото при това производство се прилагат съответно правилата на НПК, съгласно чл. 14 от НПК обвиняемият /в случая административно отговорното лице/ се счита за невинен до доказване на противното /ППВС № 10/1973 г./, което от своя страна означава, че в тежест на административно-наказващия орган е да докаже по безспорен начин пред съда, че има административно нарушение, както и че именно посоченото в акта лице е действителният нарушител, което в конкретния случай не беше сторено.

По изложените съображения, Наказателно постановление № 2613/25.04.2013 г., издадено от началника на Сектор „Пътна полиция” към ОД на МВР, гр. Пловдив срещу Ж.А.М., с което на същата е наложено административно наказание „глоба” в размер на 800.00 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 8 месеца – за нарушение на чл. 5, ал. 3, т. 1, предл. 1 ЗДвП и 200.00 лева – за нарушение на чл. 25, ал. 1 ЗДвП и с което са отнети 10 контролни точки, следва да бъде отменено.

 

Поради горните мотиви, Пловдивският районен съд, ІII н. с.

 

Р  Е  Ш  И :

 

          ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 2613/25.04.2013 г., издадено от началника на Сектор „Пътна полиция” към ОД на МВР, гр. Пловдив срещу Ж.А.М., ЕГН: **********, с което на същата е наложено административно наказание „глоба” в размер на 800.00 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 8 месеца – за нарушение на чл. 5, ал. 3, т. 1, предл. 1 ЗДвП и 200.00 лева – за нарушение на чл. 25, ал. 1 ЗДвП и с което са отнети 10 контролни точки.

 

Решението подлежи на обжалване пред ПАС по реда на гл. XII АПК и на основанията в НПК, в 14-дневен срок от получаване на съобщението до страните за постановяването му.

 

 

 

                             РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

Вярно с оригинала! МК